Prof. Alicja Chybicka
Małgorzata Mikołajczyk
Aktualności

Parlamentarzyści idą dla dzieci na Kilimandżaro

7 senatorów i 5 posłów wspina się na Kilimandżaro. Chcą wspomóc podopiecznych kliniki Budzik, dzieci chore na nowotwory, dzieci niepełnosprawne. Pomysłodawcą wyprawy jest prof. Alicja Chybicka - pediatra, onkolog, senator, która od lat walczy o sprawy dzieci. Kibicujemy wyprawie!

Na pomysł wyprawy parlamentarzystów na najwyższy szczyt Afryki wpadła prof. Alicja Chybicka: pediatra, onkolog, która od lat walczy o zbudowanie we Wrocławiu nowoczesnej kliniki dla dzieci chorych na nowotwory. W styczniu 2014 r. prof. Chybicka weszła na Kilimandżaro wraz grupą osób, które przeszły białaczkę, chcąc udowodnić, że rak to nie koniec świata, można go pokonać i normalnie żyć, spełniając marzenia.
Wyprawa parlamentarzystów na Kilimandżaro ma zwrócić uwagę na dzieci, którym trzeba pomóc, by mogły żyć i rozwijać się tak samo jak rówieśnicy.
Czytaj też: Nowotwory u dzieci są wyleczalne

Nie tylko dla dzieci chorych na raka

- Jeśli chodzi o nowotwory, to wciąż najczęściej diagnozowane są dzieci w 3 i 4. stadium nowotworu, zamiast w 1 i 2., bo rodzice często późno przychodzą do lekarza, bojąc się diagnozy. Niepotrzebnie, bo diagnozy nie trzeba się bać. Wręcz odwrotnie: przede wszystkim trzeba jak najszybciej wykluczyć raka - mówi prof. Chybicka.
Dzięki wyprawie parlamentarzystów na Kilimandżaro więcej będzie mówić się też o dzieciach, które w klinice Budzik wciąż czekają na wybudzenie. Wyprawa ma też na celu zwrócić uwagę na rodziców niepełnosprawnych dzieci, którzy często czują się obywatelami drugiej kategorii, gdyż ich dzieci są wciąż odrzucane przez rówieśników.

Cel charytatywny

Parlamentarzyści idą na Kilimandżaro za własne pieniądze (sami opłacają wszystkie koszty wyprawy) i w czasie własnych urlopów. W wyprawie uczestniczą też wolontariusze, a przewodzi jej Tomasz Kobielski, znany himalaista.
Wyprawa ma cel charytatywny: zbierane są pieniądze na podopiecznych Fundacji "Akogo", Fundacji "Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową", Fundacji "Promyk Słońca", Fundacji Polsat, a także dla dzieci na Ukrainie i w Tanzanii.
Wszyscy, którzy zechcą wesprzeć cel charytatywny wyprawy, mogą wpłacać pieniądze na konto: PLUS BANK S.A. o/Warszawa 21 1680 1248 0000 3333 4444 5555 z dopiskiem: "Kilimandżaro".
Czytaj też: Gdy odchodzi dziecko, kończy się świat - wywiad z prof. Alicją Chybicką

„Śpiączka to kwestia sekund…” – mówi autorka książki „Wybudzenia”, K. Pinkosz [WIDEO]

Fotolia
Aktualności
Gdy odchodzi dziecko, kończy się świat
To tak, jakby wszystko przestało istnieć, jakby kończył się świat - mówi prof. Alicja Chybicka, onkolog.

Pani Profesor, jak pogodzić się z tym, że dziecko odchodzi? Nigdy z tym nie można się pogodzić. Gdy zaczynałam pracę jako onkolog, przeżywało 15 proc. moich pacjentów. Teraz przeżywa 80 proc. To dużo, ale mimo wszystko pozostaje jeszcze 20 proc. Do śmierci dziecka nie da się przyzwyczaić. Znam dzieci chore na nowotwory , znam ich rodziców, często całe rodziny. Miałam okresy, kiedy chciałam wszystko rzucić, ale jak popatrzyłam na dzieci, to pomyślałam, że jak każdy je zostawi, to kto będzie pomagał? Z lekarzy, którzy pracowali ze mną na oddziale i zrezygnowali z pracy, większość mówiła, że nie mogła jeść, spać, funkcjonować w domu, gdy dziecko było w ciężkim stanie czy umierało. W Pani oczach widać jednak ciepło... Życie toczy się dalej. Rodziny, które przez to przechodzą, trzeba wspierać. A następnym dzieciom trzeba pomagać. Każde odejście dziecka to porażka. Zdaję sobie sprawę z tego, że dziecko idzie do lepszego świata. Ale zawsze robię wszytko, co w mojej mocy, by pozostało dłużej z nami. Odejście dziecka to coś, czego nie da się porównać z niczym innym. To klęska. Zawsze wtedy myślę: a może gdybym coś zrobiła inaczej, to tak by się nie stało... W klinice, którą Pani kieruje, jest Msza za wszystkie dzieci, które odeszły... Tak, raz w roku zawsze jest Msza za wszystkie dzieci z naszej kliniki, które odeszły. Biskup wyczytuje imię i nazwisko dziecka, którego już z nami nie ma, a rodzice zapalają lampkę. Jak nie ma rodziców, to robię to ja. Kiedy pierwszy raz taka Msza została zorganizowana, poprosiłam proboszcza, żeby udostępnił nam na mszę kościół po drugiej stronie ulicy. Moje zdumienie nie miało granic, kiedy tam się nie pomieściliśmy.  Następnego roku poprosiłam biskupa o katedrę i teraz zawsze msza odbywa się na Ostrowie Tumskim, w największym kościele we Wrocławiu. Kościół jest pełny. Przyjeżdżają całe rodziny,...

zdjęcie fotografki Kate Murray z profilu na facebooku
screen z profilu na facebooku
Zdrowie w ciąży
6.10 - Dzień Boskich Matek. Wesprzyj je i polub akcję na Facebooku
Po raz pierwszy w Polsce i na świecie 6 października będzie obchodzony Dzień Boskich Matek. To znak solidarności z kobietami w ciąży chorymi na raka, które na przekór systemowi, który nakłania je do przerwania ciąży, podejmują leczenie by urodzić zdrowe dziecko.

Szacuje się, że kobiet w ciąży chorych na raka jest około 300 rocznie (1 ciąża na 1000). 75 proc. z nich  proponuje się przerwanie ciąży jako warunek rozpoczęcia leczenia onkologicznego. Tymczasem, zarówno badania naukowe, jak i doświadczenie klinik prowadzących takie pacjentki, pokazują, że ciąża nie jest przeciwwskazaniem do chemioterapii, że w ciąży można się leczyć i urodzić zdrowe dziecko. Równolegle, liczba kobiet w ciąży chorujących onkologicznie rośnie z roku na rok. Wynika to ze wzrostu zachorowań na nowotwory wraz z wiekiem oraz coraz późniejszego macierzyństwa. Czytaj też: W czasie ciąży dowiedziała się, że choruje na raka   We wrześniu ruszyła kampania Boskie Matki 16 września Fundacja Rak’n’Roll uruchomiła Program kompleksowej opieki dla kobiet w ciąży chorych na raka „Boskie Matki”. Stworzenie miejsca, gdzie kobiety znajdą profesjonalną pomoc, było marzeniem założycielki Fundacji – Magdy Prokopowicz. To ona wprowadziła temat ciąży i raka do przestrzeni publicznej. Po własnych doświadczeniach, walce o możliwość leczenia onkologicznego i zachowania ciąży , głośno mówiła o tym, że „z rakiem można żyć, a nawet dawać życie”. Leoś urodził się zdrowy i był jej wielkim szczęściem. Celem działań fundacji jest budowanie świadomości, że rak i ciąża są do pogodzenia, że w ciąży można leczyć się onkologicznie i urodzić zdrowe dziecko oraz zapewnienie profesjonalnej pomocy kobietom, które jej potrzebują. - Zależy nam, żeby nie były stawiane przed tak dramatycznym wyborem: „życie moje czy dziecka?”, bo najczęściej nie ma takiej konieczności - mówi Marta Ozimek-Kędzior z Fundacji Rak’n’Roll. - Chcemy, by w zamian mogły samodzielnie podejmować tak ważne życiowe decyzje w oparciu o konsultacje z doświadczonymi lekarzami....

Rak
Fotolia
Aktualności
Modlitwa wspomaga leczenie raka. Co jeszcze? Potwierdzają onkolodzy!
Ponad połowa osób, które chorują na raka w Polsce, stosuje alternatywne terapie. Niektóre z nich mogą pomóc, ale trzeba je odróżnić od tych, które są nieskuteczne, a nawet szkodliwe. W USA co roku przeznacza się ponad 100 mln USD na badania nad alternatywnymi terapiami. Powstał polski serwis z rzetelnymi informacjami o niekonwencjonalnym leczeniu raka.

Coraz więcej osób w Polsce choruje na nowotwory , a jeszcze więcej zachoruje w przyszłości – jak pokazują prognozy. Coraz więcej chorych na raka korzysta z niekonwencjonalnych terapii . Zdaniem lekarzy, niektóre z nich mogą wspomagać leczenie choroby nowotworowej, łagodzić jej objawy, poprawiać jakość życia. Niektóre niekonwencjonalne terapie mogą zapobiegać pojawieniu się nowotworu. Ale są również takie, które mogą szkodzić. - Chorzy zwykle nie przyznają się lekarzom, że stosują niekonwencjonalne terapie. Wstydzą się, bo wiedzą, że lekarze mają do nich negatywny stosunek lub niewiele o nich wiedzą. Ja szacuję, że około połowa moich pacjentów korzysta z alternatywnych terapii - mówi prof. Sergiusz Nawrocki , radioterapeuta i onkolog ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Liga Walki z Rakiem stworzyła nowy serwis internetowy poświęcony nowym terapiom - dla chorych oraz dla lekarzy, żeby wiedzieli, jak działają alternatywne terapie.  Czytaj też: Nowotwory u dzieci są wyleczalne Witamina B17 leczy raka? "Bardzo dużo czytałem na temat tej witaminy i coś w tym jest" - to tylko jeden z wielu wpisów w Internecie mówiących o cudownych właściwościach witaminy B17 , czyli amigdaliny. Pojawiają się wręcz głosy, że to firmy farmaceutyczne robią wszystko, by utajnić wiedzę na temat witaminy B17 po to, by sprzedawać bardzo drogo swoje leki. – Od 1940 roku Narodowy Instytut Raka prowadzi w USA badania nad tzw. alternatywnymi terapiami. Był ogromy nacisk pacjentów na prowadzenie tego tupu badań. Badano też w ten sposób witaminę B17. W 1991 roku Narodowy Instytut Raka poprosił o zgłaszanie się osób, którym pomogło leczenie witaminą B17 - dodaje prof. Nawrocki. Badania nie potwierdziły, by jakakolwiek osoba wyleczyła się z raka dzięki stosowaniu witaminy B17. Podobne badania przeprowadzono np. na chrząstce rekina ,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj