
Naukowcy odkryli, że płyn owodniowy, który chroni płód, pachnie jak matka. Badania opublikowane w "Journal for Obstetrics, Gynecologic and Neonatal Nursing" sugerują, że to może pomóc dziecku prawidłowo przystawiać się do piersi. To ważna wskazówka dla lekarzy i rodziców.
Myć dziecko po porodzie, czy nie?
Heather DiCioccio, autorka badania widząc, że w niektórych placówkach, mama musi poczekać na dziecko, gdyż zaraz po porodzie jest myte, postanowiła sprawdzić, jaki to ma wpływ na udane karmienie piersią. Przeanalizowała sytuację 996 matek i ich dzieci. 448 noworodków zostało wykąpanych zaraz po urodzeniu, natomiast pozostałe 548 maluszków zostało poddane zabiegom pielęgnacyjnym dopiero po ponad 12 godzinach. Wyniki ją mocno zaskoczyły. Okazało się, że odsetek powodzenia karmienia piersią w pierwszej grupie wynosił 59,9 proc., natomiast w drugiej osiągnął 68,2 proc.
Dlaczego tak się dzieje?
Okazuje się, że zapach płynu owodniowego przypomina zapach piersi. Dzięki temu maluchowi łatwiej się prawidłowo przystawić. Nie bez znaczenia jest także temperatura ciała dziecka i matki zaraz po porodzie. Oznacza to, że kąpiel i opóźniony kontakt "skóra do skóry" może utrudniać pierwsze karmienia. Co prawda badania zostały przeprowadzone w jednym szpitalu i są potrzebne szerzej zakrojone analizy, ale wnioski te mogą być ważną wskazówką dla lekarzy, położnych i rodziców.
DiCioccio podkreśliła, że kąpanie noworodków wcześniej może być ważne w niektórych przypadkach, na przykład, gdy dziecko może być narażone na patogeny przenoszone przez krew takie jak HIV, wirusowe zapalenie wątroby typu B i C lub opryszczka.
Warto walczyć o karmienie
Mleko mamy to jedyny pokarm idealnie dopasowany do potrzeb noworodka. Zapewnia prawidłowy rozwój, stymuluje układ odpornościowy, pozwala na utrzymanie prawidłowego składu bakterii w jelitach, zmniejsza ryzyko otyłości oraz takich chorób jak cukrzyca czy astma. Ale to nie wszystko! Mleko kobiece zawiera składniki, które wspomagają rozwój mózgu dziecka. WHO zaleca, by przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecko było karmione tylko piersią. Następnie malec powinien być nadal karmiony piersią przy jednoczesnym wprowadzaniu pokarmów uzupełniających. Kluczowe są jednak pierwsze doby, gdyż wiele kobiet, mimo iż chce karmić, właśnie na tym etapie rezygnuje z karmienia piersią.
Źródło: Newsweek.com
Zobacz także: