Wyniki
Laureaci
Chcę testować
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
W Polsce żyje 1,2 tys. bezdomnych dzieci
Fotolia
Aktualności

Policzono bezdomnych w Polsce: ponad tysiąc z nich to dzieci!

Rozejrzyj się. W Polsce są bezdomne dzieci. W tym roku naliczono ich ponad tysiąc.

Mogłoby się wydawać, że bezdomność wśród dzieci to problem, który nie dotyczy cywilizowanych krajów, a już na pewno nie występuje w Polsce. Niestety, jak wykazało ogólnopolskie liczenie bezdomnych, przeprowadzone w nocy z 8 na 9 lutego 2017 r., bezdomne dzieci w Polsce to realny problem. Naliczono aż 1201 dzieci do 17 roku życia. Jak to możliwe? 

Polskie bezdomne dzieci

W badaniu bezdomnych z 2015 r. odnotowano 1 892 bezdomnych dzieci, w tym 594 przebywających poza placówkami pomocowymi (w liczeniu bezdomnych uwzględnia się nie tylko osoby mieszkające "na ulicy", ale także przebywające w różnego rodzaju ośrodkach pomocy). W tym roku przedstawiciele gmin i miast dotarli do 1,2 dzieci. Cieszyć może to, że jest ich mniej niż 2 lata temu, jednak w komentarzach do badania nie brakuje opinii, że dane o liczbie bezdomnych w Polsce są zaniżone. Niektóre źródła twierdzą, że nawet o połowę.

W Polsce żyje 1,2 tys. bezdomnych dzieci
materiały prasowe

Skąd dzieci wśród bezdomnych? 

Odpowiedzi można szukać w przyczynach bezdomności, podanych przez Ministerstwo: 400 osób wskazało na opuszczenie placówki wychowawczo-opiekuńczej, prawie 1,5 tys. z powodu przemocy domowej, a ponad 12 tys. z powodu konfliktów rodzinnych. 80 proc. bezdomnych stanowią mężczyźni po 4o roku życia, bezdomnych kobiet jest prawie 5,5 tys. Połowa polskich bezdomnych nie ma dachu nad głową od ponad 5 lat, 1,8 tys. od ponad 20. 

Jakie są przyczyny bezdomności
materiały prasowe


"W Stanach Zjednoczonych bezdomność dłuższa niż rok jest uznawana za chroniczną. Po tym okresie człowiek wymaga znacznie większej pomocy w wychodzeniu z bezdomności niż na początku" – powiedziała "Gazecie Wyborczej" Julia Wygnańska, ekspertka Komisji ds. Przeciwdziałania Bezdomności przy Rzeczniku Praw Obywatelskich. Mamy ogromną nadzieję, że odpowiednie służby pochylą się nad dziećmi, tak, by za kilka lat nie zasiliły szeregu tych, którzy są chronicznie bezdomni. 

Ogólnopolskie liczenie bezdomnych

Akcję liczenia bezdomnych organizuje co 2 lata Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Poprzednie badanie odbyło się w styczniu 2015 roku – wtedy naliczono ponad 36 tys. bezdomnych, w tym roku 33,4 tys. Przedstawiciele miejskich i gminnych służb odwiedzali schroniska dla bezdomnych, szpitale, dworce, pustostany, zakłady opiekuńcze i inne miejsca, w których mogą przebywać bezdomni. Najwięcej bezdomnych spotkano w województwach mazowieckim i śląskim, najmniej w podlaskim.

ilu w Polsce jest bezdomnych?
materiały prasowe


Dane o liczbie niepełnoletnich bezdomnych w Polsce są alarmujące. Trzeba mówić o tym głośno, szukać dojścia do dzieci bez domów, tak by pomóc im odmienić swój los i nie skazywać ich na dalszą bezdomność.

Zobacz też:

Rzecznik Praw Dziecka: "Potrzebujemy Narodowej Strategii przeciw Przemocy wobec Dzieci" [WIDEO]

Fotolia.pl
Problemy z zajściem w ciążę
Czy skandal z in vitro zaszkodzi innym parom oczekującym na zabieg?
Klinice, w której doszło do skandalu - po zabiegu in vitro kobieta urodziła nieswoje dziecko - ministerstwo zdrowia wypowiedziało już umowę. Jak to wpłynie na inne pary, które chcą skorzystać z zapłodnienia pozaustrojowego?

Skąd ten skandal – czyli awantura o pomyloną komórkę jajową   Chodzi o sprawę zapłodnienia pacjentki ze Szczecina poddanej procedurze in vitro prawdopodobnie nie jej komórką jajową . Po badaniach DNA dziecka, które na świat przyszło z wadami genetycznymi, miało okazać się, że kobieta, która je urodziła, nie jest jego biologiczną matką – informują ogólnopolskie media. I podają również, że prawdopodobnie doszło do błędu przy zabiegu zapłodnienia in vitro . Nasienie męża zamiast z komórką jajową żony mogło zostać połączone z komórką innej kobiety. (Choć nie wykluczono również celowego działania pracowników kliniki). Dziecko urodziło się z wadami genetycznymi. Noworodek przebywa teraz w szpitalu. 30-letnia kobieta wraz z mężem poddała się zabiegowi pozaustrojowego zapłodnienia w Laboratorium Wspomaganego Rozrodu w szpitalu w Policach, który jest częścią szpitala klinicznego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Laboratorium korzysta z rządowego "Programu - Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013-2016" .   Rząd ukarał klinikę karą finansową i wypowiedział jej umowę   Krajowy konsultant w dziedzinie położnictwa i ginekologii prof. dr. hab. Stanisław Radowicki po przeprowadzonej kontroli w placówce uznał, że podczas wykonywania zabiegu in vitro nastąpił tam błąd techniczny mający znamiona błędu medycznego, dlatego ministerstwo zdrowia skierowało sprawę do prokuratury. Oprócz tego resort zaczął wyciągać sankcje od kliniki w której doszło do skandalu z in vitro w tle. - 30 stycznia nałożyłem karę finansową na Klinikę Ginekologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego - powiedział minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Jak dodał minister, podjął też decyzję o wypowiedzeniu klinice rządowego programu in vitro.  – W ciągu miesiąca program zostanie w tej...

W Polsce rodzi się coraz więcej dzieci
Fotolia
Aktualności
Tłumy na porodówkach! Rośnie liczba urodzeń w Polsce
Szacuje się, że w 2016 roku przyszło na świat o 15 tysięcy dzieci więcej niż w 2015 roku. Czy to pierwsze efekty programu 500 plus? Nie wszyscy się z tym zgadzają!

Chociaż Główny Urząd Statystyczny nie przedstawił jeszcze oficjalnych danych dotyczących urodzeń w 2016 roku, już teraz możemy przypuszczać, że ubiegły rok był rekordowy! Rośnie liczba urodzeń W wywiadzie dla TVP Info Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, poinformowała, że w 2016 roku na świat przyszło 15 tysięcy więcej dzieci niż w 2015 roku (w 2015 roku urodziło się 370 tysięcy maluchów, a szacowana liczba urodzeń w 2016 roku wynosi 383-386 tysięcy). Jeśli te dane się potwierdzą, będzie to najlepszy wynik od kilku lat! Według Rafalskiej tak duży wzrost urodzeń jest wynikiem programu 500 plus. "Realizacja rządowego programu 500 plus przynosi spodziewane efekty. Porównując listopad roku 2016 do roku 2015 w skali całego kraju, urodziło się ponad 5 tys. dzieci więcej" – powiedziała Rafalska. Czy wzrost liczby urodzeń to efekt 500+? Już w sierpniu pisaliśmy o rekordowej liczbie narodzin w pierwszym półroczu 2016 roku , w porównaniu z ubiegłym rokiem. Według naszych czytelniczek dodatkowe 500 zł nie ma jednak wpływu na liczbę urodzeń w Polsce. Przeczytajcie, co napisały pod artykułem: "Żadne 500+nie zmusi mnie do zajścia w ciążę. Mam swoje dzieci i rząd nigdy nic mi nie dał, jak zaszłam w ciążę, zostałam zwolniona z pracy, a macierzyńskie też nie miałam wypracowane takie były czasy" – Maja "Mam 36 lat, dobrą pracę. Dobrą pracę ma także mój mąż. Jestem w pierwszej ciąży. Nie z powodu 500+, a z tego, że już najwyższy czas. Na pewno nie wpłynął na to program. Wiele zamożnych rodzin też raczej nie kieruje się nim w podejmowaniu decyzji o pierwszym czy kolejnym dziecku. Dzieci to nie biznes . Mamy je, bo chcemy je kochać" – AB "Myślę, że więcej urodzeń nie jest wynikiem programu 500+, a efektem programu in vitro finansowanego za rządów PO!!!" –...

znaczący wzrost zachorowań dzieci na odrę
Adobe Stock
Aktualności
Lekarze biją na alarm i mówią o stanie przedepidemicznym!
To jedna z najbardziej zakaźnych chorób, a liczba chorych na nią stale rośnie. Czy zaszczepiłaś przeciw niej dziecko?

      Na alarm bije Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i UNICEF – odra w Europie oraz w Ameryce, Afryce i Azji zbiera bez przerwy tragiczne żniwo. Także w Polsce nieporównywalnie wzrosła liczba chorych. Zobacz, gdzie jest najgorzej i dlaczego rodzice ciągle bagatelizują tę jedną z najbardziej zakaźnych chorób.       Wzrost o kilkaset procent 678 przypadków odry zanotowano od 1 stycznia do 15 kwietnia tego roku w Polsce. I chociaż można by to skomentować w ten sposób, że jak na blisko 38 milionowy kraj jest to liczba niewielka, to eksperci są tym mocno zaniepokojeni. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny w całym 2018 roku zanotowano 339 przypadków odry , podczas gdy w 2017 roku – 63. Jest to znaczący przyrost. - Nie jestem zaskoczony tymi danymi. Mamy do czynienia ze stanem przedepidemicznym . Należy liczyć się z tym, że w 2019 roku będzie do 3-5 tysięcy zachorowań na odrę – komentuje dr Paweł Grzesiowski ze Szkoły Zdrowia Publicznego Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. Epidemiolog podkreślił, że statystycznie jedna osoba na tysiąc chorych na odrę umiera. Dzieci umierają na odrę Problem ogromnej liczby zachorowań na odrę dotyczy całego świata. WHO podała w kwietniu, że w pierwszym kwartale tego roku ze 170 krajów nadeszły zgłoszenia o 112 tys. przypadkach odry. W pierwszym kwartale zeszłego roku było ich 28 tys.  Dane z całego świata wskazują, że mamy do czynienia ze wzrostem liczby zachorowań o wartości 300 proc . w pierwszych trzech miesiącach 2019 roku w porównaniu do pierwszych trzech miesięcy roku 2018 – zwraca uwagę raport WHO. Wiele krajów jest w stanie przedepidemicznym, a we wszystkich regionach świata obserwuje się istotny wzrost zachorowań – informuje Organizacja. Mało tego, odra staje się dużym problemem...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
wierszyk o Mikołaju
Święta i uroczystości
Wierszyk o Mikołaju –​ krótkie, łatwe i śmieszne propozycje
Ewa Janczak-Cwil
Co na odporność dla dzieci
Zdrowie
Co na odporność dla dziecka – 6 skutecznych i sprawdzonych metod [oraz 3 produkty z apteki]
Joanna Biegaj
Adwent
Święta i uroczystości
Adwent: co to jest, kiedy się zaczyna i kończy? Zwyczaje i symbole adwentu
Luiza Słuszniak
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
Mikołajki życzenia
Święta i uroczystości
Życzenia na mikołajki 2022 – oryginalne i śmieszne wierszyki
Joanna Biegaj
Co to są roraty?
Święta i uroczystości
Roraty: co to za msza? Kiedy są odprawiane i jak wyglądają?
Luiza Słuszniak
witamina D
Zdrowie
Witamina D – korzyści, normy dla dzieci dzieci i dorosłych, źródła witaminy D
Małgorzata Wódz
sennik dziecko
Aktualności
Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci
Joanna Biegaj
mleko z czosnkiem
Zdrowie
Mleko z czosnkiem – jak działa, na co pomaga, przepisy
Joanna Biegaj
Glukoza w moczu w ciąży
Zdrowie w ciąży
Glukoza w moczu w ciąży – co oznacza, jakie objawy jej towarzyszą?
Ewa Janczak-Cwil
Zabawy mikołajkowe
Święta i uroczystości
Zabawy na mikołajki: gry, konkursy, zabawy ruchowe i inne pomysły mikołajkowe
Joanna Biegaj
Jak wzmocnić odporność?
Zdrowie
Naturalne sposoby na wzmocnienie organizmu u dziecka: zakwas, oxymel, miód i inne
Adrianna Trusiuk
zasiłki dla samotnej matki
Prawo i finanse
Zasiłki dla samotnej matki –​ co przysługuje? Świadczenia, dodatki, zasiłek z MOPS
Małgorzata Wódz
masa solna przepis i ozdoby z masy solnej
Gry i zabawy
Masa solna – jak zrobić idealną masę solną krok po kroku [PRZEPIS]
Magdalena Drab
dekoracje świąteczne, śnieżynka
Święta i uroczystości
Śnieżynki z papieru – 7 wzorów do wycinania
Agnieszka Szumigaj
Wierszyki świąteczne
Święta i uroczystości
Wierszyki świąteczne: krótkie, śmieszne, dla dzieci, życzenia SMS
Milena Oszczepalińska
gorączka u dziecka
Pielęgnacja
Przegrzanie dziecka: objawy, co zrobić, gdy dziecko jest przegrzane
Małgorzata Wódz
list do Mikołaja
Święta i uroczystości
List do św. Mikołaja – 8 wzorów do druku
Magdalena Drab
Tran dla dziecka
Żywienie
Tran dla dziecka –​ jaki wybrać, od kiedy i ile podawać? Wyjaśnia pediatra
Małgorzata Wódz
jak ubierać niemowlę jesienią
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę jesienią – co założyć dziecku na spacer i w domu?
Joanna Biegaj