Maź płodowa
AdobeStock
Aktualności

Co z tą pierwszą kąpielą? Podobno jej moment ma wpływ na karmienie piersią!

Opóźnienie zabiegów pielęgnacyjnych o co najmniej 12 godzin może nieść duże korzyści dla mamy i dziecka.

Naukowcy odkryli, że płyn owodniowy, który chroni płód, pachnie jak matka. Badania opublikowane w "Journal for Obstetrics, Gynecologic and Neonatal Nursing" sugerują, że to może pomóc dziecku prawidłowo przystawiać się do piersi. To ważna wskazówka dla lekarzy i rodziców.

Myć dziecko po porodzie, czy nie?

Heather DiCioccio​, autorka badania widząc, że w niektórych placówkach, mama musi poczekać na dziecko, gdyż zaraz po porodzie jest myte, postanowiła sprawdzić, jaki to ma wpływ na udane karmienie piersią. Przeanalizowała sytuację 996 matek i ich dzieci. 448 noworodków zostało wykąpanych zaraz po urodzeniu, natomiast pozostałe 548 maluszków zostało poddane zabiegom pielęgnacyjnym dopiero po ponad 12 godzinach. Wyniki ją mocno zaskoczyły. Okazało się, że odsetek powodzenia karmienia piersią w pierwszej grupie wynosił 59,9 proc., natomiast w drugiej osiągnął 68,2 proc. 

Dlaczego tak się dzieje?

Okazuje się, że zapach płynu owodniowego przypomina zapach piersi. Dzięki temu maluchowi łatwiej się prawidłowo przystawić. Nie bez znaczenia jest także temperatura ciała dziecka i matki zaraz po porodzie. Oznacza to, że kąpiel i opóźniony kontakt "skóra do skóry" może utrudniać pierwsze karmienia. Co prawda badania zostały przeprowadzone w jednym szpitalu i są potrzebne szerzej zakrojone analizy, ale wnioski te mogą być ważną wskazówką dla lekarzy, położnych i rodziców. 

Zobacz także
maź płodowa

Maź płodowa – co to jest, kiedy umyć z niej dziecko

maź płodowa

Nowy trend w postępowaniu z noworodkiem?

kąpiel noworodka

Kąpiel noworodka: kiedy powinna się odbyć i jak ma wyglądać pierwsza kąpiel?

Noworodek

2 godziny na brzuchu mamy: to działa jak szczepionka dla noworodka [WYWIAD]

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca rozpoczęcie kontaktu "skóra do skóry" natychmiast po narodzinach i nieprzerwane jego trwanie przez przynajmniej jedną godzinę (optymalnie do zakończenia pierwszego karmienia piersią). WHO zaleca również, by maź płodową zostawić na ciele dziecka nawet do 6 godzin po porodzie. Najlepiej, gdy sama wchłonie się w skórę, takie rozwiązanie byłoby najlepsze. Coraz więcej kobiet decyduje się prosić położne, by nie myły ich dzieci przez kilka godzin po porodzie, a nawet dni.

DiCioccio​ podkreśliła, że kąpanie noworodków wcześniej może być ważne w niektórych przypadkach, na przykład, gdy dziecko może być narażone na patogeny przenoszone przez krew takie jak HIV, wirusowe zapalenie wątroby typu B i C lub opryszczka.

Warto walczyć o karmienie

Poradnia laktacyjna
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Mleko mamy to jedyny pokarm idealnie dopasowany do potrzeb noworodka. Zapewnia prawidłowy rozwój, stymuluje układ odpornościowy, pozwala na utrzymanie prawidłowego składu bakterii w jelitach, zmniejsza ryzyko otyłości oraz takich chorób jak cukrzyca czy astma. Ale to nie wszystko! Mleko kobiece zawiera składniki, które wspomagają rozwój mózgu dziecka. WHO zaleca, by przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecko było karmione tylko piersią. Następnie malec powinien być nadal karmiony piersią przy jednoczesnym wprowadzaniu pokarmów uzupełniających. Kluczowe są jednak pierwsze doby, gdyż wiele kobiet, mimo iż chce karmić, właśnie na tym etapie rezygnuje z karmienia piersią.

Źródło: Newsweek.com

Zobacz także:

Dziecko głodne po karmieniu piersią – czy to możliwe, że się nie najada? Wyjaśnia ekspert

Fotolia.pl
Karmienie
Szokujący raport: tylko 4 proc. Polek karmi piersią półroczne niemowlę
Jedynie 4 proc. Polek karmi swoje dzieci przez pierwsze pół roku wyłącznie piersią! Dlaczego tak się dzieje? – zobacz szokujący raport prof. Barbary Królak-Olejnik, kierownika Kliniki Neonatologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Dlaczego tak krótko mamy karmią piersią? Okazało się, że prawie wszystkie mamy po porodzie rozpoczynają karmienie piersią . Jednak w dniu wypisu ze szpitala wyłącznie piersią karmiło 75 proc. wszystkich kobiet. W drugim miesiącu życia karmionych piersią było 58 proc. dzieci, w tym wyłącznie tylko 43,5 proc. W czwartym i szóstym miesiącu odsetki te wyniosły odpowiednio: 41 proc. i ok. 29 proc. oraz 38 proc. i 4 proc. Do końca 12 miesiąca życia karmionych piersią było zaledwie 17 proc. niemowląt.   Prof. Królak-Olejnik przypomniała, że mimo rekomendacji WHO dotyczących wyłącznego karmienia piersią do końca szóstego miesiąca życia dziecka wiele towarzystw naukowych, w tym Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, nadal zaleca wyłączne karmienie piersią do 4-6 miesiąca życia.  - Jednak większość przebadanych kobiet nie realizowała nawet tych mniej wymagających zaleceń - powiedziała prof. Królak-Olejnik. Zdaniem prof. Królak-Olejnik badana grupa była na tyle duża, że uzyskane wyniki można odnieść do całej populacji polskiej.  Polki na szarym końcu Europy pod kątem karmienia - To plasuje nas niemal na samym końcu wśród krajów europejskich - podkreśliła w rozmowie z PAP główna autorka raportu prof. Barbara Królak-Olejnik, kierownik Kliniki Neonatologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.  Jak oceniła, tak złe wyniki można tłumaczyć niewłaściwym przestrzeganiem przez personel medyczny standardów opieki okołoporodowej nad matką i noworodkiem.  Prof. Królak-Olejnik przypomniała, że WHO rekomenduje, by przez pierwsze sześć miesięcy od przyjścia dziecka na świat karmić je wyłącznie piersią. Z badań wynika bowiem, że przekłada się to w przyszłości na mniejsze ryzyko wielu schorzeń, w tym dotyczących układu immunologicznego, takich jak alergie i astma, cywilizacyjnych np. choroby...

maź płodowa
Fotolia
Aktualności
Nowy trend w postępowaniu z noworodkiem?
Czy niedługo będą takie zalecenia w szpitalach?

Kiedyś dziecko kąpano od razu po porodzie . Obecnie robi się to zazwyczaj po ok. 2 godzinach, po kontakcie ze skórą mamy i pierwszym karmieniu. Zalecenia niektórych lekarzy są takie, by poczekać i nie zmywać mazi płodowej jak najdłużej. Myć dziecko po porodzie, czy nie? Coraz więcej kobiet decyduje się prosić położne , by nie myły ich dzieci przez kilka godzin po porodzie, a nawet dni. Większość korzysta jednak z obecnych zaleceń, czyli pozwala przynieść sobie umyte i ubrane dziecko. Niektóre robią to świadomie, ale większość kobiet nie wie nawet, że może odmówić mycia dziecka w szpitalu (o ile nie trzeba przemyć krwi, lub smółki). Pierwsza kąpiel może odbyć się np. dopiero w domu, jeżeli tak zadecydują rodzice. Co to jest maź płodowa? Maź płodowa wytwarza się po 22. tygodniu ciąży. Gruczoły łojowe które się rozwijają, zaczynają  wytwarzać tzw. maź płodową, której głównym zadaniem jest ochrona skóry dziecka. Maleńkie ciałko przebywające stale w mokrych warunkach (wody płodowe), musi być doskonale zabezpieczone. Właściwości takiej mazi są stale badane przez naukowców. I okazuje się, że jest tak dużo pozytywnych cech, że lekarze mogą odradzać mycia dzieci od razu po porodzie. źródło: netmums.com Dobre właściwości mazi płodowej 1. Właściwości antybakteryjne, które jak wierzą lekarze, mogą być barierą dla różnych bakterii w pierwszych dniach życia dziecka. Bakterie mogą być groźne! 2. Właściwości nawilżające, bardzo poprawiające jakość skóry. 3 . Pozostawiona na skórze dziecka maź płodowa ma odpowiednie pH skóry. 4 . Mniej czerwona skóra i mniej narażona na wysypki.   Rodzaje wysypek - co oznaczają? Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by maź płodową zostawić na ciele dziecka nawet do 6 godzin po porodzie. Najlepiej, gdy sama wchłonie się w skórę, takie rozwiązanie byłoby...

Kobieta w ciąży u lekarza
Fotolia
Prawo i finanse
11 nowych praw kobiet w czasie ciąży, porodu i połogu. Czy je znasz?
Czas, kiedy lekarz decydował o porodzie, minął. Kobieta będzie wiedzieć, co ją czeka w czasie ciąży, porodu, połogu i do czego ma prawa. Czy tak się rzeczywiście stanie?

Minister zdrowia Łukasz Szumowski, prezentując w kwietniu projekt nowych standardów opieki okołoporodowej zapowiadał, że minął czas, kiedy o porodzie decydował lekarz. – Pacjent jest partnerem, a okres ciąży, porodu, połogu jest szczególnie ważny dla takiego partnerstwa. Żeby jednak partnerstwo było możliwe, młoda mama musi być dobrze wyedukowana i musi wiedzieć, do czego ma prawa – mówił minister. Od stycznia 2019 r. mają obowiązywać nowe standardy opieki okołoporodowej. Co ma się zmienić? Sprawdź, do czego każda kobieta w ciąży, w czasie porodu i połogu będzie mieć prawo. 1. Poród mniej zmedykalizowany, bardziej naturalny Standard zaleca opiekę nad matką i noworodkiem, przy jednoczesnym położeniu nacisku na ograniczenie niezbędnych interwencji medycznych, w szczególności: amniotomii indukcji porodu stymulacji czynności skurczowej podawania opioidów nacięcia krocza cięcia cesarskiego podawania mleka modyfikowanego  W Polsce ponad 40 proc. porodów jest zakończonych przez cesarskie cięcie : większość z nich nie jest wykonywanych z powodów medycznych. Cesarskie cięcie nie jest obojętne ani dla kobiety, ani dla dziecka - badania pokazują, że dzieci urodzone przez cesarskie cięcie częściej np. cierpią na alergię. Mniej cięć cesarskich będzie możliwe, jeśli każda kobieta, która będzie chciała, będzie miała możliwość znieczulenia do porodu.  2. Metody łagodzenia bólu Według nowych standardów opieki okołoporodowej każda kobieta jeszcze w czasie ciąży ma być informowana o metodach łagodzenia bólu podczas porodu. Powie jej o tym położna lub lekarz opiekujący się ciążą. Każda kobieta będzie też mogła przed porodem odwiedzić szpital, w którym chce rodzić i zapytać, czy jest możliwe znieczulenie do porodu . M.in. kierując się dostępnością do znieczulenia, będzie mogła wybrać szpital, w...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz