Chłopiec całuje mamę po twarzy
Fotolia
Aktualności

Pamiętaj o tych 7 rzeczach, a twoje dziecko zawsze będzie czuło się kochane

Rodzice bezwarunkowo kochają swoje dzieci, jednak dzieci nie zawsze o tym wiedzą. Czasem wystarczy odłoży telefon, wysłuchać czy wspólnie pożartować, żeby okazać dziecku miłość.

Każdy rodzic chce, aby jego dziecko dorastało w ciepłym domu pełnym miłości. Czasem jednak trudno pokazać dziecku, jak bardzo się je kocha. Wystarczy naprawdę niewiele, drobne gesty, aby malec czuł się kochany każdego dnia.

Spędzaj czas tylko z dzieckiem

Nieważne, jak bardzo jesteś zajęta i ile spraw masz do załatwienia przed pójściem spać. Jeśli jesteś pracującą mamą, poświęć chociaż chwilę i pobądź ze swoim dzieckiem sam na sam. Wystarczy przeczytanie bajki przed snem  albo rozmowa o minionym dniu, żeby malec poczuł, że jest dla ciebie ważny.

Odłóż telefon

To nie będzie łatwe. Odłożenie telefonu i skupienie się wyłącznie na dziecku może być wyzwaniem. Kiedy spędzasz czas z dzieckiem, nie przeglądaj Facebooka, nie sprawdzaj poczty, ani nie graj. Pokaż maluchowi, że kiedy jesteście razem, nic innego nie ma znaczenia.

Pozwól obserwować inne rodzaje miłości

Przytulaj starsze dzieci, trzymaj męża za rękę, mów mamie przez telefon, że za nią tęsknisz. Dzięki tym małym gestom pokażesz maluchowi, jak ważne jest okazywanie uczuć. Malec będzie dorastał w poczuciu bezpieczeństwa i miłości.

Słuchaj uważnie

Nieważne, który raz słyszysz tę samą historię albo ile innych rzeczy masz na głowie – zawsze wysłuchaj swojego dziecka do końca. Jeśli będzie ci ufać, będzie chciało rozmawiać także o poważnych rzeczach, gdy będzie starsze.

Okaż twardą miłość

Życie to nie tylko tęcza i jednorożce. Zachowanie dyscypliny i umiejętność mówienia "nie" nie oznaczają, że nie kochasz swojego dziecka. Podejmując trudne decyzje, tłumacz dziecku, że robisz to z miłości i troski.

Śmiej się

Żartowanie, zabawy i wygłupy są potrzebne tak samo maluchowi, jak i tobie. Rodzina, która potrafi się śmiać (także z siebie!), to skarb. Wspaniale jest dorastać w domu pełnym radości, w którym od czasu do czasu brzuch boli ze śmiechu.

Mów dwa magiczne słowa

Okazywanie dziecku miłości jest tak samo ważne, jak mówienie wprost: "Kocham cię". Dzięki tym dwóm słowom malec poczuje, że dbasz o niego, troszczysz się i jesteś z niego dumna. To słowa, które każdy lubi słyszeć.

Czasem dobrze przeczytać kilka takich rad. Często zapominamy o tym, co najbardziej oczywiste. Macie swoje sposoby na okazywanie dziecku miłości?

Czytaj także: 5 rzeczy, których warto nauczyć dzieci, dopóki są małe

źródło: popsugar.com

Histeria u dziecka – przyczyny, jak reagować?

Wychowanie
Przede wszystkim – okazuj miłość
Niemal wszystkie problemy psychiczne można wyjaśnić subiektywnym lub rzeczywistym brakiem miłości, czułości i akceptacji ze strony rodziców.

Niemal wszystkie problemy psychiczne można wyjaśnić subiektywnym lub rzeczywistym brakiem miłości, czułości i akceptacji ze strony rodziców. Ten niedostatek może prowadzić do zaburzeń fizycznych i uczuciowych - przekonuje Aleksandra Godlewska, psycholog dziecięcy. Pierwszym uczuciem, jakiego doświadcza dziecko zaraz po urodzeniu, powinna być miłość rodziców. Bezbronne niemowlę otrzymuje ją w sposób bezwarunkowy. Mama i tata – osoby najważniejsze w jego życiu – opiekują się maluchem, zaspokajają jego potrzeby i kochają po prostu dlatego, że istnieje. Tak jak roślina potrzebuje słońca i wody, tak mały człowiek pragnie miłości i czułości. Dziecko wychowywane bez tych darów będzie ich poszukiwać przez całe życie. Przytulanie jest niezdrowe? W pierwszej połowie naszego wieku istniała teoria mówiąca, że im mniejszy kontakt dorosłego z dzieckiem w pierwszych miesiącach życia, tym zdrowiej dla malucha (sądzono, że można je w ten sposób uchronić od wielu infekcji). Niemowląt nie przytulano, jak najmniej dotykano. Poza czasem przeznaczonym na przewijanie i karmienie z butelki pozostawiano je w kołyskach. Na skutki nie trzeba było długo czekać. Maluchy odmawiały jedzenia, stawały się bierne, nie rozwijały się prawidłowo. Na szczęście zaniechano tych metod, choć echa takiego podejścia do wychowania pokutowały jeszcze przez wiele lat. Uważano np. że rodzice powinni być surowi i wymagający, a okazywanie swoim pociechom zbyt wielu uczuć, demaskuje słabości rodzica. Czułość bez granic W dzisiejszym podejściu do wychowania najważniejsze jest wpajanie maluchowi już od urodzenia, że kochasz go bez ograniczeń, bez zastrzeżeń, niezależnie od tego, co robi, czy co dzieje się wokół. I najważniejsze: bez względu na płeć. Niektórzy rodzice uważają, że jeśli chłopiec otrzymuje zbyt dużo pieszczot, stanie się maminsynkiem. Okazuje się, że jest zupełnie...

tata, dziecko
Panthermedia
Tata
15 rad dla taty, który zostaje sam z dzieckiem
Potrafisz robić pompki i reinstalować Windowsa, ale czujesz, że dzień spędzony sam na sam z niemowlęciem cię przerasta? Spokojnie, dasz radę.

Jeśli nie miałeś dotąd okazji zajmować się niemowlęciem bez niczyjej pomocy, masz pewnie lekką tremę. Ale przecież nie święci garnki lepią, prawda? O czym powinieneś pamiętać? Na co uważać? Jak możesz ułatwić sobie zadanie? Zapytaliśmy o to Sebastiana Misiuro. Swoimi dziećmi, Tosią i Tymkiem, zajmował się nie raz i nie dwa, także wówczas, gdy były jeszcze niemowlętami. Kiedy? Na przykład wtedy, gdy jego żona Kasia wróciła po urlopie macierzyńskim do pracy (wziął wówczas dwutygodniowy tacierzyński) i gdy maluchy chorowały (brał zwolnienia lekarskie na zmianę z żoną). Oto jego rady dla ojców debiutantów. 1. Tato, nie bój się dziecka... Zajmowanie się niemowlakiem nie jest sztuką tajemną, dostępną tylko dla kobiet. Musisz się tego nauczyć, tak samo uczyłeś się prowadzić samochód, grać na gitarze i robić mnóstwo innych rzeczy. Ucz się od mamy dziecka, z książek, czasopism itd. Nie jest to jakaś straszna filozofia, ale sporo rzeczy powinieneś wiedzieć. 2. Tato, bądź delikatny, kiedy trzymasz dziecko Pamiętaj o podtrzymywaniu główki i o tym, że zamaszyste ruchy nie są tym, co tygrysy (te najmłodsze) lubią najbardziej. Na początku może nie być ci łatwo, zwłaszcza jeśli jest z ciebie kawał chłopa, a dziecko dopiero co przyszło na świat. Gdy Tymek był noworodkiem, niemal cały mieścił się w moich dłoniach, wystawały mu tylko nóżki. Nie robiło to na mnie większego wrażenia, bo wcześniej zajmowałem się Tosią i miałem już wprawę. Spokojnie, ty także jej nabierzesz. I to szybciej niż myślisz. 3. Mów do dziecka Nieważne, czy akurat kąpiesz dziecko, czy tylko zmieniasz mu pieluchę . Cokolwiek robisz, mów. Maluchowi będzie przyjemniej, a tobie łatwiej, bo dziecko skupi się na tobie i twoim głosie. Co masz mówić? Co chcesz. Ja opowiadałem o wszystkim, co mi przyszło do głowy, najczęściej o tym, co widzę. Robiłem to normalnie....

Dziecko i literki
Fotolia
Wychowanie
Jak wychować genialne dziecko? Plan na pierwsze dwa lata
Wielu rzeczy dziecko jest w stanie nauczyć się samo, obserwując, co się wokół niego dzieje. Jednak żeby mogło w pełni rozwinąć zdolności, potrzebuje odpowiedniego wsparcia, najlepiej w formie zabawy. Zobacz, jak bawić się z dzieckiem przez pierwsze dwa lata życia.

Każde dziecko można wychować na geniusza. Choć wielu rzeczy dziecko uczy się samo, obserwując, co się wokół niego dzieje, to możesz go wspierać poprzez zabawę. Zobacz nasze pomysły na łatwe i rozwijające zabawy z dzieckiem. Zabawy na pierwsze pół roku życia dziecka Zacznij bawić się z dzieckiem od pierwszych dni życia. • Podawaj mu zabawki – kolorowe, o atrakcyjnych kształtach. Włóż mu do rączki grzechotkę i zademonstruj, jak nią poruszyć. To pierwsze ćwiczenia koordynacji ruchów. • Często mów do dziecka. Zwłaszcza przy codziennych czynnościach, np. przewijaniu, karmieniu. Wkrótce zacznie kojarzyć poszczególne słowa. • Ucz je słuchania. Śpiewaj mu piosenki, szeptem opowiadaj bajeczki. • Reaguj na "zaczepki". Gdy maluszek zaczyna głużyć, uśmiechnij się i odpowiedz mu. Zobacz, jak przebiega rozwój mowy u dziecka Zabawy na drugie półrocze życia dziecka Smyk jest coraz bardziej zainteresowany światem. Dlatego: • Pozwól mu rzucać przedmiotami. Dziecko poznaje w ten sposób związek między swoim działaniem a skutkiem, jaki ono wywołuje. • Mów poprawnie. Nie sepleń, nie zdrabniaj – dziecko musi poznawać normalne brzmienie wyrazów. • Na spacerze opowiadaj o tym, co widzisz. Pokazuj przedmioty i nazywaj je. Czasem zadawaj mu pytania ("Czy to był samochód?"). • Oglądajcie książeczki. Z obrazkami! Objaśniaj, co na nich widać. Najlepiej, gdy przedstawiają pojedyncze, dobrze znane mu przedmioty. Zobacz ciekawe książeczki dla niemowlaka Jak wspierać rozwój mowy niemowlaka, radzi logopeda. [CMS_PAGE_BREAK] Zabawy, gdy dziecko skończy rok Możecie już przejść do bardziej skomplikowanych zadań: • Proponuj zabawy paluszkowe , np. "Sroczka kaszkę warzyła". Dziecko uczy się panowania nad rączkami, ćwiczy koordynację. • Daj mu...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj