Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Świadczenia 500+ dla ciężarnych
Fotolia
Aktualności

Petycja: 500+ także dla kobiet w ciąży!

Do premier Beaty Szydło trafiła petycja o przyznanie świadczeń z programu 500+ kobietom w ciąży. Rząd ma kilka miesięcy na decyzje.

Premier Beata Szydło otrzymała petycję o przyznanie świadczeń z programu 500+ kobietom w ciąży, przede wszystkim tym, które mogą urodzić chore dzieci. 

500+ dla ciężarnych

Według pomysłodawców petycji, ciężarnym "należy zapewnić poczucie bezpieczeństwa, stabilizacji, prawidłowe żywienie oraz opiekę medyczną". Dodają jednak, że mowa przede wszystkim o przypadkach, w których stwierdzono wady rozwojowe dziecka. Pieniądze miałyby trafiać do przyszłych mam od momentu stwierdzenia ciąży przez lekarza.

Szacuje się, że koszt wypłacania świadczenia przez 9 miesięcy wyniósłby 800-900 mln złotych. "Biorąc pod uwagę koszty programu, uwzględnienie naszej propozycji nie byłoby dużym obciążeniem dla budżetu" – podkreśla Ewa Kowalewska, jedna z autorek petycji. Jak dotąd, do rodzin biorących udział w programie trafiło prawie 5 mld złotych. Ministerstwo Rodziny ma rozważyć petycję w ciągu kilku miesięcy.

Pomoc dla samotnych matek

Kobietom, które mogą urodzić chore dzieci, bez wątpienia należy się wsparcie. Jednak po porodzie, jeśli młoda mama nie spełni kryterium dochodowego (i nie ma więcej dzieci), pozostanie bez rządowej pomocy z programu 500+. Doceniamy intencje autorów petycji, jednak czy rząd nie powinien zwrócić większej uwagi na samotne mamy? Co o tym myślicie?

Czytaj także: 5 sposobów na zmniejszenie wydatków przy dziecku

źródło: tvn24bis.pl

Choroba dziecka: jak sobie z nią radzić, mówi psycholog [WIDEO]

Ustawa "Za życiem" weszła w życie 1 stycznia 2017 roku
Fotolia
Aktualności
To pewne: ustawa "Za życiem" weszła w życie! Co to oznacza dla rodziców?
Ustawa "Za życiem" wzbudza kontrowersje od samego początku. Dziś to już pewne: rodzice chorych dzieci mogą składać wnioski, by dostać 4 tys. złotych.

1 stycznia 2017 roku weszła w życie ustawa o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem". Od wczoraj, czyli od 2 stycznia, można w urzędach składać wnioski o przyznanie świadczenia. Ustawa "Za życiem" – co musisz wiedzieć? Ustawa "Za życiem" gwarantuje rodzinom, w których urodziło się dziecko z nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu lub z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem, wypłacenie jednorazowego świadczenia w wysokości 4 tys. złotych. Świadczenie nie jest uzależnione od dochodów w rodzinie i nie wpływa na otrzymywanie innych świadczeń. Wniosek należy złożyć w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka. Świadczenie może być wypłacone rodzinom dzieci, które urodziły się w 2016 roku, pod warunkiem, że zdążą złożyć wniosek w wyznaczonym terminie. Jeśli maluch urodził się 3 stycznia 2016 roku, rodzice lub opiekunowie muszą złożyć wniosek o przyznanie zasiłku najpóźniej 3 stycznia 2017 roku. Dokumentem uprawniającym do otrzymania świadczenia jest zaświadczenie lekarskie potwierdzające upośledzenie lub chorobę dziecka, które powstały w okresie prenatalnym lub podczas porodu. Dodatkowym warunkiem jest przedstawienie dodatkowego zaświadczenia, że matka dziecka pozostawała pod opieką medyczną co najmniej od 10. tygodnia ciąży aż do porodu. Oznacza to, że jeżeli kobieta zgłosiła się do lekarza dopiero w 12. tygodniu ciąży i urodziła chore dziecko, nie przysługuje jej świadczenie. Jeżeli po porodzie maluch został oddany do domu pomocy społecznej lub do innej instytucji, rodzicom nie przysługuje zasiłek. Kto i gdzie może złożyć wniosek? Wniosek może złożyć matka, ojciec, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka , o ile faktycznie opiekuje się dzieckiem i ma prawo do pobierania świadczeń opieki zdrowotnej. Wnioski należy składać w urzędzie miasta lub gminy, lub w ośrodku pomocy społecznej w...

500 plus
AdobeStock
Aktualności
Tysiące rodzin muszą oddać 500 plus. "Jest płacz"– mówią urzędnicy
To nie są małe sumy – 2 tysiące, czy 5 tysięcy, to bardzo dużo pieniędzy dla ubogich rodzin. Nie mają wyjścia, takie jest prawo.

Chodzi o rodziny z niskimi dochodami. Zgodnie z przepisami otrzymują one pieniądze na pierwsze dziecko w ramach Programu 500 plus tylko wówczas, jeżeli nie przekroczą kryterium dochodowego – 800 złotych na członka rodziny i 1200 zł w rodzinach z dziećmi niepełnosprawnymi. Uszczelnianie 500 plus - zwroty w całym kraju Kontrole ruszyły jeszcze w ubiegłym roku. Polegały na wywiadzie środowiskowym pracowników socjalnych, wypytywaniu sąsiadów. Analizowano także sądowe wyroki zasądzające alimenty. Chodziło o to, aby uszczelnić program m.in. w stosunku do rodziców samotnie wychowujących dzieci. Tak, aby nie "dopasowywali" dochodu pod Program 500 plus. Teraz już wiadomo, jaka jest tego skala. Z każdego większego miasta w Polsce napływają informacje o setkach decyzji o zwrocie pieniędzy. Gdańsk W Gdańsku od początku realizacji Programu 500 plus wydano 174 decyzji o zwrocie pieniędzy pobranych w ramach programu (w 2016 roku chodziło o 13 tysięcy złotych, w 2017 roku - o kwotę 178 tysięcy złotych, w 2018 roku - o 40 tysięcy złotych). Szczecin Do końca stycznia 406 rodzin usłyszało decyzję o zwrocie pieniędzy, na sumę 759 tysięcy 930 złotych. Do tej pory zwrócono 212 tysięcy 690 złotych. Kraków Wydano ponad 900 decyzji zobowiązujących do zwrotu nienależnie pobranego świadczenia – informuje dyrektor Wydziału Spraw Społecznych w Urzędzie Miasta Krakowa Jan Żądło. Kwota zwrotu około milion złotych. Do urzędu wróciło już około 600 tysięcy złotych. Poznań W Poznaniu wydano 319 decyzji dotyczących zwrotu nienależnie pobranych świadczeń. Chodzi o 319 tysięcy 836 złotych. Zwrócono 208 tysięcy 679 złotych. Krosno W tym mieście największa kwota do zwrotu to było 10 tysięcy złotych. Pozostałe to 2 tysiące, 5 tysięcy, 8 tysięcy. Wszystko zależy od tego, przez ile miesięcy ktoś nienależnie pobierał 500 plus –...

jaka rodzina najbardziej zyska na 500 plus na pierwsze dziecko
Adobe Stock
Aktualności
500 plus na pierwsze dziecko - jaka rodzina dostanie najwięcej pieniędzy?
Już wiadomo, kto najbardziej zyska na 500 plus na pierwsze dziecko. Nie będą to osoby najbardziej potrzebujące. Czy o to chodziło?

    W drugiej połowie 2019 roku zajdą w programie 500 plus zasadnicze zmiany. Wraz z 1 lipca 2019 roku zniknie kryterium dochodowe w przyznawaniu 500 plus na pierwsze dziecko. To oznacza, że pieniądze będą otrzymywać wszystkie dzieci w Polsce do 18. roku życia, bez względu na wysokość zarobków rodziców. Może to wcale jednak nie oznaczać, że program stanie się przez to bardziej sprawiedliwy.     Strumień pieniędzy popłynie do najbogatszych rodzin Na rozszerzeniu 500 plus zyskają przede wszystkim zamożniejsze rodziny - wynika z nowego raportu Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA. Wyliczenia ekonomistów pokazują, że do najbiedniejszych rodzin trafi tylko 4 proc. z ponad 18 mld złotych, jakie rząd PiS zamierza co roku dodatkowo przeznaczać na swój sztandarowy program. Dotychczas program 500 plus wspierał głównie najuboższe rodziny. Mogą one otrzymać 500 plus na pierwsze dziecko, jeżeli miesięczny dochód rodziny nie przekroczył 800 złotych na osobę lub 1200 złotych w przypadku dziecka z orzeczoną niepełnosprawnością. Nowe zasady niewiele zmienią w życiu biedniejszych rodzin. Za to szeroki strumień pieniędzy popłynie do najbogatszych rodzin, które z rządowego programu dotąd nie mogły korzystać. "Rozszerzenie świadczenia wychowawczego kosztować będzie budżet państwa 18,3 mld zł rocznie, zaś najwięcej korzyści przyniesie rodzinom o wysokich dochodach , wśród których znaczna część nie uzyskuje obecnie wsparcia na pierwsze lub jedyne dziecko" - stwierdzili autorzy raportu. Po co zmieniono zasady? Analitycy wyliczyli, że do 20 proc. najbogatszych rodzin trafi aż 5,4 mld złotych rocznie (30 proc. kosztów rozszerzenia programu 500 plus). Dla porównania do 20 proc. najbiedniejszych Polaków popłynie tylko 800 mln złotych, czyli 4 proc. pieniędzy przeznaczonych na rozszerzenie programu. - Uzasadnienie upowszechnienia...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta