Aktualności

Co sądzisz o ojcach niepłacących alimentów? [SONDA ULICZNA]

O to, co sądzisz o ojcach niepłacących alimentów na swoje dzieci zapytaliśmy przechodniów. Zobacz co mieli do powiedzenia - to nie były miłe słowa!

To poważny problem społeczny - ojcowie niepłacący alimentów na utrzymanie swoich dzieci. Szacuje się, że jest ich w kraju kilkaset tysięcy! Zapytani w sondzie mamotoja.pl przechodnie nie szczędzili im określeń. "To mężczyźni nie zasługujący na ojcostwo" – mówi jedna z kobiet. "To nie są mężczyźni. To są dupki" – mówi bez ogródek starsza pani.

"To dramat być samotną mamą bez wsparcia"

"Bycie mamą już jest ciężkie, a bycie samotną mamą bez żadnego wsparcia to dramat i uważam, że ojcowie są tak samo odpowiedzialni za dzieci jak mamy. Więc jeśli już nic innego nie robią, to przy najmniej powinni płacić alimenty" – stwierdza młoda mama z dwójką dzieci. "Nie powinno to spotykać kobiety, które obdarzają nas czymś tak pięknym jak posiadanie dziecka" – ocenia starsza pani. "Ciężko mi zrozumieć, jak tacy ojcowie mogą funkcjonować - nie chcą pomagać w wychowaniu i nie chcą pomagać chociażby w płaceniu alimentów, aby pomóc matce dziecka?" – zastanawia się młody tata z dzieckiem na spacerze.

Dzieci nie mogą czuć się gorsze od innych

"Najważniejsze jest dobro dziecka i ojcowie powinni łożyć na swoje dzieci" – uważa babcia z małym wnuczkiem w wózku. "Dzieci powinny mieć zapewnione podstawowe warunki do życia. I nie powinny być gorsze od innych dzieci, które mają to szczęście, że mają dojrzałych i odpowiedzialnych ojców" – dodaje starsza pani. "Facet, który nie płaci jest nieodpowiedzialny. Przecież sens życia to są dzieci" – ocenia starszy pan. Jego zdaniem, jeżeli dzieci dotyka już taka tragedia, że nie mają ojca, który by je wychował i nauczył życia, to przynajmniej powinny mieć zapewnione przez niego bezpieczeństwo materialne.

Alimenciarze do kopalni i zamiatać ulice

Przechodnie proponują konkretne rozwiązania problemu. "Jeżeli zalegają z alimentami, to są takie miejsca jak kopalnie, w których można odpracować wszystko co jest zaległe i należne" – proponuje mężczyzna. "Niech idą do ciężkich robót, kamieniołomów, sprzątania ulic, tak aby byli widoczni: ma miotłę i zamiata ulicę dlatego, że nie wspiera swojego dziecka" – proponuje starsza pani.

Według oficjalnych danych, aż milion dzieci w Polsce nie dostaje alimentów. Niepłacących rodziców jest kilkaset tysięcy. W 96 procentach są to ojcowie. Mimo regulacji prawnych i zarządzonego obowiązku o płaceniu alimentów, wielu osobom udaje się sprytnie omijać przepisy i nie płacić zarządzonej kwoty. W kancelariach komorniczych jest 600 tys. spraw o alimenty, a dług alimentacyjny wynosi ponad 11 mld złotych.

W świetle kodeksu karnego, osoba, która unika płacenia alimentów, jest uznawana za przestępcę. Można więc złożyć wniosek o ściganie do prokuratura. Teraz wystarczy, że ktoś przez trzy miesiące nie płacił alimentów, żeby prokurator zaczął się nim interesować. W Krajowym Rejestrze Dłużników trwają prace nad tym, aby wpisywać alimenciarzy do jednego rejestru, co ma ułatwić egzekwowanie świadczeń.

Zobacz też:

Tata
Dlaczego tata jest tak ważny w życiu małego dziecka? [WIDEO]
O tym, dlaczego tata jest tak samo ważny jak mama i jaki jest najfajnieszy tata świata opowiada Monika Perkowska, psycholog dziecięcy.

Dlaczego tata jest tak ważny w życiu dziecka ? Zapytaliśmy psychologa dziecięcego. – Tata jest tak samo ważny dla dziecka , jak mama, bo jest podstawowym opiekunem a czasem jest dla malucha jedynym opiekunem – mówi Monika Perkowska, psycholog dziecięcy. – Tata potrafi robić wszystko to, co mama , no może oprócz karmienia piersią, bo to jest fizjologicznie niemożliwe. Ale tata potrafi i powinien robić wszystko z dzieckiem.   Jaki jest fajny, współczesny tata zdaniem psychologa? Na pytanie, jaki jest najfajniejszy tata świata , psycholog odpowiada: – Fajny tata , to zaangażowany tata, który poświęca dziecku czas, dla którego maluch jest tak samo ważny , jak praca zawodowa, jak bycie w satysfakcjonującym związku – mówi psycholog dziecięcy. - Fajny tata to ten, który daje dużo dla relacji i więzi z dzieckiem. Polecamy: Czym jest współczesne ojcostwo? Tata uczy dziecko innych rzeczy niż mama Tata prawdziwy mistrz opieki nad dzieckiem

mama kontra tata
Tata
Mama vs tata – wojna o wychowanie dziecka - znacie to?
Nadopiekuńcza mama kontra nadmiernie wyluzowany tata – stereotyp, a może jest w nim sporo prawdy? Zobacz zdjęcia, które w często w przerysowane, ale jakże zabawny sposób pokazują różnice w sposobie wychowywania dzieci przez ojców i matki.
pieniądze
fotolia.com
Aktualności
500 plus = alimenty minus? Chyba nie o to chodziło!
Sąd w Rzeszowie odmówił matce zwiększenia alimentów na dzieci. Sąd uznał, że kobieta może wystąpić o przyznanie świadczenia w ramach programu 500 plus.

Właśnie dostałam uzasadnienie wyroku, w którym sąd jasno napisał, że nie zasądził żądanej kwoty, bo matka może złożyć wniosek o przyznanie świadczenia w ramach programu 500 plus – mówi Gazecie Prawnej adwokat Anna Mazur z Rzeszowa. Samorządowy program 500 plus nie miał wyręczać alimenciarzy, tylko wspierać  rodziny w wychowaniu dzieci. Tymczasem ojcowie (bo głównie ich dotyczy obowiązek alimentacji) przychodzą już do kancelarii prawniczych z pytaniem, czy w związku z uruchomieniem programu 500 plus mogą wnioskować o obniżenie alimentów.  500 plus zastąpi alimenty?  Okazuje się, że prawnie jest to możliwe. Nie widzę podstaw do nieuwzględniania świadczeń uzyskiwanych w ramach programu przy ustalaniu wymiaru obowiązku alimentacyjnego rodziców. Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci celem świadczenia wychowawczego jest "częściowe pokrycie wydatków związanych z wychowywaniem dziecka, w tym z opieką nad nim i zaspokojeniem jego potrzeb życiowych" – mówi w GP adwokat Krzysztof Świeczkowski. Jednak inna sędzia - Katarzyna Wieraszko ze Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych w Polsce – ostrzega, że takie rozumowanie pogorszy sytuację materialną dzieci z rozbitych rodzin . Zamiar państwa był inny: 500 zł miało polepszać sytuację dzieci i nie być wliczane do dochodu rodziców.  Jeżeli sądy będą wydawać takie wyroki, jak ten z Rzeszowa, na programie skorzystają jedynie rodzice, którzy powinni łożyć na swoje dzieci. Państwo zaś, zamiast tylko wspierać rodziny w trudzie wychowania, stanie się "trzecim rodzicem".  Komentarz Ministerstwa Sprawiedliwości w tej sprawie jest jednoznaczny: program 500 plus nie powinien wpływać na wysokość alimentów.  Czytaj też: Alimenty na dzieci - zacznijcie w końcu płacić! Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz