Papież Franciszek namawia kobiety do karmienia piersią
Fotolia
Aktualności

Papież Franciszek po raz kolejny mówi o karmieniu piersią!

Papież Franciszek po raz kolejny zabrał głos w sprawie karmienia piersią w kościele. Takich słów potrzebują młode mamy!

Jak co roku, w niedzielę Chrztu Pańskiego (w tym roku 8 stycznia) papież Franciszek udzielił sakramentu chrztu 28 niemowlakom. Podczas uroczystości w Kaplicy Sykstyńskiej papież zwrócił się do mam chrzczonych niemowląt, by nie krępowały się nakarmić maluchów piersią.

Papież Franciszek o karmieniu piersią

"Ceremonia jest dość długa, ktoś płacze, bo jest głodny. Tak to już jest. Mamy, nie krępujcie się i bez obaw nakarmcie dzieci piersią. Tak, jak Matka Boża karmiła Jezusa" – powiedział Franciszek do zebranych w kaplicy mam.

To nie pierwszy raz, kiedy papież Franciszek zachęca kobiety do karmienia piersią. Dwa lata temu, podczas tej samej ceremonii, papież również przekonywał mamy, że nie powinny bać się karmienia piersią. Papież nazwał mleko mamy "darem" i prosił o modlitwę za kobiety, które nie mogą karmić piersią.

Karmienie piersią w miejscach publicznych wciąż wzbudza kontrowersje. Papież zwraca uwagę, że maluch może płakać z głodu w różnych miejscach, nawet w kościele. Karmienie piersią jest naturalne i mamy nie powinny się tego wstydzić!

Brawa dla papieża Franciszka! Zgadzacie się z jego słowami?

Czytaj także:

Źródło: theguardian.com, gazeta.pl

Dziecko głodne po karmieniu piersią – czy to możliwe, że się nie najada? Wyjaśnia ekspert

Papież Franciszek
ONS
Aktualności
Papież Franciszek: aby być dobrym katolikiem, nie trzeba mieć wielu dzieci
Dobrego katolika nie poznaje się po liczbie dzieci, tylko po odpowiedzialności za ich wychowanie - tak można by w skrócie przekazać przesłanie papieża Franciszka. To ważna i mocne słowa!

Niedawno papież Franciszek wypowiedział się w sprawie karmienia piersią w miejscach publicznych (nawoływał, by matki nie wstydziły się karmić piersią swoje dzieci nawet w kościele), a wczoraj wypowiedział się w sprawie odpowiedzialnego rodzicielstwa . Papież Franciszek podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu lecącego z Manilii do Rzymu (papież wracał z podróży duszpasterskiej z Filipin i Sri Lanki) powiedział, że " dobrzy katolicy " nie muszą być jak "króliki" i mieć dużo dzieci. Jego zdaniem w rodzicielstwie najważniejsza jest odpowiedzialność .  A na potwierdzenie swoich słów przytoczył historię kobiety, która była w ósmej ciąży - poprzednie kończyły się cesarskim cięciem. Ta kolejna ciąża również zagrażała jej życiu. Papież powiedział jej wtedy: "Chce Pani osierocić dzieci? Nie trzeba rzucać Bogu wyzwania".  Jego zdaniem najważniejszym obowiązkiem rodzica jest odpowiedzialna opieka nad dzieckiem . Papież Franciszek wyraził zdanie, że trójka to optymalna liczba dzieci .  -  Niektórzy sądzą, że - wybaczcie mi moje słowa - po to, by być dobrymi katolikami, powinniśmy być jak króliki - powiedział papież. I stanowczo zakończył: - Nie.  W rozmowie z dziennikarzami nawiązał do encykliki Pawła VI "Humanae vitae", czyli "O zasadach moralnych w dziedzinie przekazywania życia ludzkiego". Jej autora określił mianem "proroka" w temacie kontroli urodzeń.  Oczywiście słowa papieża wywołały burzę . Prawicowi publicyści, mający kilkoro dzieci, poczuli się urażani słowami Ojca Świętego. Tomasz Terlikowski napisał na Twitterze: "Jestem królikiem, a dobry katolik nie musi nim być. Skoro optimum jest 3. dzieci, to niech papież wskaże, które z moich jest nieoptymalne".  Te słowa wyraźnie świadczą o braku zrozumienia . Papież...

Karmienie piersią niemowlaka
© Mitarart - Fotolia.com
Aktualności
Karmcie swoje dzieci piersią... nawet w kościele - papież Franciszek
"Karmcie swoje dzieci piersią. Nawet w tej chwili" - te słowa wypowiedział papież Franciszek podczas mszy świętej w dniu Chrztu Pańskiego odprawianej w Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie. Papież przekonywał matki, że nie mają się czego wstydzić.

Papież Franciszek podczas niedzielnej mszy w dniu Chrztu Pańskiego w Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie ochrzcił ponad trzydzieścioro dzieci.  Gdy niektóre maluchy zaczęły płakać, papież powiedział: " Karmcie matki swoje dzieci piersią . Nawet w tej chwili. Jeśli dzieci płaczą, to znaczy, że są głodne. Nakarmcie je. Dziękujmy  Bogu za dar mleka i módlmy się za te matki, które nie mogą karmić piersią , a jest ich niestety wiele".  Ważny głos w dyskusji o karmieniu piersią? To wyjątkowe słowa, które mają też wyjątkowy wydźwięk, zwłaszcza teraz, gdy jak bumerang wraca  temat karmienia piersią w miejscach publicznych . W czasach, gdy udowodniono, że najzdrowszym pokarmem dla dziecka jest mleko matki i że warto przystawiać dziecko do piersi tak często, jak tego ono potrzebuje, nadal wiele osób uważa, że widok matki karmiącej piersią jest... nieprzyzwoity. Wiele mam pada ofiarą strażników moralności, którzy w niewybredny sposób atakują je słownie.  Papież Franciszek włączył się do tej dyskusji, przypominając, że mleko matki jest dla dziecka tym samym, czym słowo Boże dla osoby wierzącej: niezbędnym środkiem do życia. Nawołując matki, by w kościele, podczas mszy świętej, wyjęły swoje piersi i nakarmiły dzieci , pokazał, że ten widok nie może być  "nieprzyzwoity", "niemoralny" czy "bezwstydny".  Skoro matki mogą karmić swoje dziecko w kościele, nie obrażając nikogo, to tym bardziej mogą to robić w parku, w komunikacji miejskiej, restauracji czy galerii handlowej.  Potrzeby dziecka są ważne! "Jeśli dzieci płaczą, to znaczy, że są głodne. Nakarmcie je" - wypowiadając te słowa papież przypomniał, że tak małe dzieci mogą być głodne w najbardziej nieoczekiwanych momentach - nawet podczas mszy świętej. Nasycone dzieci, szybko znajdą ukojenie, zapomną o...

Karmiła piersią w restauracji
fotolia
Aktualności
Nie uwierzysz, gdzie kazali jej karmić dziecko! Rusza proces
"Nie było takiej opcji" – powiedziała i teraz walczy przed sądem o prawa karmiących matek.

Chciałabyś karmić w toalecie? Wyobraźcie sobie przyjemny rodzinny obiad w jednej z sopockich restauracji. Spędzacie czas z mężem, siostrą i półroczną córeczką, która zaczyna popłakiwać, bo jest głodna. Rozpinacie koszulę, by nakarmić dziecko piersią, gdy nagle podchodzi kelner i mówi: „Wiem, co chce pani zrobić i proszę się powstrzymać”. Co być zrobiła? Pani Liwia była w takiej sytuacji 2 lata temu.  - Byłam przekonana, że żartuje, więc jeszcze go dopytałam: "co takiego niby chcę zrobić". Odpowiedział, że widzi, że zamierzam karmić piersią. Poprosił, żebym przeszła do toalety - wspomina pani Liwia i dodaje - Czułam się jakby ktoś mi dał w twarz. Karmienie dziecka jest czymś naturalnym, nie powinno to budzić zastrzeżeń i oburzeń. Żadna kobieta nie robi tego w sposób ostentacyjny. Młoda mama poczuła się urażona i postanowiła walczyć przed sądem o przeprosiny i zadośćuczynienie. Tłumaczy, że nie robi tego wyłącznie dla siebie, ale przede wszystkim dla mam karmiących.  Wczoraj w Sądzie Okręgowym w Gdańsku rozpoczęła się precedensowa sprawa skierowana przeciwko właścicielowi restauracji.  - Nie mam pretensji do tego kelnera. Takie było zarządzenie właścicieli lokalu - tłumaczy. Panią Liwię reprezentuje Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego. - Powołujemy się na ustawę wolnościową, a w pozwie złożyliśmy wniosek o zapytanie do Trybunału Sprawiedliwości UE, czy wyproszenie z restauracji w trakcie posiłku, ze względu na karmienie piersią jest dyskryminacją – wyjaśnia Krzysztof Śmiszek, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego w rozmowie z tvn24.pl. Zdarzenie komentuje Agata Aleksandrowicz, wiceprezeska Fundacji Promocji Karmienia Piersią i autorka bloga Hafija.pl: - Nie byłam świadkiem tej akurat sytuacji wiec nie znam dokładnie szczegółów. Jednak w mojej opinii...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz