przybywa zachorowań na odrę - kary za nieszczepienie dzieci
Adobe Stock
Aktualności

Przybywa chorych na odrę, rodzice dostaną wysokie kary pieniężne za nieszczepienie

Sanepid coraz częściej wnosi o ukaranie rodziców odmawiających szczepienia dzieci. To są duże kary pieniężne.

Najnowsze dane Państwowego Zakładu Higieny mówią o wzroście zachorowań na odrę, chorobę zakaźną, która dzięki obowiązkowym szczepieniom została już przed laty wyeliminowana. Niestety coraz więcej rodziców decyduje się nie szczepić swoich dzieci. W tej sytuacji coraz częściej otrzymują od urzędników karę zapłacenia grzywny. Zobacz, gdzie jest najgorzej ze szczepieniami w Polsce.

Kolejne przypadki odry

Z raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny wynika, że do 15 listopada 2018 roku zarejestrowano 193 zachorowania na odrę, w analogicznym okresie w 2017 roku było ich 60. Od 10 października, tylko w województwie mazowieckim, sanepid odnotował 79 podejrzeń lub zachorowań na tę chorobę. Wśród zakażonych znalazły się zarówno dzieci w wieku do 10 lat, jak i dorośli.

Metodą walki z odrą są profilaktyczne szczepienia. Tymczasem coraz więcej rodziców decyduje się nie szczepić swoich dzieci. Robią to ze strachu przed skutkami ubocznymi szczepień. Państwowy Zakład Higieny podaje, że NOP (niepożądany odczyn poszczepienny) zdarza się jedynie raz na 10 tys. przypadków. Najczęściej jest to:
 

  • gorączka,
  • bolesny obrzęk,
  • niepokój,
  • ból kończyny,
  • zaczerwienienie w miejscu wstrzyknięcia czy wysypka.


Ciężkie NOP, czyli wymagające np.hospitalizacji lub stanowiące zagrożenie dla życia występują niezwykle rzadko - to ok. 0,1 proc. w odniesieniu do zgłoszonych NOP w danym roku. Z danych PZH wynika, że w ciągu ostatnich 20 lat w Polsce nie zanotowano zgonu związanego ze szczepieniem.

Wysokie kary za nieszczepienie dzieci

Urzędnicy mają prawo zmusić rodzica do zaszczepienia dziecka. W przypadku odmowy mogą też karać go grzywnami – od 100 zł do nawet 5 tys. złotych. Pracownicy sanepidu coraz częściej muszą interweniować wobec rodziców, którzy uchylają się od obowiązkowych szczepień.

Na terenie województwa małopolskiego tylko do końca września 2018 roku odnotowano prawie 2 tys. takich rodzin – poinformował Fakt24. Pięć lat temu było ich ponad 400. W wielu przypadkach pracownicy sanepidu decydują się na złożenie wniosku do wojewody o ukaranie grzywną rodziców. 

Zobacz także
Szczepienie

Punkty do żłobka i przedszkola za zaszczepienie dziecka! Popierasz projekt?

sąd

Matka w więzieniu za nieszczepienie dziecka! Będą kolejne wyroki?

Śpiące niemowlę

Jaka jest twoja wiedza o szczepieniach niemowlaka? - test

szczepienie, dziecko, niemowlę, szczepienie dziecka

8 pytań o szczepienia dzieci - o to pytają wszyscy rodziceZarówno w Polsce, jak i w Małopolsce obserwuje się trend rosnący w odniesieniu do liczby osób uchylających się od obowiązkowych szczepień ochronnych – przyznał rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie Jacek Żak.

Wobec takich osób sanepid prowadzi działania edukacyjne, które mają na celu uświadamianie, że nieszczepienie dzieci grozi poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Kiedy to nie pomaga, inspektor sanitarny składa wnioski o ukaranie grzywną do urzędu wojewódzkiego.

Do Wojewody Małopolskiego wpłynęło w tym roku 29 wniosków z sanepidu o wszczęcie egzekucji administracyjnej wobec takich rodziców. Do tej pory wydano jedno postanowienie o nałożeniu grzywny, 6 spraw umorzono, pozostałe są w toku rozpatrywania. W ubiegłym roku Wojewoda Małopolski zdecydował, że kary w wysokości 500 zł zapłaciło 49 opiekunów.

Najgorzej na Zachodzie

kalendarz szczepień
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Najwięcej odmów szczepień jest w województwie pomorskim – 8,3 na tysiąc mieszkańców. Najmniej zaś na Podkarpaciu – 0,8 na. Badania socjologiczne nie wykazują prostych zależności między stosunkiem do szczepień a wykształceniem, statusem społecznym czy liczbą posiadanych dzieci. Nie jest na przykład tak, że osoba bogatsza jest zwolennikiem szczepień.

Dlaczego Polska wschodnia wypada lepiej w statystykach dotyczących szczepień? Według ekspertów, w tych rejonach Polski jest większe zaufanie do lekarzy. Są to także regiony zamieszkiwane przez religijną ludność, a trzeba pamiętać, że kościół katolicki popiera szczepienia i włączył się w kampanię proszczepionkową.

Jak mówi dr Karolina Zioło-Pużuk z kampanii „Zaszczep się wiedzą” i Wydziału Nauk Humanistycznych UKSW w Warszawie analiza forów internetowych przeciwników szczepień, pokazuje, że ludzie ci niekiedy w ogóle kwestionują medycynę lub są przekonani na przykład o spisku lekarzy. Odwołują się też do kwestii praw obywatelskich, twierdząc, że nie powinno być odgórnego obowiązku szczepień.

Zgłoś się! Rozdajemy 1000 opakowań mleka następnego NAN OPTIPRO® Plus 2 HM-O!

O 300 procent wzrost odmów szczepień

Wzrost liczby odmów obowiązkowego szczepienia dzieci potwierdza raport Najwyższej Izby Kontroli. W 2017 roku odmów szczepień było ponad 30 tys., czyli o 30 proc. więcej niż w 2016 roku. W latach 2013-2017 liczba wzrosła o ponad 305 proc. Najwyższa Izba Kontroli zwraca jednak uwagę, że istniejąca tendencja wzrostowa w liczbie odmów szczepień może w przyszłości skutkować zagrożeniem epidemiologicznym i odrodzeniem się chorób dziś uważanych za „wymarłe”. Tak jest w przypadku krztuśca, czyli kokluszu, którego systematyczny wzrost zachorowań jest już obserwowany.

W 2016 roku liczba chorych powiększyła się o ponad 224 proc. w stosunku do 2014 roku. Dlatego tak ważne jest dbanie rodziców o zdrowie swoich dzieci. Warto je szczepić, aby nie chorowały i nie zarażały innych dzieci. Napiszcie w komentarzach, jaki jest wasz stosunek do szczepień obowiązkowych? Szczepicie swoje dzieci?

Zapraszamy do naszej internetowej szkoły rodzenia:

 


Źródło: fakt, ofeminin, pap

Zobacz też: 

 

Odra w Europie! A czy szczepionka przeciw odrze jest bezpieczna? [WIDEO]

Przychodnie mają obowiązek udostępniania danych nieszczepionych dzieci
Fotolia
Zdrowie
Nie szczepisz? Dane twojego dziecka muszą trafić do sanepidu
Czy lekarze mogą informować sanepid, kto nie szczepi dziecka? Zobacz, co na to Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.

Liczba niezaszczepionych dzieci w Polsce zwiększa się każdego roku. Pod koniec 2013 r. było ich 10 tys., pod koniec 2014 – 15,4 tys., a na koniec 2015 r. już 22,3 tys. Ruch antyszczepionkowy przybiera na sile, nic więc dziwnego, że do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych zgłasza się coraz więcej rodziców z zapytaniem, czy przekazywanie do sanepidu przez placówki lecznicze informacji o braku szczepień jest legalne.  Czy lekarze mogą informować sanepid, kto nie szczepi dziecka? "Podmioty lecznicze mają nie tylko prawo, ale wręcz obowiązek przekazywania danych osobowych niezaszczepionych pacjentów powiatowym inspektorom sanitarnym, zobowiązują je do tego przepisy" – poinformował Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych. Wynika to z ustawy  o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, która nakłada obowiązek szczepień ochronnych . Wykonywanie obowiązku szczepień sprawdzane jest przez sanepid. Rodzice niezaszczepionego dziecka otrzymują wezwanie do zaszczepienia dziecka w ciągu 7 dni. Brak reakcji może skutkować nałożeniem na rodziców kary grzywny - maksymalnie 10 tys. zł; grzywna może być nakładana wielokrotnie, ale łączna suma nie może przekroczyć 50 tys. zł.  Stanowisko GIODO "Osoby przeprowadzające szczepienia ochronne są zobowiązane do prowadzenia dokumentacji medycznej dotyczącej obowiązkowych szczepień ochronnych, w tym przechowywania karty uodpornienia oraz dokonywania wpisów potwierdzających wykonanie szczepienia i sporządzania sprawozdania z przeprowadzonych obowiązkowych szczepień ochronnych oraz sprawozdania ze stanu zaszczepienia osób objętych profilaktyczną opieką zdrowotną, które przekazują państwowemu powiatowemu inspektorowi sanitarnemu" – wyjaśnia generalny inspektor.  Rozporządzenie ministra zdrowia z 2011 r. w sprawie obowiązkowych szczepień nakazuje...

95 proc. dzieci w Polsce wciąż zaszczepionych
Fotolia
Aktualności
Eksperci: bezpieczeństwo szczepień to nie kwestia wiary, lecz wiedzy!
Mimo coraz silniejszego ruchu antyszczepionkowego, polskie dzieci na razie są wciąż bezpieczne. Dzięki temu, że inni szczepią. Eksperci wyjaśniają, jak wygląda sytuacja w Polsce.

Na razie możemy być spokojni: - Mimo nasilenia się tzw. ruchów antyszczepionkowych , nadal w Polsce szczepionych jest ponad 95 proc. dzieci do 2. roku życia – powiedział podczas warsztatów dziennikarskich w Warszawie dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu prof. Mirosław J. Wysocki – czytamy w Onet.pl. Szczepienie zgodne z kalendarzem szczepień zapewnia ochronę przed odrą, różyczką i świnką.  Populację chroni wyszczepialność (realizacja szczepień) na poziomie 95 proc. Coraz więcej nieszczepionych dzieci w Polsce Mimo tego optymistycznego wstępu, musimy mieć na uwadze to, że nieszczepionych dzieci w Polsce przybywa w dużym tempie . Dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny nie pozostawiają złudzeń:  lata 2006-2010  – 4 tys. odmów zaszczepienia dziecka 2012 r. - ponad 5 tys. 2013 r. – ponad 7 tys.   2014 r. – ponad 12 tys. 2015 r. – około 16 tys.  2016 r. - 23,1 tys.  Bezpieczna granica 95 proc. zaszczepionej populacji może więc w niedługiej przyszłości przejść do historii. A co wtedy stanie się z niezaszczepionymi dziećmi, wcześniakami, dziećmi o obniżonej odporności? Co mówią eksperci? Na spotkaniu dla dziennikarzy eksperci wyjaśnili kilka ważnych kwestii dotyczących szczepień w Polsce : Większość rodziców jest przekonana do szczepień . Jedynie 3 proc. dorosłych jest im przeciwnych – mówił dr Tomasz Sobierajski z Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego Istnieje grupa rodziców, która nadal szczepi swe dzieci, ale nie jest już w pełni przekonana do szczepień . Wg dr Sobierajskiego to najważniejsza grupa osób, ponieważ to ich może przekonać argumentacja ruchów antyszczepionkowych . - Fakty dotyczące szczepień są niepodważalne, jednak w kwestii szczepień, poza...

wyrok NSA dla rodziców odmawiających szczepienia
Adobe Stock
Aktualności
Rodzice odmawiający szczepienia dzieci otrzymali wyrok
Uważali, że mają prawo nie zgodzić się na szczepienie swoich małych dzieci. Poszli do sądu domagać się swoich racji. I w kolejnych wyrokach przegrali sprawę, aż po najwyższą instancję Naczelnego Sądu Administracyjnego.

    Ten wyrok to porażka STOP NOP, które zachęca rodziców odmawiających szczepienia do dochodzenia swoich racji w sądach. Mają powoływać się na prawo do wolności. Okazuje się, że ten argument nie działa. Teraz rodzice będą musieli zapłacić karę grzywny, która może być duża.     Prawa człowieka kontra zdrowie społeczeństwa Sprawa dotyczy rodziców dwójki małych dzieci. Nie chcieli ich szczepić — nie stawiali się w przychodni, przez co nie udało się przeprowadzić badań kwalifikujących, ani szczepienia. Sanepid nałożył na rodziców karę grzywny. Opiekunowie ją zakwestionowali i złożyli sprawę do sądu. Kiedy przegrali sprawę w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym, złożyli kasację do NSA. Rodzice powoływali się na konstytucyjną gwarancję wolności i praw człowieka, ale sąd nie uwzględnił ich argumentacji. Uznał, że w sprawie szczepień są inne ważne sprawy stojące ponad prawem indywidualnego człowieka. Jest nim zdrowie całego społeczeństwa. - W świetle ugruntowanego orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego w tym przypadku wolność jednostki jest ograniczona, wyznaczona granicami ochrony życia, zdrowia innych osób jako dobro wspólne społeczeństwa – usłyszeli rodzice z ust sędziów.   STOP NOP: walczcie w sądzie Do wejścia na ścieżkę sądową zachęca rodziców nieszczepiących dzieci Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach "STOP NOP". Także wyrok NSA nie zniechęcił organizacji do dalszej walki. „Co teraz? Idziemy do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka . To nasza ogromna szansa. Skarg musi być dużo i STOP NOP będzie wspierać rodziców, którzy są gotowi przejść przez sądy administracyjne" – można przeczytać na profilu facebookowym stowarzyszenia. To kolejna przegrana sądowa stowarzyszenia. Przypomnijmy, że liderka STOP NOP usłyszała...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz