odwiedziny w szpitalach tylko dla zaszczepionych
Adobe Stock
Aktualności

Odwiedziny w szpitalach tylko dla w pełni zaszczepionych?

Ministerstwo Zdrowia rozważa możliwość wprowadzenia zasady, że odwiedzającym pacjenta przebywającego w szpitalu będzie mogła być tylko osoba w pełni zaszczepiona przeciwko COVID-19. Obecnie różne placówki podchodzą do odwiedzin w różny sposób – część szpitali w ogóle zakazuje odwiedzin, inne wpuszczają tylko zaszczepionych.

Niewątpliwie istnieje potrzeba ujednolicenia zasad odwiedzin w szpitalach. Chodzi zarówno o bezpieczeństwo pacjentów, jak i odwiedzających. Z kolei o tym, że całkowity zakaz odwiedzin źle wpływa na proces leczenia, alarmują specjaliści różnych dziedzin, wskazując, że brak kontaktu z najbliższymi jest ważny nie tylko w sytuacji zagrożenia życia. Tematem zajęło się Ministerstwo Zdrowia.

Przewożenie dziecka w foteliku – wszystko, co musicie wiedzieć (rady eksperta)

Rozważania trwają

Jak przyznał w rozmowie z PAP wiceminister Waldemar Kraska, w resorcie zdrowia analizowano możliwość wprowadzenia w szpitalach odwiedzin wyłącznie dla osób zaszczepionych, jednak ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła. Nadal toczy się na ten temat dyskusja. Poważnie rozważana jest możliwość odgórnego wprowadzenia normy, że do pacjentów hospitalizowanych mogą wchodzić wyłącznie odwiedzający, którzy przyjęli dwie dawki szczepionki dwudawkowej lub są po przyjęciu jednej dawki preparatu jednodawkowego.

Kto na tym może skorzystać?

Obecnie w każdej placówce mogą panować inne zasady dotyczące odwiedzin. W niektórych szpitalach obowiązuje całkowity zakaz odwiedzin i nie ma znaczenia, czy osoby bliskie pacjentowi były szczepione. W innych do chorych mogą wchodzić zaszczepieni oraz osoby, które nie poddały się szczepieniu, ale mają aktualny negatywny wynik testu antygenowego.

Na odgórnym wprowadzeniu możliwości odwiedzin wyłącznie przez osoby zaszczepione skorzystaliby pacjenci przebywający w placówkach, które aktualnie całkowicie zakazują wizyt z powodu koronawirusa. Skorzystaliby też ich zaszczepieni bliscy. Z kolei możliwość odwiedzenia kogoś w szpitalu straciliby ci, którzy obecnie wpuszczani są na podstawie testu antygenowego – aby nadal odwiedzać w szpitalu bliskich, musieliby się zaszczepić.

Jednocześnie, w związku z rozprzestrzenianiem się wariantu delta wirusa, który jest o wiele bardziej zakaźny od poprzednich wariantów, wiceminister podkreślił, że jeśli jesienią chcemy wrócić do pracy i szkoły, ludzie muszą się zaszczepić w wakacje 2021.


Sprawdź także:

Przemysław Czarnek - plan dla szkół
Adobe Stock / Instagram
Aktualności
Nowy plan oświatowy: Przemysław Czarnek chce ucnotliwiać dzieci, zwłaszcza dziewczynki
Przemysław Czarnek podpisał dokument, który wyznacza nowe kierunki w polityce oświatowej. Najbliższy rok szkolny ma upłynąć pod hasłami kształtowania wśród dzieci postaw prorodzinnych i „właściwego” wychowania dziewczynek.

Minister edukacji zamierza poprzez szkołę zaszczepiać w dzieciach cnoty społeczne i przygotowywać do życia w rodzinie. Szczególny nacisk kładzie przy tym na właściwe wychowanie dziewczynek, bo zdaniem jego doradców kobiety są dziś „duchowo zepsute”. By to zmienić, potrzebne jest „ugruntowanie dziewcząt do cnót niewieścich”. Nowy plan oświatowy: koniec z „moralnym zepsuciem kobiet”! Przemysław Czarnek podpisał dokument w zeszłym tygodniu, dotarła do niego „Gazeta Wyborcza”. W dokumencie opisano kierunki i cele polityki oświatowej w najbliższym roku szkolnym 2021/2022. Najważniejsze z nich to „wspomaganie przez szkołę wychowawczej roli rodziny” oraz „kształtowanie właściwych postaw szlachetności, zaangażowania społecznego i dbałości o zdrowie”. Szczególnie istotne ma być też organizowanie dla dzieci zajęć wychowania do życia w rodzinie. O tym, co konkretnie stoi za tymi hasłami, mówił gazecie „Nasz Dziennik” dr Paweł Skrzydlewski, doradca ministra edukacji. „Musimy za wszelką cenę podporządkować wszystkie treści, które są w edukacji, dobru człowieka” – tłumaczył, podkreślając, że rozwijanie pożądanych cnót jest możliwe tylko w rodzinie opartej na monogamicznym związku kobiety i mężczyzny. A kluczową rolę w budowaniu polskiej rodziny odgrywa jego zdaniem wychowanie dziewczynek, które powinno oznaczać wtłaczanie ich w stereotypowe role matek i żon: „Dziś obserwujemy w kulturze bardzo niebezpieczne zjawisko moralne, także religijne, pewnego zepsucia duchowego kobiety polegającego na rozbudzeniu w kobiecie pychy, która się przejawia próżnością, zainteresowaniem wyłącznie sobą, egotyzmem, zwalczaniem obiektywnego porządku na rzecz widzenia siebie”.   Cnoty niewieście Czarnka - co to jest? Już...

1000 plus na dziecko
Adobe Stock
Aktualności
1000 plus na dziecko – wypłaty ruszą szybciej!
Rząd planuje przyspieszyć wypłatę 1000 plus na dziecko – pieniędzy na drugie i kolejne dzieci w rodzinie – poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Martyna Maląg. Początkowo planowano wypłaty od stycznia 2023 roku, jednak wypłata ma nastąpić o wiele szybciej.

1000 plus na dziecko to nowy pomysł rządzących na zwiększenie dzietności w Polsce. Co prawda 500 plus na pierwsze i kolejne dzieci nie poprawiło liczby urodzeń, ale znacząco poprawiło sytuację materialną polskich rodzin. Właśnie ogłoszono, że pieniądze z nowego programu mają być wypłacane już od stycznia 2022 .  1000 plus na dziecko na start Nowego Ładu Z początkiem 2022 roku ma wystartować program Prawa i Sprawiedliwości – Nowy Polski Ład . Początkowo większe świadczenia na dzieci miały być wypłacane z rocznym opóźnieniem od startu programu. Decyzję jednak zmieniono, przyspieszając termin rozpoczęcia wypłat.  Martyna Maląg argumentuje, że ok. 40 proc. małżeństw chciałoby mieć drugie i trzecie dziecko , ale ostatecznie, w wielu przypadkach, poprzestają na jednym. Według rządzących problemem stojącym na przeszkodzie powiększeniu rodziny są najczęściej pieniądze, a dokładniej – ich niedostatek. 1000 plus na drugie i kolejne dziecko ma rozwiązać ten problem i sprawić, że więcej rodzin zdecyduje się mieć więcej niż jedno dziecko. Program tylko na start. I nie dla wszystkich Pieniądze z 1000 plus na dziecko, nazywane rodzinnym kapitałem opiekuńczym, mają być wypłacane rodzicom, którzy mają dzieci w wieku 12-36 miesięcy. W styczniu twoje drugie lub drugie i trzecie dziecko będzie w tym wieku? Niestety, pieniędzy nie dostaniesz. Rządzący podjęli bowiem decyzję, że 1000 plus na dziecko przysługiwać będzie wyłącznie dzieciom urodzonym po starcie programu Nowy Ład , czyli po 31 grudnia 2021 roku.  Rządzący przewidują wypłatę 12 tysięcy złotych na dziecko w perspektywie roku lub dwóch lat. Rodzice sami będą mogli podjąć decyzję, czy wolą otrzymać całą kwotę w jednym roku, czy rozłożyć 12 tys. zł na wypłaty na dwa lata. Źródło: PAP Sprawdź też: Becikowe 2021 – warunki, jakie trzeba...

szpital piętnuje kobiety w ciąży z nadwagą
Instagram
Aktualności
Żenujące rady dla ciężarnych od... szpitala! „Zamknij lodówkę, ułatwisz nam życie”
Obrzydliwej treści wpis pojawił się na oficjalnym profilu Szpitala Powiatowego w Oleśnicy. Pracownicy służby zdrowia, którzy na co dzień zajmują się kobietami w ciąży, mówią do ciężarnych wprost: nie jedzcie tyle, bo wasza nadwaga to później nasz problem. Tłumaczenia? Równie żenujące!

Na instagramowym profilu szpitala pojawiło się zdjęcie ciężarnej kobiety wraz z opisem, w którym wyjaśniono, że jej wygląd powinien być normą i punktem odniesienia dla innych ciężarnych. Pod postem zawrzało – jak można tak zawstydzać ludzi, odnosząc się do ich wagi? Szpital krytykuje ciężarne za... tycie. Obrzydliwe! Autor postu starał się być zabawny, ale wyszło zupełnie inaczej. W kilku zdaniach uraził kobiety w ciąży, kobiety z nadwagą oraz ludzi otyłych w ogóle. Te słowa rażą tym bardziej, że pochodzą od medyków, którzy powinni być wyczuleni na ludzkie problemy. I przede wszystkim powinni postępować etycznie. Cały post dotyczył kobiet w ciąży, o które położne i lekarze powinni dbać szczególnie. Tymczasem ciężarne zobaczyły zdjęcie kobiety, z którą kazano im się porównywać i do której ciążowych wymiarów polecono im dążyć. Podkreślono, że owa kobieta jest już w 30. tygodniu ciąży, ale nadal wygląda szczupło. Nie owijając w bawełnę, autor wpisu nakazał cieżarnym: zamknijcie lodówki! „To jest Ewa. Ewa jest naszą neonatolożką. Jej bombelek w brzuchu (zwany Brajanusz, bo #teamolesnica nie może się zdecydować czy lepiej żeby nazywał się Brajan, czy może Janusz) ma już 30 tygodni. A Ewa dalej wygląda jak Ewa.” Co więcej, zdaniem Szpitala w Oleśnicy tycie w ciąży jest złe, bo... utrudnia życie personelowi. „Bądź jak Ewa, zamknij lodówkę i jedz dla dwojga, a nie za dwoje. Ułatwisz życie i nam, i sobie.”           Wyświetl ten post na Instagramie.                       Post udostępniony przez PZS Oleśnica (@babkibabkom) Komentujący post nie zostawili suchej nitki na pracownikach szpitala, którzy w...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj