Krystyna Pawłowicz
Wikipedia/Tomasz Tołłoczko/CC BY-SA 4.0
Aktualności

Krystyna Pawłowicz opublikowała skandaliczny wpis o transpłciowym dziecku. Będzie kontrola RPO

Sędzia Trybunału Konstytucyjnego, Krystyna Pawłowicz, opublikowała na Twitterze wpis na temat jednej ze szkół, w której uczy się transpłciowe 10-letnie dziecko. Tweet wywołał oburzenie m.in. wśród komentatorów i polityków.

W jednej z szkół pod Warszawą kadra zdecydowała, że od tej pory będzie zwracać się do transpłciowej uczennicy imieniem żeńskim, a nie męskim, które oficjalnie widnieje w jej dokumentach. Dziecko od dawna deklaruje, że nie czuje się chłopcem. Sprawę skomentowała Krystyna Pawłowicz. Sędzia Trybunału Konstytucyjnego skrytykowała dyrektorkę placówki.  

„Dyrektorka (...) doprowadziła do podjęcia przez Radę Pedagogiczną uchwały zobowiązującej nauczycieli, aby zwracali się do (...) ucznia, chłopca, per (imię żeńskie – przyp. red.), tak jak chcieli rodzice. Dane aktów stanu cywilnego zlekceważono”  – napisała w mediach społecznościowych była posłanka PiS.

Rzecznik Praw Dziecka: "Potrzebujemy Narodowej Strategii przeciw Przemocy wobec Dzieci" [WIDEO]

Krystyna Pawłowicz wywołała oburzenie

Jej wpis wywołał lawinę komentarzy polityków i dziennikarzy. 

„Krystyna Pawłowicz, sędzina Trybunału Konstytucyjnego z PiSowskiego nadania, urządza w Internecie hejt na (...) dziecko. To nie jest nawet moralne dno. To jest brodzenie po kolana w szlamie”  – napisał europoseł Robert Biedroń.
„Średnio 2-3 młodych Polaków dziennie próbuje odebrać sobie życie. W 2020 r. najmłodszy Polak, który popełnił samobójstwo, miał 8 lat. Wpływ na olbrzymią liczbę prób samobójczych ma m.in. internetowy hejt, transfobia i prześladowanie” – dodał Janusz Schwertner z Onetu.

„Znam 5-letnie dziecko, które właściwie od zawsze domaga się, by nazywano je innym imieniem i traktowano jako osobę innej płci niż biologiczna. Rodzice mają potężne obawy o spotkanie ze szkołą. To świetnie, że są placówki takie jak ta (...). To ponure, że są tacy sędziowie TK” –  podkreślał stwierdził Konrad Piasecki z TVN2

Jak dowiedzieli się dziennikarze z portalu Interia.pl, sprawie przyjrzy się Zespół ds. Równego Traktowania w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. „W świetle doniesień medialnych postępowanie dyrektorki szkoły było prawidłowe i miało na celu zapewnienie poszanowania godności i bezpieczeństwa dziecka. Jeżeli uczennica ma zapewnione wsparcie społeczności szkolnej, ma możliwość rozwoju w przyjaznym otoczeniu ” – mówiła w rozmowie z portalem Magdalena Kuruś z biura RPO.

Zobacz też:

obostrzenia przedłużone do 18 kwietnia
Adobe Stock
Aktualności
Nowe obostrzenia po 9 kwietnia: rząd podjął decyzję w sprawie dalszego lockdownu!
Podczas środowej konferencji Minister Zdrowia Adam Niedzielski zakomunikował decyzje dotyczące obostrzeń, które miały obowiązywać do 9 kwietnia. W związku z sytuacją pandemiczną w naszym kraju zostały one przedłużone.

Ze względu na bardzo trudną sytuację w szpitalach, zwłaszcza na południu Polski, minister zdrowia zakomunikował konieczność przedłużenia obostrzeń do 18 kwietnia. Dalsze decyzje w tej sprawie będą podejmowane w kolejnym tygodniu. Decydujące będą statystyki zakażeń i sytuacja w szpitalach covidowych. Jakich obostrzeń trzeba przestrzegać do 18 kwietnia? Nadal musimy dostosować się do następujących ograniczeń: placówki handlowe, poczta, targ – 1 osoba na 15 m² w sklepach o powierzchni do 100 m² i 1 osoba na 20 m² w sklepach o powierzchni powyżej 100 m², zamknięte pozostają centra handlowe i galerie (z wyjątkami), wielkopowierzchniowe sklepy meblowe, salony kosmetyczne i fryzjerskie, przedszkola i żłobki pozostają zamknięte dla większości dzieci (poza dziećmi personelu medycznego i służb porządkowych), obiekty sportowe mogą funkcjonować wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego. Zła sytuacja ochrony zdrowia W związku ze świętami publikowane w ostatnich dniach dane dotyczące liczby nowych zakażeń mogą być niemiarodajne – statystyki są wyraźnie niższe niż tydzień temu. Dziś podano, że nowych zakażeń jest ponad 14 000, ale dane, jakie spłyną w najbliższych dniach, mogą być zupełnie inne. Jak tłumaczą eksperci, aby zobaczyć, jak świąteczne spotkania wpłynęły na rozprzestrzenianie się koronawirusa i czy Polacy przestrzegali zaleceń rządu, musimy jeszcze poczekać. Jak wyjaśnił szef resortu zdrowia podczas środowej konferencji, z uwagi na złą sytuację w szpitalach obostrzenia muszą zostać wydłużone. Zbliżamy się do granicy 80 proc. zajętych łóżek, a w niektórych województwach zajętych łóżek jest ponad 86 proc. (na Śląsku), co jest wartością alarmującą. W tej chwili 34 691 łóżka covidowe są w Polsce zajęte (od wczoraj liczba ta wzrosła o 1146), a respiratorów jest zajętych 3342 (o 27...

chłopiec z trzema penisami
Adobe Stock
Aktualności
Urodziło się dziecko z trzema penisami. Pierwszy przypadek trifalii w historii
Pod koniec 2020 roku w Iraku urodził się chłopiec z trzema penisami. Świat dowiedział się o nim dopiero teraz, gdy jego przypadek został opisany w piśmie medycznym. Trifalia (triphalia) jest pierwszym przypadkiem w notowanej historii medycyny!

Triphalia to nazwa określająca wykształcenie się u samca trzech penisów. Przypadki trifalii oraz difalii (dwóch penisów u jednego samca) obserwowano dotąd u zwierząt. Iracki chłopczyk z trifalią jest zatem pierwszym przypadkiem, który odnotowano u człowieka – donoszą specjaliści na łamach International Journal of Surgery Case Reports.  Dziecko z trzema penisami – bardzo rzadka anomalia Dodatkowe penisy są rzadką wrodzoną wadą układu moczowo-płciowego. Pierwszy raz difalię (czyli wykształcenie dwóch penisów) opisano w 1609 roku. W sumie odnotowano od tego czasu ok. 100 takich przypadków. Dodatkowy penis u dziecka pojawia się statystycznie raz na 5-6 milionów żywych urodzeń. Jednak z trzema penisami u człowieka naukowcy mieli pierwszy raz do czynienia właśnie w przypadku chłopca z Iraku. Wady nie wykryto od razu po urodzeniu. Dziecko trafiło pod opiekę lekarzy w wieku trzech miesięcy, gdy rodzice zaniepokoili się obrzękiem moszny i dziwnymi wypukłościami w jej obrębie, które przypominały małe penisy. Diagnoza: trifalia (triphalia) Lekarze po oględzinach chłopca zdiagnozowali jeden z typowych chłopięcych problemów – wodniaka (gromadzenie się płynu wokół jądra), a także ustalili, że dwie wypustki są nierozwiniętymi w pełni penisami. Jeden z nich znajdował się u nasady właściwego penisa i miał 2 cm długości, drugi znajdował się poniżej moszny i miał 1 cm długości. Po licznych konsultacjach medycznych i etycznych zdecydowano się, za zgodą rodziców, na chirurgiczne usunięcie wodniaka i dodatkowych penisów . Zabieg był skomplikowany i na jego początku nie wiadomo było, jakie dokładnie procedury trzeba będzie przeprowadzić, gdyż w takich przypadkach może okazać się konieczna rekonstrukcja cewki moczowej. U chłopca nie było na szczęście takiej konieczności. Zabieg przebiegł pomyślnie, a mały pacjent rozwija się...

szczepienie dzieci na covid
Adobe Stock
Aktualności
Szczepienie dzieci na COVID-19 w toku. Trwa rejestracja dla osób powyżej 12. roku życia
Szczepienie dzieci na COVID-19 jest już możliwe. Przebiega ono w tej samej formie co szczepienia dorosłych. Młodzież otrzymuje dwie dawki szczepionki Pfizer. Sprawdź, dlaczego warto zaszczepić dziecko przeciwko koronawirusowi i jak zarejestrować je do szczepienia.

Od połowy maja w Polsce możliwe jest szczepienie dzieci na COVID-19. Najpierw akcja objęła młodzież powyżej 16. roku życia, teraz dołączają do niej młodsze dzieci. Wraz z końcem maja Europejska Agencja Leków zatwierdziła szczepionkę na COVID dla dzieci w wieku 12-15 lat. Rejestracja na szczepienie dla tej grupy wiekowej ruszyła 7 czerwca. W niektórych punktach szczepień najmłodsi zyskali możliwość zaszczepienia już w dniu rejestracji.   Spis treści:  Czy szczepienie dzieci na COVID-19 jest niezbędne? Czy szczepienie dzieci na COVID jest bezpieczne? Rejestracja dziecka na szczepienie przeciwko COVID Szczepienia na COVID młodszych dzieci Czy szczepienie dzieci na COVID-19 jest niezbędne? Co prawda COVID u dzieci zwykle przebiega łagodnie, ale u części najmłodszych, nawet tych przechodzących zakażenie bezobjawowo, rozwija się później groźny dla życia zespół PIMS-TS . Szczepienie ochroni dzieci zarówno przed zachorowaniem na COVID, jak i przed PIMS-TS. Szczepienie dzieci na COVID-19 może pełnić ważną rolę w ograniczaniu rozprzestrzeniania się wirusa. Stwierdzono bowiem, że choć dzieci chorują rzadziej i nie tak ciężko jak dorośli, to zakażają dłużej niż dorośli. Są więc rezerwuarem wirusa, który może z dzieci przenosić się na dorosłych i osoby starsze. Na temat szczepień dzieci w rozmowie z Wirtualną Polską wypowiedziała się dr Iwona Paradowska-Stankiewicz, krajowa konsultant w dziedzinie epidemiologii: „Szczepiąc dzieci powyżej 12. roku życia, zwiększamy odporność zbiorową. Chronimy dzieci i młodzież przed zachorowaniem, a także najbliższe im osoby z rodziny i znajomych. Nastolatkowie stanowią dużą grupę populacyjną, wśród której mogą powstawać ogniska zachorowań np. w szkołach”. Czy szczepienie dzieci na COVID jest bezpieczne?...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj