Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
oznaki wiosny
Adobe Stock
Aktualności

Oznaki wiosny – jakie zmiany w przyrodzie zwiastują wiosnę?

Pierwsze oznaki wiosny to kwiaty wyłaniające się spod śniegu oraz cieplejsze promienie słońca. To ono sprawia, że rośliny budzą się z zimowego letargu, a ptaki wracają do nas z ciepłych krajów. Podpowiadamy, gdzie wypatrywać oznak wiosny i jakie rośliny oraz zwierzęta zwiastują, że idzie wiosna.

Oznaki wiosny można zauważyć w przydomowych ogródkach, na łąkach, w lesie i w miastach. Miasta są z reguły cieplejsze niż tereny wiejskie i podmiejskie, dlatego tam rośliny szybciej kwitną lub wypuszczają pierwsze listki. Niezależnie od tego, gdzie mieszkacie, już od drugiej połowy lutego możecie zacząć szukać na spacerach pierwszych oznak wiosny, ale niektóre zwiastuny wiosny pojawiają się nawet już pod koniec stycznia. 

Spis treści:

Cytaty o tacie – 17 wzruszających, mądrych i śmiesznych złotych myśli na Dzień Ojca [WIDEO]

Pierwsze oznaki wiosny w przyrodzie

Najczęściej, szukając oznak nadchodzącej wiosny, patrzymy pod nogi, wypatrując pierwszych źdźbeł trawy i wiosennych kwiatów. Jednak wiosnę zwiastują nie tylko rośliny, ale też owady i zwierzęta. Dlatego warto podnieść wzrok, a także nadstawić uszu – już od lutego ptaki zaczynają inaczej się odzywać, a sikorki nawet w styczniu potrafią zaglądać do zeszłorocznych budek lęgowych, sprawdzając, gdzie w tym roku założyć gniazdo. Do kraju wracają też ptaki, które opuściły Polskę jesienią. I nie są to tylko bociany, których wszyscy wiosną wypatrują.

Pierwszym zwiastunem wiosny może być zaobserwowany przelatujący w powietrzu owad. Czasami są to wyraźnie ciepłe promienie słońca i świergot ptaków, a czasami wychylający głowę spod śniegu przebiśnieg, pracowite stukanie dzięcioła albo znalezione w lesie poroże jelenia (jelenie zrzucają je na wiosnę).

Poniżej wymieniamy, pokazujemy i opisujemy najczęściej spotykane oznaki wiosny w przyrodzie, dzieląc je na te roślinne i zwierzęce. Podpowiadamy też, gdzie ich szukać, a warto zacząć to robić już w lutym.

Kiedy pojawiają się pierwsze oznaki wiosny

Od dłuższego już czasu (odkąd zimy w wielu regionach Polski nie są już tak mroźne i śnieżne jak niegdyś), pierwszą oznaką wiosny może być zwiększona aktywność ptaków. 

  • Już pod koniec stycznia można usłyszeć ożywione ptasie świergotanie.
  • W lutym pojawiają się przebiśniegi, czyli pierwsze wiosenne kwiaty.
  • Na przełomie lutego i marca często można zobaczyć na niebie powracające z ciepłych kraków ptaki, np. żurawie lub bociany.
  • W marcu mogą wyfrunąć pierwsze motyle, ale robią to tylko wtedy, gdy jest dość ciepło, zaczynają też kwitnąć kolejne kwiaty: zawilce, kaczeńce, śnieguliczki, a tulipany wypuszczają z cebulek liście.
Oznaki wiosny nie pojawiają się w całym kraju w tym samym terminie. Na terenie Polski mamy różne strefy klimatyczne. Najwcześniej wiosnę w przyrodzie widać na południowym zachodzie Polski, a najpóźniej – na północnym wschodzie.

Pierwsze oznaki wiosny – rośliny

Wiosną wszyscy wypatrujemy pierwszych pękających pąków, bazi, pierwszych zielonych kęp trawy oraz barwnych kwiatów. I właśnie te ostatnie są najbardziej efektowną i dobitną oznaką wiosny. Pierwsze wiosenne kwiaty są drobne i najczęściej jednobarwne. Na te bardziej okazałe i kolorowe trzeba poczekać dłużej. Poniżej pokazujemy na zdjęciach i opisujemy jedne z najwcześniejszych roślinnych oznak wiosny.

Śnieżyczki przebiśniegi

Pierwsze, bo już w lutym lub marcu pojawiają się śnieżyczki przebiśniegi. To delikatne białe kwiatki z wąskimi podłużnymi listkami i śnieżnobiałymi płatkami. Kwiaty zwisają z cienkich łodyżek i zamykają się na noc. Zapylane są przez owady, więc i za nimi można się już rozglądać wokół przebiśniegów. Kwiaty te naturalnie rosną w Polsce na południu kraju i są pod ochroną. W pozostałych jego częściach znajduje się je w ogrodach lub w ich pobliżu.

oznaki wiosny przebiśniegi
Adobe Stock

Przebiśniegi. fot. Adobe Stock

Zawilce gajowe

Najczęściej rosną w starych lasach na terenie całej Polski. Łodyżki kwiatowe mają 20-30 cm długości i są owłosione. Na nich pojawiają się białe kwiatki o sześciu płatkach. Płatki te na końcach stają się różowawe. Kwiaty zamykają się i zwisają o zmroku. One także zapylane są przez owady. Uwaga! Zawilec jest rośliną trującą – tak samo jak wszystkie jaskry, do rodziny których zawilec należy.

oznaki wiosny zawilce
Adobe Stock

Zawilce. fot. Adobe Stock

Przylaszczki

Przylaszczki upodobały sobie głównie lasy liściaste na terenie całej Polski. Osiągają wysokość ok. 15-20 cm. Przylaszczki mają niebiesko-fioletowe kwiatki o średnicy 1,5-3 cm. Pojawiają się one przed młodymi listkami – część listków może pozostawać zielona od poprzedniego roku. Listki są wyraźnie trójdzielne. Jedna roślina kwitnie ok. 3 tygodni, ale pojedynczy kwiat więdnie już po 8 dniach. Przylaszczki potrafią żyć 100 lat i także są roślinami trującymi z rodziny jaskrowatych.

oznaki wiosny przylaszczki
Adobe Stock

Przylaszczka. fot. Adobe Stock

Kaczeńce

Fachowo nazywane są knieciami błotnymi. W Polsce najłatwiej je spotkać na podmokłych łąkach i przy podmokłych rowach przydrożnych. Rosną w kępach, które składają się z licznych nerkowatych liści oraz żółtych, błyszczących kwiatów o średnicy do 4 cm. Każdy kwiat ma 5 płatków. Kaczeńce potrafią pojawić się na łąkach już w marcu. Skutecznie przyciągają owady i są roślinami miododajnymi. To także jest roślina trująca – nawet bydło omija ją szerokim łukiem, gdy jest świeża. Suszona traci swoje trujące właściwości.

oznaki wiosny kaczeńce
Adobe Stock

Kaczeńce. fot. Adobe Stock

Wawrzynek wilczydełko

Niektóre krzewy także kwitną wczesną wiosną. Należy do nich wawrzynek wilczydełko, który jest dość rzadką rośliną, ale spotyka się go w całej Polsce w cienistych lasach liściastych i w mieszanych zaroślach. Między lutym a kwietniem obsypuje się różowymi (czasami białymi) kwiatami i dzieje się to, zanim jeszcze wypuści listki. Kwiaty są drobne, mają do 1,5 cm średnicy i cztery płatki. Nektar tej rośliny odżywia pszczoły i motyle dzienne. Wawrzynek wilczydełko jest rośliną silnie trującą – nawet 1-2 owoce zjedzone przez dziecko mogą je zabić. Objęty jest częściową ochroną.

oznaki wiosny wawrzynek wiczydełko
Adobe Stock

Wawrzynek wilczydełko. fot. Adobe Stock

Modrzewiowe pąki

Jedną z pierwszych oznak wiosny są pąki na modrzewiach. Modrzewie, choć należą do rodziny sosnowatych, gubią igły na zimę. Młode pędy modrzewi są żółto-brązowe albo malinowe i mają woskowy nalot. Wczesną wiosną na pędach pojawiają się miękkie żywo zielone igiełki, które początkowo przylegają do siebie, a później koliście się otwierają i wydłużają.

oznaki wiosny pąki modrzewi
Adobe Stock

Pąki modrzewia. fot. Adobe Stock

Żonkile

Żonkile kwitnąć zaczynają na przełomie marca i kwietnia. Występują w kolorze intensywnie żółtym, kremowym lub białym. W Polsce rzadko rosną dziko, zwykle są uprawiane w przydomowych ogródkach lub szklarniach. Naturalne stanowiska żonkili występują w Portugalii i Hiszpanii. W Polsce żonkile są mocno kojarzone z wiosną.

oznaki wiosny żonkile
Janina_PLD/Adobe Stock
Żonkile. fot. Janina PLD/Adobe Stock

Krokusy

Pojawiają się często jeszcze w marcu, ale ich prawdziwy wysyp następuje zwykle do połowy kwietnia. Są popularną ozdoba przydomowych ogródków, ale najbardziej spektakularnie wyglądają na naturalnych łąkach. Najliczniej wyrastają na tych, na których wypasane były owce. W Polsce wiele osób podróżuje wiosną na Podhale, gdzie różnobarwne krokusy pojawiają się na łąkach w olbrzymiej liczbie.

oznaki wiosny krokusy
V. J. Matthew/Adobe Stock
Krokusy. fot. V.J.Mathiew/Adobe Stock

Oznaki wiosny – zwierzęta

Jelenie w końcu lutego gubią poroże. To samo dzieje się na początku lutego z porożem łosi (najstarsze osobniki gubią je już w listopadzie). Oznaką wiosny jest też powrót do Polski migrujących ptaków. Pierwsze wracają skowronki, później pliszki, zięby, rudziki, drozdy, szpaki, kopciuszki (na zdjęciu poniżej) i inne wiosenne ptaki.

Kopciuszek

Kopciuszek to ptak ostrożny, ale nie kryje się przed człowiekiem. Przebywa na terenie całej Polski, także w miastach, ale najliczniej w górach. Jest ruchliwy i szybko przelatuje na krótkie odległości. Zatrzymuje się w danym miejscu na krótką chwilę i odlatuje dalej. Jest wielkości wróbla, ale znacznie smuklejszy i ma rudy ogonek, którym często rusza. Kopciuszków można wypatrywać już w marcu.

oznaki wiosny kopciuszek
Adobe Stock

Kopciuszek. fot. Adobe Stock

Skowronek

Skowronki wracają do Polski w lutym lub na początku marca. Mamy ich u siebie ok. 7 milionów par, co stanowi ok. 30 proc. populacji skowronka w Europie. Najłatwiej go spotkać na wsi, nad łąką lub polem. To malutki ptaszek, którego łatwiej usłyszeć niż zobaczyć – śpiewa cały czas, gdy unosi się w powietrzu, od wschodu do zachodu słońca.

oznaki wiosny skowronek
Nick Dale/Adobe Stock
Skowronek fot.: Nick Dale/Adobe Stock

Bocian

Bociany wracają do Polski w marcu. Odszukują swoje gniazdo z poprzedniego roku, reperują je i w nim składają jaja. I tak potrafi dziać się przez długie lata. Bocian biały jest dużym ptakiem – ma ok. metra długości i metra wysokości, a jego rozpiętość skrzydeł wynosi nawet dwa metry. Najłatwiej spotkać go w jego gnieździe lub podczas żerowania na łąkach, zwłaszcza podmokłych, polach i mokradłach.

oznaki wiosny bocian
Joachim Neumann/Adobe Stock

Bocian fot.: Joachim Neumann/Adobe Stock

Motyle

W marcu wylatują z uli pszczoły, pojawiają się też inne owady. Do najbardziej lubianych należą motyle. Wiosną jako pierwsze zobaczyć można cytrynowo żółte lub zielonkawo-białe cytrynki listkowce oraz barwne rusałki. Cytrynki zimują w opadłych liściach i są pospolitym gatunkiem motyla na terenie całej Polski. Wczesną wiosną najpierw pojawiają się samce – są cytrynowo żółte. Rusałki pokrzywniki, które zimują w jaskiniach, piwnicach i na poddaszach, budzą się do życia w marcu. Mają czerwono-ceglaste skrzydła z licznymi czarnymi i żółtymi plamkami.

oznaki wiosny rusałka pokrzywnik
Adobe Stock

Rusałka pokrzywnik. fot. Adobe Stock


Zobacz także:

Zeegma sprzęty
materiały prasowe
Zakupy
Wiosenne porządki? W tym roku to będzie przyjemność!
Porządki – domowe czy w życiu – z odpowiednim sprzętem są dużo prostsze! I dają większą szansę na sukces... Bo właśnie odpowiednie akcesoria mogą je znacznie ułatwić. Zanim się zaczniesz denerwować na samą myśl o sprzątaniu czy zdrowszym gotowaniu, koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Chociaż w wielu dziedzinach życia po tygodniach lockdownu czujemy powrót normalności, to jednak nasze życie wciąż koncentruje się w domach.Tu większość z nas  pracuje, odpoczywa i poświęca więcej uwagi nowym obowiązkom, takim jak opieka nad dziećmi czy wspieranie ich przy zdalnej nauce. Jednocześnie staramy się utrzymać czystość i higienę oraz próbujemy znaleźć czasem... choć chwilę tylko dla siebie i swoich spraw. Jeśli chcesz wreszcie usprawnić sprzątanie w domu czy zacząć zdrowo się odżywiać, wiemy, co ułatwi wprowadzenie tych planów w życie!  Błyskawiczne i wygodne odkurzanie  Jedną z zasad, jakimi warto się kierować ułatwiając sobie utrzymanie porządku w domu, jest reguła sprzątania na bieżąco. Szczególnie gdy w domu są małe dzieci:) Kilkudniowy brud czy dłuższe pozostawianie rozrzuconych rzeczy są dużo trudniejsze do usunięcia niż kiedy sprzątamy częściej, na bieżąco. Ale żeby na szybko odkurzyć po południu po wspólnych wycinankach z maluchem, dobrze mieć wygodny w użyciu sprzęt pod ręką, a nie schowany w najgłębszych czeluściach szafy, rozłożony na czynniki pierwsze odkurzacz, prawda? Polecamy zatem niewielki, łatwo „chowalny” za drzwiami i lekki  Odkurzacz przenośny Zeegma Zonder Verti .  Pomimo dużej mocy (docenisz ją, oj, tak!) i zaawansowanego systemu cyklonowemu wytrzymała bateria zapewnia aż do 40 minut ciągłej pracy.  Co więcej, dzięki swojej konstrukcji oraz bogatemu pakietowi dodatków spełnia aż  4 funkcje : może służyć jako odkurzacz pionowy, odkurzacz samochodowy, mop oraz odkurzacz ręczny. Prasowanie bez rozkładania deski  Jeśli marzysz o tym, by prasowanie nie polegało na rozkładaniu wielkiej, nieporęcznej deski, oganianiu się od malucha, który jest oczywiście bardzo ciekawy gorącego żelazka i pilnowaniu, by nie rozrzucił złożonych i uprasowanych już...

rabat e-obuwie
AdobeStock
Zakupy
Wiosenne buty dla ciebie i dziecka. Zgarnij dodatkowe 30 proc. rabatu
Buty znanych marek w świetnych cenach kupisz tylko do końca tygodnia. Zakupy zrobisz szybko i wygodnie - bez wychodzenia z domu.

Szukasz tanich butów? Lubisz promocje? Teraz bez wychodzenia z domu możesz zamówić buty dla siebie i dziecka w bardzo atrakcyjnych cenach. Tylko do końca tygodnia z kodem rabatowym WEEK możesz zamówić obuwie aż do 30 procent taniej. W ofercie szeroki wybór butów znanych marek jak Adidas, Nike, Reebok, New Balance, Converse, Bartek, Lasocki i wiele innych. Znalzałyśmy dla was kilka ciekawych modeli w dobrych cenach, które mogą was zainteresować. Buty dziecięce Bez wątpienia maluch wyrósł z jesiennych butów, więc na wiosnę przydadzą się nowe. Piękne modele znajdziesz choćby w ofercie firmy Bartek. Wyższe trzewiki zapewnią odpowiednie zabezpieczenie małych stóp, gdy ziemia jest jeszcze chłodna. Buty na rzepy będą łatwe do zakładania i zdejmowania, jeśli malec nie ma cierpliwości. Wiosenna oferta jest bardzo szeroka, dlatego znajdziesz coś pięknego zarówno dla chłopca, jak i dla dziewczynki. Nie brakuje także modeli uniwersalnych uniseks. Dla malucha także świetnie się sprawdzą niższe buty, ale jeszcze na grubszej podeszwie. Gdy robi się cieplej, w szafie malucha nie może zabraknąć sportowego obuwia. Możesz wybrać coś klasycznego jak np. białe Adidasy. Są bardzo modne i uniwersalne - będą pasowały do każdej stylizacji.  Zarówno na nóżce chłopca, jak i dziewczynki będą pięknie się prezentowały również czarne, sznurowane sneakersy za kostkę. Sportowe buty New Balance są zawsze modne. Sneakersy tej marki jak zwykle dostaniesz w przepięknych kombinacjach kolorystycznych. Buty damskie z rabatami Drog mamo, nie zapominaj o sobie! Spraw sobie np. nowe trampki. Kultowe Converse 'y, a może wolisz trampki Big Star? Jest w czym wybierać. Dostaniesz zarówno takie za kostkę, jak i niskie, zawsze modne białe, kolorowe a także takie z ciekawymi printami. Inne wygodne buty, które każda mama...

przesilenie wiosenne
Adobe Stock
Mama
Przesilenie wiosenne: objawy, kiedy występuje, co to jest, jak je przetrwać i kiedy się skończy?
Przesilenie wiosenne dokucza ponad połowie ludzi. Przyczynami złego samopoczucia są zmiany atmosferyczne, ale też zmęczenie organizmu po zimie. Objawy przesilenia wiosennego mocniej dotykają osób chorych i wrażliwych na zmiany pogody. Podpowiadamy, co będzie najlepszym remedium na przesilenie wiosenne.

Pojęcie „przesilenie wiosenne” ma dwa znaczenia. Jest to pora roku obejmująca koniec zimy i początek wiosny, ale też pogorszenie samopoczucia, które przypada na ten sam okres. Nazywa się je też syndromem zmęczenia wiosennego. Oba zjawiska występują w marcu i kwietniu. Zajmiemy się przesileniem wiosennym w tym drugim znaczeniu. Sprawdź, jakie są przyczyny przesilenia wiosennego, jak się ono objawia i jak można je pokonać. Spis treści: Co to jest przesilenie wiosenne? Przesilenie wiosenne – objawy Co na przesilenie wiosenne, czyli jak przetrwać wiosenne osłabienie Kiedy się kończy przesilenie wiosenne Co to jest przesilenie wiosenne? Przesilenie wiosenne to gorsze samopoczucie , na które skarży się wiele osób w końcówce zimy i na początku wiosny. Zjawisko to dotyka 50-60 proc. osób dorosłych, u dzieci najczęściej nie obserwuje się objawów przesilenia wiosennego (jeśli dziecko wykazuje objawy przesilenia wiosennego, przyczyn gorszego samopoczucia należy upatrywać w spadku odporności, braku witamin – na pewno warto skonsultować się z lekarzem, który zbada dziecko i zleci podstawowe badania krwi). Szczególnie podatne na syndrom zmęczenia wiosennego są osoby wrażliwe na gwałtowne zmiany warunków atmosferycznych (wiatr, skoki temperatury i ciśnienia atmosferycznego) i ludzie przewlekle chorzy. Pogorszone samopoczucie i inne objawy przesilenia wiosennego zwykle ustępują samoistnie . Istnieją jednak sposoby, aby zmniejszać ryzyko ich pojawienia się lub przyspieszyć ich ustępowanie. Uwaga! Przesilenie wiosenne może sprzyjać rozwojowi depresji lub nerwicy. Zwiększone ryzyko występuje u osób ze skłonnością do tych chorób i długotrwale pozostających w trudnej, stresującej sytuacji życiowej. Przesilenie wiosenne – objawy Objawy przesilenia wiosennego najbardziej dokuczają osobom cierpiącym na...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz