Dziś rano normy powietrza zostały drastycznie przekroczone, dlatego urzędnicy warszawskiego ratusza apelują do osób starszych i z chorobami krążenia, a także do kobiet w ciąży, aby jeśli to możliwe, pozostały dzisiaj w domach i nie wietrzyły mieszkań. Ten sam apel dotyczy małych dzieci – niemowlęta i kilkuletnie dzieci nie powinny dzisiaj wychodzić na spacer, bo to właśnie one są szczególnie narażone na trujące działanie smogu. Także żłobki i przedszkola powinny dziś zrezygnować z wycieczek i zabaw na dworze z dziećmi.

Reklama

Wielkie testowanie Babyonline: zdobądź 1 z 200 opakowań Enfamil Premium 3!

Skąd wziął się w październiku smog?

Chociaż ciągle jest ciepło i nie korzystamy jeszcze z ogrzewania w mieszkaniach, to jakość powietrza już teraz jest bardzo zła. 19 października, rano, w centrum Warszawy stężenie pyłu PM2,5 przekroczyło normy o ponad 200 procent, a stężenie pyłu PM10 o ponad 130 procent.

Gromadzeniu się pyłów sprzyja ładna pogoda, bez wiatru i deszczu – o tym, że dzisiaj najprawdopodobniej zostaną przekroczone normy jakości powietrza ostrzegał już wczoraj Warszawski Alarm Smogowy:

Zobacz także

Obecnie, wczesną jesienią, największym problemem są nie dymy pochodzące z kominów, ale spaliny samochodów na ulicach, palenie w kominkach, a także warszawska nowość – spalinowe dmuchawy do oczyszczania trawników z liści.

Pozostanie w budynkach to jedyne wyjście, aby ustrzec się przed szkodliwymi pyłami, ale tylko pod warunkiem, że powietrze, którym oddychamy w domach – i którym oddychają dzieci w żłobkach i przedszkolach – jest dobrej jakości. Jak informuje Warszawski Alarm Smogowy, rodzice z Żoliborza, jednej z warszawskiej dzielnic, już w ubiegłym sezonie grzewczym przeforsowali u burmistrza dzielnicy zakupienie do żłobków i przedszkoli oczyszczaczy powietrza: w tym roku oczyszczacze pojawią się w kolejnych placówkach.

Reklama

Co to są pyły PM10 i PM 2,5?

  • Pył PM10 to mieszanina cząsteczek metali ciężkich, dioksyn i innych substancji toksycznych. Pył zawiera cząsteczki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów, czyli takich, które mogą przez drogi oddechowe przenikać do płuc i osadzać się w nich.
  • Pył PM2,5 zawiera cząsteczki, których średnica jest mniejsza niż 2,5 mikrometra, co oznacza, że mogą przenikać do krwioobiegu! Dopuszczalne normy dla stężenia PM2,5 wynoszą 25 µg/m3,
Reklama
Reklama
Reklama