Po prostu głodna
mat. prasowe
Aktualności

Polski Czerwony Krzyż opowiada o kampanii dotyczącej niedożywienia

Od pierwszych dni października bilbordy, profile w mediach społecznościowych, a nawet ekrany w wagonach warszawskiego metra zapełniły wizerunki polskich gwiazd dyskutujących na temat głodu. Dzisiaj cala zagadka się wyjaśniła – znani i lubiani okazali się najbardziej spragnieni… niesienia pomocy. Kogo i w jaki sposób wspierają m.in. Małgorzata Socha, Michał Piróg, Katarzyna Zielińska, Michał Pazdan, Ewa Szabatin, Mikołaj Cieślak czy Karol Wójcicki?

Głód zwycięstw, sceny, a może wolności? W ostatnich dniach przedstawiciele świata sztuki, sportu i nauki opowiadali o swoich potrzebach użytkownikom mediów społecznościowych oraz mieszkańcom największych polskich miast. Do zwierzeń nakłonili także internautów, którzy rewanżowali się, ujawniając, co zaspokoi ich intelektualny apetyt. 16 października – dowiedzieliśmy się w końcu, kogo postanowiły wesprzeć polskie gwiazdy. Na bilbordach ich wizerunki zastąpiła dziewczynka, która w imieniu ponad 1 000 000 polskich dzieci w wieku 0-17 lat dotkniętych ubóstwem przypomina, że można być głodnym po prostu, ale też głodnym godnego życia.

Katarzyna Zielińska mówi o swoim
kampania #Głodna? #Głodny?

Polski Czerwony Krzyż chce zaangażować Polaków

Podczas konferencji prasowej Polskiego Czerwonego Krzyża, która odbyła się w FoodLab Studio prowadzonym przez Grzegorza Łapanowskiego, zdradzono kulisy oraz cel tegorocznej edycji kampanii „Godne dzieciństwo”. Okazuje się, że w centrum są tu nie tyle gwiazdy, choć i znanych nazwisk nie zabrakło na spotkaniu z dziennikarzami, co dzieci i młodzież z rodzin dotkniętych ubóstwem. To one najczęściej borykają się z konsekwencjami niedożywienia lub złego odżywiania. Nieszablonowa inicjatywa ma przypomnieć o problemie, a w rezultacie zachęcić wszystkich do wsparcia działań na rzecz walki z ubóstwem, wykluczeniem społecznym i biedą pokoleniową.
Skrajne ubóstwo nie zawsze oznacza głód. Dzieci z rodzin, które na co dzień borykają się z niedostatkiem, najbardziej potrzebują wsparcia i pomocy. PCK od lat odpowiada na ich rzeczywiste potrzeby, które badają nasze oddziały w całej Polsce. Czasem wystarczy mały gest czy niewielka pomoc, aby stworzyć dzieciom godne warunki do życia. W tej kampanii apelujemy do wszystkich o głód pomagania i zachęcamy do wsparcia naszej akcji – powiedziała Małgorzata Szukała z Polskiego Czerwonego Krzyża.

Michał Piróg mówi o swoim
kampania #Głodna? #Głodny?

Rodziny wielodzietne w najtrudniejszej sytuacji

Choć w 2017 roku w Polsce zgodnie z danymi GUS sytuacja wszystkich gospodarstw domowych się poprawiła, nadal wiele rodzin posiadających troje lub więcej dzieci ma trudności z zaspokojeniem potrzeb materialnych. Do zmniejszenia skali zjawiska ubóstwa skrajnego i relatywnego przyczyniły się w zeszłym roku m.in. wzrost wynagrodzeń, spadek bezrobocia, a w przypadku rodzin z dziećmi świadczenie wychowawcze Rodzina 500+. Pomimo pozytywnych procesów, negatywne konsekwencje związane z niedostatkiem wciąż wpływają na codzienność ponad miliona polskich dzieci.
Podczas wydarzenia społeczne tło problemu przybliżył prof. Arkadiusz Karwacki. O psychologicznym aspekcie zjawiska opowiedziała z kolei dr Dorota Maciejec.
– Doświadczanie głodu ma destrukcyjny wpływ na rozwój dziecka. Nie tylko w obszarze psychofizycznym, lecz także w obszarze społecznym i emocjonalnym. Słabsza zdolność koncentracji uwagi, obniżenie wyników w nauce czy pogorszenie sprawności fizycznej to zaledwie część trudności. Dzieci mierzą się również z odrzuceniem przez rówieśników, obniżeniem motywacji do działania, wycofaniem z kontaktów społecznych, poczuciem wstydu czy depresją. Należy podkreślić, że z konsekwencjami niedożywienia młode osoby mogą borykać się przez całe życie, m.in. podtrzymując spiralę biedy pokoleniowej. Jednocząc siły, wspólnie możemy wesprzeć dzieci i zapewnić im godny start w dorosłość ­– powiedziała dr Dorota Maciejec, psycholog.
W ramach konferencji odbyły się ponadto warsztaty gotowania, które poprowadził Grzegorz Łapanowski, pokazując, że pełnowartościowe posiłki nie muszą być drogie.

Konferencja PCK
mat. prasowe

Każdy może pomóc

Osoby zainteresowane wsparciem kampanii mogą zrobić to przez internet na stronie www.pck.pl. Wystarczy przekazać dowolną kwotę. Już 25 zł pozwoli na dofinansowanie pięciu obiadów dla dziecka w szkole przez tydzień, 50 zł umożliwi z kolei zakup pomocy edukacyjnych, natomiast 100 zł to równowartość paczki świątecznej dla całej rodziny.
Koncept kampanii #głodnipomagania dla Polskiego Czerwonego Krzyża powstał w agencji 4FRAME pod kierownictwem dyrektora kreatywnego Piotra Zawałło. W inicjatywę zaangażowani byli również specjaliści thegoodpeople, którzy przygotowali wszystkie materiały wizualne, 24/7Communication wspierające działania w zakresie PR, Branch Creative odpowiedzialny za zdjęcia (fot. Arcadius Mauritz) oraz studio Efektura, gdzie nagrane zostały reklamy radiowe.
Głównym partnerem akcji jest Onet Kobieta i FoodLab Studio. Kampania została objęta patronatem medialnym przez Polskie Radio, mamotoja.pl, polki.pl, Noizz oraz Business Insider. Kampanię wspiera także Auchan Retail Polska.
 

Małgorzata Socha: nienawidzę, ale ćwiczę, by odzyskać formę sprzed ciąży [WIDEO]

Agnieszka Więdłocha dla światła w Etiopii
materiały prasowe
Aktualności
Agnieszka Więdłocha wspiera akcję dla Etiopii
Aktorka wzięła udział w akcji wspierającej brak dostępu energii elektrycznej w szkołach w Etiopii. Zobacz fotorelację i dowiedz się więcej o akcji.

11 kwietnia na  Krakowskim Przedmieściu w Warszawie odbyła się akcja, mająca zwrócić uwagę na brak dostępu do energii elektrycznej w szkołach w Etiopii. Agnieszka Więdłocha wraz z pracownikami i wolontariuszami Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) zachęcali Warszawiaków do zabawy fotograficznej z wykorzystaniem techniki malowania światłem. W Etiopii brak dostępu do światła jest jednym z głównych powodów obniżenia szans edukacyjnych młodych mieszkańców. Etiopskie dzieci pracujące w ciągu dnia, dopiero wieczorem mają szansę na naukę , a wtedy w pomieszczeniach nie ma światła. – Dostęp do elektryczności, na który w naszych warunkach właściwie nie zwracamy uwagi, zamyka etiopskim dzieciom drogę nie tylko do edukacji, ale również - w dłuższej perspektywie - do poprawy jakości ich życia – mówi Agnieszka Więdłocha. – Akcja malowania światłem ma podkreślić istotę działań polegających na oświetlaniu szkół i bibliotek przez PCPM oraz uwrażliwić nas na problemy, które w odległych regionach świata stanowią przeszkodę nie do pokonania – dodaje aktorka. Jak działa Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej? PCPM od roku 2011 realizuje w Afryce projekty oświetleniowe oparte na energii słonecznej. W samym 2013 roku dzięki wsparciu MSZ i programowi “Polska Pomoc”, Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej zapewniło dostęp do światła zasilanego energią słoneczną już ponad 80 szkołom podstawowym położonym na pasterskich terenach Etiopii. Do szkół, którym pomogło PCPM uczęszcza ponad 20 tysięcy dzieci. – Choć sytuacja poprawia się z roku na rok, szkolnictwo w Etiopii ciągle potrzebuje wsparcia, poprawy jakości i zwiększenia dostępności. – mówi Piotr Stopka, koordynator projektu PCPM. – W tym roku planujemy oświetlić jeszcze więcej szkół, co zwiększy szanse dzieci na przyszły rozwój nie tylko...

Procter
materiały prasowe
Aktualności
Zrób zakupy w Carrefour i pomóż potrzebującym dzieciom
Pomaganie przynosi korzyści nie tylko temu, komu pomagamy, lecz także nam samym. Jak to możliwe? Wyjaśniamy!

Na świecie jest mnóstwo osób, które potrzebują pomocy. Mogą być to zarówno codzienne drobne sytuacje, np. gdy starsza pani nie może samodzielnie unieść ciężkiej siatki z zakupami, jak i znacznie bardziej poważne, jak pomoc chorym czy biednym dzieciom. Każdy taki gest, nawet ten najdrobniejszy, przynosi wiele korzyści nie tylko temu, komu pomagamy, lecz także nam samym. Dlatego warto wspierać potrzebujących np. poprzez uczestnictwo w takich kampaniach jak „Mała pomoc, wielka radość”, którą we współpracy z Polskim Czerwonym Krzyżem prowadzi Procter & Gamble oraz Carrefour Polska. Korzyści płynące z pomagania Na co dzień jesteśmy zabiegani i zajęci swoimi sprawami i zdarza się, że nie dostrzegamy osób z naszego najbliższego otoczenia, które potrzebują pomocy. Warto jednak rozejrzeć się uważniej – takie chwilowe odwrócenie się od swoich problemów i skupienie na drugim człowieku, pozwala bowiem na zdystansowanie się do swoich własnych zmartwień. Zdarza się też, że nasze troski są niczym w porównaniu z problemami innych ludzi i dopiero wtedy naprawdę potrafimy docenić to, co mamy. Pomaganie uczy także empatii i odgrywa niebagatelną rolę w wychowaniu naszych pociech.    Ze społecznego punktu widzenia pomagając innym, dajemy przykład otoczeniu, szczególnie dzieciom, które wychowują się głównie przez obserwację dorosłych. Nauczone w dzieciństwie empatii wobec potrzeb innych ludzi wokół, będą bardziej wyczulone na społeczne relacje i chętniej podzielą się z innymi tym, co mają. Warto również zaznaczyć, że dobre uczynki są „zaraźliwe” dla nas samych i dla innych. Jeśli raz komuś pomożemy, to jest duża szansa na to, że pomożemy też tej samej lub innej osobie po raz kolejny. Nasz dobry uczynek, zauważony przez innych również skłania ich do pomocy. Co więcej, dobre uczynki budują i zwiększają poczucie zaufania...

konferecja P&G, PCK i Carrefour
materiały prasowe
Aktualności
Pomaganie ma wielką moc – kampania Procter&Gamble o tym, jak łatwo pomagać
Do 26 czerwca kupując produkty Procter&Gamble w sieci sklepów Carrefour pomagasz podopiecznym Polskiego Czerwonego Krzyża. Kampania ma na celu pomoc dzieciom z najuboższych rodzin, a przez to również – całym rodzinom.

Szacuje się, że w 2016 roku aż 7% Polaków to osoby żyjące w ubóstwie, a w tym aż 1/3 stanowią dzieci. Dlatego też PCK wchodzi we współpracę z innymi jednostkami, by móc jak najlepiej i najwięcej pomóc maluchom. Nam, podczas konferencji prasowej dotyczącej kampanii, udało się porozmawiać o pomaganiu dzieciom z Jolantą Chełmińską, Członkiem Prezydium Zarządu Głównego PCK . Mały gest może pomóc wielu dzieciom –  Przez 365 dni w roku robimy wszystko, co w naszej mocy, aby poprawiać życie naszych podopiecznych. Wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy, jak niewiele trzeba, by choć trochę podnieść poziom życia rodzin, którymi się opiekujemy. Nawet takie podstawowe produkty, jak środki czystości czy higieny mogą w znaczący sposób poprawić warunki, w jakich dorastają dzieci i młodzież –  tłumaczyła pani Jolanta Chełmińska. Jak działa pomoc Polskiego Czerwonego Krzyża? PCK działa za pomocą sieci lokalnych i okręgowych punktów, w których w pracę angażują się wolontariusze. Wtedy pomaganie jest najbardziej skuteczne . Jest tak, ponieważ ci, którzy pomagają są z tych samych miejsc co ci, którym pomoc zostaje udzielona. Wielokrotnie to znajomi, którzy wiedzą, jakie są potrzeby rodziny, a i pomaganie najuboższym jest łatwiejsze , bo mniej krępujące. Często również wolontariuszami zostają osoby, które kiedyś otrzymywały pomoc od PCK, byli po drugiej stronie i teraz sami pragną pomagać innym.   –  Pomaganie jest bardzo ważne, ale należy wiedzieć jak to robić. PCK działa za pomocą wolonatriuszy, którzy są w okręgowych i rejonowych punktach PCK. Dzięki temu ludzi, którym wolontariusze pomagają, czują się bezpieczniej, bo niekiedy to znajomi albo osoby, którym kiedyś PCK pomagało i dzięki tej pomocy chcieli zostać wolontariuszami –  mówiła podczas konferencji Jolanta Chełmińska....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj