Luca Trapanese: „Każde dziecko ma prawo do szczęścia”
Adobe Stock/Facebook @lucatrapanese
Aktualności

Ojciec usłyszał od obcego dziecka, że jego córka jest brzydka. Niesamowita reakcja taty

Luca Trapanese, samotny ojciec z Neapolu, chciał spędzić milo czas ze swoją córką na plaży. W pewnym monecie podszedł do nich obcy chłopiec i powiedział, że jego mama uważa, że 3-letnia Alba jest brzydka. Tatę dziewczynki zamurowało.

Luca Trapanese jest włoskim urzędnikiem, przewodniczy tamtejszemu wydziałowi zdrowia i stowarzyszeniu „A Ruota Libera” („Bez Granic”). Aktywnie działa na rzecz wsparcia osób z niepełnosprawnościami. Prywatnie jest ojcem 3-letniej Alby z zespołem Downa.

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

Nieprzyjemna sytuacja na plaży

Ojciec adoptowanej dziewczynki z zespołem Downa opisał w mediach społecznościowych przykrą sytuację, która spotkała go i jego córkę podczas wspólnej zabawy.

„Bawiliśmy się na plaży, na karuzeli. W pewnym momencie podszedł do nas mały chłopiec i jak gdyby nigdy nic powiedział, że według jego mamy Alba jest chora i brzydka. Zamurowało mnie, nawet nie wiedziałem, co odpowiedzieć. Bo moja córka nie jest chora, a jej niepełnosprawność nie odbiera jej prawa do bycia szczęśliwą. Pomijając już fakt, że jest obiektywnie piękna”, napisał na Facebooku tata dziewczynki. I chwilę później wystosował apel.

„Każde dziecko ma prawo do szczęścia”

Poruszony ojciec, ale także działacz społeczny na rzecz walki z dyskryminacją, postanowił nagłośnić tę sytuację, aby uwrażliwić osoby, które „nie rozumieją różnorodności i przez to ranią innych – szukają perfekcji, która i tak przecież nie istnieje”.

„Powinniśmy zabrać się za budowanie społeczeństwa, w którym dzieci nie traktuje się jak własność, w którym nie muszą być zawsze pierwsze i we wszystkim najlepsze. Powinniśmy zabrać się za myślenie o wspólnym dobru, wyjść od idei, która mówi, że wszystkie dzieci, pomimo różnic, są nasze, są ważne i każde z nich ma prawo do szczęścia, nie musi gonić za ideałem. Powinniśmy zabrać się za budowanie społeczeństwa, które wychodzi od idei wspólnej wioski, gdzie bogactwa, radości, problemy i trudności zwalcza się razem, wspólnymi siłami”, apeluje za pośrednictwem Facebooka Luca Trapanese.

„Mogę znaleźć córce najlepsze terapeutki, najlepiej przygotowane szkoły, ale jeśli społeczeństwo nie przyjmie jej jako normalnej osoby, moja praca idzie na marne”, zauważa ojciec dziewczynki.

Przypominamy, przyłączając się do apelu: każda osoba ma prawo do szczęścia.

Źródło: tvn24.pl, Facebook@lucatrapanese

Piszemy też o:

zespół Downa przyczyny
Adobe Stock
Zdrowie
Zespół Downa – przyczyny, dziedziczenie i czynniki ryzyka
Przyczyną powstania zespołu Downa jest nadprogramowy chromosom lub dodatkowy jego fragment w 21 parze chromosomów. Jest to wada genetyczna powodująca szereg nieprawidłowości i objawów, które wpływają na rozwój dziecka i jego funkcjonowanie w życiu dorosłym.

Zespół Downa i jego objawy po raz pierwszy opisał w XIX wieku angielski lekarz John Langon Down, który obserwował dziewięć osób, podobnych do siebie pod względem wyglądu i zachowania. Jak dotąd nie wiadomo, co powoduje tę wadę, natomiast objawy zespołu Downa są już dobrze poznane. Spis treści: Czym jest zespół Downa? Przyczyny zespołu Downa Zespół Downa – objawy Zespół Downa – kto jest narażony? Czy zespół Downa jest dziedziczny? Częstość występowania zespołu Downa Jak rozpoznaje się zespół Downa? Leczenie zespołu Downa Rozwój dziecka z zespołem Downa Co to jest zespół Downa? Zespół Downa jest wrodzonym zespołem wad uwarunkowanych genetycznie. Dzieci urodzone z zespołem Downa odznaczają się charakterystycznym wyglądem i niepełnosprawnością intelektualną o różnym nasileniu. Występujące w zespole Downa wady (w tym zaburzenia w budowie i funkcjonowaniu różnych narządów) są skutkiem nieprawidłowej liczby chromosomów. Zespól Downa nazywany jest trisomią 21, gdyż bardzo często w 21 parze chromosomów u dziecka, zamiast dwóch, występują trzy chromosomy lub fragment dodatkowego chromosomu. Niegdyś wada ta nazywana była mongolizmem, ale obecnie nie używa się już tego terminu i uważa się go za dyskredytujący. Przyczyny zespołu Downa Zespół Downa najczęściej powstaje, gdy podczas tworzenia się komórek płciowych (komórki jajowej lub plemnika) nie rozdziela się  21 para chromosomów – dochodzi do tzw. aberracji chromosomalnej. Można to sobie wyobrazić tak: do 21 pary chromosomów „przyczepia się’’ wówczas trzeci, nadliczbowy (lub jego fragment). Bardzo prosto wyjaśnia to ta animacja: Istnieją różne formy przyczyn kształtujących zespół Downa: pełna trisomia 21 –  gdy wszystkie komórki organizmu zawierają dodatkowy...

Jewgienij Anisimow z synem z zespołem Downa
screen Instagram
Aktualności
Matka go porzuciła, bo ma zespół Downa. Wychowuje go samotnie tata
Ten ojciec przełamuje stereotyp, że jeśli w rodzinie rodzi się niepełnosprawne dziecko, to najczęściej mężczyzna nie potrafi udźwignąć tej roli. Został sam z małym Miszą i wspiera innych rodziców w podobnej sytuacji.

Jewgienij Anisimow ma 33 lata. On i jego żona już trzy minuty po narodzinach wyczekiwanego syna dowiedzieli się, że najprawdopodobniej maluch ma zespół Downa . Szok, jaki ta wiadomość wywołała, gdyż badania prenatalne nie wykazały, że dziecko obarczone jest tą wadą, spowodował, że Jewgienij uciekł ze szpitala. Szybko się jednak pozbierał i wrócił, aby wspierać żonę. „Byłem zrozpaczony, ale wiedziałem, że teraz moim zadaniem jest wspieranie żony. Kiedy przyszły wyniki badań, które potwierdziły diagnozę, wiedziałem, że teraz wszystko się zmieni. Jednak cały czas gdzieś tliła się radość, bo przecież urodził się mój syn” – relacjonował Jewgienij. Matka nie była gotowa dźwigać takiego ciężaru Samotny ojciec po tym, jak rozeznał się w tym, jak wygląda życie człowieka z zespołem Downa, chciał zająć się synkiem i przekonać do tego żonę. Ona jednak nie potrafiła pogodzić się z wizją wychowywania dziecka z niepełnosprawnością. Powstały między małżonkami konflikt spowodował, że kobieta odeszła od męża i syna. Jewgienij musiał wywrócić swoje życie do góry nogami i aby to zrobić, zrezygnował z kariery w Moskwie. Wrócił z małym Miszą do domu rodzinnego i otoczył malca opieką.           Wyświetl ten post na Instagramie.                       Post udostępniony przez Евгений Анисимов (@evgen_tyz) Misza rozwija się, a jego tata daje przykład Chłopiec otoczony miłością rośnie jak na drożdżach. Odkąd skończył 5 miesięcy, raz w tygodniu jeździ z tatą na basen, bierze udział w terapii logopedycznej. Wspólne życie z Miszą Jewgienij pokazuje na Instagramie i wspiera rodziców, którzy samotnie czy w parze zmagają się z...

Vanessa napisała do królowej
screen Facebook
Aktualności
Polska 12-latka z zespołem Downa napisała do królowej. I otrzymała odpowiedź!
Wanessa ma 12 lat, mieszka w Polsce, w Lipce, i jest artystką. Maluje wyjątkowe abstrakcyjne obrazy. Jeden z nich postanowiła sprezentować królowej Elżbiecie.

Wanessa jest prawdziwą artystką. Los obdarował ją nie tylko dodatkowym chromosomem, który wywołał zespół Downa , ale i talentem. Dziewczynka miała już wernisaże, jeden z nich zatytułowany był „Malowane sercem”. Dziewczynka stosuje nietypowe techniki, np. nanosi farby na płótno za pomocą plastikowych kubeczków. 12-letnia Wanessa namalowała obraz dla królowej Wanessa od dawna zafascynowana była dworem królewskim. Marzyła, aby móc na nim zagościć. Zdawała sobie jednak sprawę z tego, że to marzenie trudno będzie zrealizować. Dlatego wpadła na pewien pomysł, aby tam dotrzeć. Namalowała obraz, który postanowiła sprezentować królowej Elżbiecie. Z pomocą mamy i swojej wychowawczyni napisała list po angielsku, zapakowała go wraz z obrazem i wysłała królowej. „Lubię udowadniać sobie, że niemożliwe nie istnieje. Że można zdobyć najwyższy szczyt, jak się tylko chce, bo marzenia są po to, aby je spełniać” – napisała w poście na FB: Nieoczekiwany list 6 września w skrzynce na listy w domu Wanessy pojawił się list. Jego treść brzmi: „Droga Wanesso, Jej wysokość Królowa życzy sobie, abym podziękowała Ci za Twój list, śliczne zdjęcie i piękny obraz, który przesłałaś jej w prezencie. Chociaż Królowa nie mogła odpisać osobiście, wzruszona była tym, że chciałaś jej opowiedzieć nieco o swoim życiu w Polsce i docenia wysiłek, jaki włożyłaś w namalowanie obrazu zatytułowanego "Ziemia". Mam Ci bardzo podziękować za poświęcenie czasu na napisanie listu i przekazać Ci najlepsze życzenia na przyszłość”. Pod spodem widnieje podpis damy dworu królowej Elżbiety: Z pewnością to wielkie przeżycie dla Wanessy – w końcu nie każdy odważy się napisać do królowej, a jeszcze mniej osób otrzyma odpowiedź z dworu. Wanessie się to udało. Dwunastolatka udowadnia, nie tylko osobom z...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj