poparzenie dziecka papierosem
Screen/You Tube/BREAKING NEWS TODAY
Aktualności

Palenie papierosów przy dziecku i ... o włos od tragedii

Mama z niemowlęciem mijała przystanek autobusowy, kiedy ktoś wrzucił jej niedopałek do wózka. Po tym, co się stało jej córeczce, apeluje do palaczy: uważajcie, gdzie to robicie!

5-tygodniowe niemowlę Sophia Harnaman z Edybnburga została poparzona w ramię, po tym, jak jeden z przechodniów wrzucił niedopałek papierosa do wózka dziecka. Jej mama nawet tego nie zauważyła, dopiero płacz dziecka uświadomił jej, co się stało.

Niedopałek poparzył dziecko

23-letnia mama Amy Harnaman przejeżdżała ze swoją córeczką obok przystanku autobusowego. Kobieta nie była świadoma,  że któraś ze stojących na przystanku osób wrzuciła do wózka niedopałek papierosa. Malutka Sophie zaczęła przeraźliwie krzyczeć. Mama natychmiast wyjęła dziecko z wózka i wtedy zauważyła na rękawie kombinezonu wypaloną dziurę. Zdjęła ubranie malutkiej i wtedy okazało się, że córeczka została poparzona w ramię.
 

Zobacz także
Palenie w ciąży

Czy palenie papierosów w ciąży naprawdę szkodzi? Okazuje się, że...

palenie papierosów w ciąży, alergia, papierosy w ciąży, alergia u dziecka

Palenie w ciąży ma wpływ na pojawienie się alergii u dziecka

atak astmy

Atak astmy: jak go rozpoznać i kiedy wzywać karetkę do dziecka

Dmuchawiec, alergia, słońce, pylenie, pyłki

Czy to alergia? Sprawdź, jakie jest u ciebie ryzyko alergiiMama natychmiast wróciła z malutką do domu i wsadziła jej rączkę pod strumień zimnej wody. Ponieważ dziecko nadal płakało, kobieta udała się z nim do szpitala. Poparzenie na szczęście nie było na tyle poważne, aby była potrzebna większa interwencja lekarska. Rodzina ma nadzieję, że malutka Sophia nie będzie miała trwałych blizn.

Palaczu, patrz gdzie palisz!

Ale jej mama ma żal do nieodpowiedzialnej osoby palącej na przystanku autobusowym. - Uważam, że ludzie powinni być bardziej świadomi swojego otoczenia i nie wyrzucać papierosów gdzie popadnie – mówi Amy. "Wszystko stało się naprawdę szybko" – opisuje siostra Amy, Chloe, która towarzyszyła jej podczas zajścia. Nie ukrywa zaskoczenia. - Słyszysz o takich rzeczach, ale nigdy nie myślisz, że stanie się to z tobą" – dodaje.

Kobiety udostępniły post na Facebooku ostrzegający palaczy, aby byli bardziej ostrożni. - Chcemy tylko zwiększyć świadomość, aby palacze byli trochę bardziej ostrożni, tak aby takie rzeczy się nie zdarzały – wyjaśnia Chloe. Zwłaszcza że na przystankach stoją kosze na śmieci z popielniczką na wierzchu.

Rodzina nie ma pojęcia, kto konkretnie wrzucił niedopałek do wózka. Są przekonani, że to był nieszczęśliwy wypadek. - Nie chcemy nikogo obwiniać. Chcemy tylko podkreślić, że to był wypadek, a ludzie powinni być ostrożniejsi i czujni – mówią.


Nie pal przy dziecku – będzie zdrowsze

Malutka Sophie miała sporo szczęścia, że nie doszło do poważniejszego poparzenia. Też miałam kiedyś podobną sytuację z moją córeczką. Nad jej wózkiem pochylił się mężczyzna z papierosem. Chciał do niej zagadać. Nie zauważyłam, że popiół z papierosa spadł na kocyk córeczki. Dopiero po powrocie do domu zobaczyłam dziurę w materiale i zorientowałam się co się stało. Na szczęście córce nic się nie stało. 

Pamiętajmy, że palenie papierosów tu nałóg, niszczący zdrowie. Badania pokazują, że dzieci wychowywane przez palących rodziców później zaczynają chodzić i mówić, mają większe problemy z pisaniem, zapamiętywaniem tekstów i koncentracją. Dzieci palaczy także pięciokrotnie częściej chorują. Dziecku, które wdycha dym papierosowy, grożą:

  • częste infekcje układu oddechowego,
  • powtarzające się zapalenia ucha środkowego,
  • zaostrzenie alergii,
  • astma,
  • rak.      


Dziecko palących rodziców wdycha dym tytoniowy, gdyż dochodzi do biernego palenia. Zawarte w dymie substancje (a jest ich ponad cztery tysiące!) zatruwają nie tylko palacza, ale także osoby, które żyją w jego otoczeniu. Mimo że większość rodziców zdaje sobie z tego sprawę, aż 92 procent nadal popala przy swoich dzieciach – wynika z badań przeprowadzonych w ramach kampanii "Lokal bez papierosa".

Jaki jest wasz stosunek do palenia przy dzieciach? Napiszcie w komentarzach.

Źródło:MetroUK

Zobacz też:

Palisz? Twoje dzieci, a nawet wnuki będą mieć zmiany w DNA! - film

palenie papierosów w ciąży, alergia, papierosy w ciąży, alergia u dziecka
fotolia
Zdrowie w ciąży
Palenie w ciąży ma wpływ na pojawienie się alergii u dziecka
Płuca noworodka, którego mama paliła papierosy w ciąży, są mniejsze niż płuca dziecka, którego mama nie paliła. Palenie w ciąży powoduje, że znacznie rośnie ryzyko pojawienia się u dziecka nie tylko alergii, ale też astmy.

Coraz więcej dzieci choruje na alergię. W dużej mierze alergię się dziedziczy, jednak ogromny wpływ na jej pojawienie się mają czynniki środowiskowe. Jednym z najpoważniejszych jest wdychanie przez dziecko dymu tytoniowego. Badania dowodzą, że zarówno czynne, jak bierne palenie w ciąży (bierne palenie, czyli narażenie na wdychanie dymu tytoniowego) to poważne czynniki ryzyka pojawienia się u dziecka alergii i astmy.    Palenie w ciąży a alergia i astma Alergia pojawia się 2-6 razy częściej u dzieci, których oboje rodzice palą papierosy , a ryzyko wystąpienia np. astmy jest u aż 11 razy większe u dzieci, których rodzice palą. Ryzyko pojawienia się alergii jest również wyższe u niemowląt, których mamy co prawda same nie paliły papierosów, ale były narażone na bierne palenie .   Dym tytoniowy a alergia Jeśli w ciąży jesteś narażona na bierne palenie, musisz wiedzieć, że dziecko w twoim brzuchu nie jest chronione przed dymem tytoniowym. Substancje w nim zawarte docierają do dziecka wraz z powietrzem, które wdychasz, zarówno wtedy, gdy palisz sama, jak i wtedy, kiedy pali ktoś w twoim otoczeniu. Warto wiedzieć, że w dymie tytoniowym wykryto już ponad 4000 szkodliwych składników. Wiele z nich ma działanie rakotwórcze. Dym tytoniowy powoduje również gorszy rozwój płuc dziecka. Badania wykazały, że substancje zawarte w dymie papierosowym silnie drażnią błonę śluzową dróg oddechowych , uszkadzają ich nabłonek, a także ułatwiają przenikanie alergenów i zwiększają ich właściwości uczulające.   Słabsze płuca noworodków palących mam Dzieci kobiet, które paliły w czasie ciąży, miały po urodzeniu gorsze parametry badań spirometrycznych (świadczących o wielkości i pracy płuc) niż dzieci mam, które w czasie ciąży nie paliły. Z kolei w badaniu wykonanym w Szwecji wykazano, że palenie w...

Zdrowie w ciąży
Dlaczego nie wolno palić w ciąży
Ponad 7 proc. ciężarnych Polek nałogowo pali papierosy, co piąta jest narażona na wdychanie dymu tytoniowego w domu. Dla nienarodzonych maluchów ma to opłakane skutki.

Przyszła mamo, rzuć palenie! Według danych GIS w ciąży pali ponad 7 proc. Polek . W opinii prof. Marii Borszewskiej-Kornackiej, mazowieckiego konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie neonatologii w rzeczywistości odsetek palących jest jednak zdecydowanie większy. Według szacunkowych danych ze Szpitala Klinicznego im. ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie problem ten może dotyczyć nawet 30 proc. ciężarnych . Palenie papierosów i picie alkoholu przez ciężarne jest ogromnym problemem w Polsce. Papierosy w czasie ciąży to znaczny wzrost ryzyka poronienia, niskiej wagi urodzeniowej, niektórych wad wrodzonych i innych powikłań. Dzieci, których matki paliły w ciąży, są też bardziej zagrożone astmą .   W latach 90. paliło papierosy 30 proc. ciężarnych kobiet. Teraz przyznaje się do tego 7 proc., ale lekarze mówią o nawet 30. Ta liczba musi spaść do zera! Bierne palenie również szkodzi – Za małą uwagę zwracamy na szkodliwość biernego palenia. Wiele ciężarnych jest narażonych na dym tytoniowy w domu, a także w pracy. A dym - tłumaczy prof. Dobrzańska, krajowy konsultant ds. pediatrii – zawiera kilkadziesiąt substancji rakotwórczych. Jego wdychanie także może spowodować opóźnienia w rozwoju intelektualnym dziecka, niedotlenienie mózgu, śmierć łóżeczkową, wady rozwojowe, nowotwory, a także zmiany w kodzie genetycznym, poronienia i niską masę urodzeniową dziecka . - Nikotyna przechodzi przez łożysko, kumuluje się w tkankach płodu . Matka nie może się oszukiwać, że jak pali w ciąży czy podczas karmienia piersią, to nie szkodzi dziecku. Szkodzi. Dopiero po 12 godzinach po wypaleniu jednego papierosa w pokarmie matki nie ma substancji toksycznych - mówi prof. Dobrzańska.      

Aktualności
Zakaz palenia przy dzieciach w samochodzie!
Od 1 października 2015 roku Anglicy i Walijczycy nie będą mogli palić przy dzieciach w samochodzie. Za złamanie przepisu grozi wysoka grzywna. A jak jest w Polsce?

Bierne palenie jest bardzo groźne dla dzieci . Dziecku, które wdycha dym papierosowy, grożą częste infekcje układu oddechowego, powtarzające się zapalenia ucha środkowego, zaostrzenie alergii,  astma, a nawet rak. Są jeszcze inne zagrożenia, m.in. opóźniony rozwój czy kłopoty z koncentracją. Najgorzej jest wówczas, gdy ktoś pali przy dziecku w małym pomieszczeniu, a wnętrze samochodu jest przecież maleńkie. Zobacz także: Po obejrzeniu tych zdjęć nigdy nie sięgniesz po papierosa w ciąży   Zakaz palenia w samochodzie przy dzieciach w Anglii i Walii Od 1 października w Anglii i Walii każdy, kto zapali w samochodzie przy dziecku lub osobie małoletniej (poniżej 18 roku życia), złamie prawo. Jeśli zostanie na tym przyłapany, zapłaci mandat do 50 funtów  (ok. 277  złotych). Palić będzie można jedynie w kabriolecie z opuszczonym dachem. – Badania wskazują, że palenie w pobliżu dzieci - w samochodzie lub w innym miejscu - odpowiada w Wielkiej Brytanii za ok.  40 zgonów dzieci rocznie. Samochód to bardzo mała przestrzeń i nawet przy otwartych oknach bierne palenie jest niemal tak szkodliwe, jak w pomieszczeniach zamkniętych - powiedziała dr Hilary Wareing, dyrektor Tobacco Control Collaborating Centre (cytujemy za www.mojawyspa.co.uk) Przeczytaj także: Dziecko w samochodzie     O wprowadzeniu zakazu myślą także Włosi O podobnym zakazie myślą Włosi, gdzie – jak wynika z doniesień ansa.it,  włoskiej Agencji Informacji Multimedialnych –  połowa dzieci jest narażona na bierne palenie w 2. roku życia i prawie 40 proc. ma rodzica, który pali w domu. 61 procent włoskich palaczy pali także w samochodzie, niektórzy z nich robią to  przy dzieciach (źródło: www.nostrofiglio.it).   W Polsce wciąż można palić przy dzieciach Jak poinformował nas Marek Kąkolewski z Biura Ruchu...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz