Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Dlaczego okno życia jest dobrym rozwiązaniem
Fotolia
Aktualności

Okno życia - czy to dobre rozwiązanie?

Z jednej strony inicjatywa stworzona po to, by ratować niechciane potomstwo, z drugiej zaś przyzwolenie na anonimowe porzucanie dzieci. Dla wielu kobiet, które decydują się zostawić nowo narodzonego malucha w oknie życia, to ostateczność.

„Znaleziono ciało noworodka…” – co chwila słyszymy tego rodzaju doniesienia w prasie lub telewizji. Sprawa taka, jak ta dotycząca noworodka ze Szczecina pokazuje, że kobiety w ogóle nie mają świadomości tego, że można oddać dziecko w legalny sposób. Sądzą, że jeżeli oddadzą dziecko, zostaną osądzone przez społeczeństwo. W obawie przed konsekwencjami jedne kobiety wpadają w pułapkę własnych decyzji i porzucają maleństwa narażając je na śmierć. Inne wiedzą, że są możliwości, dzięki którym można uniknąć najgorszego. Dlaczego kobiety decydują się na oddanie dziecka do okna życia. Czy naprawdę nie mają innego wyjścia?

Lepsze okno życia niż śmietnik

Wiele kobiet uważa, że oddanie swojego dziecka to straszny czyn, wręcz nawet przestępstwo. Często te, które urodziły, a nie czują się matkami, decydują się porzucić nowo narodzonego maluszka gdziekolwiek, byleby mieć kłopot z głowy. Niechciane noworodki albo kończą na śmietniku, albo zostają porzucone na ulicy – zdarza się nawet, że trafiają do rzeki. Matki pozbywają się ich w wyjątkowo okrutny sposób, traktując je jak zbędny przedmiot. Dlatego w trosce o dobro nowo narodzonych dzieci powstały „okna życia”, niosące pomoc nowo narodzonym dzieciom. Są to specjalnie przygotowane miejsca, zapewniające anonimowość i umożliwiające matkom bezpieczne pozostawienie dziecka. Pierwsze polskie okno życia otwarto 19 marca 2006 roku u sióstr nazaretanek w Krakowie. Teraz jest ich znacznie więcej, a liczba uratowanych dzieci wzrasta z roku na rok.

Jak działa „okno życia”

Procedura pozostawienia malucha w „oknie życia” jest niezwykle prosta. Po otwarciu okna uruchamia się automatycznie dyskretny alarm, po czym dziecko przewożone jest do szpitala, gdzie przechodzi niezbędne badania. Jeśli jest zdrowe, trafia do pogotowia rodzinnego. Następnie uruchamiane zostają procedury nadania tożsamości i adopcyjne, po to, aby zapewnić dziecku normalne życie w społeczeństwie. Należy pamiętać, że oddanie dziecka do okna życia jest równoznaczne ze zrzeczeniem się praw do dziecka. Zdarzały się jednak przypadki, że rodzicom, którzy zmienili decyzję, udało się odzyskać maleństwo.

Edukacja przede wszystkim

Pamiętajcie, że okna życia powstały po to, aby ratować dzieci, którym matki nie są w stanie zapewnić odpowiedniej opieki. Tylko, że problem w dalszym ciągu pozostaje nierozwiązany. Zamiast więc tworzyć kolejne okna życia, powinno się inwestować raczej w edukację seksualną oraz w ośrodki wsparcia dla kobiet, które często pozostawiane są same sobie i nie wiedzą, gdzie szukać pomocy.
Według badań przeprowadzonych przez Grupę Edukatorów Seksualnych "Ponton", aż 70 proc. Polaków deklaruje poparcie dla edukacji seksualnej w szkołach. Gdyby w naszym kraju temat ten nie był aż tak bojkotowany i gdyby był łatwiejszy dostęp do antykoncepcji, prawdopodobnie zmniejszyłaby się liczba niechcianych ciąż. Wówczas miejsca takie jak "okna życia" z czasem przestałyby być w ogóle potrzebne.

Czy uważacie, że zwiększona wiedza z zakresu edukacji seksualnej zmniejszyłaby zapotrzebowanie na „okna życia”? 

Zobacz też:
Okna życia – powinny istnieć czy nie?

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

Okno życia
AdobeStock
Aktualności
Niemowlę w białostockim oknie życia. Miało przy sobie karteczkę
To kolejny przypadek w ciągu kilku ostatnich tygodni. Dziecko trafiło już pod opiekę lekarzy.

Do okna życia przy ul. Słonimskiej 8 w Białymstoku w nocy z poniedziałku na wtorek trafiła 3-tygodniowa dziewczynka.  Niemowlę znajdowało się w wiklinowej kołysce, a przy dziewczynce znaleziono butelkę z mlekiem oraz kartkę, na której było napisane imię dziecka , a także miesiąc urodzenia (sierpień). Sabinka, bo tak ma na imię dziewczynka, czuje się dobrze, jest zadbana i zdrowa. Na razie trafiła pod opiekę lekarzy. Szansa na przeżycie W Białymstoku to już trzeci taki przypadek. Dwa tygodnie temu znaleziono także noworodka w oknie życia w siedzibie Caritas w Sandomierzu. Obecnie w całym kraju takich punktów jest ok. 60. Okna życia to miejsca, gdzie matki mogą anonimowo zostawić noworodka, którym nie chcą lub nie są w stanie się opiekować. Punkty takie powstały po to, by nie porzucano dzieci w przypadkowych miejscach, np. na śmietniku. Osoby opiekujące się oknami są przeszkolone przez lekarzy, jak zajmować się maluszkami. Sprawdzają, czy dziecko oddycha i czy nie ma żadnych obrażeń. Następnie dzwonią po pogotowie oraz policję. W następnej kolejności maluch trafia do pogotowia rodzinnego. Po 6 tygodniach, jeśli matka nie zgłosi się po dziecko, zostaje uruchomiona procedura adopcyjna . W oknie życia rodzice mogą zostawić noworodka anonimowo. Jedynym sposobem na odzyskanie dziecka jest ujawnienie swojej tożsamości i poddanie się badaniom DNA. Bez tożsamości Choć miejsca takie są często szansą na przeżycie dla porzuconych maluszków, to nie można jednak zapomnieć, że rozwiązanie to narusza prawo dziecka do tożsamości. Maluch taki nigdy nie dowie się, kim była jego matka . Komitet Praw Dziecka ONZ uważa, że lepszym rozwiązaniem jest procedura anonimowego porodu w szpitalu, która polega na tym, że matka rodzi anonimowo, ale jej dane są przechowywane i dziecko ma je prawo poznać, gdy skończy 16 lat. Źródło: bialystokonline.pl, se.pl

Okno życia
AdobeStock
Aktualności
Kolejne dziecko porzucone w oknie życia. Tym razem w Tarnowie
Jeśli w przeciągu najbliższych 6 tygodni matka dziewczynki nie zmieni zdania, sąd nada dziecku imię, pesel, a także zostanie uruchomiona procedura adopcyjna.

Dzieci zazwyczaj przynoszą matki. To ułamek sekundy. Otwierają okno, wkładają dziecko i natychmiast się oddalają... najpewniej i tak było w tym przypadku. Dopiero, co narodzona dziewczynka, została pozostawiona w tarnowskim oknie życia w ubiegłym tygodniu. To już kolejny porzucony maluszek, w krótkim czasie. Gdy zadzwoni dzwonek... 26 lipca, około godziny 22.00 rozległ się charakterystyczny alarm. Gdy ktoś otwiera drzwiczki siostry opiekujące się oknami życia od razu wiedzą, że czeka maluszek. Zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr Józefitek opiekujące się jednym z tarnowskich okien życia, natychmiast zajęły się dzieckiem oraz zgodnie z procedurą powiadomiły pogotowie ratunkowe i policję. Dziewczynka nie płakała, była uśmiechnięta, spokojna, widać, że zadbana . Noworodek trafił do szpitala św. Łukasza, gdzie otrzymała opiekę medyczną. Dziecko waży 2300 gramów, jest w dobrym stanie. - Była nieznacznie wychłodzona, ale generalnie w bardzo dobrym stanie. Noc spędziła w inkubatorze - mówi Damian Mika, rzecznik szpitala. Personel nazwał dziewczynkę Anna Maria, ponieważ została ona porzucona we wspomnienie św. Anny. Jeśli w przeciągu najbliższych 6 tygodni matka dziewczynki nie zmieni zdania , sąd nada dziecku imię i pesel, a także zostanie uruchomiona procedura adopcyjna . Zobacz także: Jak działają okna życia? Szansa na przeżycie To czwarte dziecko pozostawione w tarnowskim oknie życia. Obecnie w całym kraju jest ich ok. 60. Od momentu powstania pierwszego okna w Krakowie w 2006 roku w Polsce zostało zostawionych w ten sposób prawie 90 maluszków. Okna życia to miejsca, gdzie matki mogą anonimowo zostawić noworodka , którym nie chcą lub nie są w stanie się opiekować. Powstały po to, by nie porzucano dzieci w przypadkowych miejscach, np. na śmietniku. Siostry opiekujące się oknami są przeszkolone przez lekarzy, jak zajmować się maluszkami....

noworodek zostawiony w "Oknie życia"
Adobe Stock
Aktualności
Kruszynka, wciąż z pępowiną, pozostawiona w "oknie życia"
Dźwięk alarmu rozdzwonił się w sobotę wieczorem. W oknie leżała świeżo urodzona dziewczynka. Miała jeszcze pępowinę. Płakała. Jej mama nie chciała córeczki? Zostawiła ją w "oknie życia".

Kobieta, która urodziła to maleństwo chociaż w ten sposób ocaliła mu życie.  To już drugie dziecko zostawione w koszalińskim "oknie życia", istniejącym od 2009 roku. Pierwsze maleństwo znaleziono 3 stycznia 2016 roku. "Piękna dziewczynka" Alarm rozdwonił się w Domu Samotnej Matki w Koszalinie, o godz. 18.43. W oknie znajdowała się świeżo urodzona, płacząca dziewczynka. "Piękna dziewczynka" - powiedziała siostra Barbara Wilkowska ze Wspólnoty Łaski Bożej widząc znalezione dziecko. "Powiedziałam jej wiele razy że ją kocham, że jest chciana i potrzebna " - dodała wzruszona. "Ona tego nie rozumie, ale jestem przekonana, że jakoś to do niej dociera" - mówi. Placówka podlega Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. "Po raz kolejny okazuje się, że okno jest potrzebne. To przestrzeń ratująca życie " - powiedział dyrektor tamtejszego Caritasu ks. Tomasz Roda. Radości z faktu, że po raz  kolejny udało się ocalić maleństwo nie kryje również kierowniczka placówki. Dziecko było dopiero co urodzone Na alarm pierwsza zareagowała Agnieszka Jokiel, dla której był to to pierwszy dzień pracy w Domu Samotnej Matki. "Dziecko było dopiero co urodzone. Widać było owiniętą pępowinę "- relacjonuje. Jak podkreśla, w takich przypadkach  obowiązują konkretne procedury. Dlatego zostały powiadomione natychmiast pogotowie i policja . Dziecko zostało  zabrane - tłumaczy. O jego dalszym losie zdecyduje sąd i ośrodek adopcyjny. "Okna życia" ratują dzieci "Okno życia" to miejsce, gdzie matki mogą anonimowo zostawić maleństwo, którym nie chcą lub nie są w stanie się opiekować. Miejsca takie powstały po to, aby dać takim dzieciom szansę życia i nie porzucać ich w przypadkowych miejscach, np. na śmietniku. Zgodnie z procedurami, maluszki takie przebywają przez...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Dzień Nauczyciela 2021
Aktualności
Dzień Nauczyciela 2022: kiedy obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej? Co warto o nim wiedzieć?
Joanna Biegaj
jod a ciąża
Dieta w ciąży
Czy jod w ciąży jest równie ważny jak kwas foliowy?
Małgorzata Wódz
Życzenia na Dzień Nauczyciela: oficjalne, eleganckie, poważne
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Nauczyciela: oficjalne, eleganckie, poważne
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Laurka na Dzień Nauczyciela
Święta i uroczystości
Laurka na Dzień Nauczyciela: pomysły i wzory do druku
Joanna Biegaj
Sok z czarnego bzu dla dzieci – właściwości, dawkowanie, przepis
Żywienie
Sok z czarnego bzu dla dzieci – właściwości, dawkowanie, przepis
Joanna Biegaj
Wierszyki na Dzień Nauczyciela
Święta i uroczystości
Wierszyki na Dzień Nauczyciela: śmieszne, krótkie, rymowane
Adrianna Trusiuk
Czy Dzień Nauczyciela jest wolny?
Święta i uroczystości
Czy Dzień Nauczyciela jest wolny?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Imiona dla bliźniaków? Wybierz najpiękniejsze
Imiona
Imiona dla bliźniaków: jak wybrać najpiękniejsze? (dla pary tej samej płci oraz dla dziewczynki i chłopca)
Luiza Słuszniak
Bierzmowanie: ile trwa, jak wygląda
Święta i uroczystości
Bierzmowanie: ile trwa, jak wygląda? [PEŁEN PRZEBIEG LITURGII + DIALOGI]
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Grzyby niejadalne z gąbką
Zdrowie
Grzyby niejadalne z gąbką – czy są trujące, jak wyglądają? (zdjęcia)
Ewa Janczak-Cwil
Tabletki z jodkiem potasu po co
Zdrowie
Tabletki z jodkiem potasu – po co się stosuje?
Ewa Janczak-Cwil
Gorączka u dziecka bez innych objawów: przyczyny, postępowanie
Zdrowie
Gorączka u dziecka bez innych objawów: przyczyny, kiedy do lekarza?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
rejestr ciąż
Prawo i finanse
Rejestr ciąż – czemu ma służyć, od kiedy obowiązuje?
Ewa Janczak-Cwil
Budyń dla niemowlaka
Przepisy
Budyń dla niemowlaka: przepis. Jak go zrobić i od kiedy można go podać?
Adrianna Trusiuk
Szczepienia na COVID dzieci dawka przypominająca
Zdrowie
Szczepienia na COVID dzieci – kiedy dawka przypominająca?
Ewa Janczak-Cwil
kasztany
Gry i zabawy
Jak zrobić ludziki z kasztanów –​ różne wzory
Joanna Biegaj
Jakie książki do nauki czytania wybrać dla dziecka?
Gry i zabawy
Książki do nauki czytania. Te polecamy najbardziej!
Milena Oszczepalińska
grzyby w ciąży
Dieta w ciąży
Czy można jeść grzyby w ciąży? Tak, ale zawsze istnieje ryzyko
Małgorzata Wódz