pierwsze słowa dziecka
Adobe Stock
Aktualności

Pierwsze słowa dziecka – kiedy dziecko mówi mama lub tata?

Pierwsze słowa dziecka są przez nie wypowiadane nieświadomie, ale maluch dość szybko poznaje ich sens i już w okolicy pierwszych urodzin dokładnie wie, co mówi. To zwykle wtedy pada pierwsze świadomie wypowiedziane słowo mama lub tata. Jednak na pełen rozwój mowy trzeba jeszcze poczekać.

Czy „mama” to na pewno pierwsze słowo, które wypowiadają dzieci? Często okazuje się, że zamiast wyrazu „mama” słyszymy „baba”... Dlaczego? Ponieważ tak naprawdę dziecko jeszcze nie mówi, a gaworzy. Sprawdź, kiedy dziecko zaczyna mówić i co jeszcze warto wiedzieć na temat pierwszych słów i pierwszych zdań twojej pociechy.

Spis treści:

Kiedy usłyszysz pierwsze „mama”? [WIDEO]

Od kiedy dziecko mówi?

Zanim dziecko wypowie pierwsze słowa, mija sporo czasu. Nie znaczy to, że do tego momentu jego mowa się nie rozwija – jest wprost przeciwnie, a proces ten zaczyna się już w czasie życia płodowego. To wtedy wykształca się narząd mowy, ośrodek mowy w mózgu oraz słuch. Choć w czasie życia płodowego dzieci nie wydają żadnych dźwięków, to od 4. miesiąca ciąży słyszą, co dzieje się w otoczeniu, w którym przebywa mama, słyszą jej głos, bicie jej serca oraz wszelkie hałasy dobiegające z jej układu pokarmowego.

Po narodzinach rozwój mowy u dziecka wchodzi w nowy okres rozwoju – okres melodii. Niemowlę potrafi już wydawać dźwięki – płacze, trenując przy tym aparat mowy. Miedzy 3. a 6. miesiącem życia zaczyna głużyć, wydając z siebie dźwięki zawierające spółgłoski i samogłoski, np. gli, gla, bli.

Na ostatnie 6 miesięcy pierwszego roku życia zdrowego dziecka przypada okres gaworzenia. W tym czasie dziecko zaczyna wymawiać sylaby i łączyć je ze sobą, choć jeszcze nie rozumie sensu tego, co mówi.

Okres gaworzenia to czas, kiedy możemy usłyszeć od dziecka: mama, tata lub baba. Dla niego jednak „tata” nie oznacza ojca, „mama” – mamy, a „baba” – babci. Dziecko wypowiada te słowa nieświadomie. Dla dziecka to tylko dwie identyczne sylaby: ma-ma, ta-ta, ba-ba. To reakcja otoczenia daje dziecku znać, że z tymi sylabami połączone jest konkretne znaczenie. Dopiero około pierwszych urodzin maluch już wie, co oznaczają te słowa i dziecko zaczyna świadomie mówić „mama” czy „tata”.

Kiedy dziecko wypowiada pierwsze słowa?

Po ukończeniu roku dziecko wchodzi w fazę mówienia wyrazów. Zna już brzmienie różnych spółgłosek i samogłosek i próbuje je wymawiać jedną po drugiej, co daje mu możliwość wypowiadania pierwszych słów nieskładających się z dwóch takich samych sylab. Na tym etapie dzieci często nadają własne nazwy przedmiotom i czynnościom oraz wymawiają niektóre słowa, „połykając” ich początki.

Często przed ukończeniem 2. roku życia dzieci potrafią powiedzieć pierwsze najprostsze zdanie: np. „baba daj”.

Kiedy dziecko wypowiada pierwsze zdania?

Na początku trzeciego roku życia dziecko wchodzi w fazę zdań. Zna już około 1000 wyrazów, zaczyna budować zdania i odpowiadać na pytania. W sposobie mowy zaczynają też być zawarte emocje – dziecko używa już intonacji pytającej i oznajmującej, potrafi mówić cicho i wykrzykiwać słowa. Wiele dzieci na tym etapie zmiękcza twardo brzmiące głoski, ale najczęściej taki sposób wymowy dość szybko ustępuje wymowie prawidłowej. Zatem mówić, sprawnie komunikując się z otoczeniem, dziecko zaczyna dopiero w trzecim roku życia.

Jak pomagać dziecku w nauce nowych słów?

Pierwsze słowa dziecka najczęściej są dwusylabowe i zawierają dwie identyczne sylaby: mama, tata, baba lub dada. Przede wszystkim wynika to z naturalnych zdolności dziecka do zapamiętywania słów, które mają dwie takie same sylaby. Może być to powodem, dla którego w wielu kulturach „dorosłe" słowa są zastępowane dwusylabowymi zwrotami. W końcu maluch nie oddaje moczu tylko robi siu-siu lub pi-pi, nie je, ale robi am-am, nie bawi się samochodzikami, tylko robi brum-brum. 

Dzięki nazywaniu czynności lub przedmiotów w ten sposób, dzieci łatwiej je zapamiętują. Badacze z uniwersytetu w Edynburgu przeprowadzili eksperyment: pokazywali maluchom dwa przedmioty o wymyślonych nazwach. Jeden z nich miał nazwę o dwóch identycznych sylabach, drugi nie. Śledząc reakcje dzieci, doszli do wniosku, że maluchy o wiele lepiej rozpoznają te przedmioty, które mają dwusylabowe nazwy. 

Nie należy jednak wszystkich wyrazów „przekładać” na dwusylabowy dziecięcy język. Dzieci, nawet te najmłodsze, powinny słuchać „dorosłych" słów. Dzięki temu uczą się ich rytmu, a nauka języka przebiega szybciej i łatwiej. Co robić? Przede wszystkim, mów do malucha. To najlepsze, co możesz zrobić! 

Czytaj także:

dwójka bawiących się przedszkolaków
Adobe Stock
Czas wolny
Jak zabawa wpływa na rozwój dziecka? [QUIZ]
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Adobe Stock
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Wpływ telewizji na rozwój dziecka może być pozytywny lub negatywny. Wszystko zależy od tego, ile czasu dziecko spędza przed telewizorem i co ogląda. Te złe skutki oglądania telewizji przez dzieci to przebodźcowanie, zmęczenie, spowolnienie reakcji, lek i niepokój. Dobre - poszerzanie wiedzy, ćwiczenie pamięci, wzbogacanie języka. Jak to mądrze wyważyć?

Jak telewizja wpływa na rozwój dziecka? Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Negatywne skutki oglądania telewizji są przede wszystkim efektem błędów, jakie popełniają rodzice czy opiekunowie. Nie bez winy jest też sposób realizacji programów telewizyjnych. Odpowiedni ich dobór i dawkowanie czasu, jakie dziecko spędza przed telewizorem, ma kluczowe znaczenie. Bo telewizja może mieć też pozytywny wpływ na dziecko. Wpływ telewizji na małe dziecko Duża ilość czasu spędzanego na oglądaniu telewizji może być szczególnie niekorzystna dla rozwoju młodszych dzieci. Maluchy nie odróżniają fikcji od rzeczywistości, a nadmiar informacji sprawia, że ich mózg musi je selekcjonować i robi to po najmniejszej linii oporu – przyswaja tylko najprostsze z nich. Dzieje się to poza świadomością dziecka, gdyż ono samo jeszcze nie umie spośród natłoku informacji wybrać najważniejszych. Jego mózg chłonie te najłatwiejsze do zrozumienia. To w przyszłości może skutkować tym, że dziecko będzie niechętnie mierzyć się z wyzwaniami intelektualnymi i nie rozwinie umiejętności koncentracji. Maluch ma także skłonność do naśladowania zachowań postaci pokazanych w programach telewizyjnych, także postaci z kreskówek. Jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że nawet w bajkach dla dzieci pojawiają się postaci prezentujące agresywne zachowania, czy zachowujące się złośliwie, szyderczo albo wrogo, to należy liczyć się z tym, że dziecko „faszerowane’’ takimi treściami zacznie zachowywać się podobnie. Istnieje też ryzyko, że nie rozwinie się u niego w prawidłowy sposób empatia , która jest warunkiem udanych kontaktów społecznych. Negatywne skutki oglądania telewizji przez dzieci Amerykańskie Towarzystwo Pediatryczne (AAP) wymienia zgubne skutki oglądania telewizji przez małe dzieci w zbyt dużym wymiarze czasu: wycofanie się z kontaktów międzyludzkich...

skutki stresu w ciąży
Adobe Stock
Wygląd i samopoczucie
Jak stres wpływa na ciążę, płód i rozwój dziecka po narodzinach?
Stres w ciąży może wpływać na dziecko jeszcze przed narodzinami oraz zaburzać jego rozwój w przyszłości. Na szczęście nie każdy płacz lub nerwowa sytuacja, której doświadcza ciężarna, musi mieć poważne skutki. Natura chroni kobiety w ciąży przed stresem. Ekspert wyjaśnia, jakie doświadczenia mogą ten mechanizm ochronny przełamać i sprawić, że dziecko urodzi się przedwcześnie, będzie mniejsze i bardziej narażone na trudności w prawidłowym rozwoju.

Stres w ciąży może wywołać nie tylko wyjątkowe trudne przeżycie emocjonalne, ale również niedojadanie czy duży wysiłek fizyczny – wyjaśnia dr hab. Anna Ziomkiewicz-Wichary, która w rozmowie z mamotoja.pl tłumaczy, jak stres może wpływać na przebieg ciąży, a także na dziecko, i to nie tylko w okresie życia płodowego, ale również tuż po jego narodzinach oraz w dorosłości.  Anna Ziomkiewicz-Wichary, dr hab. nauk medycznych, specjalność biologia medyczna, adiunkt w Instytucie Zoologii i Badań Biomedycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka bloga popularno-naukowego „Progesteron czyli o damskich sprawach naukowo”. Zajmowała się m.in. wpływem stresu na karmienie piersią i rozwój niemowląt, obecnie prowadzi m.in. badania nad wpływem stresu związanego z pandemią na ciężarne.  Czy stres w ciąży zawsze oznacza coś złego? Anna Ziomkiewicz-Wichary: Stres może działać na nas pozytywnie i negatywnie. Mamy tzw. eustres, który nas pobudza i powoduje, że jesteśmy przyjemnie podnieceni i przygotowani do działania. I stres, który działa negatywnie (dystres), zwłaszcza jeśli utrzymuje się przez długi czas. W obu przypadkach w odpowiedzi na stres w organizmie rośnie poziom hormonów – adrenaliny, noradrenaliny i kortyzolu. Zwykle zwraca się uwagę na związane z tym podenerwowanie, zmęczenie czy nawet występujące po dłuższym czasie osłabienie odporności. Ale wydzielanie kortyzolu sprawia też, że rośnie poziom glukozy, dzięki czemu mamy więcej energii, żeby sprostać czekającym nas wyzwaniom. Kiedy stres mobilizuje do działania, a kiedy zaczyna szkodzić? Jeśli stres trwa krótko i jesteśmy w stanie nad nim zapanować, możemy powiedzieć, że ma działanie pozytywne. Weźmy przykład z naszej ewolucyjnej przeszłości, człowiek pierwotny na sawannie zauważył lwa, skacze mu kortyzol i ma dość energii, żeby uciec. To właśnie pozytywna...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj