Ojciec wychowywał nie swoje dziecko. Miasto kazało oddać mu pobierane 500+
Adobe Stock
Aktualności

Opiekował się dzieckiem. Urzędnicy kazali zwrócić 500+, bo okazało się, że nie jest biologicznym ojcem

Absurdy polskiego prawa znowu ujrzały światło dzienne. Urzędnicy nakazali mężczyźnie zwrócić pieniądze ze świadczenia 500+, gdy okazało się, że nie jest on biologicznym ojcem dziecka, na które pobierał pieniądze. Warto podkreślić jednak, że mężczyzna przez cały czas sprawował faktyczną opiekę nad maluchem.

W 2019 roku sąd rejonowy wydał zarządzenie tymczasowe o powierzeniu mężczyźnie opieki nad trójką dzieci. Miało ono obowiązywać do momentu rozstrzygnięcia sądowej batalii o ograniczenie władzy rodzicielskiej. Od 1 listopada 2019 roku mężczyzna pobierał na wszystkie dzieci świadczenie 500+.

W 2020 roku mężczyźnie przyznano pełnię praw rodzicielskich nad całą trójką dzieci: pierwszy wyrok zapadł w kwietniu 2020 roku, a uprawomocnił się w październiku 2020 roku. W trakcie sporu sądowego okazało się jednak, że mężczyzna nie jest biologicznym ojcem jednego z nich.

Czy podczas upałów można mocno podkręcać klimatyzację, żeby dziecko się nie pociło?

Niesłuszne pobieranie 500+?

Urząd miasta stwierdził, że mężczyzna niesłusznie pobierał świadczenie 500+ od pierwszego wyroku do jego uprawomocnienia. Urzędnicy doszli do wniosku, że przez ten czas mężczyzna nie był ani rodzicem, ani prawnym opiekunem dziecka. Uznali również, że podczas przyznawania świadczenia bierze się pod uwagę tylko stan prawny dziecka (a nie faktycznego opiekuna). Urząd miasta nakazał mężczyźnie zwrot pobranego świadczenia wraz z odsetkami – 3,5 tys. zł.

Mężczyzna odwołał się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Decyzja była jednak taka sama, jak ta wydana przez urzędników, cała sprawa trafiła więc do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Wygrana rodzica w sądzie

Sąd przyznał rację ojcu, a decyzja urzędników została uchylona. Decyzja sądu uzasadniona była faktem, że celem świadczeń wychowawczych jest częściowe pokrycie wydatków związanych z wychowaniem dziecka, między innymi zaspokojenie jego potrzeb życiowych oraz opiekę nad nim.

Sąd orzekł również, że świadczenie 500+ jest skierowane do osób, które faktycznie sprawują opiekę nad dzieckiem, a tak właśnie było w przypadku mężczyzny.

Dodatkowo zdaniem sądu skonstruowane w ten sposób prawo nie chroni dostatecznie interesu osób, które opiekują się dziećmi, a w efekcie również samych dzieci. Sąd rozstrzygając tę sprawę, powołał się m.in. na Konstytucję oraz Konwencję Praw Dziecka, z których wynika, że dzieci w trudnych sytuacjach mogą liczyć na pomoc państwa.

Źródło: Portal Samorządowy

Piszemy też o

Wychowałam córki bez 500+, a one dostają wszystko od państwa i tak ciągle narzekają
Adobe Stock/asife
Aktualności
„Wychowałam córki bez 500+ i dałam radę! One dostają wszystko od państwa, a i tak ciągle narzekają” [LIST DO REDAKCJI]
Pierwszą córkę urodziłam w 1982 roku. Drugą dwa lata później. To nie były łatwe czasy. A jednak – podobnie jak wiele innych matek i ojców – potrafiliśmy wychowywać dzieci bez 500 plus czy innych dodatków. Moje córki dostają pieniądze od państwa, a narzekają. Że nie stać ich, by spełniać marzenia. Nawet tak „podstawowe” jak wypatrzona gdzieś sukienka (markowa) czy obóz konny dla dzieci. Zapomniały, jak było, kiedy same były małe?

Ostatnio o tym rozmawiałyśmy. I Marta, i Małgosia odpowiedziały, że miały szczęśliwe dzieciństwo, ale kiedyś było inaczej. Że kiedyś pieniądze nie liczyły się tak bardzo! Zaniemówiłam. One myślą, że kiedyś ludzie dostawali wszystko za darmo… I dlatego kupno zimowych butów kosztowało nas tyle wyrzeczeń? Czy gdyby wszystko było za darmo albo byłoby tanie – jedlibyśmy na zmianę kopytka i naleśniki? Mają, a narzekają Moje córki kojarzą te kopytka i naleśniki z pysznym jedzonkiem z dzieciństwa. I chętnie robią je u siebie w domach, ale nie dlatego, że nie stać ich na wołowinę, świeże ryby, awokado czy sezonowe owoce przez okrągły rok. A narzekają, że nie stać ich na jadanie w restauracjach tak często, jak tego by chciały. Obie nie muszą się martwić o buty dla swoich dzieci. A narzekają , bo te, o których marzą moje wnuki, kosztują bardzo dużo. Tak samo jeśli chodzi o kurtki czy plecaki. Mają w sklepach jednorazowe pieluchy. A narzekają , że kupowanie na co dzień tych najlepszych – przekracza ich możliwości finansowe. Marta prowadzi z mężem sklep spożywczy, Małgosia i jej mąż są nauczycielami. Uważam, że obie rodziny mają bardzo przyzwoite dochody. Do tego dostają jeszcze co miesiąc po 1000 zł na dzieci (mam czworo wnuków). Ile pieniędzy starczyłoby im na wszystko? Zapytałam, jaki miesięczny budżet sprawiłby, żeby byłyby zadowolone. Obie uznały, że trudno powiedzieć, bo wszystko drożeje: począwszy od pieczywa po raty kredytu. Ale że 20 tysięcy miesięcznie powinno starczyć na bieżące rzeczy i na to, by coś odłożyć. Mówiąc to, naprawdę miały żal do świata, że co miesiąc mają do rozdysponowania po ok. 10 tys. zł. Czyli „zaledwie” połowę tego, co by chciały. Też wolałabym robić im kanapki z szynką niż z pasztetową Wiadomo, że każdy chce dla swojej rodziny jak najlepiej. Ja też wolałabym...

Opóźnienia w wypłatach 500+
Aktualności
Gigantyczne opóźnienia w wypłatach 500+ i RKO: załamani rodzice piszą skargi, ZUS każe czekać
Rodzice zaczynają tracić cierpliwość – niektórzy wciąż czekają na decyzję w sprawie przyznania RKO i 500+, chociaż stosowne wnioski złożyli, gdy tylko pojawiła się taka możliwość. Urzędnicy są jednak bezradni.

Jak podaje serwis prawo.pl, pani Joanna złożyła do ZUS-u wniosek o 12 tysięcy na dziecko 1 stycznia – do dziś nie otrzymała ani decyzji, ani pieniędzy. A ZUS każe czekać. Pani Joanna nie jest jedyna – do Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają kolejne skargi. Rodzice mają dość: zarówno ci ubiegający się o pieniądze w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, jak i ci pobierający 500+. Od 2022 roku to właśnie ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie 500+. Opóźnienia w 500+ i 12 tys. zł na dziecko Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie jest w stanie rozpatrzyć wszystkich wniosków w terminie – informuje spidersweb.pl. Pracownicy ZUS-u od miesięcy mieli sygnalizować, że są przytłoczeni nawarstwiającymi się obowiązkami. Przez ostatnie dwa lata pracę utrudniała pandemia, a od 1 stycznia – Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i zmiany w zasadach przyznawania świadczenia 500+ . Jak przekazał redakcji prawo.pl rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski, zdecydowana większość wniosków o RKO została już rozpatrzona. Jednak co z rodzicami, którzy wciąż czekają na decyzję, chociaż termin jej wydania już dawno minął? Muszą uzbroić się w cierpliwość. „Podejmujemy działania, aby pieniądze były wypłacane jak najszybciej. W kwietniu rozpatrzymy pozostałe wnioski i zrealizujemy wypłatę przyznanych świadczeń” – zapewnia Żebrowski na łamach prawo.pl. Rodzicom pozostaje czekać… Źródło: prawo.pl, spidersweb.pl Piszemy też o: O włos od tragedii: 5-latka sama na ulicy. Wszystko zarejestrowały kamery Ciężarna kilkanaście godzin umierała w męczarniach. Winna tragedii lekarka usłyszała wyrok Dziecko Geauga: makabryczna zbrodnia rozwiązana po prawie 30 latach

500 plus dla ukraińców
Anton, Tomasz Warszewski/Adobe Stock
Aktualności
500 plus dla Ukraińców oraz inne świadczenia dla rodzin uchodźców
Wszyscy Ukraińcy, którzy przekraczają z dziećmi granicę ukraińsko-polską, uzyskają prawo do legalnego pobytu w Polsce i szeregu świadczeń socjalnych. Mowa nie tylko o 500 plus dla dzieci uchodźców, ale również o RKO i programie Dobry Start.

Rząd przygotowuje zmiany w przepisach, dzięki którym obywatele Ukrainy zyskają dostęp do świadczeń w Polsce. 1 marca 2022 na konferencji prasowej minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg powiedziała, że uchodźcy przekraczający ukraińsko-polską granicę od 24 lutego, otrzymują w dokumentach pieczątkę, która uprawnia do legalnego pobytu w Polsce, do podejmowania pracy oraz do otrzymywania świadczeń rodzinnych w Polsce. Zasady przyznawania świadczeń ma uregulować specustawa przygotowywana przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej oraz przez ZUS. „Obywatele Ukrainy, kiedy mają pełne prawo dostępu do rynku pracy, na podstawie obowiązujących już przepisów, […] mają prawo do tego wsparcia w zakresie świadczeń rodzinnych.” – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Oznacza to między innymi dostęp do 500 plus na dziecko uchodźcy. Zobacz też:  Jak pomóc uchodźcom z Ukrainy w Polsce? 500 plus i inne świadczenia dla rodziców z Ukrainy  Ukraińscy uchodźcy będą mieć ułatwiony dostęp do pracy w Polsce. Automatycznie po nabyciu takiego prawa ukraińskie rodziny mają mieć przyznane prawo do świadczeń rodzinnych. Oznacza to nie tylko 500 plus dla uchodźców, ale też świadczenia w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego (RKO), ale też w późniejszym czasie świadczenie „Dobry Start” dla dzieci w wieku szkolnym. Dokumenty potwierdzające legalność pobytu i dostęp do rynku pracy w Polsce to: 1. Karta pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy” 2. Zezwolenie na pobyt stały lub karta stałego pobytu 3. Decyzja o: przyznaniu statusu uchodźcy udzieleniu ochrony uzupełniającej udzieleniu zgody na pobyt ze względów humanitarnych udzieleniu zgody na pobyt tolerowany udzieleniu ochrony czasowej w Polsce 4. Karta pobytu wydana na podstawie innych decyzji –...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz