śmierć ciężarnej kobiety
Instagram/strajk_kobiet
Aktualności

Śmierć ciężarnej w Pszczynie. Czy można było uniknąć tej tragedii?

W mediach społecznościowych radczyni prawna Jolanta Budzowska opisała przypadek ciężarnej kobiety, która zmarła podczas pobytu w szpitalu. Lekarze czekali z interwencją na obumarcie płodu. Gdy to nastąpiło, zmarła też matka. Aktualnie sprawą zajmuje się prokuratura. Komunikat w sprawie wydała także rodzina zmarłej.
Radczyni prawna Jolanta Budzowska (pełnomocniczka rodziny zmarłej kobiety) 29 października opublikowała w mediach społecznościowych wpis informujący o zdarzeniu, do którego doszło jej zdaniem w konsekwencji wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji: „Konsekwencje wyroku TK z 20.10.2020 r., sygn. K 1/20 w praktyce. Pacjentka 22 tydz., bezwodzie. Lekarze czekali na obumarcie płodu. Płód obumarł, pacjentka zmarła. Wstrząs septyczny. Piątek spędziłam w prokuraturze. Dobrego weekendu, czas na reset”. 

Czy jesteś za zaostrzeniem przepisów pozwalających na aborcję? [SONDA ULICZNA]

Czy takiej sytuacji można było uniknąć?

W sieci rozpoczęła się dyskusja o tym, czy tragedii można było uniknąć. W rozmowie z WP Kobieta na ten temat wypowiedział się ginekolog dr Maciej W. Socha, którego zdaniem sprawa jest naprawdę skomplikowana.

„Aktualnie ciąże z bezwodziem, nawet kilkunastotygodniowe, pomimo fatalnego rokowania, obejmowane są opieką i przyjmuje się postawę wyczekującą, bez możliwości jej przerwania. Pacjentki podlegają między innymi ocenie pod kątem powikłań zapalnych. Sytuacja, w której dochodzi do zakażenia wewnątrzowodniowego z powikłaniami septycznymi, jest stanem ciężkiego pogorszenia zdrowia i zagrożenia życia ciężarnej. Z informacji, które posiadamy, wynika, że to właśnie z taką sytuacją mieliśmy do czynienia u pacjentki” – powiedział specjalista.

Choć lekarz przyznał, że sytuacja nie jest zero-jedynkowa, to osobiście podjąłby inną decyzję niż lekarze, którzy zajmowali się ciężarną kobietą: „Osobiście nie mam wątpliwości, że dokonując ważenia ryzyka zagrażających powikłań i szansy na korzystne zakończenie ciąży, szala mocno przechyla się w stronę przerwania ciąży i podjąłbym taką decyzję. Bez wątpliwości medycznych, ale ze strachem, że ktoś za chwilę może uznać mnie za mordercę płodu” – dodał ginekolog, zauważając również, że leczenie farmakologiczne być może pomogłoby opanować sepsę. 

Wpływ wyroku TK na decyzje lekarzy

Dr Maciej W. Socha podczas rozmowy z WP Kobieta odniósł się także do sytuacji politycznej, mającej jego zdaniem wpływ na decyzję lekarzy: „Aż boję się pomyśleć, że podobny strach mógł motywować lekarzy do niepodjęcia decyzji o zakończeniu ciąży zmarłej kobiety. To nie są wątpliwości medyczne co do postępowania, ale… polityczne, bo aktualny światopogląd polityków wpływa na interpretację obowiązującego prawa”. Tym samym lekarz zaapelował, by wstrzymać się od oceniających komentarzy aż do momentu wyjaśnienia sprawy. 

Na temat tragedii, do której doszło, wypowiedział się dla WP Kobieta także dr Michał Bulsa, członek Naczelnej Izby Lekarskiej, ginekolog i położnik. Jego zdaniem rządzący powinni spojrzeć z szerszej perspektywy na problemy zarówno pacjentów, jak i personelu medycznego.

„Takie proste przerzucanie odpowiedzialności na lekarza jest po prostu ucieczką państwa od odpowiedzialności za pacjentów. Nie da się stworzyć systemu idealnego, ale jestem przekonany, że wzięcie części odpowiedzialności przez państwo będzie krokiem w dobrą stronę”.

Komunikat rodziny zmarłej pacjentki

Rodzina zmarłej kobiety 1 listopada 2021 roku za pośrednictwem kancelarii BFP, wystosowała komunikat, w którym zostały podane najważniejsze informacje na temat całego zdarzenia. 

„W związku z nieścisłymi informacjami pojawiającymi się w mediach, rodzina zmarłej potwierdza, że w dniu 22 września 2021 r. w Szpitalu Powiatowym w Pszczynie zmarła trzydziestoletnia kobieta będąca w 22. tygodniu ciąży. Ciężarna zgłosiła się do szpitala z powodu odpłynięcia płynu owodniowego z żywą ciążą. Przy przyjęciu stwierdzono bezwodzie i potwierdzono zdiagnozowane wcześniej wady wrodzone płodu. W toku hospitalizacji płód obumarł. Po niespełna 24 godzinach pobytu w szpitalu zmarła także pacjentka. Przyczyną śmierci był wstrząs septyczny. Zmarła pozostawiła męża i córkę” – brzmi początek treści komunikatu.

W dalszej części możemy przeczytać, że lekarze, zgodnie z aktualnymi przepisami aborcyjnymi, czekali, aż płód obumrze: „Zmarła w trakcie pobytu, w wiadomościach wysyłanych do członków rodziny i przyjaciół, relacjonowała, że zgodnie z informacjami przekazywanymi jej przez lekarzy, przyjęli oni postawę wyczekującą, powstrzymując się od opróżnienia jamy macicy do czasu obumarcia płodu, co wiązała z obowiązującymi przepisami ograniczającymi możliwości legalnej aborcji”.

W komunikacie została podana również informacja, że ze względu na dobro śledztwa rodzina nie będzie podawać dalszych szczegółów, a także prosi o uszanowanie prywatności i stanu żałoby.

Z ostatniej chwili: szpital opublikował oficjalne oświadczenie w sprawie śmierci ciężarnej kobiety. Pojawiła się w nim informacja, że szpital łączy się w bólu z rodziną pacjentki, a także wytłumaczenie postępowania lekarzy. 
 


Zobacz także: 
Daria Sudnisznikowa poddała się aborcji. 15-latka tłumaczy się względami zdrowotnymi
Instagram
Aktualności
Daria Sudnisznikowa poddała się aborcji. 15-latka tłumaczy się względami zdrowotnymi
Daria Sudnisznikowa informowała niedawno o tym, że spodziewa się drugiego dziecka. Teraz 15-latka przyznała, że była zmuszona przerwać ciążę ze względu na pogarszający się stan zdrowia.

Niedawno informowaliśmy o tym, że Daria Sudnisznikowa spodziewa się drugiego dziecka. Sprawą zainteresowały się rosyjskie służby, bo dziewczyna ma zaledwie 15-lat. Rosyjskie prawo zezwala na kontakty seksualne od 16 roku życia.  Daria Sudnisznikowa relacjonuje pobyt w szpitalu W najnowszym nagraniu nastolatka przyznała, że musi przerwać ciążę ze względu na pogarszający się stan zdrowia. W ostatnich dniach czuła się na tyle źle, że trafiła do szpitala w Żeleznogorsku. „Nie wiedziałam, jak to powiedzieć, ale jutro będę miała aborcję. Cały dzień się trzęsę. To nie dlatego, że tego chcę. Mam duże problemy zdrowotne i nie wytrzymam porodu. Jeśli nie poddam się aborcji, umrę albo ja, albo dziecko” – poinformowała w nagraniu na Instagramie.           Wyświetl ten post na Instagramie.                       Post udostępniony przez Дарья Суднишникова d.mommy01 (@nydadashaq) Część obserwatorów zarzuciła nastolatce, że wykonuje zabieg dla „większego rozgłosu” w mediach społecznościowych. Dziewczyna ucięła wszelkie komentarze. „Wynajęłam łóżko w szpitalu, żeby kręcić filmiki dla rozgłosu? Ludzie, przestańcie doszukiwać się afery, we wszystkim, co robię” – napisała. Wciąż jednak relacjonuje na Instagramie pobyt w szpitalu.  Deklarowała, że chce wychować dziecko Przypomnijmy, że Daria Sudnisznikowa zaszła w pierwszą ciążę, gdy miała zaledwie 13 lat. Najpierw utrzymywała, że ojcem dziecka jest 10-latek, ale z czasem przyznała, że została zgwałcona przez licealistę (jej zeznania potwierdziły badania DNA).  Ojcem drugiego dziecka jest 17-letni Maksim. Dziewczyna przyznała, że kiedy dowiedział się...

Agnieszka Chylińska o zakazie aborcji
Instagram
Aktualności
Chylińska PRZERAŻONA zakazem aborcji: „Mam dzieci szczególnej troski, państwo nie pomaga”
Agnieszka Chylińska wychowuje dzieci szczególnej troski i nigdy nie mogła liczyć na pomoc państwa. To dlatego wyrok Trybunału Konstytucyjnego jest dla niej szokującą decyzją.

Agnieszka Chylińska odniosła się do wyroku Trybunału Konstytucyjnego i zakazu aborcji w Polsce. Jej krótki filmik, jaki umieściła na Instagramie, to wyraz sprzeciwu wobec odebraniu kobietom prawa wyboru. Nagranie jest pełne mądrych i wyważonych słów. Fani doceniają także szczerość Agnieszki, bo artystka nigdy wcześniej nie mówiła tak wiele o swoich dzieciach i ich szczególnej sytuacji.  Agnieszka Chylińska przeciw zakazowi aborcji: mam dzieci szczególnej troski Agnieszka Chylińska przyznała, że wyrok TK o zakazie aborcji był dla niej szokiem. „Zrobiło mi się ciemno przed oczami” − powiedziała. I chociaż Agnieszka nigdy nie zwierzała się publicznie ze swoich problemów, teraz postanowiła zrobić wyjątek, by uzasadnić swój stanowczy sprzeciw: „Dwoje moich dzieci jest dzieciakami szczególnej troski. Nie przypominam sobie, żeby ktoś mi w tym pomagał, wspierał, jeśli chodzi o tak zwane państwo.” Dalej Chylińska wytknęła politykom brak zainteresowania osobami niepełnosprawnymi. „Szczególnie mnie jako mamie jest trudno na to wszystko patrzeć i znosić fakt, że nie dba się o dzieci niepełnosprawne, osoby niepełnosprawne w takim wymiarze, w jakim one powinny być zaopiekowane, a wymusza się na kobietach rodzenie kolejnych chorych dzieci.” Agnieszka Chylińska ma troje dzieci: Ryszarda, Esterę i Krystynę. Dwoje z nich ma autyzm . W opiece nad dziećmi, poza rodziną, pomagają jej prywatne placówki i organizacje społeczne. Jak w obliczu tak lekceważącego stosunku państwa do niepełnosprawnych można zmuszać kobiety do rodzenia chorych dzieci? „Każda z nas jest inna, każda z nas ma prawo decydować o swoim życiu. Każda z nas ma zupełnie inną sytuację rodzinną, finansową, zdrowotną. Potem z naszą decyzją tak naprawdę zostajemy same i z tym żyjemy do końca naszych dni”      ...

Małgorzata Kożuchowska o aborcji
Instagram
Aktualności
Małgorzata Kożuchowska zaskakująco o aborcji: „Dawcą życia jest Bóg!”
Małgosia Kożuchowska wypowiedziała się na temat prawa kobiet do przerywania ciąży. Słowa Kożuchowskiej, znanej z chrześcijańskich poglądów, zaskoczyły fanów.

Małgorzata Kożuchowska zabrała głos w sprawie aborcji. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego zakazujący przerywania ciąży w przypadku ciężkich uszkodzeń płodu to dla Kożuchowskiej decyzja krzywdząca kobiety. „Człowiek wyboru musi dokonać sam” − twierdzi aktorka. Małgorzata Kożuchowska o aborcji: jestem bezwzględnie za życiem! Małgosia Kożuchowska nigdy nie kryła, jak ważna w jej życiu jest wiara chrześcijańska. Swoje zdecydowane poglądy wsparte nauką Kościoła katolickiego aktorka zawsze prezentowała bez wstydu, dlatego jej reakcja na zakaz aborcji w Polsce zaskoczyła fanów. Słowa Kożuchowskiej, choć wyważone, są bowiem po części sprzeciwem wobec decyzji TK.  „Jestem bezwzględnie za życiem! Życie jest wartością nadrzędną. Wierzę, że dawcą życia jest Bóg, który jest miłością” − Kożuchowska zaczęła swój wpis w duchu chrześcijańskim. Potem przywołała wspomnienia własnej ciąży i ogromnego strachu, jaki towarzyszył jej podczas kluczowego badania USG . Mimo niepewności Małgosia, korzystając ze swojego prawa wyboru, zdecydowała się urodzić bez względu na jego wynik. „Przed badaniem rozmawialiśmy z mężem, że nawet gdyby coś było nie tak, to dziecko urodzę. Taka była nasza wspólna decyzja. I pamiętam jak dziś tę wielką ulgę, że dziecko jest zdrowe!” − napisała. Kożuchowska przyznała, że sama miała ogromne szczęście urodzić zdrowe dziecko. Jednocześnie jednak szanuje decyzje innych mam i nie chciałaby odbierać im prawa do własnych wyborów. „Bóg dał człowiekowi wolną wolę. I człowiek z tej wolnej woli ma prawo korzystać, ponosząc wszelkie często bardzo bolesne konsekwencje swoich wyborów. Prawo, które odbiera człowiekowi tę wolność (nawet to ustanowione z dobrych intencji) nie rozwiąże problemu. Zawsze człowiek wyboru musi dokonać...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj