plebiscyt na koronamamę
Adobe Stock
Aktualności

Oto zwyciężczyni naszego plebiscytu na mamę w dobie koronawirusa!

Znamy już mamę, która została laureatką plebiscytu na mamę ułatwiającą nam życie podczas epidemii koronawirusa. Zwyciężyła wyjątkowa kobieta, która każdego dnia pomaga zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom. Oto wyniki plebiscytu mamotoja.pl na mamę w dobie koronawirusa!

Przypadający we wtorek Dzień Matki to idealny moment na ogłoszenie wyników naszego plebiscytu. I chociaż redakcja mamotoja.pl co roku z tej okazji organizuje plebiscyt na supermamę, to jednak tym razem zmodyfikowałyśmy jego formułę ze względu na okoliczności związane z pandemią. Postanowiłyśmy uhonorować mamę, która zasługuje na uznanie za swoją postawę w czasie walki z koronawirusem.

10 wspaniałych kobiet w naszym plebiscycie

Nominowałyśmy 10 wyjątkowych kobiet, które pokazały swoją siłę w tym niełatwym czasie – były wśród nich pisarka, działaczki sportowe i społeczne oraz osoby z show-biznesu. W gronie nominowanych znalazła się pediatra Aneta Górska-Kot ze Szpitala Dziecięcego im. prof. Jana Bogdanowicza przy ul. Niekłańskiej w Warszawie oraz Anna Lewandowska, która wraz z mężem przekazała milion euro na walkę z koronawirusem. Wyróżniłyśmy także piosenkarkę Agnieszkę Chylińską za jej filmowy pamiętnik z czasu koronawirusa, w którym opowiada o tym, jak sobie radzi z codziennością zamknięcia w czterech ścianach.

Zwyciężczynią plebiscytu jest...

Ale zwyciężczyni jest tylko jedna i bardzo miło nam ogłosić, że dzięki waszym głosom laureatką plebiscytu na mamę ułatwiającą nam życie podczas epidemii koronawirusa została Agata Romaniuk.

Agata Romaniuk – „Pani Wieczorynka”

Pani Agata to reporterka, pisarka i socjolożka, mama dwóch synków – 10-letniego Ignasia i 6-letniego Antosia. Od początku epidemii codziennie wieczorem opowiada dzieciom improwizowane bajki przez internet na tematy zgłoszone przez małych widzów. Pani Agata zwyciężyła w wielkim stylu, otrzymując miażdżącą ilość głosów naszych użytkowniczek. Zdobyła sympatię za swoje zaangażowanie w tworzeniu dla maluchów bajek, w których opowiada ciekawe, oryginalne historie, z dowcipem i aktorskim zaangażowaniem. Bajki „Pani Wieczorynki" są wesołe, mądre, nawiązują też do trudnych tematów, takich jak np. kłótnie, rozstania, inność wśród rówieśników. Z pewnością pomagają maluchom (ale i ich rodzicom!) w „przerobieniu" trudnych emocji, których nie brakuje z powodu odcięcia od kontaktów z dziećmi i diametralnej zmiany stylu naszego codziennego życia.

Mimo wszechobecnych w naszym życiu komórek, tabletów i komputerów z nieograniczonym dostępem do rozrywki online udało się pani Agacie stworzyć coś wyjątkowego i przyciągnąć do siebie maluchy na słuchanie bajki (Grupa Wieczorynka liczy 2 tys. 500 osób, a dzieci wysłuchały blisko 130 bajek). To pokazuje, jak wielki sens ma opowiadanie bajek dzieciom i jak bardzo maluchy potrzebują z nami, dorosłymi, bezpośredniego kontaktu, którego nie da nawet najlepsza kreskówka. Dziękujemy pani Agacie za przypomnienie tej prostej prawdy i gratulujemy wygranej! (Poniżej rozmowa z laureatką)

Drugie miejsce dla Anny Marii Komierowskiej-Szweycer

Pani Anna uplasowała się na wysokiej drugiej pozycji i niewykluczone, że jest to dowód na to, jak bardzo w naszym obecnym życiu potrzeba spokoju i równowagi. Anna Maria Komierowska-Szweycer jest miłośniczką jogi, a z wykształcenia filologiem i historykiem sztuki. W czasie epidemii udostępnia w sieci bezpłatne sesje jogi na żywo online. W trudnym i niepewnym czasie pandemii złapanie dystansu do rzeczywistości może okazać się skutecznym lekarstwem na radzenie sobie z codziennością. Z pewnością pomaga w tym ćwiczenie jogi, która koncentruje się na wyciszeniu emocji, znalezieniu w sobie wewnętrznej harmonii i spokoju. Nasze użytkowniczki bardzo doceniły inicjatywę pani Anny, a my gratulujemy jej drugiego miejsca w naszym plebiscycie!

Trzecie miejsce dla wszystkich mam ze służby zdrowia

Bez ich zaangażowania i poświęcenia często kosztem własnego zdrowia i brakiem kontaktu z rodziną nie wiadomo, jak wyglądałaby nasza rzeczywistość, a opanowanie epidemii na pewno zajęłoby o wiele więcej czasu i pochłonęło więcej ofiar. Tych mam, pracujących w służbie zdrowia i z wielkim poświęceniem leczących i opiekujących się chorymi na COVID-19, są setki tysięcy! Zasłużyły na słowa uznania i bardzo cieszymy się, że zostały uhonorowane w naszym plebiscycie. Gratulujemy i dziękujemy za wszystko!

Udało się nam osobiście pogratulować wygranej pani Agacie Romaniuk i z nią porozmawiać:

Gratuluję wygranej w pięknym stylu

Ogromnie się cieszę, bo tak naprawdę są to głosy dzieci, które oglądają moje bajki i nadal proszą o kolejne. I to jest dla mnie wzruszające. Nie spodziewałam się tego. Na początku myślałam, że co najwyżej poopowiadam kilka bajek dla znajomych dzieci.

To dla mnie duże wyróżnienie, chociaż uważam, że jest to nagroda niezasłużona, kiedy pomyślę o tych mamach bezpośrednio obecnych na froncie walki z koronawirusem i ryzykujących swoje życie w szpitalach. Ja tylko biorę swojego kota na kolana i opowiadam od 90 dni bajki dzieciom. To nie jest wielki wyczyn i wysiłek, ale ogromnie się cieszę.

Te bajki były dzieciom potrzebne

Mam poczucie, że tak, że to się do czegoś przydało. Opowiadając bajki, byłam takim pogotowiem antysmutkowym dla dzieci, które trudno się odnajdują w tej sytuacji.

Bajki były terapią?

Myślę, że trochę tak. Opowiedziałam też wiele bajek niepublicznie, gdyż trafiały do mnie prośby od rodziców dzieci, które są w szpitalu, od dzieci, które nie widziały taty od 6 tygodni, bo jest lekarzem, czy babci chłopca, którego rodzice utknęli w zagranicznej podróży służbowej. Więc było to z jednej strony takie doraźne pogotowie bajkowe, a z drugiej taka codzienna kropla radości.

W bajkach „Pani Wieczorynki" sporo jest też poważnych treści o słabości, niedopasowaniu

Chciałam, aby nie były to stereotypowe bajki, z treścią podobną do tej z kreskówek. Więc zaczęłam trochę opowiadać pod prąd. To się spodobało dzieciom i zaczęły mi posyłać propozycje szalonych bajek. Więc opowiadam bajki obalające stereotypy, oswajające z innością, że np. zebra jest w kratkę, a nie w paski lub że słabość wcale nie jest wadą.

Ta wygrana to dowód jak ważne jest opowiadanie dzieciom bajek

Bajki to wspaniała okazja nawiązania bliskości z dzieckiem. Nie da się jej opowiedzieć podczas gotowania ziemniaków. To także sposób przepracowania trudnych rodzinnych emocji. Tłumaczenie wartości, jakie postawy są dobre, a jakie nie. Zawsze, kiedy opowiadałam bajki moim chłopcom, starałam się uczyć ich w ten sposób ważnych rzeczy. Bajki dają też dziecku poczucie sprawczości, że można osiągnąć to, o czym się marzy. To je wzmacnia.

Bajki „Pani Wieczorynki" pomogły też rodzicom?

Dużo rodziców pisało do mnie, że moje Wieczorynki porządkują im dzień. W wielu domach było tak, że młodsze dzieci jeszcze przed godziną 19 miały zjeść kolację, umyć zęby, założyć piżamę i dopiero zasiadały do Wieczorynki. To było dla rodziców fajne, mieli te swoje 20 minut dla siebie, a dla dzieci był to element normalności i przewidywalności.

Trudno jest być mamą w czasie epidemii?

Trudniej. Jestem samotną mamą, mam dwóch synków i w obecnej sytuacji głównie ze mną są dzieci. Starszemu synowi trudno było się przyzwyczaić do nauki online, więc stałam się nauczycielką 5 klasy podstawowej. Wiem na przykład bardzo dużo o konflikcie cesarstwa z papiestwem. Jednocześnie stałam się przedszkolanką dla młodszego syna, więc nauczyłam się ponownie czytać i jestem mistrzynią origami. A oprócz tego trzeba było jeszcze pracować, robić zakupy dla moich rodziców i opiekować się bratem po poważnej operacji. Więc jestem trochę wyczerpana, pewnie jak wiele mam.

Ta epidemia jest epidemią mam. Chodzi mi o to, że kobiety dostały bardziej po głowie w tej sytuacji. Okazało się nagle, że nie ma normalnych lekcji, szkolnych stołówek i trzeba każdego dnia ogarniać dzieci, dom i pracę. Wszystkim mamom jest ciężej.

Czy opowiadanie bajek pomogło Pani lepiej znieść izolację?

Absolutnie tak. Pracując zdalnie, nieraz byłam w stresie. Opowiadanie bajek o konkretnej godzinie przywracało mnie do poziomu. Musiałam się umalować, a mój syn Antoś wybierał mi kolczyki. Stawiało mnie to do pionu, że bez względu na to, czy mam dobry czy zły dzień, mam dzieci czekające na bajkę i to był dla mnie zastrzyk pozytywnej energii. No bo jak jej nie mieć, kiedy przed chwilą opowiadałam bajkę o rapujących bobrach?

To już ostatni tydzień opowiadania Wieczorynek?

Tak, ostatni w tym sensie, że opowiadam je każdego dnia tygodnia. Będę to robiła nadal, ale rzadziej. Poza tym jestem w trakcie pisania kryminału dla dzieci, który jest inspirowany jedną z bajek wieczorynkowych.

To był wspaniały czas, nawiązałam z dziećmi i ich mamami bardzo wzruszające relacje, ja im wysyłam pocztówki one mi laurki, ciasteczka, torbę, ramkę z obrazkami. Tego się nie spodziewałam, byłam pewna, że jestem dla nich tak realna, jak „Psi Patrol". Obiecałam, że jak się już to wszystko skończy, to zorganizuję piknik, na którym bliżej się poznamy i będę im opowiadać bajki. Nie znam wszystkich buziek dzieci, które mnie słuchają, więc jeżeli gdzieś mnie spotkają na ulicy, to niech do mnie podejdą.

Zobacz także:

Szczepienia – przed jakimi chorobami chronią? [WIRTUALNE WARSZTATY]

Wiersze dla mamy na Dzień Matki
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Wiersze dla mamy jako piękne życzenia na Dzień Matki [Gotowe do druku]
Zebrałyśmy wiersze dla mamy napisane przez polskich poetów, m.in. Wojciecha Młynarskiego i K. I. Gałczyńskiego, a także popularne krótkie wierszyki na Dzień Matki. Dzięki nim dziecko może wyrazić swoją miłość i wdzięczność w niepowtarzalny sposób. Wiersze na Dzień Mamy z pewnością spowodują u niej wzruszenie, a piękne chwile na długo zostaną w jej pamięci.

Może w tym roku zamiast standardowych życzeń w laurce wykorzystacie właśnie wiersze dla mamy? Możecie wydrukować jeden z gotowych wzorów, a następnie poprosić dziecko, aby spróbowało nauczyć się go na pamięć lub wkleiło do kartki zrobionej własnoręcznie dla mamy. Takie wiersze na Dzień Matki sprawdzą się też świetnie jako dedykacja do książki dla mamy. Można też wpisać fragment wiersza na bileciku przyczepionym do bukietu kwiatów.  Pamiętajcie:  wiersze dla mamy i taty   będą idealne na wiele okazji i z pewnością za każdym razem wywołają u nich wzruszenie.  Spis treści: Wiersze dla mamy z okazji Dnia Matki Wierszyki dla mamy Wiersze dla mamy z okazji Dnia Matki Życzenia na Dzień Mamy  powinny płynąć prosto z serca, to oczywiste. Czy istnieje bardziej wzruszający widok od zaaferowanego malucha z laurką dla mamy w dłoni i wierszem na ustach? No właśnie! Jeżeli więc szukacie pięknych wierszyków dla mamy i o mamie oraz pięknych życzeń na Dzień Matki, trafiliście w dobre miejsce – przeczytajcie nasze propozycje wierszy dla mamy i wydrukujcie ten według was najpiękniejszy.  K. I. Gałczyński „Spotkanie z matką” M. Szypowska „Kochana Mamo” J. Kulmowa „Mamo, Mamo, coś ci dam” W. Młynarski „Nie ma jak u mamy” P. Kaniżaj „Miłość Mamy” W. Ścisłowski „Bukiecik dla Mamy” A. Świrszczyńska „Dzień Matki” K. I. Gałczyński „Spotkanie z matką” Ona mi pierwsza pokazała księżyc i pierwszy śnieg na świerkach, i pierwszy deszcz. Byłem wtedy mały jak muszelka, a czarna suknia matki szumiała jak Morze Czarne. Noc. Dopala się nafta w lampce. Lamentuje nad uchem komar. Może to ty, matko, na niebie jesteś...

Jakie kwiaty na Dzień Matki?
adobe stock
Święta i uroczystości
Jakie kwiaty na Dzień Matki wybrać, a których nie wypada podarować mamie?
Kwiaty na Dzień Matki to od lat najlepszy prezent na święto mamy. Bukiety kwiatów zawsze sprawiają radość! Warto wiedzieć, że kwiatom także przypisuje się znaczenie. Wybierając kwiaty na Dzień Matki łatwo o faux-pas, dlatego unikaj kwiatów żółtych i fioletowych, a postaw na czerwone i różowe.

Jeśli zastanawiasz się jakie kwiaty na Dzień Matki wybrać, zdecyduj się na takie, które swoją głęboką symboliką pomogą wyrazić uczucia, które żywisz do obdarowywanej osoby. Możesz też po prostu wybrać kwiaty, które twoja mama lubi najbardziej. Dzień Matki jest szczególną okolicznością, z okazji której warto podarować naszym mamom kwiaty, które odzwierciedlałby naszą miłość, wdzięczność i szacunek. Osobiście wręczony bukiet będzie dla każdej mamy wzruszającym gestem i wyrazem pamięci. Jakie zatem kwiaty na Dzień Matki wybrać? Spis treści: 1. Jakie kwiaty na Dzień Matki? 2.  Co jeśli nie możesz wręczyć mamie kwiatów osobiście? 3. Jakich kwiatów nie dawać mamie?   Jakie kwiaty na Dzień Matki będą najlepsze? Kwiaty wręczane z okazji Dnia Matki powinny być radosne i kolorowe, takie, które wywołają uśmiech na jej twarzy. Niech kolory kwiatów będą czerwone jak miłość, białe jak wdzięczność albo niebieskie jak wierność. Do gatunków, którym przypisano pozytywną symbolikę, należą: frezje – wyrażają szacunek, uznanie oraz radość bratki – oznaczają, że pamiętamy o tej osobie i bardzo nam na niej zależy tulipany – tulipany, zwłaszcza czerwone, są wyrazem miłości.  róże – czerwone róże symbolizują oddanie i miłość aż po grób. Dobrym pomysłem są także różowe róże, będące wyrazem uznania, podziękowania i wdzięczności za coś niezwykłego. Co jeśli nie możesz wręczyć mamie kwiatów osobiście? Kwiaty na Dzień Matki mogą być też świetnym dodatkiem do prezentu , laurki czy po prostu życzeń w formie wiersza . Jeżeli nie możesz wręczyć mamie kwiatów osobiście, pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z usług poczty kwiatowej . Przesłanie kwiatów przez kuriera sprawi mamie ogromną niespodziankę i z pewnością wywoła uśmiech na jej ukochanej...

prezent na dzień matki
adobe stock
Święta i uroczystości
Prezent na Dzień Matki [propozycje + ceny]
Prezent na Dzień Matki powinien wyrażać uczucia do naszych ukochanych mam. Dzień Matki jest dobrą okazją do podarowania prezentu prosto z serca, który zostanie w pamięci na długo. Wybraliśmy dla Was najciekawsze propozycje upominków, które z pewnością przypadną do gustu niejednej kobiecie!

Prezent na Dzień Matki, jeśli tylko będzie podarowany prosto z serca, na pewno sprawi dużo radości każdej mamie! Jeśli szukasz wyjątkowego prezentu dla mamy, to dobrze trafiłaś. Podpowiadamy, co może przypaść do gustu Tobie i twojej mamie! Prezent na Dzień Matki — propozycje + ceny E-book  — jeśli twoja mama jest molem książkowym, na pewno ucieszy ją czytnik wraz z kolekcją audiobooków. Dzięki e-bookowi można mieć przy sobie kilka ulubionych tytułów i wcale tego nie odczuć. Urządzenie jest bardzo lekkie i zajmuje mało miejsca w torebce. Cena audiobooków waha się w przedziale 50-200 zł.   Zestaw porcelany — może być świetnym prezentem na Dzień Matki. Jeśli twoja mama kolekcjonuje filiżanki, ozdobne talerzyki czy wazy, bez wątpienia zachwyci się kompletem porcelany. Cena porcelany jest zróżnicowana, może zaczynać się od kilku złotych, a kończyć na kilku tysiącach. Wszystko zależy od rodzaju, jakości oraz wieku porcelany.   Biżuteria — naszyjnik, bransoletka czy kolczyki to ponadczasowy prezent na Dzień Matki. Decydując się na sprawdzony wybór, jakim jest biżuteria, masz pewność, że wybór będzie trafiony. Możesz wybrać biżuterię w złocie lub srebrze — upewnij się jednak, który z kruszców preferuje twoja mama i wtedy dokonaj wyboru. Ceny biżuterii są różne, mogą zaczynać się już od 50, a kończyć na 1000 zł.   Kosmetyki — kremy, perfumy czy cienie do oczu, do raj dla wielu kobiet. Jeśli twoja mama należy do grona wielbicielek kosmetyków, na pewno będzie zadowolona! Ceny kosmetyków są również bardzo zróżnicowane. Mogą zaczynać się od 20 zł, a kończyć na 200. Cenę uzależnij od zasobności swojego portfela.   Bilety do teatru — decydując się na wybór biletów, warto zorientować się, jaki rodzaj spektaklu wybrałaby twoja mama. Do...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz