Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
nowe rozporządzenie
Adobe Stock/Facebook Ministerstwo Zdrowia
Aktualności

Pilne: Wkrótce nowe rozporządzenie ws. masek. Już nikt się nie wymiga od ich noszenia

Za kilka dni może wejść w życie rozporządzenie nakazujące noszenia jedynie masek chirurgicznych lub z filtrem. W takim przypadku nie będzie można już zasłaniać twarzy szalikiem, kominem, a nawet bawełnianą maseczką.   

W ciągu najbliższych dni rząd ma wydać nowe rozporządzenie w sprawie maseczek. W tej sytuacji obowiązkowe będzie noszenie maseczek chirurgicznych lub maseczek filtrujących. Nie wystarczą już maski wielokrotnego użycia. Pod znakiem zapytania stoi także noszenie przyłbic. Podejmowane przez rząd kroki mają pomóc w walce z pandemią koronawirusa, by nie dopuścić do ponownego, drastycznego wzrostu zakażeń. 

Suche utonięcie i wtórne utonięcie: objawy, przyczyny, pierwsza pomoc

Nowe rozporządzenie - maseczki

„Trzeba zapomnieć o tych pseudoochronach, to jest zawracanie głowy. Chodzi o to, aby używać porządnych masek” - zapowiedział główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban. Minister zdrowia poinformował, że rozważa ten pomysł.

„Oprócz tego, że pan minister wyda rozporządzenie, to jest jeszcze apel do państwa, aby do tego rozporządzenia się jeszcze zastosować” - powiedział Andrzej Horban. Określił także, jakie maseczki trzeba będzie nosić: „Chodzi o to, żeby używać porządnych masek, przynajmniej masek tzw. chirurgicznych, nie mówiąc już o maskach z filtrem". 

Rozporządzenie już dzisiaj?

Prof. Andrzej Horban zapowiedział, że możliwe jest wydanie takiego rozporządzenia już dzisiaj (19.02.2020 r.): „Minister zdrowia ma dziś wydać rozporządzenie, na mocy którego zostanie wprowadzony obowiązek noszenia maseczek chirurgicznych”.

Sam minister zdrowia zdementował jednak informacje o tak szybkiej decyzji w sprawie maseczek. W wywiadzie dla WP Adam Niedzielski powiedział: „Dzisiaj takiego rozporządzenia nie będzie, ale zastanawiamy się, czy te maseczki nie powinny zostać dookreślone, jeśli chodzi o standard ich noszenia, bo mamy wskazane pewne zamienniki w postaci np. szalików i trzeba będzie z tego zrezygnować”. Minister zdrowia odniósł się też do noszenia przyłbic: „trzeba również dać wyraźny sygnał ws. przyłbic, które również są zbyt często noszone”. 

Źródło: wiadomosci.onet.pl, tokfm.pl


Zobacz także: 

Jak pomóc dzieciom oswoić się z maseczkami na twarz?
AdobeStock
Zakupy
Dzieci mogą bać się masek. Jak je z nimi oswoić?
Eksperci zalecają, by przyzwyczajać dzieci do widoku ludzi w maseczkach, nosząc je np. w domu. Co jeszcze warto zrobić?

Powszechny obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej stał się faktem (zwolnione z niego są jedyne osoby, które nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym albo głębokim lub niesamodzielności oraz dzieci poniżej 4 roku życia). Nie jest to jednak normalny widok i często nawet w nas, dorosłych, budzi niepokój, więc nie powinniśmy się dziwić, że dzieci boją się osób w maskach. Jak pomóc im pokonać lęk? Oto porady ekspertów. Jak pomóc dzieciom oswoić lęk przed maskami? Dobrym pomysłem jest zakładanie maski na chwilę w domu, a później jej zdejmowanie. W ten sposób dziecko zauważy, że w masce i bez jest ta sama osoba, np. mama lub tata i ta maska przestanie być już tak bardzo budzić grozę, a stanie się czymś normalniejszym. Ważne jest też, by zawsze, gdy ma się maseczkę na twarzy , o wiele precyzyjniej tłumaczyć dziecku, czego się od niego oczekuje lub w czym jest problem, ponieważ nie widząc twojej mimiki, nie jest ono w stanie uchwycić dokładnego sensu twojego przekazu. Niezwykle istotne jest również to, by uświadamiać dziecko, że nosząc maskę, chronimy innych i że jest to przejaw naszej odpowiedzialności i troski, i że nie trzeba się tego bać. Jednocześnie unikajmy krytykowania strachu dziecka. Powinniśmy przyznać, że rzeczywiście może być to niepokojące, jeśli nie wiemy, kto kryje się za maską. Aby oswoić ten widok, warto wypróbować rady dra Christophera Willarda, psychologa z Cambridge w stanie Massachusetts, czyli: pozwalać dziecku na zadawanie pytań. Jego dociekliwość wynika z chęci zrozumienia, a im bardziej zrozumiałe będą maski, tym mniej lęku wywołają; uszyć z dzieckiem własne maski , wykorzystując materiał z zabawnym motywem; dziecko może zaprojektować własną maskę samodzielnie; pozwalać dziecku powyżej...

nowy szczep koronawirusa
Adobe Stock
Aktualności
Nowy szczep koronawirusa - objawy, szczepionka, zaraźliwość
Nowy szczep koronawirusa jest bardziej zaraźliwy, niż dotychczasowa odmiana. WHO jest zdania, że zmutowany koronawirus nie powinien nas niepokoić bardziej, niż jego dotychczasowa odmiana. Prawdopodobnie szczepionka, która właśnie wchodzi na rynek, zadziała także na nową mutację koronawirusa.

Nowy szczep koronawirusa w Wielkiej Brytanii pojawił się prawdopodobnie już we wrześniu, jednak dopiero 14 grudnia  brytyjski minister zdrowia poinformował oficjalnie o wykryciu nowej odmiany koronawirusa. Według ekspertów rozchodzi się on aż o 70 procent szybciej, niż odmiana, którą znamy. Nie jest jednak bardziej zabójczy. Spis treści:  Nowy szczep koronawirusa w Wielkiej Brytanii Nowa mutacja – badania Zmutowany koronawirus, a szczepionka Nowy szczep koronawirusa w innych krajach Nowa mutacja koronawirusa – objawy Zmutowany koronawirus u osób bezobjawowych Nowy szczep koronawirusa – czy rozprzestrzenia się szybciej? Nowa mutacja - bardziej zaraźliwa u dzieci? Nowy szczep koronawirusa w Wielkiej Brytanii Nowy szczep koronawirusa w Wielkiej Brytanii pojawił się podobno już we wrześniu. Oficjalnie jednak brytyjski minister zdrowia poinformował o tym 14 grudnia. To właśnie w tym okresie wyniki przeprowadzonych badań pokazały, że w Londynie przyczyną większości zachorować jest właśnie nowa odmiana koronawirusa. Odnotowano wtedy już 6 tys. zakażeń zmutowanym koronawirusem. Nowy szczep koronawirusa VUI-202012/01 aktualnie najintensywniej występuje w Londynie i południowo-wschodniej Anglii, jednak wykryto go także w innych częściach Wielkiej Brytanii. Nowa mutacja jest jedną z odmian koronawirusa, który rozprzestrzenił się na całym świecie. Nowa mutacja – badania Eksperci podają, że nowa mutacja wirusa jest bardziej zaraźliwa , jednak uspokajają również, że nie jest bardziej zabójcza. Aktualnie badania są w trakcie: „Badania nad przeciwciałami trwają w czasie, gdy o tym rozmawiamy. Spodziewamy się wyników badań w najbliższych dniach i tygodniach” - powiedziała Maria van Kerkhove z WHO. „Dane są niepokojące. Na szczęście nie udowodniono jeszcze, jakoby ten wirus był bardziej...

Skutki uboczne szczepionki na COVID-19
Adobe Stock
Aktualności
Ulotka do szczepionki na COVID-19 już dostępna. Jakie są SKUTKI UBOCZNE?
Szczepionka na COVID-19 jest już stosowana m.in. w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Opracowana została przez magnatów farmaceutycznych – firmy Pfizer i BioNTech, które informują, że większość skutków ubocznych jest łagodna i ustępują one już po kilku dniach.

Brytyjski rząd zamieścił w swoich witrynach internetowych ulotkę dla pacjentów szykujących się do przyjęcia pierwszej szczepionki przeciwko COVID-19 oraz dla pracowników służby zdrowia. Według informacji, które podały firmy Pfizer i BioNTech w ulotce szczepionki mRNA BNT162b2 , lek jest podawany w celu uodpornienia organizmu na wystąpienie choroby COVID-19 wywoływanej przez wirusa SARS-CoV-2. W szczepionce nie znajdziemy jednak nieaktywnego wirusa, jak to bywa najczęściej, ale jedynie fragment jego kodu genetycznego - jest to bezpieczniejsza metoda, która nie powoduje ryzyka zakażenia się chorobą w trakcie szczepienia. Szczepionka może być podawana dorosłym i młodzieży od 16. roku życia. Ma formę zastrzyku podawanego w ramię. Potrzebne są dwie dawki w odstępstwie 21 dni, a odporność pojawia się najwcześniej 7 dnia po drugiej dawce. Co z działaniami niepożądanymi? Skutki uboczne szczepionki COVID-19 Producenci szczepionki na koronawirusa informują, że większość skutków ubocznych jest łagodna i ustępuje w przeciągu kilku dni od wystąpienia. Wyszczególniono następujące działania niepożądane: bardzo częste (występujące częściej niż w przypadku 1 osoby na 10) - ból w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie, ból głowy, ból mięśni, dreszcze, ból stawów, gorączka. częste (występujących poniżej 1 przypadku na 10) zaliczono nabrzmienie bądź zaczerwienienie w miejscu zastrzyku oraz nudności,  rzadkie  (poniżej 1 przypadku na 100) - powiększone węzły chłonne i złe samopoczucie. Zdarzyły się także kilkukrotne reakcje alergiczne u szczepionych pracowników ochrony zdrowia z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Według MHRA (The Medicines and Healthcare products Regulatory Agency), brytyjskiego urzędu regulacji medycznych, każda osoba z historią wstrząsów anafilaktycznych lub ciężkich reakcji alergicznych na leki lub...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak