Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Nieregularne miesiączki to efekt brania minipiułek
Fotolia
Aktualności

Pigułka "dzień po" znów na receptę? Tak tłumaczy to minister

Pigułka dzień po już wkrótce będzie mogła być sprzedawana tylko na receptę. Skąd i po co taka zmiana?

Od kwietnia 2015 r. pigułka "dzień po", czyli tzw. antykoncepcja awaryjna, była dostępna w aptekach bez recepty. Mogła ją kupić każda osoba, która skończyła 15 lat (aptekarz miał prawo ją wylegitymować).
Rząd przyjął projekt ustawy zakazujący sprzedaży bez recepty pigułek " dzień po" bez recepty. - Wracamy do normalności – tak tłumaczy tę decyzję minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Zobacz też: Jaki stosunek jest w Polsce to tabletki dzień po

Działania niepożądane pigułki dzień po

– Jest to środek, który powinien być zaliczony do silnie działających, ma określone liczne działania niepożądane, może wchodzić w reakcje z innymi lekami, a w niektórych sytuacjach może być nawet groźny, podobnie jak wszystkie inne środki silnie działające – mówił minister Radziwiłł podczas konferencji promującej otwarcie nowego serwisu o zdrowiu tworzonego przez Polską Agencję Prasową. 
Minister dodał, że w Polsce wszystkie hormonalne środki antykoncepcyjne są sprzedawane na receptę. Pigułka "dzień po" była wyjątkiem.
– Nikt nie sprzedaje bez recepty adrenaliny, chociaż ona w niektórych sytuacjach musi być zastosowana bardzo szybko. Niezależnie od aspektów etycznych do tej pory mieliśmy sytuację, że jeden ze środków hormonalnych był sprzedawany bez recepty, a inne: na receptę – argumentował minister. Stwierdził, że taka sytuacja jest nie do zaakceptowania. 

"Była dostępna dla dzieci"

Drugim argumentem ministra Radziwiłła za koniecznością kupowania pigułki "dzień po" tylko na receptę jest to, że do tej pory mogły ją kupować osoby poniżej od 18. roku życia.
– To było niedopuszczalne i nieodpowiedzialne, żeby tego typu środek był dostępny dla dzieci. Istnieje ryzyko, że osoby niepełnoletnie mogą korzystać z tego typu preparatów, o to często. Były takie sygnały od lekarzy – mówił minister Radziwiłł.
Stwierdził, że zawsze przed stosowaniem tego typu środków jest potrzebna konsultacja lekarska. – Taka sytuacja w przypadku żadnego silnie działającego leku nie jest normalna. To, co robimy, to nie jest krok w kierunku delegalizacji tego typu preparatów, tylko krok w celu przywrócenia normalności – podsumował minister.

Czytaj też: Antykoncepcja podczas karmienia piersią: rady ginekologa - film
 

Lęk przed ciążą blokuje kobietę w łóżku. Jak temu zaradzić? - mówi seksuolog [WIDEO]

kobieta u lekarza
Fotolia
Związki i seks
Inicjatywa Lekarze Kobietom – darmowa recepta na pigułkę „dzień po”
W Polsce jest już 110 miejsc, w których można na wizycie lekarskiej uzyskać darmową receptę na antykoncepcję awaryjną, czyli tzw. pigułkę „dzień po”.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica; min-height: 14.0px} To inicjatywa lekarzy, którzy są zrzeszeni w grupie „Lekarze Kobietom”. W Polsce jest już 110 miejsc, w których lekarze przepisują kobietom antykoncepcję awaryjną, a powstają też kolejne lokalizacje. Grupa ma na celu stworzenie sieci lekarzy i lekarek w różnych częściach Polski, którzy w razie nagłej sytuacji wystawią kobietom receptę na antykoncepcję awaryjną . Inicjatywa to również przestrzeń do wymiany informacji na temat antykoncepcji awaryjnej i edukacji seksualnej. Lekarze zrzeszeni działają za pomocą strony internetowej ( lekarzekobietom.pl ) oraz konta na Facebooku i dzięki nim nawet w małych miejscowościach kobiety mają szansę na awaryjną antykoncepcję – całkiem bezpłatną lub za symboliczną złotówkę. Inicjatywa Lekarze Kobietom pomaga w nagłych sytuacjach Inicjatywa rozpoczęła się, gdy w życie weszła ustawa dotycząca tego, że antykoncepcja awaryjna znowu ma być na receptę (nowela weszła w życie 23 lipca 2017 roku). Polscy lekarze postanowili więc pomóc kobietom , które będą nagle potrzebowały pigułki "dzień po" – szybko i tanio.  Do tej pory jedynym dostępnym w Polsce lekiem hormonalnym antykoncepcyjnym o przeznaczeniu awaryjnym i sprzedawanym bez recepty była pigułka ellaOne. Lek przede wszystkim zapobiega owulacji lub ją opóźnia . Ponadto tabletka może uniemożliwić zagnieżdżenie się embrionu w błonie śluzowej macicy. – Każda potencjalna pacjentka ma możliwość skontaktowania się z nami za pomocą strony na portalu Facebook, maila i formularza kontaktowego dostępnego na dole strony. Gwarantujemy, że zrzeszeni w inicjatywie lekarze udzielą pomocy w dostępie do antykoncepcji awaryjnej. Bezpłatnie lub za symboliczną kwotę 1 zł – tak grupa...

antykoncepcja bez recepty
AdobeStock
Związki i seks
Antykoncepcja bez recepty - dostaniesz ją w aptece od ręki
Jest łatwo dostępna i można ją stosować niezależnie od fazy cyklu miesiączkowego. Zmniejszają ryzyko zachorowania na choroby przenoszone drogą płciową.

Antykoncepcja bez recepty nie wymaga zgody lekarza na jej stosowanie. Zalicza się do niej przede wszystkim prezerwatywy męskie i kobiece, kapturki doszyjkowe oraz środki plemnikobójcze. Oto wykaz środków antykoncepcyjnych bez recepty dostępnych na rynku. Środki antykoncepcyjne dostępne bez recepty Do środków antykoncepcyjnych, których stosowanie nie wymaga recepty lekarskiej, zalicza się: prezerwatywy męskie; prezerwatywy kobiece zwane też femidomami; błonę dopochwową (diafragma); kapturek naszyjkowy; gąbkę dopochwową; środki plemnikobójcze - żele, pianki, globulki antykoncepcyjne. Część z nich nie jest zbyt popularna w Polsce, stąd można kupić je tylko przez internet lub na zagranicznych stronach aukcyjnych. Antykoncepcja mechaniczna bez recepty Takie metody zapobiegania ciąży polegają na stworzeniu mechanicznej bariery, która uniemożliwia zajście w ciążę. Do tego rodzaju antykoncepcji, nazywanej także barierową zaliczamy: prezerwatywę dla mężczyzn - jedna z najbardziej powszechnych oraz najłatwiej dostępnych metod antykoncepcyjnych;  tworzy nieprzepuszczalną barierę między narządami płciowymi kobiety i mężczyzny; z prezerwatywy trzeba umiejętnie korzystać - nie uszkodzić jej podczas otwierania bądź zakładania; aby mieć pewność, że jej szczelność nie została naruszona, można po stosunku nalać do prezerwatywy wody i sprawdzić, czy nie przecieka; prezerwatywę dla kobiet - to pochewka zakończona dwoma giętkimi pierścieniami: zamkniętym i otwartym; jeden (o mniejszych rozmiarach) jest zamknięty i służy do wprowadzenia prezerwatywy do pochwy i zasłonięcia szyjki macicy , drugi zaś pozostaje na zewnątrz; w ten sposób powstaje bariera między narządami partnerów; błonę dopochwową - ma kształt półkuli, wykonanej z cienkiej gumy lateksowej, której brzeg jest wzmocniony metalowym pierścieniem;...

jaką metodę antykoncepcji wybrać?
Fotolia
Związki i seks
Kobieta u ginekologa: jak zapobiegać ciąży?
Każda z nas szuka idealnej metody zapobiegania ciąży. Idealnej, czyli przede wszystkim skutecznej i dającej pewność, że nie zawiedzie. Zobacz, jakie metody antykoncepcyjne poleca lekarz ginekolog.

Antykoncepcja nie tylko nie może szkodzić zdrowiu, ale także powinna dawać kobiecie dodatkowe korzyści. Idealna antykoncepcja powinna nie dawać skutków ubocznych, być skuteczna i niekłopotliwa w stosowaniu. Zaskakujące? Niekoniecznie. Są przecież metody zapobiegania ciąży , które dodatkowo sprawiają, że młoda dziewczyna może na przykład pozbyć się szpecącego trądziku, a czterdziestolatka wyleczyć z anemii spowodowanej zbyt obfitymi miesiączkami. Naprawdę teraz każda z nas może znaleźć sposób, który właśnie dla niej spełni wszelkie wymagane kryteria. Oto jeden dzień pracy prof. Violetty Skrzypulec, ginekologa z ogromnym doświadczeniem. Przedstawiamy kobiety, które zgłosiły się do jej gabinetu z prośbą o wybranie najlepszej dla nich metody antykoncepcji. O tym, który sposób każdej z nich zaproponowała i dlaczego właśnie ten, przeczytaj sama. Ważne, że skuteczność tych metod jest w zasadzie taka sama i wynosi blisko 100 proc. Dla kogo pigułka antykoncepcyjna? Ewa, 30 lat: Ma jedno dziecko, nie wie jeszcze, czy chciałaby kiedyś urodzić następne. Teraz chce mieć pewne zabezpieczenie przed ciążą, bo niedawno wróciła do pracy po urlopie wychowawczym. Wybór lekarza : Najkorzystniejszą metodą zapobiegania ciąży w takich przypadkach jest doustna antykoncepcja hormonalna . Zabezpiecza skutecznie przed zajściem w ciążę, a jednocześnie daje możliwość szybkiego powrotu do płodności po odstawieniu tabletek (najczęściej już w następnym cyklu, choć niektórzy lekarze doradzają odczekanie kilku miesięcy). Pigułki tego typu zawierają dwa rodzaje hormonów: gestagen i estrogen, a ich działanie polega na zahamowaniu owulacji. Przyjmuje się je przez 21 dni, w czasie tygodniowej przerwy w ich stosowaniu pojawia się krwawienie (około 2–3 dni po przyjęciu ostatniej pigułki). Jest ono jednak najczęściej mniej obfite i krótsze, niż zwykła miesiączka. Wady tej...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta