Polacy wydają fortunę na komunię
Adobe Stock
Aktualności

Polacy wydają zawrotne sumy na prezent komunijny. Połowa z nich sięgnie do swoich oszczędności

Polacy prześcigają się w kupowaniu coraz droższych prezentów na komunię. Niektórzy wydadzą nawet 5 tysięcy! Maj i czerwiec będą dla nas wyjątkowo ciężkimi miesiącami.

Komunia to wydatek nie tylko dla rodziców dziecka, które właśnie przyjmuje ten ważny sakrament, ale również dla jego gości. Z roku na rok wręczane sumy pieniędzy są coraz większe, prezenty coraz droższe. 

Elegancki makijaż na chrzest i komunię świętą – w 7 minut! [WIDEO]

Jako gość komunijny wydasz fortunę

Przyjęło się, że prezenty komunijne muszą być naprawdę wyjątkowe i... wiele kosztować. Coraz rzadziej dziecko dostaje jedynie zegarek lub łańcuszek. Choć zwyczajowo przyjmuje się, że prezent nie powinien być tańszy niż koszty talerzyka – bardzo często wielokrotnie przewyższa tę sumę.

Z przeprowadzonego badania Barometru Providenta wynika, że 21 proc. osób planuje wydać na prezent komunijny tysiąc złotych. Z kolei 9 proc. osób przeznaczy na ten cel aż 5 tysięcy złotych! Rozbieżność jest duża, jednak bardzo wiele zależy od tego, jak bliską osobą jest dla nas dziecko, które przystępuje do Pierwszej Komunii Świętej. Rodzice chrzestni, dziadkowie z pewnością wykosztują się najbardziej.

Komunia największym wydatkiem ostatnich miesięcy

W maju i czerwcu Polacy najwięcej pieniędzy przeznaczą właśnie na prezenty komunijne. Połowa badanych opłaci je z bieżących dochodów, natomiast druga część uszczupli swoje oszczędności.

Z badania wynika również, że Polacy właśnie na prezenty komunijne wydadzą więcej niż na majówkę, Dzień Matki, Dzień Dziecka.

Pamiętajmy jednak, że to, ile dać na komunię, zależy przede wszystkim od nas i naszych możliwości finansowych. Umiar jest bardzo ważny w tej kwestii! Nie chodzi o rodzinną rywalizację lub robienie czegoś „na pokaz”. Najważniejsza przecież jest nasza obecność i cieszenie się razem z dzieckiem z tego wyjątkowego wydarzenia.

Piszemy też o

podziękowania po komunii tekst
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Podziękowania po komunii (tekst): dla gości, dla chrzestnych, dla księdza
Podziękowania po komunii będą miłym akcentem dla wszystkich osób, które przybyły na tę uroczystość. Podpowiadamy, jak podziękować: co napisać oraz jaki podarunek wręczyć gościom po przyjęciu komunijnym.

Podzi ękowania dla gości w formie tekstu powinny wyrażać wdzięczność rodziców i dziecka, które właśnie przyjęło pierwszą komunię świętą, za to, że najbliższe osoby poświęciły swój czas i wzięły udział w tym ważnym wydarzeniu. Jest to miły gest, zwłaszcza że często goście muszą przyjeżdżać z odległych stron kraju, by świętować wraz z dzieckiem. Podziękowania po komunii – tekst Jeśli nie wiecie, co napisać w podziękowaniach po komunii – zainspirujcie się naszymi propozycjami. Podziękowania powinny być uroczyste, pasujące do charakteru tego wydarzenia. Ważne również, by nie były zbyt długie – wtedy po prostu mogą kogoś znudzić. Podziękowania po komunii dla gości Drodzy Goście, dzięki Waszej obecności ten dzień był naprawdę wyjątkowy. Jesteśmy Wam wdzięczni za Waszą obecność na uroczystości Pierwszej Komunii Świętej (imię dziecka). *** Serdecznie dziękuję za modlitwę, życzenia i prezenty oraz chęć dzielenia radości w dniu mojej Pierwszej Komunii Świętej (podpis dziecka). *** Kochani Goście! Serdecznie dziękujemy za przybycie na uroczystość przyjęcia Sakramentu Komunii Świętej przez naszą córeczkę/ naszego syna (wpisać imię dziecka). Dziękujemy również za otrzymane życzenia i wspaniałe prezenty. *** Z całego serca bardzo dziękuję za Twoją obecność w tak ważnym dniu, gdy w moim serduszku zamieszkał Pan Bóg. Dziękuję za udział w uroczystości Pierwszej Komunii Świętej (podpis dziecka). *** Serdecznie dziękujemy za przybycie na uroczystość przyjęcia Sakramentu Pierwszej Komunii Świętej przez naszego synka/ naszą córkę (wpisać imię dziecka). Dziękujemy również za piękne życzenia i prezenty. *** Kochani! Cieszymy się, że mogliśmy dzielić naszą radość razem z Wami z przyjęcia Sakramentu Komunii Świętej przez naszą...

prezent na komunię dla dziewczynki
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Prezent na komunię dla dziewczynki 2022: ciekawy, fajny, oryginalny. Co kupić na komunię?
Wybór prezentu na komunię dla dziewczynki wcale nie musi spędzać snu z powiek. Korzystając z naszych pomysłów, możesz sprawić, że stanie się on niezapomnianą pamiątką. Podpowiadamy, jaki prezent kupić na komunię dla dziewczynki. Co dają chrzestna i chrzestny, a co inni goście?

Prezent na komunię dla dziewczynki powinien być przemyślany, dopasowany do okazji oraz zainteresowań młodej katoliczki. To musi być coś, co nie zużyje się po kilku użyciach i coś, czego dziecko nie odstawi od razu na półkę. Jeśli chcesz, aby twój prezent był wyjątkowy i posłużył dziewczynce na długie lata, przejrzyj naszą listę i się zainspiruj! Poniżej przedstawiamy pomysły na ciekawe prezenty na komunię dla dziewczynki. Ważne, by dobrze przemyśleć wybór prezentu na komunię i rozeznać się w propozycjach. Pomysł na prezent komunijny dla dziewczynki to nie tylko zegarek lub medalik. Takim fajnym i oryginalnym prezentem na komunię dla dziewczynki może być na przykład... sztabka złota. Sprawdź nasze pozostałe podpowiedzi. Spis treści: Prezent na komunię dla dziewczynki – pieniądze Prezent dla dziewczynki od chrzestnej na komunię Niedrogi prezent na komunię dla dziewczynki  Pamiątki komunijne dla dziewczynki Tradycyjne pamiątki komunijne dla dziewczynki Oryginalny prezent na komunię dla dziewczynki Prezent na komunię dla dziewczynki Z okazji komunii możemy podarować dziewczynce kopertę z pieniędzmi. W ten sposób dołożymy się do czegoś, na co dziecko od dawna zbiera i pomożemy mu zrealizować plany – choć pojawia się pytanie, ile się daje na komunię w kopercie. Nad takim prezentem nie trzeba się zastanawiać, a dodatkowe fundusze zawsze się przydadzą. Pamiętaj też, by do koperty dołączyć życzenia na komunię . Jeśli jednak chcemy postawić na coś oryginalnego, coś, co dziecko zapamięta na dłużej, będzie dla niego wyjątkową pamiątką, musimy postarać się nieco bardziej. Jaki będzie najlepszy prezent na komunię dla dziewczynki? Co podarować od chrzestnej? Co może kupić mama, tata czy ciocia? Przedstawiamy naszą listę najbardziej sprawdzonych prezentów na...

Życzenia na komunię od chrzestnej i chrzestnego
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Życzenia na komunię od chrzestnej i chrzestnego [ORYGINALNE ŻYCZENIA]
Życzenia na komunię od chrzestnej lub chrzestnego są nie tylko pięknym uzupełnieniem uroczystości przyjęcia Eucharystii, ale także na długo pozostaną w pamięci dziecka. To wyjątkowa okazja, która wymaga odpowiedniej oprawy. Oto najpiękniejsze życzenia na pierwszą komunię świętą dla chrześniaka i chrześniaczki, które przygotowałyśmy specjalnie dla ciebie.

Rodzice chrzestni często zastanawiają się, jaki mądry prezent na komunię przygotować dla chrześniaczki lub chrześniaka. Warto pamiętać jednak, że sakrament Eucharystii to przede wszystkim przeżycie duchowe, a płynące prosto z serca życzenia na komunię od matki chrzestnej i ojca chrzestnego będą stanowić idealne uzupełnienie podarku. Zobacz najpiękniejsze propozycje życzeń na pierwszą komunię od matki chrzestnej i ojca chrzestnego. Życzenia komunijne od chrzestnej dla dziewczynki i chłopca W tym wyjątkowym dniu przyjęcia sakramentu Eucharystii życzę Ci niezliczonych łask bożych, abyś w życiu kierował (-a) się wiarą, uczciwością i miłością. Niech każdy dzień twojego życia będzie tak wyjątkowy jak dzień, w którym przyjąłeś (-ęłaś) do serca swego Pana Jezusa. *** Bądź szczęśliwy (-a) z Bogiem w sercu. *** Nie wstydź się Jezusa. On jest źródłem prawdziwej siły, wiary i miłości. *** Od tej chwili stałeś (-łaś) się dzieckiem pana Jezusa. Niech w twoim sercu na zawsze goszczą miłość i wiara, a Jezus w swojej dobroci będzie Cię wspierał i prowadził przez życie. *** Panie Jezu, pobłogosław (imię dziecka) i miej go (ją) zawsze w opiece. *** W dniu gdy przyjmujesz po raz pierwszy Komunię świętą, razem z Tobą przeżywamy Twoje spotkanie z Jezusem. Niech ten wyjątkowy dzień na zawsze zostanie w Twojej pamięci. Błogosławieństwa bożego, wszelkiej pomyślności i uśmiechu na buzi życzy matka chrzestna. Życzenia komunijne od chrzestnego dla dziewczynki i chłopca Niech łaski boże będą dla Ciebie obfite, a miłość w Jezusie nieustająca. *** Sakrament Pierwszej Komunii Świętej jest symbolem Jezusa w Twoim sercu, znakiem nieskończonego przymierza i wiary w miłość Boga. Niech Pan Bóg otoczy Cię łaską, a Jego słowo stanie się Twoim życiowym kierunkowskazem w trudnych...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj