sześciolatki w szkole
Fotolia
Aktualności

Politycy, dajcie spokój już tym 6-latkom!

Na posiedzeniu 29 grudnia 2015 r. Sejm cofnął 6-latki do zerówek i zniósł obowiązek przedszkolny dla 5-latków. Efekt? Nasze dzieci znowu znalazły się w środku bałaganu.

Poprawki, które zostały uchwalone przez Sejm 29 grudnia 2015 r. obejmują:

  • zniesienie obowiązku szkolnego dla 6-latków
  • zniesienie obowiązku przedszkolnego dla 5-latków
  • możliwość podjęcia przez rodziców decyzji o pozostawieniu obecnego sześciolatka na drugi rok w 1. klasie
  • możliwość podjęcia przez rodziców decyzji o posłaniu swojego 6-latka do 1. klasy (po odbyciu przez niego rocznego przygotowania przedszkolnego i uzyskaniu pozytywnej opinii Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej).

W przyszłym roku czeka więc uczniów i przedszkolaków (a także nauczycieli i rodziców) kolejny etap tego samego bałaganu, który ciągnie się już od 6 lat.

Nie wiadomo będzie ile miejsc (i nauczycieli!) potrzeba dla dzieci w zerówkach, ile w pierwszych klasach, ile w drugich klasach (bo pewnie część rodziców zechce zostawić swoje sześciolatki na jeszcze jeden rok w pierwszej klasie) – i ile miejsc potrzeba w przedszkolach. Nie liczyłabym jednak, że tych miejsc będzie gdziekolwiek dla naszych dzieci za dużo.

5-latki nie muszą już chodzić do przedszkola…

Chociaż o trwającej od 2009 r. reformie szkolnej można powiedzieć bardzo dużo złego (sama to robiłam nieraz!), to płynęła z niej jedna, niepodważalna korzyść: objęcie obowiązkową edukacją przedszkolną 5-latków i 4-latków. Dzięki obowiązkowemu przedszkolu dla 5- i 4- latków można było nie tylko wcześniej zacząć wyrównywanie szans edukacyjnych dla dzieci z małych wsi, lecz także – wcześniej móc wyłapać ewentualne patologie dotykające dzieci.  

Od wczoraj obowiązek przedszkolny został zastąpiony prawem do wychowania przedszkolnego. To oznacza, że jeśli rodzice wyrażą chęć posłania swojego 4- czy 5-latka do przedszkola, gmina ma obowiązek znaleźć im dla niego miejsce. To także oznacza, że co roku nie będzie wiadomo, ile konkretnie miejsc w przedszkolach potrzeba. A to z kolei znaczy, że raczej będzie tych miejsc mniej, a nie więcej – i przedszkolaki w razie potrzeby będą upychane gdzie popadnie.

…a 6-latki mogą zimować w 1. klasie

Jak pisze Gazeta.pl wczorajsza nowelizacja ustawy umożliwia, by obecne 6-latki (które, przypomnijmy, właśnie we wrześniu 2015 r. wszystkie obowiązkowo poszły do 1. klasy) zostały w 1. klasie jeszcze raz: we wrześniu 2016 r. Rodzice na podjęcie takiej decyzji mają czas do końca marca.

Ministerstwo edukacji szacuje, że z nowej możliwości skorzysta nawet 10-15 procent rodziców obecnych 6-latków. Kto konkretnie? Wcale nie tylko te dzieci, które naprawdę sobie nie radzą w klasie. Czasem motywacja będzie dużo bardziej pragmatyczna:
– Zastanawiam się, czy nie zostawić Anię jeszcze raz w 1. klasie. Nie to, że jej źle idzie, ale im dalej, tym będzie miała trudniej. Zawsze będzie w podwójnym roczniku. Dwa razy więcej kandydatów do liceum, dwa razy więcej na studia – mówi Kasia, mama 6-latki.

Test: czy twoje dziecko jest gotowe do szkoły? – sprawdź!

Zmiany – a raczej odejście od wypracowanych w ostatnich latach zmian – krytykuje była minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska: 
– Dzieci w wieku 6 lat chodzą do szkoły w 24 krajach Unii Europejskiej, w części z nich edukację zaczynają wcześniej. Dlaczego uważacie państwo, że polskie dzieci w przeciwieństwie do innych dzieci, nie tylko europejskich, nie są zdolne do tego, by rozpoczynać edukację szkolną w wieku lat sześciu? – pytała na wczorajszym posiedzeniu Sejmu.

Dzieci uczące się w domu stracą dotacje

Grudniową zmianą w edukacji jest także zmniejszenie prawie o połowę dotacji dla edukacji domowej. Z nauki w domu korzysta w Polsce ponad 3 tys. dzieci: często są to dzieci, które w szkole, pozbawione stuprocentowej uwagi, mogłyby sobie nie poradzić. – Basia ma dysleksję i w szkole byłaby z tym problemem zostawiona sama sobie. Nauczyciel, mając trzydziestkę dzieci w klasie nie ma czasu, by pochylić się nad każdym uczniem. Ja ten czas dla Basi mam, dzięki czemu ona, mimo swojej dysleksji, nauczyła się pisać i czytać w ciągu pół roku – mówi pani Beata, która kształci w domu nie tylko najstarszą córkę, ale i pozostała trójkę dzieci.

A Wy? Jak oceniacie ostatnie zmiany w reformie edukacji?

sześciolatki w szkole
Fotolia (SN)

Jak zrobić loki na komunię – instrukcja krok po kroku [WIDEO]

Sześcioklasista
Fotolia
Przedszkolak
Rodzice nie puszczają sześciolatków do szkół. Statystyki szokują.
Rodzice nie akceptują reformy i nie puszczą swoich dzieci do I klasy.

Cały czas rośnie liczba odroczeń, które rodzice sześciolatków dostarczają do szkół. Jak wynika z sondy przeprowadzonej w największych miastach dla "DGP": w Krakowie już 30 proc. sześciolatków dostarczyło do szkoły odroczenie od obowiązku szkolnego , w Opolu - 20 proc., we Wrocławiu - 15 proc., w Warszawie i Łodzi - 10 procent. Jedno jest pewne: liczba dzieci, które uznano za niegotowe do nauki jest bardzo wysoka i zdecydowanie wyższa niż w zeszłym roku. A poradnie psychologiczno - pedagogiczne mają pełne ręce roboty i cały czas wydają zaświadczenia, dzięki którym dzieci będą mogły zostać w przedszkolu lub szkolnej zerówce. Polecamy: Czy twoje dziecko jest gotowe do szkoły? - test Nasze dzieci nie dorosły do szkoły Rodzice nie akceptują reformy i uważają, że ich dzieci nie są gotowe , żeby we wrześniu pójść do szkoły. Rodziców przeraża to, że ich dzieci będą siedziały w przepełnionych klasach, ponieważ we wrześniu do szkoły pójdą zarówno sześciolatki, jak i połowa siedmiolatków, czyli półtora rocznika dzieci. Zgodnie z przepisami w klasach może być maksymalnie 25 uczniów, ale przepisy nic nie mówią o ilości klas w szkołach. A sprawdzono, że w niektórych szkołach potrafi być aż 18 klas. – Nie zamierzamy budować dodatkowych szkół, bo wielki boom potrwa tylko trzy lata. Później sytuacja się unormuje i znów będziemy mieli demograficzny dołek – mówi Grażyna Ulanowska-Zdobylak z opolskiego wydziału oświaty. Jak zapewnia Grażyna Burek, pełnomocnik prezydenta Katowic ds. polityki edukacyjnej, rodzice mogą zmienić swoją decyzję w każdym momencie: – Mimo odroczenia zgłosić dziecko do I klasy lub mimo zgłoszenia do I klasy w dowolnym momencie przed rozpoczęciem roku szkolnego przebadać dziecko. Zobacz na polki.pl: 5 rad, jak wspierać sześciolatka w pierwszej klasie!

Rekrutacja do przedszkola
AdobeStock
Aktualności
Zabrakło miejsc w przedszkolach. Rodzice są wściekli!
Choć ustawowo miejsce w przedszkolu przysługuje każdemu trzylatkowi, to w dużych miastach tysiące trzeci nie dostały się nigdzie. Teraz gminy starają się znaleźć jakieś rozwiązanie.

Od 2017 roku gminy muszą zapewnić wychowanie przedszkolne wszystkim chętnym 3-latkom. Pierwszy rok, w którym 6-latki zostały w przedszkolach, był nie lada wyzwaniem logistycznym. Niestety okazuje się, że w tym roku wcale nie jest lepiej. Tysiące dzieci nie dostały się do żadnego przedszkola. Przedszkole dla każdego? Na przełomie lutego i marca w większości miast ruszyła rekrutacja do przedszkoli . W sumie gminy muszą zapewnić miejsca czterem rocznikom: 6-latkom, które są objęte obowiązkiem przedszkolnym, miejsce w placówce musi się też znaleźć dla wszystkich chętnych maluchów w wieku od 3 do 5 lat. Niestety nie jest to łatwe zadanie szczególnie w dużych miastach. Wiele maluchów nie dostało się do żadnej z wybranych placówek . W samej Warszawie, według pierwszych danych, nie ma miejsc dla ponad 3 tysięcy trzylatków. Gminy dostosowują sale zabaw, prowadzone są konkursy dla przedszkoli niepublicznych, szykowane są także oddziały przedszkolne przy szkołach. Rozwiązania te jednak najczęściej nie podobają się rodzicom. Są i tacy, którzy nadal nie wiedzą, gdzie trafi ich dziecko we wrześniu. Przedszkolaki marsz do szkoły We wrześniu część 3-latków rozpocznie naukę w szkole. Kilka lat temu szykowano placówki na obowiązek szkolny dla 6-latków . Zostały wprowadzone zmiany, które miały załagodzić im rozpoczęcie nauki w szkole, teraz te przestrzenie zostaną wykorzystane na oddziały przedszkolne. Nie przekonuje to jednak rodziców 3-latków: - W rekrutacji zgłosiłam dziecko do 6 placówek, nawet oddalonych o kilka kilometrów. Ostatecznie córka nie dostała się nigdzie, gmina zaproponowała nam oddział przedszkolny w szkole. To jakaś paranoja, że 3-latki mają iść do szkoły . To przestrzenie, które nie nadają się dla maluszków. Choćby sama toaleta, która jest poza salą i nie jest dostosowana do tak małych dzieci, może zrazić dziecko. Chyba zdecydujemy się na...

Zerówka w szkole czy przedszklu?
AdobeStock
Edukacja
Sześciolatki jednak pójdą do szkół? Rodzice są wściekli
W wielu polskich miastach za chwilę rozpocznie się rekrutacja do przedszkoli oraz oddziałów przedszkolnych w szkołach. Dla rodziców to ostatni dzwonek na podjęcie decyzji dotyczącej przyszłości ich dziecka.

Rodzice trzylatków właśnie wybierają przedszkola, opiekunowie starszych dzieci deklarują kontynuację nauki. Natomiast twardy orzech do zgryzienia mają rodzice 6-latków. Choć obowiązek szkolny został zniesiony, to samorządy starają się, jak mogą, by wypchnąć zerówki z przedszkoli. Można mieć wrażenie, że najlepiej, gdyby te dzieci po prostu zniknęły. Jak niepotrzebny mebel Od 1 września 2017 r. wszystkie chętne 3-latki mają zapewnione miejsce realizacji wychowania przedszkolnego. Dzieci te miały zająć miejsce 6-latków, które objął obowiązek szkolny. Potem ten obowiązek cofnięto i dano rodzicom wybór. To oni mają prawo zadecydować, czy chcą posłać dziecko do zerówki szkolnej, czy jeszcze rok zostawić je w przedszkolu. W tym roku przed takim wyborem stają rodzice dzieci z rocznika 2013 r., tylko że w wielu przypadkach jest to tylko wybór teoretyczny. W poprzednim roku szkolnym (2017/2018) aż 94 proc. 6-latków decyzją opiekunów zostało objęte wychowaniem przedszkolnym. Odsetek ten od kilku lat utrzymuje się na podobnym poziomie. Dla samorządów to duży kłopot, bo zwyczajnie brakuje miejsca w przedszkolnych budynkach dla takiej liczby dzieci. W wielu placówkach sale gimnastyczne zamieniono na sale dydaktyczne. Budynki nie są z gumy, więc przed przyjęciem kolejnego rocznika we wrześniu, samorządy kombinują, jak pozbyć się 6-latków, by zrobić miejsce dla 3-latków . Przedszkole nie w przedszkolu Gdy wycofano się z obowiązku szkolnego dla 6-latków, bardzo się ucieszyłam. Uważam, że dzieci i tak ciężko pracują w przedszkolach, a czas na szkołę i tak poważną zmianę jeszcze przyjdzie. Nie brałam pod uwagę nawet przez chwilę zerówki szkolnej - takie moje prawo. Okazuje się tylko, że wybór zerówki przedszkolnej dla wielu rodziców jest czysto teoretyczny. Reformy ostatnich lat sprawiły, że brakuje miejsc dla 3-latków, które muszą mieć zagwarantowane miejsce w...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj