
Matki groźne dla swoich dzieci - może mijałaś którąś z nich na ulicy, a może stała obok ciebie na przystanku? Znak rozpoznawczy: wielki brzuch z małym lokatorem w środku, a w ustach papieros.
Według badań przeprowadzonych wśród polskich ciężarnych i położnic w 2012 roku przez Główny Inspektorat Sanitarny 7 % ciężarnych pali papierosy.
W Finlandii zaś jest liczba ta wzrasta aż do 15 % ciężarnych palących, a wśród nastoletnich przyszłych matek ten odsetek wynosi 50%!
"Matka może być największym wrogiem swojego dziecka" ("A mother can be her baby’s worst enemy") to hasło, które przyświeca kampanii społecznej w Finlandii. Podejmuje ona problem palenia tytoniu przez kobiety w ciąży. Mimo tak powszechnej wiedzy o szkodliwości nikotyny problem wciąż jest obecny.
Zobacz film promujący kampanię społeczną, w którym to ciężarna kobieta szykuje dla przyszłego dziecka przewijak naszpikowany szpilkami, ostrzy noże, by zawiesić je nad dziecięcym łóżeczkiem, wkłada węża do wózka, wlewa do butelki truciznę zamiast mleka, by na końcu swych destrukcyjnych działań zasiąść na kanapie z papierosem w ustach. Całość podsumowuje napis: "Matka może być największym wrogiem swojego dziecka".

Poczucie winy wpływa na błędy wychowawcze Zdaniem psychoterapeuty brak czasu dla dziecka prowadzi najczęściej do zaburzenia systemu wartości wychowawczych. Sam pośpiech nie zawsze jest jednak problemem. Ograniczona ilość czasu może prowadzić do bardziej kreatywnych i twórczych sposobów spędzania czasu z dzieckiem . Niestety, pośpiech generuje również poczucie winy a to z kolei może stanowić poważny problem wychowawczy. – Poczucie winy powoduje, że rodzice przestają zachowywać się w instynktowny, dobry sposób, zgodnie z którym należy karać, kiedy dzieciaki dają czadu, a nagradzać, kiedy są grzeczne – mówi Małgorzata Ohme, psychoterapeuta. - Kiedy matka ma poczucie winy, to nagradza dziecko za wszystko i przestaje karać. Dziecku jest wtedy łatwo przesuwać granice rodzica i powstaje wiele trudności wychowawczych . Ta bezradność rodzica wynika z poczucia winy , że go nie ma. Zobacz także: 6 metod wychowawczych, które nie działają Zbyt szybkie rozstania Brak czasu dla rodziny i siebie nawzajem jest częsta przyczyną rozpadu rodziny . W ostatnich latach znacznie wzrosła liczba rozwodów. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w pierwszym półroczu ubiegłego roku było ich prawie 36 tys., czyli o ponad 11 proc. więcej niż przed rokiem. Rozwód to kolejny poważny problem współczesnej rodziny. Psychologowie przestrzegają przed zbyt pochopnym podejmowaniem decyzji o rozstaniu. Wielu młodych ludzi wiąże się ze sobą i rozwodzi bez zastanowienia. Małżeństwo traktowane jest w kategoriach produktu, brakuje czasu na refleksję i chwilę namysłu nad perspektywami dla związku. Pośpiech jest w sprawach dotyczących rodziny największym wrogiem, ale przy odrobinie spokoju i zdrowego rozsądku można zapobiec wielu konfliktom. - Mam wrażenie, że ludzie...

Przyszła mamo, rzuć palenie! Według danych GIS w ciąży pali ponad 7 proc. Polek . W opinii prof. Marii Borszewskiej-Kornackiej, mazowieckiego konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie neonatologii w rzeczywistości odsetek palących jest jednak zdecydowanie większy. Według szacunkowych danych ze Szpitala Klinicznego im. ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie problem ten może dotyczyć nawet 30 proc. ciężarnych . Palenie papierosów i picie alkoholu przez ciężarne jest ogromnym problemem w Polsce. Papierosy w czasie ciąży to znaczny wzrost ryzyka poronienia, niskiej wagi urodzeniowej, niektórych wad wrodzonych i innych powikłań. Dzieci, których matki paliły w ciąży, są też bardziej zagrożone astmą . W latach 90. paliło papierosy 30 proc. ciężarnych kobiet. Teraz przyznaje się do tego 7 proc., ale lekarze mówią o nawet 30. Ta liczba musi spaść do zera! Bierne palenie również szkodzi – Za małą uwagę zwracamy na szkodliwość biernego palenia. Wiele ciężarnych jest narażonych na dym tytoniowy w domu, a także w pracy. A dym - tłumaczy prof. Dobrzańska, krajowy konsultant ds. pediatrii – zawiera kilkadziesiąt substancji rakotwórczych. Jego wdychanie także może spowodować opóźnienia w rozwoju intelektualnym dziecka, niedotlenienie mózgu, śmierć łóżeczkową, wady rozwojowe, nowotwory, a także zmiany w kodzie genetycznym, poronienia i niską masę urodzeniową dziecka . - Nikotyna przechodzi przez łożysko, kumuluje się w tkankach płodu . Matka nie może się oszukiwać, że jak pali w ciąży czy podczas karmienia piersią, to nie szkodzi dziecku. Szkodzi. Dopiero po 12 godzinach po wypaleniu jednego papierosa w pokarmie matki nie ma substancji toksycznych - mówi prof. Dobrzańska.

Rządzący dwoją się i troją, jak pobudzić wzrost demograficzny w Polsce. Program 500 plus, który miał być największą zachętą dla rodzin do posiadania większej liczby dzieci, nie spełnił pokładanych w nim nadziei. Czy pomoże nowy program? Ciąża plus przewiduje zapewnienie bezpłatnego dostępu do leków służących leczeniu schorzeń związanych z ciążą. - W najbliższych latach programem może zostać objętych około 380 tys. kobiet rocznie - podkreśliła wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko. 20 mln zł na darmowe leki Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że fundamentalnym założeniem wprowadzanych zmian ma być zapewnienie dostępu do bezpłatnych leków dla wszystkich kobiet w ciąży – od momentu stwierdzenia ciąży przez ginekologa do chwili porodu dziecka. Bezpłatne mają być leki na receptę, których stosowanie jest konieczne dla zdrowia kobiet w ciąży. Darmowe mają być leki m.in. na: nadciśnienie, cukrzycę ciążową, podtrzymanie ciąży. Recepty na te leki (oznaczone jako leki "C") wystawią ginekolodzy posiadający kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Obcecnie projekt jest na etapie konsultacji i nie jest znana dokłada data jego rozpoczęcia. Czy to realna pomoc dla ciężarnych? Od momentu wejścia w życie ustawy Ministerstwo Zdrowia będzie mieć cztery miesiące na przygotowanie dokładnej listy leków. Jeszcze w kwietniu minister zdrowia Łukasz Szumowski, uchylił nieco rąbka tajemnicy mówiąc o lekach objętych refundacją. "Jeżeli (kobiety – przy. red.) mają nadciśnienie, jeżeli mają zaburzenia hormonalne , jeżeli mają problem z bólami... Często no-spa jest używana, często beta mimetyki czy leki dedykowane do leczenia nadciśnienia u kobiet w ciąży, wtedy ta kobieta dostanie je za darmo" - zapowiedział minister. Na liście na pewno nie znajdą się suplementy diety i witaminy. "Za darmo...