Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Niegrzeczne dziecko
Fotolia
Aktualności

Niegrzeczne dziecko? To może mieć związek z paracetamolem

Choć należy on do grupy leków uznawanych za bezpieczne dla przyszłych mam, to badacze wciąż sprawdzają, czy tak jest na pewno. A to, co odkrywają, nie zawsze jest dobre.

„Paediatric and Perinatal Epidemiology” opublikowano badanie, z którego wynika, że przyjmowanie paracetamolu w ciąży nie jest bez znacznia dla dziecka. Tym razem naukowcy postanowili sprawdzić, czy preparat przyjmowany przez przyszłą mamę ma wpływ na zachowanie dziecka w przyszłości. Korzystając z kwestionariusza i informacji szkolnych, badacze przeanalizowali dane dotyczące 14 tys. dzieci i znaleźli związek.

Bardziej podatni na trudności

U dzieci, których mamy przyjmowały w ciąży paracetamol, zauważono problem z nadpobudliwością i skupieniem uwagi, a także inne zachowania uznawane za trudne, których nie można tłumaczyć czynnikami społecznymi. Co ciekawe, bardziej podatni na trudności behawioralne okazali się chłopcy, których matki przyjmowały ten lek. Zanim dzieci biorące udział w badaniu osiągnęły koniec szkoły podstawowej, problemy z zachowaniem były mniej widoczne.

Ostrożnie z lekami

Choć te wyniki muszą zostać jeszcze zweryfikowane w innych badaniach, naukowcy zalecają, by kobiety ograniczyły przyjmowanie paracetamolu. Najlepiej, żeby była to jak najmniejszą dawka i przez jak najkrótszy czas. „Nasze odkrycia stanowią uzupełnienie szeregu innych wyników badań dotyczących możliwych negatywnych skutków przyjmowania paracetamolu przez ciężarne. Mowa tu choćby o astmie, czy złym zachowaniu u potomstwa. Nasze odkrycie wzmacnia zalecenie, by kobiety zachowywały ostrożność podczas przyjmowania leków w czasie ciąży, a także, by poszukiwały pomocy lekarskiej w razie potrzeby." - tłumaczy autorka badania Jean Golding.

Źródło: sciencedaily.com

Zobacz także
Będą bezpłatne leki dla kobiet w ciąży?

Darmowe leki dla ciężarnych. Nowy pomysł rządu budzi kontrowersje

Paracetamol w ciąży

Bierzesz paracetamol w ciąży? Możesz zaszkodzić dziecku!

kaszel w ciąży

Kaszel w ciąży: czy jest groźny? Przyczyny, leki, domowe sposoby

kobieta, mama, ciąża, brzuszek, zdrowie w ciąży, katar

Jak się leczyć w ciąży - leki dozwolone i zakazane

Czy w ciąży można jeść majonez i sernik na zimno?

leki-w-ciazy
Fotolia
Aktualności
Bierzesz kwas foliowy w ciąży? Twoje dziecko będzie bardzo zdolne!
Dobra wiadomość dla kobiet, które w czasie ciąży przyjmują kwas foliowy. Sprawdź, jakie ma zalety i jak inteligentne dziecko urodzisz.

Jak donoszą media, naukowcy z Uniwersytetu w Ulster w Wielkiej Brytanii zbadali wpływ kwasu foliowego na rozwój płodu. Dotąd kilkakrotnie badano jego działanie w pierwszym trymestrze ciąży. Teraz postanowiono sprawdzić, czy dzieci, których mamy przyjmowały kwas przez całą ciążę, są lepiej rozwinięte niż pozostałe. Inteligencja emocjonalna na wysokim poziomie Wyniki badań pokazują, że inteligencja emocjonalna jest o wiele wyższa u dzieci, których mamy przyjmowały kwas foliowy przez cały okres ciąży. Oprócz tego łatwiej nawiązują relacje i przystosowują się do otaczającej je rzeczywistości. Jak działa kwas foliowy? Pozytywnie wpływa na rozwój mózgu i połączenia nerwowe, dzięki czemu możemy uniknąć u nowo narodzonego dziecka wad cewy nerwowej powodującej bezmózgowie, przepukliny oponowe i oponowo-rdzeniowe. Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej zaleca wszystkim kobietom, które rozpoczęły współżycie przyjmowanie dziennie 0,4 mg kwasu foliowego. Główną przyczyną tego rodzaju profilaktyki jest fakt, iż Polska znajduje się od lat na pierwszych miejscach list państw, w których odsetek dzieci urodzonych z wyżej wymienionymi wadami jest największy. Suplementację należy rozpocząć jeszcze przed ciążą , ponieważ do wad dochodzi w pierwszym miesiącu ciąży. Źródło: rynekzdrowia.pl, poradnikzdrowie.pl  

Paracetamol w ciąży
Fotolia
Aktualności
Bierzesz paracetamol w ciąży? Możesz zaszkodzić dziecku!
Należy do grupy leków uznawanych za bezpieczne dla przyszłych mam. Okazuje się jednak, że przyjmowanie go przez około miesiąc może zwiększyć ryzyko wystąpienia ADHD aż dwukrotnie.

Naukowcy z Norwegian Institute of Public Health in Oslo sprawdzili, jaki wpływ na dzieci ma paracetamol przyjmowany przez ich mamy w trakcie ciąży. Jak się okazało zażywanie tych środków przeciwbólowych przez kobiety spodziewające się dziecka przez około miesiąc, zwiększa ryzyko wystąpienia ADHD aż dwukrotnie. Jednak groźny dla płodu? Paracetamol, ze względu na niewielkie ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, należy do grupy leków bezpiecznych w ciąży . Najnowsze doniesienia mogą sugerować, że wcale tak nie jest. Z danych opublikowanych na łamach prestiżowego czasopisma "Pediatrics" wynika, że ryzyko wystąpienia ADHD zwiększa się u dziecka, którego mama regularnie przyjmowała paracetamol. Znaczenie ma długość stosowania leków Naukowcy przebadali 112 973 dzieci, w tym 2 246 ze zdiagnozowanym ADHD, a także 95 242 matek i 75 217 ojców. Prawie połowa kobiet biorących udział w badaniu (47 proc.) przyznała, że w ciąży przyjmowała paracetamol . 27 proc. z przebadanych kobiet sięgnęło po lek w jednym tylko trymestrze, 16 proc. - w trakcie dwóch trymestrów, a 4 proc. w każdy z trzech trymestrów. Badania wykazały, że ryzyko urodzenia dziecka z ADHD było większe o 7 proc., u kobiet, które zażywały paracetamol w trakcie dwóch trymestrów – o 22 proc., a u kobiet, które sięgnęły po tę substancję na przestrzeni całej ciąży – o 27 proc. Natomiast przyjmowanie tych środków przeciwbólowych ponad 29 dni w ciąży zwiększyło ryzyko wystąpienia ADHD aż 220 proc.! Nie wszyscy są jednak przekonani do wyników badań norweskich naukowców. Badacze nie wzięli pod uwagę np. że ciężarne, które muszą przyjmować paracetamol, cierpią na jakąś poważną chorobę , i to ona może być bezpośrednią przyczyną zwiększonego ryzyka wystąpienia ADHD, a nie samo zażywanie środków przeciwbólowych. Warto jednak zaznaczyć, że nie są to pierwsze...

kobieta, ciąża, płacz, stres, smutek
fotolia
Wygląd i samopoczucie
Stres w ciąży wpływa na zdrowie zębów dziecka! Sprawdź jak to możliwe
Poznaj wyniki najnowszych badań przeprowadzonych na ponad 700 dzieciach i ich matkach, a dowiesz się, co łączy zestresowaną ciężarną z dziecięcą próchnicą.

Od dawna wiemy, że stres w ciąży wiąże się z wieloma negatywnymi skutkami dla zdrowia dziecka takimi jak, jak zwiększone ryzyko alergii i astmy czy niską masą urodzeniową. Po raz pierwszy jednak, nowe badania wykazały, zwiększone ryzyko próchnicy zębów u dzieci, których mamy doświadczały przewlekłego stresu w czasie ciąży . Naukowcy z Instytutu Stomatologii w King College London w Wielkiej Brytanii opublikowali niedawno wyniki badań w American Journal of Public Health. Zobacz też: Aparaty ortodontyczne Na potrzeby badań naukowcy przeanalizowali dane zebrane od 716 dzieci i ich matek. Badane były dzieci w wieku od 2 do 6 lat, a ich mamy miały 30 lat lub więcej. Naukowcy szukali markerów przewlekłych nerwów w ciąży . W tym celu oceniali stężenie we krwi: lipoprotein o wysokiej gęstości (HDL) cholesterolu, trójglicerydów, glukozy i białka C-reaktywnego, analizowali ciśnienie krwi i obwód w talii. Naukowcy odnotowywali stan próchnicy zębów u dzieci , status społeczno-ekonomiczny mam, to czy karmiły dzieci piersią, liczbę wizyt stomatologicznych i wiele innych czynników. Zobacz też: Joga dla ciężarnych Stres w ciąży a stan zdrowia zębów dziecka – wyniki badań Prawdopodobieństwo powstawania u dzieci ubytków w zębach wzrastało, gdy ich mamy miały dwa lub więcej markerów stresu przewlekłego. Ubytki były bardziej powszechne wśród dzieci, które nie były karmione piersią. Matki o niższych dochodach rzadziej zabierały dzieci do dentysty w ciągu pierwszego roku ich życia. Choć już wcześniejsze badania wiązały niski status społeczno-ekonomiczny ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia ubytków u dzieci , naukowcy twierdzą, że to badanie jest pierwszym, które wiąże stres i ubytki u dzieci badane za pomocą markerów biologicznych . Ważne jest, aby pamiętać, że wyniki nie wskazują na bezpośrednią przyczynę, a jedynie...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz