wózek z dzieckiem toczył się pod koła samochodów, matka pijana
Fotolia
Aktualności

Oświęcim: dzieci bez opieki siedziały na parapecie

Przechodzień zaalarmował policję, kiedy zobaczył co się dzieje

W miniony piątek omal nie doszło do tragedii. Na jednym z oświęcimskich osiedli 18-letni przechodzień zauważył dwie małe dziewczynki siedzące bez opieki na zewnętrznym parapecie okna. Świadek tej sytuacji zdjął z parapetu 3-letnią dziewczynką. Młodsza, 2-latka weszła do mieszkania samodzielnie. Wezwana policja odnalazła śpiącą matkę, u której stwierdzono 3 promile alkoholu we krwi. Brak zapewnienia dzieciom należytej opieki grozi pozbawieniem wolności na okres nawet 5 lat.

Gdzie mogą trafić dziewczynki?

W przypadku takiej interwencji Sąd Rejonowy decyduje o odebraniu praw rodzicielskich i przekazaniu dzieci rodzinie zastępczej. O takich sytuacjach każdego dnia donoszą media w całej Polsce. Bardzo często w takich przypadkach o zdrowiu dzieci decydują minuty, a nawet sekundy. Kiedy widzisz, tak jak 18-latek w Oświęcimiu, lub słyszysz coś niepokojącego – działaj! Nigdy nie wiadomo czy nie okaże się, że jesteś jedyną osobą, która mogła ocalić dziecko przed utratą zdrowia, a nawet życia.

Do kogo zadzwonić?

W momencie, kiedy widzimy sytuację, w której ktoś może ucierpieć – dzwonimy niezwłocznie pod nr awaryjny 112 lub policyjny 997. Podajemy swoje dane oraz opisujemy zaistniałą sytuację, podając dokładny adres lub opisując miejsce zdarzenia. Zasada jest jedna – opanuj emocje i nie wahaj się!

Źródło: gazetakrakowska.pl

Mąż mnie nie docenia, choć wychowuję dziecko i zajmuję się domem – co robić? [WIDEO]

Tata z dzieckiem na spacerze
Fotolia
Aktualności
Ojciec przez trzy lata płacił alimenty na dziecko... którego nie było!
Często słyszymy o mężczyznach, którzy nie płacą alimentów na dzieci. Ten 26-latek chciał wywiązać się z obowiązku. Płacił na dziecko, które nigdy się nie urodziło!

Jak ustaliła krakowska prokuratura, 26-letni mężczyzna przez trzy lata płacił alimenty byłej partnerce. Okazało się, że kobieta wyłudziła w ten sposób 20 tys. złotych. Płacił alimenty, choć nigdy nie poznał dziecka Trzy lata temu do 26-latka z Krakowa zadzwoniła była partnerka, mieszkanka Opola. Wyznała, że mają 3-letnie dziecko i potrzebuje pomocy finansowej, by utrzymać rodzinę (w tym dzieci z innych związków, które potrzebują stałej opieki medycznej ). Mężczyzna zgodził się przesyłać byłej partnerce określoną kwotę. Oboje uznali, że nie chcą załatwiać sprawy na drodze sądowej. Czytaj także: Jak napisać pozew o alimenty? Zobacz wzór O sprawie dowiedziała się obecna partnerka mężczyzny. "Partner powiedział jej, że płaci alimenty na dziecko z poprzedniego związku. Wtedy ona przejrzała profil na jednym z portali społecznościowych byłej partnerki 26-latka. Były na nim zdjęcia innych dzieci kobiety, jednak na żadnym nie spostrzegła 6-letniej już dziewczynki" – powiedział Sebastian Gleń z małopolskiej policji w rozmowie z TVN24. Kobieta poprosiła, by spotkał się z byłą partnerką i dzieckiem. Wtedy wyszło na jaw, że 6-letnia córka nie istnieje – została wymyślona w celu wyłudzenia pieniędzy. 26-letnia mieszkanka Opola przyznała się do winy. Tłumaczyła, że chciała poprawić swoją sytuację materialną. Kobieta usłyszała zarzut oszustwa i grozi jej kara pozbawienia wolności do 5 lat, ponadto musi oddać wyłudzone pieniądze. Zobacz także: Alimenciarze jak więźniowie z Oświęcimia? Zobacz skandaliczny mem! Źródło: tvn24.pl

Zmiany w POZ: lekarz rodzinny zadecyduje o wyborze specjalisty
Fotolia
Aktualności
Zmiany w POZ: nie będziesz decydować o wyborze lekarza specjalisty
Z nowego projektu ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej wynika, że pacjent nie będzie mógł decydować o wyborze lekarza specjalisty. Mamy powód do niepokoju?

Ministerstwo Zdrowia przygotowało nowy projekt ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej . Największą zmianą dla pacjenta jest brak możliwości wyboru lekarza specjalisty. Na stronie Rzeczpospolitej możemy przeczytać: Medyk pierwszego kontaktu nie tylko zdecyduje, czy pacjent wymaga leczenia u specjalisty, i sam go do niego skieruje, ale od 1 stycznia 2019 r. będzie dysponował tzw. budżetem powierzonym na badania diagnostyczne, na które dziś kierują specjaliści. – W praktyce oznacza to likwidację poradni specjalistycznych, bo pacjent pójdzie do tego lekarza, z którym jego rodzinny podpisze umowę. Nie będzie możliwości wybrania specjalisty przez pacjenta, co z pewnością spotka się z dużym oporem społecznym – uważa dr Jerzy Gryglewicz z Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego. I tłumaczy, że wiele osób nie wyobraża sobie, że miałoby zmienić ginekologa, kardiologa czy okulistę na gorszego, czy nielubianego, tylko dlatego, że jego lekarz rodzinny ma z nim podpisaną umowę. Wyobrażacie sobie sytuację, w której dziecko wymagające specjalistycznej opieki musi zmienić lekarza, któremu zaufało, na zupełnie obcą osobę? Zmiany w ustawie nie tylko uniemożliwią nam wybór lekarza. Niewykluczone, że doprowadzą do likwidacji poradni specjalistycznych . Ze względu na brak środków na finansowanie podstawowej opieki zdrowotnej, lekarze będą kierować pacjentów na badania diagnostyczne do szpitali. Na razie nie ma powodów do niepokoju, projekt jest na etapie konsultacji społecznych. Co myślicie o takich zmianach? Czytaj także: ZUS poluje na ciężarne! źródło: rp.pl

Rodzice alkohol
Adobe Stock
Aktualności
Sarbinowo: pijani rodzice zajmowali się trójką dzieci podczas urlopu
Do niebezpiecznej sytuacji doszło w Sarbinowie (woj. zachodniopomorskie), w jednym z domów wczasowych. Przebywała w nim pięcioosobowa rodzina: matka, ojciec oraz troje dzieci w wieku 3, 12 i 14 lat.

Późnym wieczorem koszalińscy policjanci dostali zawiadomienie od zaniepokojonych wczasowiczów, że w jednym z pokoi jest głośna awantura, a nietrzeźwi rodzice zajmują się trójką rodzeństwa . Matka i ojciec podczas opieki nad dziećmi urządzili libację alkoholową. Gdy funkcjonariusze przyjechali na miejsce, próbowali przebadać rodziców alkomatem. Początkowo dorośli nie wyrażali na to zgody. W końcu okazało się, że  kobieta miała prawie dwa promile, mężczyzna - ponad dwa promile . Z uwagi na to, że ojciec rodzeństwa był agresywny został zatrzymany i umieszczony do wytrzeźwienia. O zdarzeniu powiadomieni zostali pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, a dzieci obecnie przebywają w pieczy zastępczej . Policjanci wyjaśniają okoliczności zajścia, przesłuchują świadków i zbierają materiał dowodowy. O zdarzeniu zostanie powiadomiony prokurator oraz Sąd Rejonowy Wydział Rodziny i Nieletnich. Dzieci zapamiętają to do końca życia... Mirosława Zielony, dyrektorka Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Koszalinie, w rozmowie z Polskim Radiem Koszalin tak skomentowała następującą sytuację - Dla każdego dziecka, które jest świadkiem sytuacji, w której rodzice są przesłuchiwani przez policję, zabierani do izby wytrzeźwień, że one same muszą jechać z kimś w nieznane, to wielka trauma . Dzieci zapamiętają taką sytuację do końca życia . Czy jednym piwem można się upić? Nawet niewielka ilość wypitego alkoholu ma wpływ na organizm człowieka, zwłaszcza na jego układ nerwowy – obniża się sprawność intelektualna (precyzyjne myślenie, logiczne rozumowanie, prawidłowy osąd) i fizyczna (pogarsza się precyzja ruchów). To nieprawda, że nie można się upić jednym piwem! – Stężenie alkoholu zależy od wielu czynników. W praktyce po jednym piwie wykazywaliśmy stężenia od 0,2 do nawet 0,8 promila alkoholu w wydychanym...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj