Policja przesłuchała matkę chłopca zostawionego w oknie życia
Fotolia
Aktualności

Będą zarzuty dla matki chłopca zostawionego w oknie życia? Już po przesłuchaniu

17-letnia matka chłopca zostawionego w ostrowskim oknie życia została przesłuchana. Dlaczego ją przesłuchano? Sprawdź, co na ten temat mówi policja!

W piątek, 3 lutego, w oknie życia ośrodka wychowawczego sióstr elżbietanek w Ostrowie Wielkopolskim znaleziono noworodka. Od kilku dni w mediach pojawiają się informacje o zamiarze przesłuchania matki dziecka przez prokuraturę. Porzucony noworodek był zwinięty w ręcznik, nie miał odciętej pępowiny. Mimo wychłodzenia i trudności z oddychaniem, po przewiezieniu do szpitala jego stan się poprawił.

Po otrzymaniu zawiadomienia o porzuceniu chłopca policja i prokuratura zaczęły poszukiwania jego matki. Znaleziono ją w szpitalu. Policjanci ustalili, że matka dziecka ma 17 lat i ukrywała ciążę przed rodziną.

Poszukiwania matki pozostawionego noworodka i wszczęcie postępowania są całkowicie sprzeczne z ideą okna życia. Okna życia powinny gwarantować anonimowość i umożliwiać kobietom oddanie dziecka bez jakichkolwiek konsekwencji prawnych. Chociaż matce chłopca nie zostaną postawione zarzuty, tłumaczenie funkcjonariuszy, że poszukiwania były podyktowane wyłącznie troską o jej zdrowie, nie są przekonujące.

Okna życia miały być ratunkiem dla niechcianych maluchów. Kobiety, które z różnych powodów rozważały oddanie dziecka, powinny czuć się bezpiecznie i komfortowo. Świadomość, że oddanie dziecka do okna życia może się wiązać z interwencją policji i przesłuchiwaniami będzie do tego zniechęcać Co stanie się z maluchami, których mamy nie chcą lub nie mogą ich wychowywać?

Jakie jest wasze zdanie na ten temat? Czy policja powinna szukać matki porzuconego chłopca?

Czytaj także: Matka przyprowadziła do okna życia 1,5-roczne dziecko

Źródło: rp.pl

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

Dlaczego okno życia jest dobrym rozwiązaniem
Fotolia
Aktualności
Okno życia - czy to dobre rozwiązanie?
Z jednej strony inicjatywa stworzona po to, by ratować niechciane potomstwo, z drugiej zaś przyzwolenie na anonimowe porzucanie dzieci. Dla wielu kobiet, które decydują się zostawić nowo narodzonego malucha w oknie życia, to ostateczność.

„Znaleziono ciało noworodka…” – co chwila słyszymy tego rodzaju doniesienia w prasie lub telewizji. Sprawa taka, jak ta dotycząca noworodka ze Szczecina pokazuje, że kobiety w ogóle nie mają świadomości tego, że można oddać dziecko w legalny sposób. Sądzą, że jeżeli oddadzą dziecko, zostaną osądzone przez społeczeństwo. W obawie przed konsekwencjami jedne kobiety wpadają w pułapkę własnych decyzji i porzucają maleństwa narażając je na śmierć. Inne wiedzą, że są możliwości, dzięki którym można uniknąć najgorszego. Dlaczego kobiety decydują się na oddanie dziecka do okna życia. Czy naprawdę nie mają innego wyjścia? Lepsze okno życia niż śmietnik Wiele kobiet uważa, że oddanie swojego dziecka to straszny czyn, wręcz nawet przestępstwo. Często te, które urodziły, a nie czują się matkami, decydują się porzucić nowo narodzonego maluszka gdziekolwiek, byleby mieć kłopot z głowy. Niechciane noworodki albo kończą na śmietniku, albo zostają porzucone na ulicy – zdarza się nawet, że trafiają do rzeki. Matki pozbywają się ich w wyjątkowo okrutny sposób, traktując je jak zbędny przedmiot. Dlatego w trosce o dobro nowo narodzonych dzieci powstały „okna życia”, niosące pomoc nowo narodzonym dzieciom. Są to specjalnie przygotowane miejsca, zapewniające anonimowość i umożliwiające matkom bezpieczne pozostawienie dziecka. Pierwsze polskie okno życia otwarto 19 marca 2006 roku u sióstr nazaretanek w Krakowie. Teraz jest ich znacznie więcej, a liczba uratowanych dzieci wzrasta z roku na rok. Jak działa „okno życia” Procedura pozostawienia malucha w „oknie życia” jest niezwykle prosta. Po otwarciu okna uruchamia się automatycznie dyskretny alarm, po czym dziecko przewożone jest do szpitala, gdzie przechodzi niezbędne badania. Jeśli jest zdrowe, trafia do pogotowia rodzinnego. Następnie...

Okno życia
AdobeStock
Aktualności
Niemowlę w białostockim oknie życia. Miało przy sobie karteczkę
To kolejny przypadek w ciągu kilku ostatnich tygodni. Dziecko trafiło już pod opiekę lekarzy.

Do okna życia przy ul. Słonimskiej 8 w Białymstoku w nocy z poniedziałku na wtorek trafiła 3-tygodniowa dziewczynka.  Niemowlę znajdowało się w wiklinowej kołysce, a przy dziewczynce znaleziono butelkę z mlekiem oraz kartkę, na której było napisane imię dziecka , a także miesiąc urodzenia (sierpień). Sabinka, bo tak ma na imię dziewczynka, czuje się dobrze, jest zadbana i zdrowa. Na razie trafiła pod opiekę lekarzy. Szansa na przeżycie W Białymstoku to już trzeci taki przypadek. Dwa tygodnie temu znaleziono także noworodka w oknie życia w siedzibie Caritas w Sandomierzu. Obecnie w całym kraju takich punktów jest ok. 60. Okna życia to miejsca, gdzie matki mogą anonimowo zostawić noworodka, którym nie chcą lub nie są w stanie się opiekować. Punkty takie powstały po to, by nie porzucano dzieci w przypadkowych miejscach, np. na śmietniku. Osoby opiekujące się oknami są przeszkolone przez lekarzy, jak zajmować się maluszkami. Sprawdzają, czy dziecko oddycha i czy nie ma żadnych obrażeń. Następnie dzwonią po pogotowie oraz policję. W następnej kolejności maluch trafia do pogotowia rodzinnego. Po 6 tygodniach, jeśli matka nie zgłosi się po dziecko, zostaje uruchomiona procedura adopcyjna . W oknie życia rodzice mogą zostawić noworodka anonimowo. Jedynym sposobem na odzyskanie dziecka jest ujawnienie swojej tożsamości i poddanie się badaniom DNA. Bez tożsamości Choć miejsca takie są często szansą na przeżycie dla porzuconych maluszków, to nie można jednak zapomnieć, że rozwiązanie to narusza prawo dziecka do tożsamości. Maluch taki nigdy nie dowie się, kim była jego matka . Komitet Praw Dziecka ONZ uważa, że lepszym rozwiązaniem jest procedura anonimowego porodu w szpitalu, która polega na tym, że matka rodzi anonimowo, ale jej dane są przechowywane i dziecko ma je prawo poznać, gdy skończy 16 lat. Źródło: bialystokonline.pl, se.pl

noworodek zostawiony w "Oknie życia"
Adobe Stock
Aktualności
Kruszynka, wciąż z pępowiną, pozostawiona w "oknie życia"
Dźwięk alarmu rozdzwonił się w sobotę wieczorem. W oknie leżała świeżo urodzona dziewczynka. Miała jeszcze pępowinę. Płakała. Jej mama nie chciała córeczki? Zostawiła ją w "oknie życia".

Kobieta, która urodziła to maleństwo chociaż w ten sposób ocaliła mu życie.  To już drugie dziecko zostawione w koszalińskim "oknie życia", istniejącym od 2009 roku. Pierwsze maleństwo znaleziono 3 stycznia 2016 roku. "Piękna dziewczynka" Alarm rozdwonił się w Domu Samotnej Matki w Koszalinie, o godz. 18.43. W oknie znajdowała się świeżo urodzona, płacząca dziewczynka. "Piękna dziewczynka" - powiedziała siostra Barbara Wilkowska ze Wspólnoty Łaski Bożej widząc znalezione dziecko. "Powiedziałam jej wiele razy że ją kocham, że jest chciana i potrzebna " - dodała wzruszona. "Ona tego nie rozumie, ale jestem przekonana, że jakoś to do niej dociera" - mówi. Placówka podlega Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. "Po raz kolejny okazuje się, że okno jest potrzebne. To przestrzeń ratująca życie " - powiedział dyrektor tamtejszego Caritasu ks. Tomasz Roda. Radości z faktu, że po raz  kolejny udało się ocalić maleństwo nie kryje również kierowniczka placówki. Dziecko było dopiero co urodzone Na alarm pierwsza zareagowała Agnieszka Jokiel, dla której był to to pierwszy dzień pracy w Domu Samotnej Matki. "Dziecko było dopiero co urodzone. Widać było owiniętą pępowinę "- relacjonuje. Jak podkreśla, w takich przypadkach  obowiązują konkretne procedury. Dlatego zostały powiadomione natychmiast pogotowie i policja . Dziecko zostało  zabrane - tłumaczy. O jego dalszym losie zdecyduje sąd i ośrodek adopcyjny. "Okna życia" ratują dzieci "Okno życia" to miejsce, gdzie matki mogą anonimowo zostawić maleństwo, którym nie chcą lub nie są w stanie się opiekować. Miejsca takie powstały po to, aby dać takim dzieciom szansę życia i nie porzucać ich w przypadkowych miejscach, np. na śmietniku. Zgodnie z procedurami, maluszki takie przebywają przez...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj