Strona zawiera treści tylko dla osób dorosłych

Odruch chodzenia u noworodka
YouTube/Julia Gonçalves
Aktualności

Noworodek chodzi tuż po urodzeniu?! Widzieliście kiedyś coś takiego?

Dzieci zaczynają samodzielnie chodzić ok. 12. miesiąca życia. Ten noworodek miał zupełnie inne plany... Czy to na pewno bezpieczne?! Zobacz film!

Jak to możliwe, że noworodek na filmie chodzi? Tak naprawdę to, co widzimy, to nie pierwsze kroki dziecka, a odruch, który występuje u noworodków i niemowląt.

Odruch chodu automatycznego

Jeśli delikatnie chwycimy noworodka pod pachy i postawimy jego stópki na płaskiej powierzchni, maluszek zacznie przebierać nimi tak, jakby chciał iść do przodu. Ten odruch zanika ok. 2 miesiąca życia i nie ma nic wspólnego z chodzeniem – dzieci zwykle uczą się stawiać pierwsze kroki ok. 12. miesiąca życia.

Zobacz także: Odruchy u noworodka i niemowlaka

Czy takie zachowanie jest bezpieczne?

Film, który zaraz zobaczycie, został nagrany w szpitalu w Brazylii. Pielęgniarka chciała wykąpać dziewczynkę, jednak ona miała inne plany. Odpychała się nóżkami i powoli stawiała swoje "pierwsze kroki". Chociaż dziewczynka wygląda uroczo i zabawnie, sprawdzanie odruchów dziecka powinno trwać chwilę. Pielęgniarka nie powinna trzymać małej w takiej pozycji przez tak długi czas – utrzymywanie noworodka w pozycji pionowej jest niezwykle niebezpieczne dla jego kręgosłupa!

Zobaczcie film:
 


Sprawdzałyście odruch chodzenia u swoich dzieci?

Zobacz także: 5 niepokojących objawów przy nauce chodzenia

Źródło: Facebook

Czy pomagać dziecku w nauce chodzenia - film

Od siadania do biegania
Fotolia
Zakupy
Od siadania do biegania - wypowiedź ekspertki Fisher-Price
Rodzice już od pierwszych chwil życia dziecka chcą mu zawsze dać to co najlepsze. Dotyczy to również zabawek i sprzętu dla malucha. Dlatego zastanawiają się jakie zabawki dać dziecku i czy np. chodzik jest dobrym rozwiązaniem dla niego. Wątpliwości rozwiewa dr n. hum. Justyna Korzeniewska – psycholog dziecięcy.

Rozwój dziecka a zabawki Rozwój ruchowy dzieci w pierwszych latach życia to nieustanna wspinaczka ku górze. Od unoszenia głowy, poprzez siedzenie, aż po stanie i chodzenie. Na każdym etapie dziecko potrzebuje odpowiednich zabawek i akcesoriów, które zachęcą do ruchu, nagrodzą wysiłek, złagodzą strach przed nieznanym. Najlepiej, gdy jednocześnie te zabawki pomagają w wykonywaniu ruchów i czynności przygotowujących do chodzenia, tak jak robi to Interaktywny Chodzik Zebra od Fisher-Price®. Zabawka łączy w sobie funkcje ciekawego przedmiotu do badania rączkami i podpórki pomagającej w stawianiu pierwszych kroków. Dzieci, które już stabilnie siedzą, mogą zająć rączki naciskaniem przycisków, przewracaniem strony książeczki, odwracaniem klapki, obracaniem kółeczek, przesuwaniem włącznika. Zaciekawi je odkrywanie ukrytych zwierzątek, rozpoznawanie obrazków z książeczki, oglądanie liter i cyfr. Z przyjemnością posłuchają rytmicznych piosenek i melodyjnego alfabetu. Zaletą tej zabawki jest umiejscowienie atrakcyjnych elementów w górnej części panelu w kształcie zebry. To zachęca maluszka do podnoszenia rączek i unoszenia całego ciała, w celu sięgnięcia do tych ciekawych obiektów. Balansowanie ciałem rozwija koordynację i przygotowuje do utrzymywania równowagi podczas stania i chodzenia. Kiedy maluszek poczuje się na to gotowy, wystarczy, że podejdzie do zabawki z drugiej strony i może stawiać pierwsze kroki. W tej pozycji niewątpliwie przyda się wygodny uchwyt, a cała zabawka zmienia się w stabilną, a jednocześnie mobilną podpórkę do pchania przed sobą. Dziecko nie przewróci się na boki, ale może bezpiecznie kroczyć do przodu. Tradycyjnie, dzieci, rozpoczynając naukę chodzenia, opierają się o meble np. poręcz łóżeczka lub krawędź kanapy i chodzą krokiem dostawnym wzdłuż tych „naturalnych” podpór. Nie daje to jednak takich możliwości jak korzystanie...

04_str_2.jpg
Rozwój
Od urodzin do pierwszych kroków - rozwój ruchowy dziecka
Prawidłowy rozwój ruchowy jest bardzo ważny w całym procesie dojrzewania dziecka. Motoryka wzmacnia mięśnie, reguluje ich napięcie i siłę oraz wpływa na kształtowanie się organizmu w różnych fazach rozwojowych.

Harmonijny rozwój ruchowy dziecka jest dla każdego rodzica priorytetową sprawą. Jakiekolwiek zaburzenia w tej dziedzinie powinny być jak najszybciej wychwytywane i leczone. U noworodka motoryka to nieskoordynowane ruchy ciała, najczęściej w reakcji na dźwięk. Niemowlę potrafi już zwracać głowę w stronę dobiegających odgłosów, uczy się także ruchów cyklicznych jak przy potrząsaniu grzechotką, a później trójfazowych – przy sięganiu i chwytaniu. I chociaż u każdego dziecka rozwój psychofizyczny przebiega indywidualnie, to jednak są pewne przedziały wiekowe, w których maluch powinien nabyć nowe umiejętności w zakresie ruchu. Rozwój ruchowy dziecka I tak: w 3. miesiącu dziecko uniesione do pionu, prosto trzyma główkę i potrafi przewrócić się w pozycji leżącej z pleców na bok. Około 6. miesiąca posadzone lub podciągnięte siedzi, obraca się też z brzucha na plecy i odwrotnie. W 8. miesiącu umie już samo usiąść i zaczyna pełzać. W 10– 11. miesiącu maluch samodzielnie stoi oraz raczkuje. W pierwszym roku życia dziecko zaczyna chodzić. Dokładniej wygląda to tak: Do 6 tygodnia w pozycji leżącej na plecach obrót głowy z policzka na policzek odbywa się wraz z chaotycznymi ruchami rączek i nóżek. Można zaobserwować gwałtowny wyrzut rączek i nóg z objawami niepokoju, które powodują zmiana położenia ciała lub zadziałanie silniejszego bodźca słuchowego, dotykowego czy świetlnego (to tzw. odruch Moro ). U noworodka występuje też prymitywne kopanie, kiedy dziecko jedną nóżkę zgina w kierunku brzucha we wszystkich stawach, a drugą w tym samym czasie prostuje. Leżąc na brzuchu noworodek opiera ciało na jednym policzku, nadgarstkach, mostku i zgiętych kolanach. Łokcie ma cofnięte do tyłu, a miednicę uniesioną nad podłożem. Już teraz maluch próbuje unosić główkę i obrócić ją na drugi policzek. Od 6 tygodnia do 3 miesiąca w pozycji...

Nauka chodzenia: genialny trik młodego taty
screen Imgur/natsdorf
Aktualności
Genialny trik czy pójście na łatwiznę? Ten sposób nauki chodzenia podzielił internautów!
Jak ułatwić dziecku naukę chodzenia? Ten młody tata ma na to sposób... Nie wszyscy jednak pochwalają jego metody!

Nauka chodzenia to ważny krok milowy w rozwoju dziecka. Pediatrzy radzą, by stymulować i zachęcać dzieci do chodzenia, ale pod żadnym pozorem ich do tego nie zmuszać. W serwisie Imgur pojawił się film, na którym tata pomaga dziecku w stawianiu pierwszych kroków przy pomocy... hula hop! Gdy dziecko stawia pierwsze kroki Twoje dziecko ma już rok i jeszcze nie chodzi, a ty boisz się, że nie rozwija się prawidłowo? Nie martw się – to mit, że dzieci powinny zacząć stawiać pierwsze kroki przed pierwszymi urodzinami. Większość maluchów umiejętność samodzielnego chodzenia nabywa między 13. a 15. miesiącem życia . Nagranie z serwisu Imgur szybko zostało hitem internetu. Serwis Huffington Post nazwał tatę z filmu "geniuszem". Czy jego metoda nauki chodzenia naprawdę jest tak "genialna"? Zobaczcie film: Dad uses hula hoop to help his kid learn to walk. "To się nazywa rodzicielstwo! Dobra robota" Wystarczyły 24 godziny, żeby film z malcem chodzącym przy pomocy hula hop wyświetlono ponad 700 tys. razy! Pojawiło się pod nim wiele komentarzy. Jeden z internautów żartobliwie zauważył, że dzięki takiej metodzie nauki chodzenia malec będzie chodził jak... zombie. Inni zachwycają się pomysłem i zapewniają, że wypróbują go w domu. Choć zachwytom nie ma końca, pojawiło się kilka negatywnych komentarzy. Dla niektórych wykorzystanie hula hop to nie żadna genialna metoda a... pójście na łatwiznę. Co myślicie o takiej metodzie nauki chodzenia? Hit czy kit? Zobacz także: Gdy dziecko zaczyna chodzić... 9 rad na najczęstsze problemy Źródło: Imgur

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj