paszport covidowy
Adobe Stock
Aktualności

Paszport covidowy – jak wygląda, do czego uprawnia, ile jest ważny?

Paszport covidowy potwierdza poddanie się szczepieniu na COVID-19, przechorowanie tej choroby lub otrzymanie negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Dzięki niemu posiadacz paszportu może przekraczać granice krajów, meldować się w hotelach, wchodzić do parków rozrywki i nie przejmować się niektórymi obostrzeniami. Sprawdź, jak pobrać paszport covidowy dla siebie lub dziecka.

Paszport covidowy (szczepionkowy) to nowy dokument, który ma ułatwić życie mieszkańcom Unii Europejskiej. Przysługuje każdemu, kto poddał się szczepieniu na COVID-19, przeszedł zakażenie koronawirusem lub zrobił test na COVID-19 i otrzymał negatywny wynik. Oficjalna i międzynarodowa nazwa tego dokumentu brzmi: EU Digital COVID Certificate. 

Paszport covidowy daje wiele przywilejów, między innymi umożliwia swobodne podróżowanie wewnątrz Unii Europejskiej i poza nią, niezależnie od obostrzeń panujących w krajach, które go honorują. Oto najważniejsze informacje o paszporcie covidowym, który wszedł w życie 1 lipca 2021.

Spis treści:

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

Paszport covidowy – jakie korzyści?

Każdy, kto ma paszport covidowy, może podróżować, przekraczając granice bez martwienia się o wymogi, które musi spełnić osoba nieposiadająca takiego dokumentu. Posiadacz paszportu szczepionkowego powinien jednak śledzić obowiązujące w różnych krajach obostrzenia, dlatego że mogą one różnić się od polskich realiów (sprawdź, jakie kraje honorują paszport covidowy).

Co prawda wsiadając w samochód bez paszportu covidowego, można obecnie bez problemu przekraczać wiele granic, ale nie oznacza to, że uda się uniknąć konieczności wykonania testu. Większość hoteli i miejsc rozrywki wymaga przy zameldowaniu lub w momencie wchodzenia do obiektu okazania paszportu covidowego. Jego brak oznacza odmowę realizacji rezerwacji hotelowej czy biletu wstępu. Dlatego naprawdę warto zadbać o to, aby przed ruszeniem w zagraniczną podróż postarać się o uzyskanie tego dokumentu.

Paszport covidowy – dla kogo i jak długo ważny?

Paszport covidowy jest dostępny bezpłatnie dla wszystkich obywateli państw UE i rezydentów przebywających na jej terenie. Mogą pobrać go osoby, które spełniają jeden z poniższych warunków:
 

  • są zaszczepione przeciwko COVID-19 – paszport jest ważny od 14 do 365 dnia po podaniu pełnej dawki szczepienia,
  • chorowały na COVID – certyfikat jest ważny od 11 do 180 dnia po uzyskaniu statusu ozdrowieńca,
  • otrzymały negatywny wyniku testu na COVID – dokument jest ważny od razu po uzyskaniu negatywnego tekstu na koronawirusa, ale tylko przez 48 godzin.


Unia Europejska wprowadziła paszport covidowy 1 lipca 2021. Dokument będzie honorowany do momentu, gdy WHO ogłosi koniec międzynarodowego stanu zagrożenia związanego z COVID-19.

Paszport covidowy dla dzieci

Dziecko również może otrzymać paszport covidowy, jeśli zostało zaszczepione (możliwość tę mają dzieci od 12 roku życia), chorowało na COVID-19 lub otrzymało negatywny wynik tekst na COVID. 

Brak możliwości wykonania szczepienia u dziecka na COVID-19 nie stanowi przeszkody w otrzymaniu unijnego certyfikatu, o ile zostanie spełniony jeden z dwóch pozostałych warunków (uzyskanie statusu ozdrowieńca lub negatywnego wyniku testu).

Rodzice lub prawni opiekunowie dziecka mogą pobrać paszport szczepionkowy dla dziecka z Internetowego Konta Pacjenta.

Jeśli dziecko nie jest ozdrowieńcem lub nie zostało zaszczepione, przed zagraniczną podróżą do kraju, który wymaga paszportu covidowego, rodzice powinni wykonać dziecku test na COVID. Kolejny należy zrobić przed powrotem do kraju. Paszport wydany na podstawie testu jest ważny tylko 48 godzin. 

Wymagania w różnych krajach mogą się różnić, dlatego przed podróżą warto sprawdzić informacje dotyczące przepisów obowiązujących w miejscach, do których się wybieramy. Można to zrobić na stronie Re-Open EU.

Sprawdź: Jak zarejestrować dziecko na szczepienie na COVID?

Jak wygląda paszport covidowy?

Paszport covidowy to elektroniczny lub papierowy dokument w postaci kodu QR. Można pobrać go w aplikacji mObywatel lub z Internetowego Konta Pacjenta. Jeśli korzystamy z tej drugiej opcji, w tym celu należy zalogować się do Indywidualnego Konta Pacjenta za pomocą profilu zaufanego, dowodu osobistego z warstwą elektroniczną, konta PKO BP, Inteligo, Pekao SA lub Banku Spółdzielczego. Następnie należy wejść w sekcję „Certyfikaty”, wybrać rodzaj certyfikatu i kliknąć „Pobierz kod QR”.

Paszport covidowy ma postać trzech certyfikatów:

  • potwierdzający przebycie choroby COVID-19
  • potwierdzający zaszczepienie na COVID-19
  • potwierdzający negatywny wynik testu na COVID-19


Sprawdź także: Co zawiera potwierdzenie szczepienia COVID?

Elektroniczny paszport covidowy można pobrać na telefon lub wydrukować w domu albo w placówce POZ.

Paszport szczepionkowy a żółta książeczka

Paszport covidowy jest elektronicznym dokumentem, który ma pomóc walczyć z pandemią koronawirusa i zapaścią w turystyce, spowodowaną rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Głosy, że wprowadzenie paszportu covidowego jest łamaniem praw człowieka, są bezpodstawne ze względu na Międzynarodową Książeczkę Szczepień, nazywaną potocznie żółtą książeczkę, która honorowana jest na świecie od lat.

Międzynarodowa Książeczka Szczepień potwierdza odbycie szczepienia na żółtą gorączkę. Wymagana jest przy wjeździe do niektórych krajów tropikalnych – zgodnie z wydanymi przez WHO międzynarodowymi przepisami zdrowotnymi. W żółtą książeczkę można także wpisywać inne zalecane szczepienia. Warto ją mieć i zabierać ze sobą w podróż, aby w razie potrzeby zweryfikować odbyte szczepienia.

Sprawdź też:

nowy szczep koronawirusa
Adobe Stock
Aktualności
Nowy szczep koronawirusa - objawy, szczepionka, zaraźliwość
Nowy szczep koronawirusa jest bardziej zaraźliwy, niż dotychczasowa odmiana. WHO jest zdania, że zmutowany koronawirus nie powinien nas niepokoić bardziej, niż jego dotychczasowa odmiana. Prawdopodobnie szczepionka, która właśnie wchodzi na rynek, zadziała także na nową mutację koronawirusa.

Nowy szczep koronawirusa w Wielkiej Brytanii pojawił się prawdopodobnie już we wrześniu, jednak dopiero 14 grudnia  brytyjski minister zdrowia poinformował oficjalnie o wykryciu nowej odmiany koronawirusa. Według ekspertów rozchodzi się on aż o 70 procent szybciej, niż odmiana, którą znamy. Nie jest jednak bardziej zabójczy. Spis treści:  Nowy szczep koronawirusa w Wielkiej Brytanii Nowa mutacja – badania Zmutowany koronawirus, a szczepionka Nowy szczep koronawirusa w innych krajach Nowa mutacja koronawirusa – objawy Zmutowany koronawirus u osób bezobjawowych Nowy szczep koronawirusa – czy rozprzestrzenia się szybciej? Nowa mutacja - bardziej zaraźliwa u dzieci? Nowy szczep koronawirusa w Wielkiej Brytanii Nowy szczep koronawirusa w Wielkiej Brytanii pojawił się podobno już we wrześniu. Oficjalnie jednak brytyjski minister zdrowia poinformował o tym 14 grudnia. To właśnie w tym okresie wyniki przeprowadzonych badań pokazały, że w Londynie przyczyną większości zachorować jest właśnie nowa odmiana koronawirusa. Odnotowano wtedy już 6 tys. zakażeń zmutowanym koronawirusem. Nowy szczep koronawirusa VUI-202012/01 aktualnie najintensywniej występuje w Londynie i południowo-wschodniej Anglii, jednak wykryto go także w innych częściach Wielkiej Brytanii. Nowa mutacja jest jedną z odmian koronawirusa, który rozprzestrzenił się na całym świecie. Nowa mutacja – badania Eksperci podają, że nowa mutacja wirusa jest bardziej zaraźliwa , jednak uspokajają również, że nie jest bardziej zabójcza. Aktualnie badania są w trakcie: „Badania nad przeciwciałami trwają w czasie, gdy o tym rozmawiamy. Spodziewamy się wyników badań w najbliższych dniach i tygodniach” - powiedziała Maria van Kerkhove z WHO. „Dane są niepokojące. Na szczęście nie udowodniono jeszcze, jakoby ten wirus był bardziej...

karmienie piersią przy koronawirusie
AdobeStock
Karmienie
COVID a karmienie piersią - NAJNOWSZE BADANIA
COVID a karmienie piersią – podajemy zalecenia oparte na najnowszych badaniach i opiniach ekspertów dla mam karmiących piersią, które podejrzewają, że mogą być chore na COVID-19 lub zostały już zdiagnozowane. Nie ma potrzeby przerywania karmienia - mleko matki zawiera przeciwciała i nie zakaża koronawirusem.

COVID i karmienie piersią zupełnie się nie wykluczają! Dowodzą tego najnowsze badania przeprowadzane pod kątem przenoszenia się wirusa przez mleko mamy. Jak potwierdzają testy przeprowadzane w kilku krajach, mleko matki nie jest dla dziecka źródłem zakażenia wirusem SARS-CoV-2, a ponadto - stanowi dla niemowlaka naturalne źródło ochrony immunologicznej. W mleku badanych kobiet nie wykryto wirusa, a znaczące ilości przeciwciał IgA. Spis treści: COVID a karmienie piersią - czy wirus jest obecny w mleku? Przeciwciała COVID-19 w mleku mamy Koronawirus a karmienie piersią – stanowisko WHO i CDC Zalecenia Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego Karmienie piersią przez zakażoną mamę po wyjściu ze szpitala COVID a karmienie piersią - czy wirus jest obecny w mleku? Najnowsze badania przeprowadzone przez kilka krajów, także Polskę, dowodzą, że mleko mamy nie jest źródłem przenoszenia się koronawirusa. „Liczne badania, także nasze, pokazują, że mleko kobiece nie jest źródłem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 dla dziecka. W ponad 100 próbkach mleka od zakażonych kobiet, pobieranych od 1. do 7. dnia laktacji, nie wykryto obecności wirusa. Z kolei inne badania pokazują, że nawet jeśli wirus znajduje się w naturalnym pokarmie, to są to zanieczyszczenia pochodzące z zewnątrz i dostające się do mleka np. przy kichaniu” – mówi dr hab. Aleksandra Wesołowska, kierownik Uniwersyteckiej Pracowni Badań nad Mlekiem Kobiecym i Laktacją przynależącej do Regionalnego Banku Mleka w Szpitalu im. Św. Rodziny w Warszawie. Przeciwciała COVID-19 w mleku mamy Dowiedziono także, że mleko mamy chorej na COVID-19 zawiera znaczące ilości przeciwciał, które mogą uchronić dziecko przed zachorowaniem. „Udowodniono, że u większości kobiet zakażonych wirusem SARS-CoV-2, u których odpowiedź immunologiczna była silna, przeciwciała były...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj