Otwarcie przedszkoli i żłobków. Znamy wytyczne
adobe stock
Aktualności

Otwarcie przedszkoli i żłobków. Znamy wytyczne

Ministerstwo Edukacji Narodowej zaprezentowało wytyczne dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych form wychowania przedszkolnego, w tym dyrektorów, nauczycieli i rodziców, które są związane z planowanym powrotem placówek do pracy. Kto będzie miał pierwszeństwo powrotu do przedszkola? Czy dzieci będą musiały nosić maseczkę? MEN odpowiada.

Otwarcie przedszkoli i żłobków, zgodnie z rozporządzeniem rządowym, nastąpi 6 maja. To oznacza, że placówki te mają zaledwie tydzień na przygotowanie do powrotu i sprawnego funkcjonowania po prawie dwumiesięcznej przerwie wywołanej pandemią koronawirusa. Do tej pory wytyczne dotyczące powrotu do przedszkoli przedstawiło Ministerstwo Edukacji Narodowej, które mają być odpowiedzią na pytania nurtujące zarówno dyrektorów, nauczycieli, jak i rodziców dzieci. Jak organ wyobraża sobie powrót do przedszkoli w czasach pandemii?

Spis treści:

 1. Kto będzie miał pierwszeństwo posłania dzieci do przedszkoli?
 2. Jakie dzieci mogą chodzić do przedszkola?
 3. Kogo i kiedy powiadomić o tym, że dziecko przyjdzie do przedszkola?
 4. Czy dzieci będą musiały nosić maseczkę?
 5. Posiłki w przedszkolach
 6. Bezpieczeństwo sanitarne przedszkoli 
 7. Co z dziećmi, które nie będą miały zapewnionej opieki przedszkola?
 8. Jakie zajęcia będą odbywały po otwarciu przedszkoli?
 9. Jak będą wyglądały grupy zajęciowe?
 10. Wsparcie poradni psychologiczno-pedagogicznej
 11. Czy otwarcie przedszkoli jest obowiązkowe?

Które dzieci pójdą do przedszkoli jako pierwsze?

Zgodnie z apelem rządu z otwartych przedszkoli w pierwszej kolejności powinny skorzystać te dzieci, których rodzice nie mają możliwości pogodzenia pracy z opieką w domu. Szczególnie podkreśla się pierwszeństwo dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujący zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. 

Które dzieci mogą chodzić do przedszkola?

Bezwzględnie są to tylko dzieci  zdrowe – bez objawów chorobowych. Dzieci muszą zostać uświadomione przez rodziców, aby: 

 • nie podawały ręki na powitanie, 
 • unikały dotykania oczu, nosa i ust, 
 • myły ręce, 
 • zasłaniały usta i nos przy kichaniu czy kasłaniu. 


Ponadto nie dzieci, które udadzą się do otwartych przedszkoli, nie powinny zabierać do nich swoich przedmiotów czy zabawek. Warto także, abyś przed przyprowadzeniem dziecka do przedszkola zmierzyła mu temperaturę. To pozwoli zorientować się, czy w organizmie dziecka nie dochodzi do infekcji. 

Kogo i kiedy powiadomić o tym, że dziecko przyjdzie do przedszkola?

MEN informuje, że jeśli chcesz, aby twoje dziecko powróciło do przedszkola, powinnaś powiadomić o tym dyrektora placówki. To dyrektor wspólnie z organem prowadzącym określi szczegółowe rozwiązania w zakresie przyjęcia do placówki. Mamo, To Ja zapytało dyrektorki dwóch przedszkoli - publicznego i prywatnego - o to, jak przekazywane są do nich informacje dotyczące pracy placówek. Okazało się, że wszystkiego najpierw dowiadują się z konferencji prasowych.

Czy dzieci będą musiały mieć maseczkę?

Dzieci do 4 roku życia nie muszą nosić maseczek. Jeśli twoje dziecko ukończyło 4 lata, musisz zapewnić mu indywidualną osłonę ust i nosa tylko w drodze do i z przedszkola. Nie musi to być maseczka, może być to np.chusta lub komin.

Ważne! W przedszkolu nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa, zarówno przez dzieci, jak i nauczycieli. Nie ma jednak przeszkód, aby korzystać z takiej formy zabezpieczenia.

Jak zaznacza MEN: Pamiętaj jednak, że rodzice i opiekunowie muszą zabezpieczyć się w środki ochrony osobistej zarówno podczas odprowadzania i odbierania dzieci, jak i podczas przebywania w budynku przedszkola.

Posiłki w przedszkolach

Przedszkola podczas prowadzenia zajęć będą zapewniały dzieciom posiłki. Zgodnie z zapowiedzią władz, przygotowanie posiłków odbędzie się z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa (np. posiłki będą podawane w plastikowej zastawie, a krzesła i stoły będą dezynfekowane). Spożywanie posiłków odbywać się będzie w małych grupach.

Bezpieczeństwo sanitarne przedszkoli 

MEN informuje, że każda placówka musi być wyposażona w podstawowe środki higieny osobistej oraz płyn do dezynfekcji umieszczony przy wejściu do budynku (żel do dezynfekcji łatwo zrobisz w domu). Minister Zdrowia poinformował dzisiaj, że płyny i mydła są dostarczane do placówek.
Każda grupa dzieci będzie przebywać w wyznaczonej sali, a przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie dezynfekować, jak np. pluszowe czy plastikowe zabawki, muszą być usunięte. Stoliki i krzesełka w stołówkach także będą dezynfekowane po zjedzeniu posiłku przez każdą grupę dzieci. Sale mają być regularnie wietrzone. 

Co z dziećmi, które nie będą miały zapewnionej opieki przedszkola?

Rodzicowi dziecka, któremu samorząd nie zapewni opieki przedszkolnej, mimo że rodzic wyraża taką chęć, będzie przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Jakie zajęcia będą odbywały po otwarciu przedszkoli?

Zdecyduje o tym dyrektor placówki, mając na względzie wytyczne sanitarne. W czasie pobytu w przedszkolu dziecko będzie przebywać w miarę możliwości w mniejszej grupie, w jednej sali. Dziecko będzie mogło się bawić zabawkami, które można dezynfekować. Nauczyciel zapewni przede wszystkim opiekę, ale może także organizować zabawy, zajęcia dydaktyczne, a także krótkie i nieskomplikowane ćwiczenia gimnastyczne. Dziecko będzie mogło korzystać z przedszkolnego placu zabaw lub boiska, ale pod warunkiem, że dostępne na nim urządzenia będą dezynfekowane. Niezalecane są spacery czy wycieczki poza teren placówki.

Jak będą wyglądały grupy w przedszkolu?

Według wytycznych ministerstwa grupa przedszkolna powinna obejmować dzieci w zbliżonym wieku, z uwzględnieniem ich potrzeb, zainteresowań i uzdolnień. Grupy powinny przebywać w wyznaczonych i stałych salach. Jeśli jest to możliwe, liczebność grup powinna być mniejsza, niż jest to uregulowane w rozporządzeniu MEN w sprawie organizacji publicznych szkół i przedszkoli. Na konferencji 30 kwietnia minister Szumowski powiedział, że grupy powinny liczyć nie więcej niż 12 dzieci (ale będzie możliwość dodania do nich dwóch kolejnych przedszkolaków).

Wsparcie poradni psychologiczno-pedagogicznej

Zgodnie z wytycznymi MEN od 4 maja br. poradnie wznowią swoją działalność. Będą mogły wydawać opinie oraz orzeczenia o:

 • potrzebie kształcenia specjalnego,
 • zajęć rewalidacyjno-wychowawczych,
 • indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego
 • indywidualnego nauczania.

Otwarcie żłobków i przedszkoli nie jest obowiązkowe?

Decyzja Mateusza Morawieckiego i MEN wywołała sprzeciw Prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, który na zwołanej dziś konferencji zapowiedział, że nie zgadza się na pospieszne otwarcie przedszkoli i żłobków w Warszawie. Nie tylko prezydent stolicy wyraził zaniepokojenie nagłym powrotem dzieci do przedszkoli, oprócz niego zrobił to także Prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, który poinformował, że powrót do przedszkoli i żłobków umożliwi dopiero po rozporządzeniu wydanym przez Ministra Zdrowia. Tymczasem minister Szumowski poinformował na dzisiejszej konferencji, że otwarcie żłobków i przedszkoli nie jest obowiązkowe i że to samorządy mają podejmować decyzje w tej sprawie.

Sprawa jest rozwojowa i nabiera tempa, dlatego informacje o powrocie do przedszkoli będą na bieżąco aktualizowane. Okazuje się, że wytyczne MEN to za mało. Wciąż brakuje tych dotyczących reżimów sanitarnych, w jakich placówki powinny działać. Protesty samorządów terytorialnych miast i gmin wydają się uzasadnione, dlatego na informacje o tym, które konkretnie placówki zostaną otwarte, a które nie, należy jeszcze poczekać. 

Źródło: gov.pl, metropolie.pl

Zobacz także:

Jak wybrać fotelik dla noworodka do auta? - film

Majówka 2020: jak spędzić ją w dobie pandemii?
AdobeStock
Czas wolny
Majówka 2020: na co możemy sobie pozwolić? Wyjazdy, pikniki, wycieczki do lasu?
Tegoroczna majówka będzie odbywać się pod znakiem społecznej izolacji, co nie znaczy, że mamy siedzieć w domach i się nudzić. Przedstawiamy kilka ciekawych pomysłów na majówkę, które sprawdzą się nawet w dobie pandemii!

Majówka 2020 za pasem i warto pomyśleć, jak zorganizować sobie czas, żeby nie mieć poczucia, że przez epidemię koronawirusa kolejne plany, jakie mieliśmy, nie mogą być realizowane. Zamiast narzekać, cieszmy się czasem, który mamy i który możemy naprawdę dobrze spożytkować w gronie najbliższych. Oto nasze pomysły na majówkę w dobie pandemii! Luzowanie rządowych obostrzeń dopiero po majówce O tym, że nie powinniśmy wybierać się na dalsze wyjazdy w weekend majowy, świadczy choćby fakt, że premier w trakcie konferencji prasowej zorganizowanej 29 kwietnia poinformował, że drugi etap luzowania obostrzeń nałożonych w związku z epidemią koronawirusa rozpocznie się dopiero 4 maja, czyli po długim weekendzie majowym. Rząd wybrał tę datę celowo, abyśmy nie ruszyli masowo na majówkę, ponieważ wirus wciąż jest zagrożeniem i wciąż powinniśmy izolować się w miarę możliwości. Podczas konferencji usłyszeliśmy, że nadal powodem do wyjścia z domu są zakupy, praca lub inne życiowe konieczności. Od 4 maja otwarte będą hotele, galerie handlowe i niektóre instytucje kultury, ale to też nie oznacza, że będziemy mogli z nich korzystać bez ograniczeń. Nadal obowiązywać będzie nakaz zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej oraz limit osób przebywających w danym miejscu wynoszący 1 osobę na 15 metrów kwadratowych powierzchni. Jeżeli chodzi o muzea czy galerie sztuki, premier zaleca, by korzystać raczej z tych dużych obiektów, w których ryzyko bliskiego kontaktu z innymi ludźmi jest niewielkie. Rządzący w trakcie konferencji podkreślali jasno, że stopniowo odmrażana będzie gospodarka, ale to nie oznacza przyzwolenia na zmniejszanie dystansu społecznego – on wciąż jest niezwykle ważny. Pamiętajmy o tym nie tylko w czasie majówki, lecz także w pozostałe majowe weekendy. Pomysły na majówkę 2020 Rodzinny maraton filmowy Rodzinny piknik,...

wraca zasiłek dodatkowy: oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem
Aktualności
Wraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko [zasady plus wzór oświadczenia 2022]
W związku z powrotem nauki zdalnej rodzice mogą liczyć na dodatkowe świadczenie w wysokości 80 proc. wynagrodzenia. Aby je otrzymać, należy spełnić kilka warunków i przedstawić oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Publikujemy wzór wniosku o opiekę nad dzieckiem, potrzebny do uzyskania zasiłku.

W związku z falą zachorowań na COVID-19 i wprowadzeniem nauki zdalnej – od 1 do 27 lutego 2022 rodzice mogą liczyć na dodatkowy zasiłek opiekuńczy.  Spis treści: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy – zasady przyznawania Oświadczenie COVID-19 – formalności Oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem do lat 8 (wzór wniosku) Ile wynosi dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko do lat 8? Dodatkowy zasiłek opiekuńczy – do kiedy? Dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko 2022 – zasady przyznawania Dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko będzie można uzyskać na podobnych zasadach jak poprzednio. Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. zasadach ogólnych . Świadczenie jest wypłacane przez ZUS oraz przez KRUS (dotyczy rolników). Aby je otrzymać, należy złożyć wniosek o opiekę nad dzieckiem (wzór niżej). Zasady przyznawania zasiłku dodatkowego Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z powodu COVID-19 przysługuje: rodzicom dzieci do 8. roku życia; rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; rodzicom dzieci do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; rodzicom dzieci do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego; rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeśli drugi rodzic może zapewnić opiekę dziecku lub osobie niepełnosprawnej, bo np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego. Warto wiedzieć, że w czasie nauki zdalnej dyrektorzy szkół będą musieli umożliwić uczniom klas I-III szkoły podstawowej...

ebooki dla dzieci za darmo
Adobe Stock
Gry i zabawy
Dla dzieci za darmo: książki, ebooki, audiobooki - specjalne oferty na czas kwarantanny
Jak zająć dziecko w domu, żeby czas kwarantanny mijał przyjemnie i mądrze? Z pomocą przybywają audiobooki, ebooki, książki - wsyztsko w internecie i to za darmo dla dzieci! #zostanwdomu

Audiobooki pozwalają dziecku przenieść się w świat wyobraźni, podobnie jak ebooki, książki czy teatr. W ramach przymusowego siedzenia w domu i akcji #zostańwdomu , w internecie znajdziecie dostęp do literatury - za darmo lub za niewielką opłatą. Audiobooki i ebooki dla dzieci (za darmo) Sprawdźcie te darmowe oferty dla dzieci : Empik Premium - przez 2 miesiące możecie korzystać z ponad 11 tysięcy audio- i ebooków, ze słuchowisk i podcastów całkiem za darmo. Potrzebna aplikacja Empik Go. Na Legimi znajdziecie pakiety książek do przeczytania za darmo. Potrzebny czytnik. Audioteka Klub - tu przez 14 dni możecie za darmo słuchać świetnych audiobooków dla dzieci, m.in. „Rozśmieszanki Usypianki” Danuty Wawiłow, „Dlaczego mleko jest białe? Historyjki dla ciekawskich dzieci” i wspaniałe „Niesamowite przygody 10 skarpetek” Justyny Bednarek. Układ z Książką - codziennie o 12.00 ktoś poczyta wam książki. Raczej dla starszych, ale sprawdzajcie na bieżąco! Wolne lektury - ksiązki dla dzieci do czytania w internecie. Za darmo. Polona , czyli Cyfrowa Biblioteka Narodowa. Tu znajdziecie wiele książek do przeczytania za darmo. Przecinek i Kropka - na Facebooku znani autorzy literatury dziecięcej czytają fragmenty swoich książek. Storytel - przez miesiąc za darmo możecie słuchać świetnych audiobooków. Wybór książek do słuchania dla dzieci jest ogromny, naprawdę warto.  Promocje na książki, ebooki i audiobooki dla dzieci Księgarnie internetowe przygotowały wiele promocji na książki i audiobooki . Większość oferuje ceny niższe o 45 procent. Ebooków w promocyjnych cenach szukaj na inverso, woblink, publio. Książki dla dzieci po obniżonych cenach kupisz np. na stronie empiku, merlin, bonito i hitsalonik . W tym ostatnim możesz też kupić czasopisma dla dzieci z ich ulubionymi bohaterami. Zamawianie przez...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz