Koronawirus podcza Pierwszej Komunii - sanepid szuka gości
Adobe Stock
Aktualności

Pierwsza Komunia i nieproszony gość. Wszyscy uczestniczy mszy pilnie poszukiwani!

Wszystkie osoby, które były na mszy powinny niezwłocznie skontaktować się z sanepidem. Okazuje się, że jeden z gości był zakażony koronawirusem.

Zakazane są zgromadzenia publiczne powyżej 150 osób, także jeśli chodzi o mszę lub inne obrzędy religijne. Jednak wielu wiernych i obserwatorów mogło przekonać się podczas procesji Bożego Ciała, że obostrzenia rządowe nie są respektowane. Mimo że Ministerstwo Zdrowia nakazuje noszenie maseczek podczas uroczystości kościelnych, coraz więcej osób rezygnuje z zasłaniania ust i nosa. O zachowaniu 2-metrowego dystansu też możemy zapomnieć. Wiadomości o zakażeniach koronawirusem podczas uroczystości Bożego Ciała zapewne jeszcze przed nami, już wiemy jednak, że msze z okazji Pierwszej Komunii Św. mogły być źródłem transmisji wirusa.

Sanepid szuka wiernych

Sanepid w Przysusze (woj. mazowieckie) wezwał wszystkich uczestników mszy świętej z okazji Pierwszej Komunii, która odbyła się w  parafii bł. Wojciecha Gielniowie 31 maja o godzinie 12.00. U jednego z wiernych wykryto COVID-19. Pozostali mogli się zarazić.

sanepid szuka uczestników mszy
screen przysucha.psse.waw.pl

fot. przysucha.psse.waw.pl

Ksiądz proboszcz uspokaja

Jednak księża ze wspomnianej parafii, nie chcąc wzbudzać paniki wśród wiernych i gości komunijnych, uspokajają na swoim profilu na Facebooku:


„Sanepid kontaktował się dzisiaj z księdzem proboszczem i oznajmił co trzeba zrobić: jeśli ktoś ma objawy niech zgłosi się do sanepidu tel. lub mailowo. (wiemy o tym przynajmniej od 4 miesięcy, że tak trzeba zrobić). Komunia była 10 dni temu i nie wiadomo czy dana osoba była chora bo może zaraziła się kilka dni temu ( czyli 31.05 była zdrowa)" - piszą księża [pisownia oryginalna - przyp. red.].

Nie zapominajmy o pandemii!

Apelujemy: przebywając wśród ludzi, także podczas uroczystości religijnych, koniecznie zachowujcie dystans społeczny i noście maski! Ostatnie dni pokazały, że Polacy mocno rozluźnili rygor sanitarny, a nie chcemy przecież wrócić do zamknięcia w domach. Bądźcie ostrożni, nie szarżujcie. Zakażeń jest wciąż bardzo dużo - 12 czerwca w godzinach porannych Ministerstwo Zdrowia informowało o o 376 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Od czasu, kiedy zdiagnozowano wirus u pierwszego pacjenta, w Polsce wykryto zakażenie u 28 577 osób, a 1222 osoby zmarły z powodu COVID-19.

Zobacz także:

Jak zrobić loki na komunię – instrukcja krok po kroku [WIDEO]

Ognisko koronawirusa w Łódzkiem. Miasto przywraca obostrzenia!
adobe stock
Aktualności
Ognisko koronawirusa w Łódzkiem. Miasto przywraca obostrzenia!
Działoszyn to miasto w województwie łódzkim, które przywraca ograniczenia z uwagi na ognisko koronawirusa, które pojawiło się w tamtejszej fabryce lodów i mrożonek. Zakażonych jest co najmniej 56 pracowników zakładu. Na kwarantannie przebywa obecnie ponad 280 osób.

Jak informuje portal radiozet.pl, ognisko koronawirusa w fabryce lodów i mrożonek w Działoszynie zostało potwierdzone po przebadaniu blisko 100 osób. Zakażenie wirusem SARS-CoV-2 wykryto tam u 56 pracowników. Z ustaleń reporterów wynika, że kilka dni temu jedna z pracownic zakładu poszła z objawami grypy do lekarza. Jak się okazało, choruje na koronawirusa.  Koronawirus przenosi się przez żywność? Przedstawicielka sanepidu zapewnia, że mrożony asortyment spożywczy z zakładów nie stanowi żadnego zagrożenia dla klientów. „Stosowana jest m.in. odzież ochronna, rękawiczki, czepki i maseczki (...) Nie ma w tej chwili doniesień, że zakażenie może być przenoszone przez żywność ” – powiedziała Dorota Brzozowska.   Reżim sanitarny w Działoszynie  Od piątku 5 czerwca w mieście nieczynne są obiekty takie jak:  szkoły biblioteki, żłobki, przedszkola, biblioteki, parki, boiska, zewnętrzne siłownie, instytucje kultury. Mieszkańcy nie mogą też wejść do urzędów. Reżim sanitarny obowiązuje także na bazarach i targowiskach.  Inne gminy także przywrócą obostrzenia? Póki co na podobne ograniczenia zdecydował się jedynie Działoszyn. Niewykluczone jednak, że  włodarze pozostałych okolicznych gmin przywrócą restrykcje, gdy okaże się, że liczba zakażonych w Działoszynie będzie rosła. Jak informuje radiozet.pl badania pracowników zakładu Anita w Działoszynie i ich rodzin mają trwać przez cały weekend. Od ich wyników zależy, czy z testów w mobilnym punkcie będzie mógł skorzystać każdy mieszkaniec Działoszyna.  Źródło: radiozet.pl Zobacz także: Czym jest kwarantanna i ile trwa? Kiedy powstanie szczepionka na koronawirusa? Jak przenosi się koronawirus?

Zamknięty żłobek w Radomiu z powodu koronawirusa
Adobe Stock
Aktualności
Radom: zamknięty żłobek, opiekunka zakażona koronawirusem?
Kobieta mogła mieć kontakt z osobą zakażoną koronawirusem. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem było zamknięcie żłobka – od poniedziałku placówka nie przyjmuje dzieci.

Radomski sanepid zdecydował o zamknięciu jednego ze żłobków w tym mieście. Trwają badania nad ustaleniem, czy pracownica żłobka jest zakażona COVID-19. Zamknięty żłobek w Radomiu Chodzi o żłobek przy ul. PCK w Radomiu. Pracownica placówki mogła mieć kontakt z osobą zakażoną. Na razie mowa jest o podejrzeniu zakażenia u kobiety, a nie o samym zakażeniu. „Pracownica żłobka poinformowała, że poza pracą mogła mieć kontakt z osobą zakażoną. Zrobiła to natychmiast po uzyskaniu takiej wiedzy. W tej sytuacji zgodnie z procedurami profilaktycznie zadecydowaliśmy o zamknięciu placówki" – wyjaśnił wiceprezydent miasta Jerzy Zawodnik. Sanepid prowadzi badania W zależności od wyniku badań u kobiety i przeprowadzonego wywiadu wśród pracowników placówki i dzieci do niej uczęszczających będą podejmowane decyzje co do dalszych kroków, by zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. Postępowanie prowadzi Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, do której należy przeprowadzenie wywiadów epidemiologicznych oraz skierowanie poszczególnych osób na kwarantannę lub objęcie ich nadzorem sanitarno-epidemiologicznym. Przypomnijmy, że rząd zdecydował o ponownym otwarciu żłobków i przedszkoli od 6 maja. Wielu rodziców jednak nie zdecydowało się na posłanie dzieci do placówek. Nie wiadomo, kiedy żłobek w Radomiu będzie ponownie otwarty. Zdecyduje o tym sanepid po zakończeniu badań. Źródło: wyborcza. pl Zobacz także: Córka Anny Powierzy nie pójdzie do przedszkola: „Nie chcę, żeby miała traumę" Opłakane skutki otwarcia przedszkoli? Lekarze: zostawcie dzieci w domach do końca czerwca! Posyłać dzieci do przedszkoli? Mamy dzielą się swoimi przemyśleniami

fryzjerka z koronawirusem
Adobe Stock
Aktualności
Fryzjerka z koronawirusem mogła zakazić nawet 60 osób!
Kobieta nie miała żadnych objawów zakażenia koronawirusem. Szacuje się, że miała kontakt z kilkudziesięcioma klientami. Część z nich będzie musiała pójść na kwarantannę?

Rząd zdecydował o ponownym otwarciu salonów fryzjerskich niespełna dwa tygodnie temu. Obowiązują w nich jednak ścisłe zasady obostrzeń sanitarnych, w tym przede wszystkim obowiązek noszenia przez klientów i obsługę maseczek, gogli lub przyłbic oraz umawianie klienta na konkretną godzinę wizyty. Przykład z Wielunia pokazuje, że mimo takiego reżimu sanitarnego salon fryzjerski może być miejscem zakażenia koronawirusem . Fryzjerka mogła mieć kontakt z 60 klientami Zakażenie koronawirusem potwierdzono u fryzjerki z jednego z salonów w Wieluniu (woj. łódzkie). Kobieta przechodzi zakażenie bezobjawowo . Wcześniej jednak mogła przyjąć nawet 60 klientów – poinformowało TVN24. Trwa ustalanie osób, które były obsługiwane w salonie przez tę kobietę. Sanepid dysponuje listą klientów, którzy odwiedzili zakład fryzjerski, zanim kobietę udało się zdiagnozować. Klienci fryzjerki będą na kwarantannie? Aby zapobiec dalszemu rozszerzaniu się wirusa, niewykluczone, że Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Wieluniu podejmie decyzję, aby część klientów fryzjerki trafiła na kwarantannę lub została objęta nadzorem epidemiologicznym. „Decyzja ta uzależniona jest od wyników dochodzenia epidemiologicznego" – powiedziała szefowa wieluńskiego sanepidu Barbara Sułkowska. Z informacji od służb medycznych wynika, że od środy w regionie tym znacznie wzrosła liczba osób przebywających w izolacji – 27 maja na kwarantannie przebywało 308 osób. Dzień później – już 382. Może to oznaczać, że spora grupa klientów zakładu fryzjerskiego trafiła już na kwarantannę. Jak wykryto zakażenie u fryzjerki? Kobieta nie miała żadnych objawów zakażenia koronawirusem. Została poddana badaniom przy okazji testów przeprowadzanych wśród rodzin pracowników fabryki mebli w Kępnie, w której wybuchło ognisko zakażeń COVID-19. Z...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj