Pełnoetatowa mama cały dzień spędza z dziećmi
Fotolia
Aktualności

Pobudka wcześnie rano i... tak wygląda dzień z życia każdej mamy!

Większość mam marzy o tym samym: o przespanej nocy i dobie dłuższej o kilka godzin. Jesteś jedną z nich?

Wychowywanie dzieci i zajmowanie się domem to ciężka praca, której prawie nikt nie docenia. Ciągłe zmęczenie, piętrzące się sterty prania, narastająca wściekłość i poczucie winy, że wszystko idzie nie tak – z tym walczą niemal wszystkie "mamy na pełen etat".

Fran, mama 2 dzieci i autorka blogu whingewhingewine.co.uk, opisała, jak wygląda dzień z życia "pełnoetatowej" mamy. Jak sama przyznaje, jej rozkład dnia jest dość przewidywalny, choć czasem pozwala sobie na ekscytujące wyprawy, takie jak... wyjście do zoo. Na ogół dzień wygląda tak:

24h z życia mamy dwójki dzieci

Cała noc: Nie wysypiam się.

5 rano: Jak zawsze budzi mnie niemowlę. Nie zamierza zasypiać. Przeklinam w myślach. Karmię. Ono na mnie wymiotuje. Obiecuję sobie, że później zmienię pościel. Nie mogę się zmusić do otwarcia oczu, chociaż niemowlę szturcha mnie szponami jak u Wolverine'a. Stwierdzam, że obetnę je później, kiedy się nieco rozbudzę.

7 rano: Niemowlę zasypia w moim łóżku. Próbuję zasnąć, nie udaje mi się. Zamiast wstać i się ubrać, tak jak obiecywałam, zostaję w łóżku i przeglądam Facebooka.

Około 8 rano: Zauważam, że maluch nie śpi, prawdopodobnie już od jakiegoś czasu. Wymykam się niemowlakowi, ale się budzi. Zmieniam pieluchę mimo protestów. Schodzimy na dół w piżamach.

8.30 rano: Próbuję namówić malucha do powrotu na górę, umycie się i ubranie. Ona się bawi i nie chce tego robić. Żałuję, że nie zrobiłam tego przed śniadaniem. Poddaje się, znoszę na dół ubrania, żeby ją ubrać. Niemowlę robi kupę, więc zanoszę je na górę, żeby zmienić pieluchę. To jedyny ubrany członek rodziny.

9 rano: Jeśli mam plany, wzdrygam się, zaczynam panikować, że nie jestem jeszcze gotowa i że się spóźnię. Ubieram się. Jeśli nie mam planów, rozważam ubranie się i pójście z dziećmi do parku. Pytam malucha, czy ma ochotę wyjść, wiedząc, że prawdopodobnie powie, że nie.

10 rano: Wychodzę, chociaż i tak się spóźnię albo kładę niemowlę na krótką drzemkę. Być może to czas na obowiązki domowe. Próbuję zachęcić malucha do wyjścia do parku, wydaje mi się to lepszym pomysłem niż siedzenie w domu cały dzień, ale ona dostaje histerii, więc zostajemy w domu, bawimy się w kuchnię albo lalkami. W głowie tworzę listę rzeczy, których z powodu braku czasu nigdy nie zrobię. Próbuję spać z otwartymi oczami.

Południe: Niemowlę już nie śpi. Karmię dzieci (albo po prostu rzucam im trochę jedzenia, a one karmią się same. To z lenistwa, ale jest zdecydowanie więcej bałaganu).

13: Jeśli jeszcze nie wyszliśmy, wychodzimy – prawdopodobnie na spotkanie z innym dziećmi, do parku, może do domu koleżanki, żeby maluchy mogły się pobawić. Będziemy uczestniczyć w fascynującej grze "Moje! Nie, moje!" nad filiżanką zimnej herbaty. Szybko będę żałować tej decyzji.

15: Większość zajęć dla mam z dziećmi się kończy. Obliczam czas do położenia dzieci spać. Kilka godzin. Zabieram się do położenia niemowlaka, czas na drugą drzemkę. Nie bardzo ma na to ochotę. Sadzam malucha przed telewizorem, włączam jakiś okropny program dla dzieci i próbuję uśpić niemowlę.

15.30: Zabawa. Jeden z wielu ekscytujących sposobów spędzania czasu. Może zabawa plasteliną; liczenie do 20 wiele, wiele, wiele razy pod rząd; kolorowanie; czytanie książek, chociaż znamy ich słowa; śpiewanie w kółko "Mam tę moc"; zabawa w chowanego w wersji malucha (siedzenie na kanapie z poduszką na głowie i ciche podśmiechiwanie się) albo coś, przez co będę miała dużo sprzątania.

16.30: Jeśli niemowlę w ogóle zasnęło, właśnie się budzi (chociaż to bardzo optymistyczny scenariusz). Już prawie pora kolacji. Żałuję, że nie byłam zapobiegawcza i nie ugotowałam czegoś w weekend. Niemowlę jest zmęczone i nie w humorze. Słucham malucha krzyczącego "Już? Już?", dopóki kolacja nie będzie gotowa.

18: Pora kąpieli i cała zabawa z tym związana.

18.30: Mąż wraca do domu. Wydech. Jeśli jeszcze go nie ma, zaczynam w myślach na niego wrzeszczeć. Przecież to jego wina, że komunikacja miejska nawala.

19: Kładę dzieci do łóżka, wbrew ich woli. Mówię, że o 21 kładę się spać. Nalewam sobie wina.

20: Jem kolację, piję wino, choć obiecywałam sobie, że nie będę tego robić w tygodniu. Oglądam telewizję, zamierzam wcześnie iść spać.

21: Nie idę spać.

22: Nie idę spać.

22.30: Zasypiam z iPadem w ręce i przyznaję się do porażki.

23: Nie mogę zasnąć. Przypominam sobie, że nie obcięłam niemowlakowi paznokci. Żałuję, że nie zmieniłam pościeli.

Jak wygląda wasz dzień? Jest chociaż trochę podobny do dnia Fran? Piszcie w komentarzach!

Czytaj także: 13 kłamstw potrzebnych mamie, by przetrwać

źródło: parent.co

Histeria u dziecka – przyczyny, jak reagować?

Mama pisze felieton
Fotolia
Mama
Gimnastyka - felieton czytelniczki
No cóż, nie ma co się oszukiwać: po ciąży moje ciało nie wyglądało idealnie. Zbędne kilogramy, za małe ciuchy, fałdki tu i tam, no i to złe samopoczucie. Postanowiłam to zmienić. – Codziennie będę się gimnastykować. Przynajmniej dwie godziny przed południem i godzinkę wieczorem. To pozwoli mi zrzucić zbędne kilogramy i wreszcie poczuć się jak dawniej. Zaczynam od jutra – zakomunikowałam mężowi.

No cóż, nie ma co się oszukiwać: po ciąży moje ciało nie wyglądało idealnie. Zbędne kilogramy, za małe ciuchy, fałdki tu i tam, no i to złe samopoczucie. Postanowiłam to zmienić. – Codziennie będę się gimnastykować. Przynajmniej dwie godziny przed południem i godzinkę wieczorem. To pozwoli mi zrzucić zbędne kilogramy i wreszcie poczuć się jak dawniej. Zaczynam od jutra – zakomunikowałam mężowi. Tego samego wieczoru ubłagałam go, żeby posiedział dwie godzinki z naszą 17-miesięczną Lusią i pojechałam do sklepu sportowego. Wróciłam z karimatą, hantlami, hula-hop, no i oczywiście z pięknym szaro-różowym dresem. Mąż był pod wrażeniem. Następnego dnia wstaję wcześniej. Kąpię się, piję kawę, rozkładam karimatę i wbijam się w mój nowiutki dres (kurczę, okazuje się o rozmiar za mały!). Dziś zaczynam nowe życie, witaj moja dawna figuro ! Robię dwa przysiady na rozgrzewkę, gdy nagle słyszę płacz Lusi. No tak, domaga się mleka. Robię mleko. Pije. Trochę przysypia. Kocim krokiem zbliżam się do karimaty, gdy Lusia budzi się na dobre. Zmieniam jej pieluchę , ale Lusia nie daje za wygraną. Łapie mnie za rękę i ciągnie do swojego kącika z zabawkami. Do południa nie pozwala mi odejść na krok. Naszą zabawę przerywa nieoczekiwany telefon. Mąż dopytuje się, co gotuję na obiad. No tak, ja tu ledwo żyję, a on myśli tylko o rosole! Niech mu tam będzie! W sumie rosół to dobry pomysł, a i Lusia nie będzie głodna. Tylko że nie mam włoszczyzny. Ubieram Lusię, idziemy do sklepu. Zgrzane wstawiamy rosół. No i pranie, bo mąż już nie ma czystych skarpet. W międzyczasie Lusia rozlewa soczek i rozrzuca po całym domu kredki. Łapię mopa – Lusia robi na parkiecie mokre ślady. Po rosołku wreszcie zasypia . Wieszam w łazience uprane skarpetki. – Może chociaż po południu trochę się...

pobudki dziecka - co zrobić, by spało dłużej
Fotolia
Rozwój
Twoje dziecko wstaje skoro świt? Możesz to zmienić!
Pobudki dziecka codziennie o 5 rano mogą wykończyć każdego. Dla dziecka zasada jest prosta - jeśli ono się wyspało, to mama także, prawda? Podpowiadamy, jak przestawić malucha by spał trochę dłużej.

Mamy małych dzieci pokiwają ze zrozumieniem głowami czytając ten tytuł. Pobudki dziecka to temat drażliwych dla wszystkich, a szczególnie dla tych, który od dawna kładą się spać wykończeni, ale budzą się też skoro świt, bo pobudka dziecka odbyła się (znowu!) np. o 4 rano. Zobacz, jakie są sposoby na sprawienie, by pobudki dziecka zgrały się z twoimi i wszyscy byli wyspani. Nie gwarantujemy, że maluch będzie dzięki temu spał do 10, ale dzięki tym sposobom jego pobudka może przesunąć się o 1-2 godziny do przodu, a to już coś, prawda? Pobudki dziecka zbyt rano? Oto kilka rad, jak to zmienić 1. Kładź dziecko wieczorem o godzinę później. Zamiast kąpać, karmić i kłaść od razu spać dziecko o 19, przeciągnij czas przed kąpielą o godzinę. Dzięki późniejszemu pójściu spać, pobudka dziecka rano zmieni się na godzinę późniejszą - być może nie od razu, ale po kilku dniach powinnaś odczuć różnicę. Pamiętaj tylko by wieczornych rytuałów nie przeciągnąć zbyt długo, bo zbyt późne usypianie też nie jest dobre dla smyka. 2. Dobrze zadbaj o otoczenie w sypialni... wywietrz pokój, przygaś światło. To istotne by w pokoju były dobre warunki do spania, bo to dobrze wpływa na dłuższy sen, ale też zapobiega nocnym pobudkom smyka. Wystarczy, że w pokoju będzie 18-20 stopni C, a dziecko powinno spać jak suseł - a na pewno dłużej niż do godziny świtu. 3. Skróć drzemki w ciągu dnia. Niemowlakowi w 2. półroczu życia wystarczą 1-2 drzemki w ciągu dnia. Jeśli jest ich więcej, spróbuj zrezygnować z jednej - najlepiej tej, która jest najpóźniej. Dziecko nie będzie aż tak wypoczęte i łatwiej zaśnie wieczorem. 4. Nie karm po obudzeniu. Czasem dziecko budzi się i od razu woła mamę, bo wie, że dostanie jeść. Spróbuj przedłużyć chwile do czasu śniadania, być może wtedy dziecko nie będzie się budziło od razu, bo będzie wiedziało, że na...

Czy mama może być chora?
Fotolia
Aktualności
Wyznanie chorej mamy: "Jutro będę dobra. Dziś mam to gdzieś!"
Gdy mama jest chora... No właśnie. Czy mama ma prawo chorować?

Mówi się, że mamy nie mogą chorować – dziecko nie da L4 chorej mamie, która potrzebuje odpoczynku i spokoju. Melissa jest mamą trzech dziewczynek i powiedziała "dość". Kiedy mama jest chora, może przestać być "dobrą mamą" i ma prawo myśleć o sobie! "Jutro będę dobrą mamą. Dziś mam to gdzieś" "Czy kiedykolwiek pomyślałaś, że dziś nie będziesz dobrą mamą, że zostawisz to na jutro? Właśnie taka myśl krąży po mojej głowie. To dlatego, że jestem chora. Od 24 godzin mam gorączkę. Mam głos jak postać z Alvina i wiewiórek . Wczoraj cały dzień spędziłam na kanapie, od południa do północy, próbując spać. W tle leciały jakieś filmy dozwolone od 13 roku życia. Żadna z moich córek nie ma 13 lat. Wiem, że słyszały słowa, których nie powinny słyszeć. Ale wczoraj, tak jak dziś, mam to gdzieś. Przez sen wymamrotałam im, że nie mogą nikogo nazywać idiotą ani kretynem. Teraz dziewczynki grają w jakieś gry na tabletach. Prawdopodobnie ich mózgi się rozpłyną od czasu spędzonego przed ekranem w ciągu ostatnich 24 godzin. Jestem zbyt zmęczona i zbyt chora, żeby się o to martwić, chociaż normalnie w kwestii czasu spędzonego przed telewizorem walczę bardziej niż lwica. Staram się kontrolować każdy aspekt ich życia, od tego, co jedzą, do tego, co noszą. Wszystko po to, żeby być jak najlepszą mamą. Cóż, moje dzieci noszą teraz t-shirty mojego męża. Zębów chyba też nie myły od jakiegoś czasu. No trudno. Teraz mam to gdzieś. [...] Jutro będę dobrą mamą. Dziś idę na plażę. Nie ma za co, dzieci". Zgadzacie się z Melissą, że mama ma prawo chorować i kiedy źle się czuje, może na chwilę przestać być "dobrą mamą"? Czy kiedy jesteście chore, wasi partnerzy wam pomagają? Piszcie w komentarzach! Czytaj także:   Apel zmęczonej mamy: "Nie oczekuję wiele. Doceń mnie!"...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj