Reklama

Naukowcy z Norwegian Institute of Public Health in Oslo sprawdzili, jaki wpływ na dzieci ma paracetamol przyjmowany przez ich mamy w trakcie ciąży. Jak się okazało zażywanie tych środków przeciwbólowych przez kobiety spodziewające się dziecka przez około miesiąc, zwiększa ryzyko wystąpienia ADHD aż dwukrotnie.

Reklama

Jednak groźny dla płodu?

Paracetamol, ze względu na niewielkie ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, należy do grupy leków bezpiecznych w ciąży. Najnowsze doniesienia mogą sugerować, że wcale tak nie jest. Z danych opublikowanych na łamach prestiżowego czasopisma "Pediatrics" wynika, że ryzyko wystąpienia ADHD zwiększa się u dziecka, którego mama regularnie przyjmowała paracetamol.

Znaczenie ma długość stosowania leków

Naukowcy przebadali 112 973 dzieci, w tym 2 246 ze zdiagnozowanym ADHD, a także 95 242 matek i 75 217 ojców. Prawie połowa kobiet biorących udział w badaniu (47 proc.) przyznała, że w ciąży przyjmowała paracetamol. 27 proc. z przebadanych kobiet sięgnęło po lek w jednym tylko trymestrze, 16 proc. - w trakcie dwóch trymestrów, a 4 proc. w każdy z trzech trymestrów. Badania wykazały, że ryzyko urodzenia dziecka z ADHD było większe o 7 proc., u kobiet, które zażywały paracetamol w trakcie dwóch trymestrów – o 22 proc., a u kobiet, które sięgnęły po tę substancję na przestrzeni całej ciąży – o 27 proc. Natomiast przyjmowanie tych środków przeciwbólowych ponad 29 dni w ciąży zwiększyło ryzyko wystąpienia ADHD aż 220 proc.!

Nie wszyscy są jednak przekonani do wyników badań norweskich naukowców. Badacze nie wzięli pod uwagę np. że ciężarne, które muszą przyjmować paracetamol, cierpią na jakąś poważną chorobę, i to ona może być bezpośrednią przyczyną zwiększonego ryzyka wystąpienia ADHD, a nie samo zażywanie środków przeciwbólowych. Warto jednak zaznaczyć, że nie są to pierwsze doniesienia sugerujące, że stosowanie paracetamolu w ciąży może być szkodliwe dla dziecka.

A wy brałyście paracetamol w ciąży? Napiszcie w komentarzu.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama