Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Pilne: wycofane leki
Adobe Stock
Aktualności

PILNE: Żółta strefa w CAŁYM KRAJU!

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej (tj. 8 października), premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski podali nowe obostrzenia i strategię walki z koronawirusem.
Podczas czwartkowej konferencji, Mateusz Morawiecki i Adam Niedzielski ogłosili nowe obostrzenia i zasady obowiązujące w związku z gwałtownym wzrostem zachorowań. Od 10 października zasady stref żółtych zostaną rozszerzone na cały kraj. Nowe zasady w całym kraju obejmują:
 
  • obowiązek zakrywania ust i nosa w całej przestrzeni publicznej czy środkach komunikacji miejskiej (nie trzeba będzie zakrywać ust i nosa m.in. w lasach, parkach i na plażach),
  • maksymalna liczba gości do 75 na imprezach towarzyskich (w tym na weselach),
  • gastronomia czynna do 22, a w restauracjach jedna osoba na 4 metry kwadratowe,
  • każda osoba, która z powodów zdrowotnych (np. astmy) nie może nosić maseczki, musi posiadać zaświadczenie lekarskie, które ma obowiązek okazać policji w przypadku zatrzymania - inaczej może jej grozić mandat do 500 zł.

Premier nie chce kolejnego lockdownu

„Nie chcemy doprowadzić do ponownego lockdownu” - zadeklarował Mateusz Morawiecki i przestrzegł, że podwojenie liczby przypadków może teraz następować nawet co 3 dni, dlatego przestrzeganie obostrzeń jest niezwykle istotne. - „Na razie nie widzimy konieczności izolowania Rzeczypospolitej, ale musimy być przygotowani na trudną walkę z drugą falą pandemii".

„Jesienią dotarła do nas druga fala koronawirusa i musimy się z nią zmierzyć (...) Za nami czas bardzo dużych wyrzeczeń, wiosna to okres zamknięcia całej gospodarki. Ale wtedy, jak Państwo pamiętacie, zadziałaliśmy błyskawicznie (...) Uratowaliśmy 3 mln miejsc prac i uratowaliśmy gospodarkę w sposób widoczny, bo dziś dane pokazują, że recesja w Polsce będzie jedna z najpłytszych na świecie i w Unii Europejskiej" - poinformował premier.

Prezes Rady Ministrów zadeklarował także, że w całym kraju dostępnych jest około 500 respiratorów dla chorych na COVID-19.

Nowa aplikacja STOP COVID - ProteGO Safe

Na konferencji została także zaprezentowana aplikacja, do której można wprowadzić dane każdej osoby, z którą się spotykamy. Jeśli taka osoba będzie zakażona koronawirusem bądź skierowana na kwarantannę, zostaniemy o tym poinformowani. Więcej informacji o aplikacji oraz o tym, gdzie można ją pobrać TUTAJ.

Minister Zdrowia zapowiada więcej miejsc w szpitalach

„Zmieniamy strategię postępowania z infrastrukturą szpitalną” - zadeklarował minister Niedzielski i wytłumaczył, że strategia ta zakłada m.in. więcej łóżek i respiratorów, a także usprawnienie koordynacji ruchu pacjentów.

Adam Niedzielski zapowiedział też wprowadzenie programu szpitali poziomu trzeciego tzw. koordynacyjnych, które będą zajmowały się wyłącznie leczeniem COVID-19.

Podtrzymywane są także postanowienia o poszerzeniu kompetencji lekarzy rodzinnych, którzy mogą wypisać skierowanie na wykonanie testu, na izolację domową oraz będą odpowiedzialni za opiekę nad pacjentem w trakcie izolacji.

W sobotę rząd przedstawi kolejne zasady postępowania z koronawirusem. Powiaty objęte strefą czerwoną dostępne są na Twitterze Ministerstwa Zdrowia i będą aktualizowane w każdy czwartek.

Koronawirus w Polsce - 8 października

Ministerstwo Zdrowia w dniu 8 października podało informację o dziennych statystykach koronawirusa w Polsce. Nowe przypadki zachorowań obejmują aż 4280 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 44 tysiące testów. Najwięcej zakażeń przybyło w województwach: mazowieckim (598), małopolskim (548) oraz wielkopolskim (505).
 

Zobacz też:

Czy można jeść truskawki w ciąży? Tak, ale nie zawsze! (czy mogą wywołać uczulenie u dziecka?)

Przez pandemię chore noworodki muszą przebywać w szpitalu bez rodziców
AdobeStock
Aktualności
Dzieci w szpitalu przez miesiące rozdzielone od matek! Protesty rodziców przynoszą efekty
Wcześniaki i chore noworodki musiały przebywać na oddziałach same, ponieważ zdaniem dyrekcji, wymagała tego panująca sytuacja epidemiczna. Zrozpaczeni rodzice nagłośnili sprawę.

W ostatnich dniach głośno było w mediach o tym, że szpitale zakazują rodzicom chorych noworodków przebywania z dziećmi na oddziałach. Swoje decyzje tłumaczą stanem epidemicznym w Polsce. Niektóre maluszki muszą być w placówkach tygodniami, same. Rodzice mają prawo do odwiedzin raz na kilka tygodni. W międzyczasie noworodki poddawane są leczeniu, także operacyjnemu. Pod jednym ze szpitali, gdzie panują te zasady, rodzice nie wytrzymali i urządzili protest. Jak się okazało, skuteczny – Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi zmienia procedury. Rodzice od teraz mogą opiekować się chorymi noworodkami, często wcześniakami, ale pod określonym warunkiem. Decyzję na szpitalu wymusiły media, Rzecznik Praw Pacjenta i Fundacja Rodzić po Ludzku. Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi przygotowało dodatkowe miejsca dla rodziców Po protestach rodziców, nagłośnionych przed media i portale społecznościowe, łódzki szpital poinformował o zmianie dotychczasowych zasad. Przygotowano 25 miejsc hotelowych w internacie na terenie głównego budynku szpitala. W komunikacie placówki napisano: „będą mogli korzystać opiekunowie pacjentów hospitalizowanych w klinikach neonatologicznych (Klinika Neonatologii i Klinika Intensywnej Terapii i Wad Wrodzonych Noworodków i Niemowląt)”. Aby jednak rodzic mógł opiekować się dzieckiem, musi posiadać aktualny test na koronawirusa , czyli wykonany w ciągu ostatnich 72 godzin. Z tego warunku zwolnione są matki, które po porodzie chcą pozostać z dziećmi na oddziale. W takich przypadkach po wypisaniu ich z klinik położniczych zostaną przeniesione do wskazanych pomieszczeń. Rodziców walczących o kontakt z dziećmi wspierała Fundacja Rodzić po Ludzku Fundacja Rodzić po Ludzku włączyła się w protest rodziców przeciwko łódzkiemu Centrum Zdrowia Matki Polki. Na oficjalnym profilu fundacji znalazł się obszerny wpis popierający i nagłaśniający...

będzie wprowadzony stan nadzwyczajny?
Adobe Stock
Aktualności
Koronawirus: będzie stan nadzwyczajny? Wszystkie warunki są spełnione!
W Polsce stale rośnie liczba osób zarażonych koronawirusem. Czy zostanie wprowadzony stan nadzwyczajny? Taką propozycję podał ostatnio Rzecznik Praw Obywatelskich.

Rzecznik Praw Obywatelskich wypowiedział się na temat obecnych przepisów w kwestii noszenia maseczek – jest zdania, że zdecydowanie trzeba je poprawić. Uważa również, że rząd powinien ponownie rozważyć wprowadzenie stanu nadzwyczajnego. Wprowadzenie stanu nadzwyczajnego Rzecznik Praw Obywatelskich twierdzi, że rząd powinien znowu rozważyć wprowadzenie stanu nadzwyczajnego. Zaznaczył on również, że wszystkie warunki, by to zrobić, są spełnione: „Właśnie po to są takie instytucje jak stan nadzwyczajny. Mamy skokowy wzrost osób zakażonych, brakuje miejsc w szpitalach, zaczyna brakować respiratorów, brakuje personelu medycznego. To znacząco poważniejsza sytuacja, niż mieliśmy w marcu tego roku. Takie rozważania powinny nastąpić”. Noszenie maseczek Adam Bodnar wypowiedział się na temat tego, że niektórzy lekceważą nakaz noszenia maseczek: „absolutnie potępiam zachowanie społeczne polegające na odmawianiu noszenia maseczek”. Dodał również, że „musimy sobie zdawać sprawę z tego, jakie jest zagrożenie”. Zmiana przepisów Rzecznik Praw Obywatelskich zaznaczył także, że problemem są przepisy, które nie regulują tego tak, jak powinny: „kłopot z maseczkami polega na jakości naszych regulacji prawnych”. „Faktycznie w naszych przepisach ustawowych nie ma twardego wymogu noszenia maseczek. Tam jest przepis, który mówi o podejrzeniu choroby: że jeśli mamy podejrzenie, to możemy mieć obowiązek zakrywania twarzy. A to, co się dzieje na poziomie rozporządzeń, może być pójściem za szeroko w stosunku do tak zwanej delegacji ustawowej” - powiedział Adam Bodnar. RPO zaznaczył również, że zwracał uwagę na ten temat premierowi: „W związku z tym niektóre argumenty podnoszone przez osoby, które nie chcą nosić maseczek "są uzasadnione". Zwracałem uwagę premierowi, że trzeba poprawić przepisy,...

dzieci roznoszą koronawirusa
Adobe Stock
Aktualności
To już pewne: DZIECI zarażają koronawirusem! To one roznoszą COVID-19
Będzie nawet 10 tys. przypadków dziennie, jeśli nic się nie zmieni. „Dzieci są głównym czynnikiem, który obecnie wpływa na rozprzestrzenianie koronawirusa. Zakażają rodziców i dziadków. I nagle gdzieś indziej ten wirus wybucha" - mówi ekspert.

Około 80 proc. dzieci choruje bezobjawowo lub objawy są znikome. Takie dzieci jednak nie są poddawane testom. Wracają ze szkoły do domów i zarażają bliskich. Eksperci grzmią, że jeśli nic się nie zmieni - będziemy notować kolejne fale wzrostu zachorowań. Dr Jakub Zieliński z Zespołu Modelu Epidemiologicznego ICM Uniwersytetu Warszawskiego uważa, że zakażonych koronawirusem może być nawet 10 razy więcej, niż wykazują to oficjalne dane. Zdaniem eksperta w ciągu miesiąca liczba wykrywanych przypadków COVID-19 może dojść nawet do 10 tys. dziennie. Dzieci źródłem zakażenia „Z naszego modelu wynika, że to w znacznej mierze dzieci są głównym czynnikiem, który obecnie wpływa na rozprzestrzenianie koronawirusa. Mamy rozproszone w naszym modelu »ludziki« – ponad 30 mln. Odwzorowują one zagęszczenie ludności w Polsce. Śledzimy poruszanie się ich w modelu. Wiemy, ile w gminach jest szkół. Nasz model pokazuje, że szkoły są tak naprawdę »złośliwymi« ogniskami" – mówi dr Zieliński. Ogromne niedoszacowanie? Dr Paweł Grzesiowski, pediatra, immunolog i ekspert ds. zakażeń mówi, że tak naprawdę nie znamy skali zakażeń , ponieważ większość dzieci choruje bezobjawowo: „Mamy do czynienia z ogromnym niedoszacowaniem. Około 80 proc. dzieci choruje bezobjawowo lub skąpo objawowo i oni nie są objęci w statystykach, ponieważ ich się nie testuje. A oni wracają do domów i roznoszą wirusa. To, że mamy relatywnie mało zakażeń wśród nauczycieli, też nie świadczy o małej skali zakażeń, bo ich po kontakcie z zakażonym uczniem czy innym nauczycielem także się nie bada. Dlatego bezwzględnie powinniśmy wrócić do systemu testowania zgodnego z nauką - głównym sposobem walki z wirusem - oprócz masek i dezynfekcji - jest śledzenie kontaktów i robienie testów. To ślepy zaułek. (...) Ten potężny...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz