uchodźcy
mat. prasowe
Aktualności

Oni też byli uchodźcami – pomyśl o tym w Wigilię

Nowa kampania społeczna "Oni też" przypomina, że tak jak 2 tys. lat temu, tak i dziś, są na świecie ludzie, którzy muszą uciekać ze swoich domów.

Mężczyzna w starodawnej szacie, kobieta z płaczącym zawiniątkiem przy piersi – mrużą oczy, oślepieni światłem reflektorów. Wokół nich grupa ludzi w całkiem współczesnych mundurach i bronią w ręku…
Na filmiku zrealizowanym w ramach kampanii społecznej "Oni też" zderzają się dwie sceny. Ta, którą opowiadamy sobie przy wigilijnym stole i ta – którą słyszymy w ostatnich miesiącach w telewizji.Co roku wzrusza nas tak samo bożonarodzeniowa historia o ucieczce przez pustynię i narodzinach w stajence. Co roku na pamiątkę tamtej historii w wielu domach leży na stole puste nakrycie dla niespodziewanego wędrowca.
W tym roku jednak ta tradycja zyskała nowe tło – dyskusji o uchodźcach, którzy, teraz, w XXI wieku, często z małymi dziećmi, też uciekają ze swych domów – i tak jak 2 tys. lat temu nie znajdują schronienia.

W kampanię "Oni też" zaangażował się Instytut Spraw Publicznych, Fundacja Refugee.pl, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Polskie Forum Migracyjne, Stowarzyszenie Interwencji Prawnej oraz Fundacja Agora:

To próba skłonienia Polaków do refleksji nad sytuacją tysięcy ludzi zmuszonych do opuszczenia swoich domów z powodu wojny, prześladowań i dyskryminacji. To także postawienie pytania dotyczącego polskiej gościnności, otwartości i tolerancji dla innych, odmiennych od nas ludzi poszukujących pomocy – mówi Rafał Baczyński–Sielaczek, analityk Instytutu Spraw Publicznych.

Kampania "Oni też" potrwa od 21 grudnia do końca 2015 roku. Więcej na stronie www.onitez.pl

Czytaj także: Mogliśmy uratować to dziecko

A ty? Zostawisz puste miejsce przy swoim stole?

Choinka ze słomek - jak ją zrobić [WIDEO]

Samotny chłopiec na placu zabaw
Fotolia
Aktualności
Nie płacisz podatków? Ucierpi na tym twoje dziecko
W jaki sposób zachęcić rodziców do płacenia podatków? Utrudniając ich dzieciom wejście na place zabaw i do szkolnych stołówek! Taką decyzję podjęły lokalne władze we włoskim miasteczku San Germano.

Burmistrz miasteczka postanowiła zwalczyć plagę niepłacenia podatków w niecodzienny sposób. Michela Rosetta wydała rozporządzenie, w którym zakazuje korzystania ze wszelkich usług publicznych rodzinom, które nie płacą podatków. Zakaz wstępu na plac zabaw Z usług oferowanych przez miasto nie może korzystać 180 rodzin, w tym dzieci dłużników. Zabroniono im wstępu na miejskie place zabaw , nie mogą także jadać w szkolnych stołówkach. Zakaz zostanie anulowany dopiero po wpłaceniu przez rodziców zaległych zobowiązań wobec miasta. Kary nie tylko dla dzieci Przez zaległości w płaceniu podatków ucierpią nie tylko dzieci dłużników. Rodzice nie mają prawa wstępu do miejskich ośrodków kultury, teatrów i obiektów sportowych. Burmistrz miasteczka uzasadnia, że za pieniądze z podatków finansowane są usługi dostępne dla całej lokalnej społeczności. W związku z tym osoby, które nie płacą podatków, nie mogą z nich korzystać.  Dyskryminacja mieszkańców Część mieszkańców protestuje przeciwko rozporządzeniu władz. Uważają, że karanie dzieci za długi dorosłych jest niemoralne. Kontrowersje budzi też fakt, że wśród zalegających z płatnościami rodzin, są rodziny imigrantów. Decyzję władz traktuje się jako przejaw dyskryminacji. Burmistrz miasteczka tłumaczy, że to sposób na nauczenie ludzi szacunku do spraw publicznych, nie dyskryminacja. Co myślicie o takim sposobie karania dłużników? Czy karanie dzieci za błędy rodziców nie jest nadużyciem ze strony władz? Czytaj także: Zakaz wstępu do restauracji dla... dzieci źródło: tnv24bis.pl

dom samotnej matki
AdobeStock
Prawo i finanse
Dom samotnej matki - kto może do niego zapukać
Dom samotnej matki to nie tylko dach nad głową, ale także wsparcie finansowe i psychologiczne. Dla niektórych kobiet to ostatnia szansa, aby poskładać życie.

Czasami życie kobiety tak nieszczęśliwie się układa, że wiadomość o tym, że jest w ciąży, jest dla niej życiowym dramatem. Nie może liczyć na pomoc rodziny i najbliższych. Wydaje się jej, że jedynym rozwiązaniem będzie pozbycie się maleństwa. Na szczęście są w Polsce domy samotnej matki, które mogą pomóc w takiej sytuacji - zarówno kobiecie w ciąży , jak i po porodzie. Mogą także pomóc w innych trudnych życiowo momentach. Dom samotnej matki - dla kogo Dom samotnej matki to niezależny ośrodek oferujący nieodpłatną pomoc dla samotnych matek z dziećmi oraz kobiet w ciąży znajdujących się trudnej sytuacji życiowej. Zakres oferowanej pomocy zakłada wsparcie materialne, medyczne, psychologiczne oraz prawne. W Polsce działa kilkadziesiąt takich placówek, prowadzonych przez: fundację Caritas (mają ponad połowę wszystkich domów); organizacje pro-life; zakony żeńskie; stowarzyszenie Monar ; organizacje pozarządowe. Działalność domów samotnej matki w Polsce reguluje ustawia z 2004 roku o pomocy społecznej oraz rozporządzenie ministra polityki społecznej z 2005 roku w sprawie domów dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży. Rozporządzenie określa standardy usług świadczonych przez te placówki oraz zasady kierowania i przyjmowania do domów. Zgodnie z przepisami celem takich domów jest zapewnieni ochrony: kobietom z małymi dziećmi nieradzącym sobie finansowo lub z problemami osobistymi; ofiarom przemocy domowej; umożliwienie narodzin dzieciom zagrożonym aborcją lub porzuceniem; kobietom w ciąży, planującymi oddanie dziecka do adopcji; zmiana postawy matki odrzucającej dziecko; współpraca z ośrodkami adopcyjnymi. Co trzeba zrobić, aby mieć miejsce w domu samotnej matki Kobieta, która stara się o przyjęcie do domu samotnej matki, powinna zgłosić się do najbliższego ośrodka pomocy społecznej ,...

Brak czasu dla dziecka
AdobeStock
Aktualności
#ZARAZ: to słowo zbyt często gości w naszym słowniku. Czas to zmienić!
Zastanawiasz się, dlaczego twoje dziecko zachowuje się tak, a nie inaczej? Może to ty jesteś powodem?

Jak często, gdy prosisz o coś swoje dziecko, słyszysz „zaraz”? Potem czekasz i nie możesz doczekać się wykonania polecenia lub prośby. Rodzice przedszkolaków chyba znają to aż za dobrze. Fundacji „Dwa Ognie”, postanowiła przygotować spot, który dobitnie pokazuje, skąd bierze się takie zachowanie u naszych dzieci. Przykład idzie z góry Fundacja umieściła w sieci kilkominutowy spot, na którym widzimy bardzo znajomy widok: mama huśta dziecko i patrzy w telefon . Zbywa malucha, nie słucha, o co ten prosi, powtarza, że „zaraz”. Po chwili widzimy kolejne dzieci, które chcą się bawić z rodzicami, chcą uwagi i bliskości i także słyszą, że „zaraz”. To smutna prawda o nas - dorosłych. Często pochłania nas cyfrowy świat. To, co dzieje się w wirtualu bardziej nas interesuje niż ci, którzy są tuż obok nas, tu i teraz w realnym świecie. Niestety słowo „zaraz” w wielu domach stało się synonimem „nigdy" . Odkładając wszystko na później, tracimy cenny czas. Najważniejsze jest to, by sprawdzić, co się dzieje na Facebooku, co niecierpiącego zwłoki napisał na messengerze znajomy i co istotnego słychać u celebrytów. Najpierw Facebook? Czas, który moglibyśmy spędzić z bliskimi, tracimy tak naprawdę na głupoty. Spot pokazuje jeszcze inną ważną rzecz - dzieci, które proszą o uwagę, z czasem zniechęcają się i zaczynają dokładnie tak samo zachowywać się w stosunku do rodziców. W pędzie dnia codziennego coraz rzadziej mamy czas na wspólny posiłek, wspólną zabawę, czy rozmowę. Cyfrowe urządzenia kradną tą niewielką ilość czasu, którą moglibyśmy spędzać razem. Celem kampanii #ZARAZ jest pokazanie jak duży wpływ na spłycenie relacji domowych i jakości komunikacji w rodzinie ma fakt, że żyjemy w coraz bardziej cyfrowym świecie. "Liczymy na to, że rodzice zaczną zwracać baczniejszą uwagę...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj