Aktualności

Czy ojcowie są tak samo dobrymi rodzicami, jak mamy? [SONDA ULICZNA]

O to, czy ojcowie są tak samo dobrymi rodzicami, jak mamy zapytaliśmy przechodniów. Zobacz co mieli do powiedzenia!

W tym odcinku sondy mamotoja.pl zapytaliśmy przechodniów o to, czy ojcowie są tak samo dobrymi rodzicami, jak mamy. Sonda pokazuje, że bardzo zmienił się model rodziny – mężczyźni chętnie zajmują się dziećmi i spędzają z nimi wolny czas. Mają też dla nich o wiele więcej cierpliwości!

Tatusiowie bardziej spokojni – a mamy ciągle w biegu

"W dzisiejszych czasach mężczyźni są lepszymi ojcami, niż byli w przeszłości. Bardziej się starają i zajmują się więcej dziećmi" – mówi mama. Dodaje, że czasami nawet są w tym lepsi. Konkretnie, w czym? "Tatusiowie są bardziej spokojni. Mamy ciągle biegają – do przedszkola, do szkoły, obiad, do pracy, oni inaczej do tego podchodzą" - ocenia kobieta, która już odchowała dzieci.

"Mają więcej cierpliwości " – uważa opiekunka małego dziecka. Widać to po tym, jak bawią się z dziećmi i organizują im wolny czas. " Kobiety, kiedy rodzą więcej niż jedno dziecko, są już zestresowane tym, że muszą zajmować się jednym, drugim, trzecim dzieckiem i zaczynają się denerwować" – zauważa inna kobieta. "Zawsze ma dla nich czas, zawsze mówi, że je kocha, przytula, oddaje całego siebie" – opisuje tatę swoich dzieci młoda mama. "To zależy od nastawienia mężczyzny. Jeśli chce, to potrafi i da radę" – mówi z kolei inna mama.

Tata przyjaciel, mama opiekunka

"Dziecko potrzebuje i ojca i matki" – stwierdza mężczyzna. Jego zdaniem, nie można robić podziału na lepsze matki i gorszych ojców. "Jeżeli ojciec kocha dzieci i rodzinę, to może być nawet lepszy od kobiety"- podkreśla. Jak zauważa, kobiety w dzisiejszych czasach dążą do sukcesu i "nie zawsze mężczyzna jest gorszy, nie raz jest lepszy". "Przytuli dziecko, wyjdzie na spacer, zabierze na łyżwy i dziecko to docenia i później do tatusia idzie. A mamusia wtedy jest zazdrosna" – opisuje starszy pan.

Młody chłopak uważa, że są tak samo dobrymi rodzicami, tylko tata jest bardziej przyjacielem, a mama opiekunką. "Z mamą o wszystkim nie porozmawiam, a z tatą mogę" – odpowiada inny chłopak. O czym ? "No o dziewczynach na przykład, to z mamą nie bardzo" – śmieje się. "Model starego wychowania zanika, czyli, że kobiety zajmują się domem i opiekują dziećmi. Dzisiaj ten podział obowiązków jest na równi i dzisiaj ojcowie dużo chętniej niż wcześniej zajmują się dziećmi" – podsumowuje młody mężczyzna. Jego zdaniem, dzisiejsi ojcowie fajnie się sprawdzają w swojej roli.

Zgadzacie się z tym? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach.

Zobacz też:

Niemowlę w trakcie zabawy z tatą
YouTube
Pielęgnacja
Tata sam w domu z dzieckiem, czyli co się dzieje, gdy mama wyjdzie z domu
Co robi tata, gdy mama wychodzi, a on zostaje sam z dzieckiem? Zobacz nasz filmik. Punktujemy zachowanie taty. Czy bilans będzie dodatni czy ujemny?

Na filmie jest jeden dzień z życia 34-letniego Maksa i jego 2,5-miesięcznej córki Maleny. Mama wychodzi z domu, a tata przejmuje opiekę na córką . Początkowo dziecko płacze , tata prawidłowo rozpoznaje płacz: córeczka jest głodna (punkt dla taty). Bierze dziecko na ręce i idzie z nim do kuchni, tam wyciąga porcję odciągniętego mleka z lodówki. Dziecko kładzie w foteliku stojącym na małym stoliku, po czym odwraca się, by podgrzać mleko. O sobie również pamięta – wyciąga z lodówki piwo (minus dwa punkty za zostawienie dziecka na stoliku i za picie piwa podczas opieki nad dzieckiem). Wolisz mleczko czy piwo? – gest taty może i zabawny, ale nie dla córki. Ona zdecydowanie woli mleko . Dziecko zasypia , tata ubiera je i idzie na spacer (punkt dla taty). Po powrocie córeczka płacze, tata znów rozpoznaje płacz dziecka – trzeba zmienić pieluchę (punkt dla taty). Potem znowu karmienie i piwko dla taty (odejmujemy punkt). Brzuszek pełen, radość dziecka bezcenna (punkt dla taty). Czas na relaks. Początek fenomenalny – tata ćwiczy z dzieckiem , masuje je, ale... no właśnie po chwili bierze je za rączki i kręci w kółko, chwyta za nóżki i trzyma do góry nogami, aż boję się pomyśleć o stawach maleństwa.  (Punkt za gimnastykę, minus punkt za dobór ćwiczeń ). Wspólne spędzanie czasu przed... komputerem. Na ekranie jakaś strzelanina (odejmujemy punkt tacie  za wybór gry). Później czas na umuzykalnienie – tata gra na gitarze (punkt dla taty) i bawi się z córką (punkt dla taty). Zmęczone dziecko zasypia w ramionach taty (punkt dla taty). Wraca mama. Jaki bilans? Niewielki plus dla taty. A co wy sądzicie o tym filmie? Polecamy: Zobacz, jak tata się męczy (i ćwiczy mięśnie brzucha!) naśladując dziecko

mama kontra tata
Tata
Mama vs tata – wojna o wychowanie dziecka - znacie to?
Nadopiekuńcza mama kontra nadmiernie wyluzowany tata – stereotyp, a może jest w nim sporo prawdy? Zobacz zdjęcia, które w często w przerysowane, ale jakże zabawny sposób pokazują różnice w sposobie wychowywania dzieci przez ojców i matki.
Rola ojca w życiu dziecka
Fotolia
Aktualności
Tata ma znaczenie! Naukowcy wyjaśniają, jak ważna jest rola ojca w życiu dziecka
Obecność taty w życiu dziecka jest niezwykle ważna! Dlaczego tak ważna jest rola ojca w życiu dziecka? Poznaj badania prof. Kyle'a Pruetta z Uniwersytetu Yale.

Dzieci wychowujące się w pełnych rodzinach są szczęśliwsze, rzadziej popadają w konflikty z prawem, osiągają lepsze wyniki w szkole i mają lepszą pracę w dorosłym życiu – wynika z badania dr Kyle’a Pruetta z Uniwersytetu Yale. Badacze podkreślają, że aby dziecko prawidłowo się rozwijało , nie musi być wychowywane przez biologicznego ojca. Dzieci wychowywane przez biologicznych rodziców mają takie same korzyści jak dzieci wychowywane przez ojczymów, wujków czy pary homoseksualne. "Treść jest ważniejsza niż forma" – wyjaśnia socjolog Michael Kimmel. "Podobieństwa między płciami przeważają nad różnicami" – zaznacza. Jakie korzyści zyskują dzieci wychowywane przez ojców? Nie mają skłonności przestępczych. Według prof. Pruetta, dzieci, w których rozwój byli zaangażowani ojcowie, trzy razy rzadziej mają problemy z prawem w wieku nastoletnim oraz rzadziej popełniają przestępstwa. W późniejszym wieku przechodzą inicjację seksualną. Dzieci w pełnych rodzinach czują się doceniane i dowartościowane, przez co nie muszą w bardzo młodym wieku szukać bliskości gdzie indziej. Późniejsze rozpoczęcie aktywności seksualnej wiąże się z mniejszą liczbą nastoletnich ciąż . Osiągają lepsze wyniki w nauce. Wykształcenie ojców nie ma znaczenia, liczy się jego zaangażowanie w wychowanie dziecka . Nastolatkowie, którzy mają dobry kontakt z ojcami, mają bardziej optymistyczne nastawienie do życia, dzięki czemu mają lepsze oceny od nastolatków wychowywanych bez ojców. Co sądzicie o tych badaniach? Zobacz także:   „Urlop rodzicielski dla ojców to zagrożenie!" – oburzające słowa senatorów PiS Źródło: 13newsnow.com

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz