
Antykoncepcja – być może. Aborcja – zło absolutne
W drodze powrotnej z pielgrzymki do Meksyku papież Franciszek powiedział dziennikarzom, że stosowanie antykoncepcji przez kobiety zagrożone wirusem Zika może być usprawiedliwione. Jednak uciekanie się do aborcji w przypadku, gdy wirus zaatakuje dziecko w łonie matki nazwał "złem absolutnym".
Uchylając kościelny bezwzględny zakaz antykoncepcji, papież Franciszek przywołał słowa papieża Pawła VI. Papież ten warunkowo dopuścił stosowanie antykoncepcji przez zakonnice, które służyły w XX wieku Afryce i były narażone na gwałty.
Co powoduje małogłowie - wirus Zika, pestycydy czy jeszcze coś innego?
Z drugiej strony New York Times trochę ochładza gorączkę związaną z wirusem Zika. To prawda, że w Brazylii odnotowano bardzo dużą liczbę urodzeń dzieci z nienaturalnie małymi głowami. Jednak nie wiadomo jeszcze, ile z tych przypadków było spowodowanych wirusem Zika.
Mikrocefalię (małogłowie) stwierdzono na razie u 404 dzieci spośród 4 783, których obwód główki był zbyt mały przy urodzeniu.
Rząd Brazylii wycofuje się teraz z surowych wytycznych ustalonych do stwierdzenia małogłowia. Dotąd lekarze mieli zgłaszać przypadki, gdy obwód główki dziecka był mniejszy niż 33 cm. Okazało się, że zbyt dużo przypadków było potencjalnie pozytywnych i ludzie zaczęli wpadać w panikę. Teraz ma to być granica 31,9 cm dla chłopców i 31,5 cm dla dziewczynek.
Sytuacja jest poważna, ponieważ nie wiadomo, co dokładnie powoduje nagły wzrost urodzeń z małogłowiem. Nie jest pewne, czy jest to wirus Zika. Pojawiły się domysły, że może to być efekt działania pestycydów. Światowa Organizacja Zdrowia WHO alarmuje, że sytuacja może dotyczyć 4 milionów ludzi w obu Amerykach.

Wirus RS jest najczęstszą przyczyną zakażeń układu oddechowego od późnej jesieni do wiosny. U dorosłych wirus RS powoduje zwykłe przeziębienie. Noworodki urodzone o czasie też dobrze dają sobie radę z wirusem RS. U wcześniaków jednak wirus RS może być przyczyną groźnych chorób, jak zapalenie oskrzelików, płuc. Zakażenie wirusem RS może tez powodować dodatkowe powikłania, jak odma opłucnowa, zapalenie ucha środkowego, zakażenia szpitalne. Nowy program chroni wcześniaki przed wirusem RS Od lipca 2013 r., dzięki decyzji Ministerstwa Zdrowia, do programu profilaktyki zakażeń wirusem RS będą kwalifikowane wszystkie wcześniaki urodzone przed 28. tygodniem ciąży oraz wszystkie z dysplazją oskrzelowo-płucną. Podawanie przeciwciał przeciw wirusowi RS trzeba będzie rozpocząć przed ukończeniem 1. roku życia dziecka. - Wcześniaki urodzone przed 28. tygodniem ciąży są najbardziej narażone na zakażenia wirusem RS. Zdarzało się, że kilka miesięcy ratowaliśmy dziecko na oddziale, wracało do domu, a potem jedna infekcja sprawiała, że dziecko znów wracało do szpitala. A dziecko mogło tej infekcji uniknąć, gdyby zostało zabezpieczone przed groźnym wirusem. Na szczęście kryterium daty urodzenia zostało zniesione – mówi prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich, konsultant krajowy w dziedzinie neonatologii. Ochrona przeciw wirusowi RS: krok w dobrą stronę W renomowanym czasopiśmie medycznym "The New England Journal of Medicine" opublikowano niedawno wyniki badania, potwierdzające, że stosowanie profilaktyki przeciw wirusowi RS nie tylko chroni wcześniaki przed ciężką chorobą dolnych dróg oddechowych, ale też daje szansę zmniejszenia ryzyka powikłań, jak nawracający świszczący wydech i astma oskrzelowa. Zdaniem neonatologów, wprowadzone przez Ministerstwo Zdrowia od 1 lipca 2013 r. zmiany to krok w...

Choć wirus jest bardzo niebezpieczny dla ciężarnych , polskie kobiety mogą na razie spać spokojnie. Wszyscy liczą, że pojedyncze przypadki pojawiające się w kilku krajach europejskich, nie powinny być powodem do paniki. W Polsce potwierdzono przypadki zarażenia wirusem Zika u dwóch mężczyzn, którzy przebywali w Kolumbii i Dominikanie. Wirus objawia się gorączką, bólami mięśni lub stawów, zapaleniem spojówek , światłowstrętem, wysypką, oraz niekiedy paraliżem. Gorsze są sytuacje, gdy osoba zakażona nie wie, że jest nosicielem wirusa , gdyż choroba przebiega u niej bezobjawowo. Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje, że stanowi to wówczas spore zagrożenie w kontaktach płciowych. W przypadku zbliżenia może dojść do zarażenia partnera . Wirus utrzymuje się w organizmie człowieka zazwyczaj kilka dni, ale znane są przypadki dłuższej choroby. U mężczyzn przebiega bezobjawowo, samoistnie znika po krótkim czasie. Sytuacja komplikuje się w przypadku kobiet, których dzieci mogą urodzić się z małogłowiem . Czy można się ustrzec przed Zika? Jeżeli ktoś nie podróżuje w rejony narażone na obecność komarów z gatunku Aedes, oraz nie ma kontaktów intymnych z mężczyznami, którzy przebywali w takich miejscach, nie ma czego się obawiać. Miejmy nadzieję, że lekarze szybko znajdą skuteczny sposób na ochronę kobiet w ciąży z zagrożonych rejonów! A Ty gdzie podróżowałaś w tym roku? Czy było to bezpieczne miejsce? Zobacz także: Wirus Zika groźniejszy niż przypuszczano!

Cytomegalia w ciąży jest szczególnie niebezpieczna, ponieważ powodujący ją cytomegalowirus może poważnie uszkodzić rozwijający się płód. Infekcja nie daje wyraźnych objawów, ale łatwo można ją wykryć, wykonując badanie na obecność przeciwciał. Badanie nie jest umieszczone w standardowym kalendarzu badań ciążowych, ale warto je wykonać. Spis treści: Cytomegalia w ciąży – co to za choroba Cytomegalia – jak można się zarazić Cytomegalia – objawy w ciąży Cytomegalia wtórna w ciąży Cytomegalia w ciąży – jak dziecko może się zarazić Cytomegalia w ciąży – skutki u noworodków Cytomegalia – badania w ciąży Cytomegalia w ciąży – leczenie Co to jest cytomegalia w ciąży? Cytomegalia to choroba weneryczna , którą wywołuje wirus cytomegalii (CMV). U zdrowych osób nie jest groźna, zwykle przebiega bezobjawowo i organizm sam ją zwalcza. Jest jednak szczególnie niebezpieczna dla osób z obniżoną odpornością (np. zarażonych wirusem HIV), a także w czasie ciąży dla rozwijającego się płodu. Jeśli ciężarna ma cytomegalię, przedostanie się wirusa do płodu może spowodować: uszkodzenie słuchu, upośledzenie umysłowe, zaburzenia w rozwoju psychoruchowym. Cytomegalia: jak można się zarazić? Cytomegalowirus jest obecny wszędzie, dlatego czasami nie sposób jest się przed nim uchronić. Istnieją jednak czynniki, które zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania: brak dostatecznej higieny osobistej; posiadanie wielu partnerów seksualnych; przebycie chorób przenoszonych drogą płciową ; przebywanie w dużych skupiskach ludzi; częste przebywanie w towarzystwie małych dzieci (mogą przenosić chorobę ze żłobka, przedszkola, placu...