Papież Franciszek
ONS
Aktualności

Papież Franciszek: aby być dobrym katolikiem, nie trzeba mieć wielu dzieci

Dobrego katolika nie poznaje się po liczbie dzieci, tylko po odpowiedzialności za ich wychowanie - tak można by w skrócie przekazać przesłanie papieża Franciszka. To ważna i mocne słowa!
Niedawno papież Franciszek wypowiedział się w sprawie karmienia piersią w miejscach publicznych (nawoływał, by matki nie wstydziły się karmić piersią swoje dzieci nawet w kościele), a wczoraj wypowiedział się w sprawie odpowiedzialnego rodzicielstwa.

Papież Franciszek podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu lecącego z Manilii do Rzymu (papież wracał z podróży duszpasterskiej z Filipin i Sri Lanki) powiedział, że "dobrzy katolicy" nie muszą być jak "króliki" i mieć dużo dzieci. Jego zdaniem w rodzicielstwie najważniejsza jest odpowiedzialność.  A na potwierdzenie swoich słów przytoczył historię kobiety, która była w ósmej ciąży - poprzednie kończyły się cesarskim cięciem. Ta kolejna ciąża również zagrażała jej życiu. Papież powiedział jej wtedy: "Chce Pani osierocić dzieci? Nie trzeba rzucać Bogu wyzwania". 

Jego zdaniem najważniejszym obowiązkiem rodzica jest odpowiedzialna opieka nad dzieckiem. Papież Franciszek wyraził zdanie, że trójka to optymalna liczba dzieci
-  Niektórzy sądzą, że - wybaczcie mi moje słowa - po to, by być dobrymi katolikami, powinniśmy być jak króliki - powiedział papież. I stanowczo zakończył: - Nie. 
W rozmowie z dziennikarzami nawiązał do encykliki Pawła VI "Humanae vitae", czyli "O zasadach moralnych w dziedzinie przekazywania życia ludzkiego". Jej autora określił mianem "proroka" w temacie kontroli urodzeń. 

Oczywiście słowa papieża wywołały burzę. Prawicowi publicyści, mający kilkoro dzieci, poczuli się urażani słowami Ojca Świętego. Tomasz Terlikowski napisał na Twitterze: "Jestem królikiem, a dobry katolik nie musi nim być. Skoro optimum jest 3. dzieci, to niech papież wskaże, które z moich jest nieoptymalne". 

Te słowa wyraźnie świadczą o braku zrozumienia. Papież nie powiedział, że "dobry katolik" może mieć tylko trójkę dzieci, ale że ta liczba jest optymalna. Jeśli ktoś jest zdrowy i ma możliwość wychowania większej liczby dzieci, to może je mieć. Papieżowi chodziło tylko o to, że niektórzy mają dużo dzieci, bo wydaje im się, że to świadczy o ich religijnym oddaniu. Czasem kobiety zachodzą w ciążę, mimo że to zagraża ich życiu i zdrowiu. Czy papież nawołuje do aborcji? Absolutnie nie! Prosi tylko o trochę refleksji. Dzieci potrzebują dwojga rodziców, a planowanie rodziny jest wyrazem odpowiedzialności, a nie miarą religijności. 
W parafiach działa wiele grup pomagających rodzicom w planowaniu rodziny, czasem warto skorzystać z ich pomocy. 

Polecamy: Karmcie swoje dzieci piersią... nawet w kościele - papież Franciszek
 
Źródło: tvn24.pl
 

Małe dziecko obwinia SIEBIE za rozwód rodziców [WIDEO]

Karmienie piersią niemowlaka
© Mitarart - Fotolia.com
Aktualności
Karmcie swoje dzieci piersią... nawet w kościele - papież Franciszek
"Karmcie swoje dzieci piersią. Nawet w tej chwili" - te słowa wypowiedział papież Franciszek podczas mszy świętej w dniu Chrztu Pańskiego odprawianej w Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie. Papież przekonywał matki, że nie mają się czego wstydzić.

Papież Franciszek podczas niedzielnej mszy w dniu Chrztu Pańskiego w Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie ochrzcił ponad trzydzieścioro dzieci.  Gdy niektóre maluchy zaczęły płakać, papież powiedział: " Karmcie matki swoje dzieci piersią . Nawet w tej chwili. Jeśli dzieci płaczą, to znaczy, że są głodne. Nakarmcie je. Dziękujmy  Bogu za dar mleka i módlmy się za te matki, które nie mogą karmić piersią , a jest ich niestety wiele".  Ważny głos w dyskusji o karmieniu piersią? To wyjątkowe słowa, które mają też wyjątkowy wydźwięk, zwłaszcza teraz, gdy jak bumerang wraca  temat karmienia piersią w miejscach publicznych . W czasach, gdy udowodniono, że najzdrowszym pokarmem dla dziecka jest mleko matki i że warto przystawiać dziecko do piersi tak często, jak tego ono potrzebuje, nadal wiele osób uważa, że widok matki karmiącej piersią jest... nieprzyzwoity. Wiele mam pada ofiarą strażników moralności, którzy w niewybredny sposób atakują je słownie.  Papież Franciszek włączył się do tej dyskusji, przypominając, że mleko matki jest dla dziecka tym samym, czym słowo Boże dla osoby wierzącej: niezbędnym środkiem do życia. Nawołując matki, by w kościele, podczas mszy świętej, wyjęły swoje piersi i nakarmiły dzieci , pokazał, że ten widok nie może być  "nieprzyzwoity", "niemoralny" czy "bezwstydny".  Skoro matki mogą karmić swoje dziecko w kościele, nie obrażając nikogo, to tym bardziej mogą to robić w parku, w komunikacji miejskiej, restauracji czy galerii handlowej.  Potrzeby dziecka są ważne! "Jeśli dzieci płaczą, to znaczy, że są głodne. Nakarmcie je" - wypowiadając te słowa papież przypomniał, że tak małe dzieci mogą być głodne w najbardziej nieoczekiwanych momentach - nawet podczas mszy świętej. Nasycone dzieci, szybko znajdą ukojenie, zapomną o...

papież Franciszek
polskieradio.pl
Aktualności
Papież Franciszek dopuszcza antykoncepcję w obronie przed wirusem Zika
Wirus Zika nie ustępuje. Papież Franciszek powiedział, że kobiety zagrożone wirusem powinny być dopuszczone do stosowania antykoncepcji. To niesłychane stanowisko Kościoła jest bardzo ważne dla milionów katoliczek.

Antykoncepcja – być może. Aborcja – zło absolutne W drodze powrotnej z pielgrzymki do Meksyku papież Franciszek powiedział dziennikarzom, że stosowanie antykoncepcji przez kobiety zagrożone wirusem Zika może być usprawiedliwione. Jednak uciekanie się do aborcji w przypadku, gdy wirus zaatakuje dziecko w łonie matki nazwał "złem absolutnym".  Uchylając kościelny bezwzględny zakaz antykoncepcji, papież Franciszek przywołał słowa papieża Pawła VI. Papież ten warunkowo dopuścił stosowanie antykoncepcji przez zakonnice, które służyły w XX wieku Afryce i były narażone na gwałty.      Co powoduje małogłowie - wirus Zika, pestycydy czy jeszcze coś innego? Z drugiej strony New York Times trochę ochładza gorączkę związaną z wirusem Zika. To prawda, że w Brazylii odnotowano bardzo  dużą liczbę urodzeń dzieci z nienaturalnie małymi głowami. Jednak nie wiadomo jeszcze, ile z tych przypadków było spowodowanych wirusem Zika. Mikrocefalię ( małogłowie ) stwierdzono na razie u 404 dzieci spośród 4 783, których obwód główki był zbyt mały przy urodzeniu. Rząd Brazylii wycofuje się teraz z surowych wytycznych ustalonych do stwierdzenia małogłowia. Dotąd lekarze mieli zgłaszać przypadki, gdy obwód główki dziecka był mniejszy niż 33 cm. Okazało się, że zbyt dużo przypadków było potencjalnie pozytywnych i ludzie zaczęli wpadać w panikę. Teraz ma to być granica 31,9 cm dla chłopców i 31,5 cm dla dziewczynek.  Sytuacja jest poważna, ponieważ nie wiadomo, co dokładnie powoduje nagły wzrost urodzeń z małogłowiem. Nie jest pewne, czy jest to wirus Zika. Pojawiły się domysły, że może to być efekt działania pestycydów. Światowa Organizacja Zdrowia WHO alarmuje, że sytuacja może dotyczyć 4 milionów ludzi w obu Amerykach.  

Papież Franciszek w obronie dzieci płaczących na mszy
ONS
Aktualności
Papież stanął w obronie dzieci przeszkadzających księżom we mszy
„Gdyby matka tego dziecka była mądra, wyszłaby z kościoła" – powiedział ksiądz do matki niepełnosprawnego dziecka. Papież Franciszek twierdzi coś zupełnie przeciwnego.

Dzieci nie przeszkadzają, one głoszą kazanie „ Dzieci nie mają wyłącznika . Nie da się także w pełni sterować ich zachowaniami. Nawet najgrzeczniejsze i najposłuszniejsze maluchy przynajmniej od czasu do czasu nie usiedzą w miejscu i odezwą się nie wtedy, kiedy trzeba. Także podczas Mszy św."- napisał ks. Artur Stopka na deon.pl Zdarzyło wam się, że dziecko zaczęło płakać w kościele? Spotkałyście się wtedy ze zrozumieniem innych, czy raczej z ich nieprzychylnymi spojrzeniami? Co wtedy robić? Wychodzić z kościoła? Ksiądz Artur w swoim artykule opisuje nie tylko przykłady ludzi oburzonych zachowaniem matek, które nie potrafią zapanować nad dziećmi, ale również księży, którzy wykazują się totalnym brakiem zrozumienia dla rodzica: „Ksiądz odczytał fragment Ewangelii, po czym spoglądając w stronę niemowlęcia i jego rodziców zadysponował: " Proszę wyjść z tym dzieckiem . Teraz będzie kazanie i musi być cisza". Polecenie uzupełnił jednoznacznym, wypraszającym gestem. Wciąż mam przed oczyma obraz czerwonej po nasadę włosów, zawstydzonej matki opuszczającej w kompletnej ciszy świątynię. Odprowadzały ją dziesiątki spojrzeń (…) Skóra mi ścierpła, gdy tuż po tegorocznych świętach Zmartwychwstania Pańskiego dowiedziałem się o wikarym, który w Wielkanocny Poniedziałek podczas Mszy św. skomentował zachowanie niepełnosprawnego dziecka i jego rodziców "Gdyby matka tego dziecka była mądra, wyszłaby z kościoła ". W obronie rodziców i ich płaczących w trakcie mszy dzieci stanął papież Franciszek . "L'Osservatore Romano" podało, że kilka tygodni temu podczas mszy odprawianej przez papieża Franciszka, dokładnie w czasie homilii, zaczęło płakać jakieś maleństwo. Co zrobił papież?  "Nie przejmujmy się, bo kazanie dziecka w kościele jest piękniejsze od kazania księdza, kazania biskupa i...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj