polskie dzieci za mało ruszają się
Adobe Stock
Aktualności

Mamo, nie bądź taksówkarzem swojego dziecka! Przyłącz się do akcji!

Nasze dzieci po prostu się nie ruszają, głównie siedzą lub leżą – alarmuje psycholog Justyna Rutkowska. I wie, co mówi, bo musi później leczyć takie dzieci.

 

 


Jest to już duży problem społeczny w naszym kraju – polskie dzieci są na szarym końcu w europejskich rankingach aktywności fizycznej. Efekt widać gołym okiem, na potęgę przybywa w Polsce otyłych dzieci. Stąd apel i pytanie, dlaczego my sami rodzice codziennie dokładamy do tego swoją cegiełkę.

 

 

Zjawisko "wożonych dzieci"

Justyna Rutkowska jest psychologiem i psychoterapeutką na co dzień mierzącą się z problemem braku ruchu u dzieci. Zaniepokojeni rodzice przychodzą z nimi do jej gabinetu. Dzieci cierpią na depresję, której przyczyną może być właśnie brak aktywności fizycznej. Badania pokazują, że już 2 godziny ruchu zmniejsza o 12 proc. liczne przypadki depresji.

Psycholog podkreśliła, że w ostatnich latach pojawił się w postawach rodziców nawyk wożenia samochodem dzieci, gdzie tylko jest to możliwe. Kiedy pyta się rodziców, dlaczego to robią, odpowiadają, że chodzi o to, aby dzieci się nie spóźniły, ale też argumentują, że czasy są niebezpieczne, a dziecko nie ma siły.

Depresje, zaburzenia snu

Zdaniem psycholog to droga donikąd. Wychowujemy w ten sposób coraz słabsze fizycznie i psychicznie pokolenie młodych ludzi. W efekcie coraz więcej nastolatków doświadcza stanów depresyjnych i lękowych. Dzieci cierpią na zaburzenia snu i funkcji procesów poznawczych.

"Dołącz do rodziców, którzy nie są kierowcami swoich zdrowych dzieci" - apeluje psycholog. - Rodzicu, nie zabieraj zdrowia swojemu dziecku, dając mu pozorny komfort i bezpieczeństwo. Każde pokolenie do tej pory chodziło o własnych nogach – podkreśliła.

Samochodom wstęp wzbroniony

Problem podwożenia dzieci samochodami gdzie tylko się da, nie dotyczy wyłącznie naszego kraju. Jesienią 2018 roku władze stolicy Austrii wprowadziły w ramach projektu "Schulstraße" zakaz prowadzenia aut w pobliżu szkół. Przyniósł świetne efekty, więcej ludzi korzysta w Wiedniu z rowerów i publicznego transportu. Dzieci ruszają się i środowisko mniej jest zanieczyszczane spalinami samochodowymi. Taki sam zakaz ma być wprowadzony w Poznaniu, przymierzają się do niego także władze Krakowa i Łodzi.

Czy przyjmie się w Polsce? Zobaczymy, chociaż reakcje internautów w komentarzach były mało przychylne. "Głupota", "nie zabronisz mi tego","kolejny zakaz, super" – napisano. Pojawiła się propozycja, aby taki zakaz owszem wprowadzić, ale dla urzędników. "A może wprowadzić ten zakaz dla urzędników miejskich i państwowych, żeby świecili przykładem?" - napisał jeden z internautów.

80. proc. dzieci bez ruchu

Badania pokazują, że 80 proc. polskich dzieci prowadzi siedzący tryb życia. Jedynie połowa jeździ regularnie na rolkach lub rowerze, mniej niż 20 proc. uczestniczy w zorganizowanych zajęciach sportowych – takie są fatalne dane z badania przeprowadzonego z inicjatywy organizacji Active Healthy Kids Global Alliance grupującej ekspertów, którzy pracują na rzecz poprawy aktywności fizycznej najmłodszych.

Według ich oceny młodzi Polacy w wieku od 5 do 17 lat zajęli przedostatnie miejsce w Europie, otrzymując wynik D minus w pięciostopniowej skali od A do F. Tylko co piąte dziecko w naszym kraju spełnia kryteria Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczące codziennej aktywności fizycznej.

Wuef, który nie jest torturą

Z badania wynika, że wbrew obiegowej opinii, to właśnie "znienawidzone" lekcje wuefu mają dobre notowania. Mamy na tle innych państw wystarczającą liczbę lekcji wychowania fizycznego, zagranicznych ekspertów cieszy ich obowiązkowość, dobry poziom wykształcenia nauczycieli oraz wysoka frekwencja dzieci.

Badanie pokazuje, że tylko 50 proc. rodziców wspiera aktywność fizyczną dzieci, kupując im sprzęt do ćwiczeń, opłacając dodatkowe zajęcia sportowe lub zachęcając do aktywności fizycznej we własnym zakresie.

Kiepsko z ruchem w małych miastach

Pod względem aktywności fizycznej dzieci z większych miast wypadają dużo lepiej. Łatwiej wyciągnąć je na basen lub zajęcia sportowe. W małych miastach dzieci nie za bardzo wiedzą, co ze sobą zrobić, bo takich zajęć często u nich nie ma albo muszą na nie daleko dojeżdżać. Wolny czas spędzają więc przy komputerze. W ten sposób rośnie pokolenie skazane na otyłość, cukrzycę i miażdżycę.


Czy podpiszecie się pod apelem, aby nasze dzieci wysadzić z aut i zachęcić do ruchu? Ja jestem za. Codziennie pod szkołą córki widzę dantejskie sceny z autami wjeżdżającymi prawie pod same drzwi budynku. Biedne dzieci muszą ruchem slalomowym omijać co chwile nadjeżdżające fury. 

Wiosna już na dobre zawitała, czas cieszyć się nią. Zza szyb samochodów nie czuć jej zapachu!

Źródło: gazeta.pl, polityka.pl


 

Zobacz także
sen poprawia inteligencję dziecka

Te 3 rzeczy zwiększą inteligencję twojego dziecka

mecz piłki nożnej

Czego dzieci się uczą, gdy uprawiają sport? Sprawdź!

Drewniane rowerki biegowe

Rowerek biegowy drewniany [Przegląd]

Czy jesteś kreatywną mamą? Psychotest

 

Czy zapisać dziecko na piłkę nożną? – zobacz film

ile wody powinno pić dziecko
Adobe Stock
Aktualności
Ile wody powinno pić dziecko, żeby się nie odwodnić
Ponad połowa Polaków pije za mało wody, 11 procent w ogóle po nią nie sięga. Oprócz tego, że sami nie pijemy wody, nie uczymy tego również dzieci! A to duży błąd. Sprawdź, ile wody powinno pić dziecko, żeby zachować świetną formę i nie doprowadzić do odwodnienia.

Choć młodzi rodzice są coraz bardziej świadomi, jak należy dbać o dietę dziecka, nadal wiele jest do zrobienia w kwestii nawadniania organizmu najmłodszych. Sami często nie pijemy wody i sięgamy po słodkie napoje, ucząc tego od początku dzieci. A to duży błąd! Dzieci w wieku 4-9 lat piją średnio tylko jedną szklankę wody dziennie na 5 wypijanych szklanek płynów! Takie niezdrowe nawyki wpływają nie tylko na gorsze samopoczucie, ale mogą także zaszkodzić zdrowiu. Dzieci nie tylko powinny zacząć pić wodę, ale muszą również dostawać ją w odpowiedniej ilości. Wyjaśniamy, ile wody powinno pić dziecko w zależności od wieku.   Ile wody powinno pić dziecko? Indywidualne zapotrzebowanie na wodę jest uzależnione od wielu czynników, ale istnieją konkretne zalecenia w zakresie ilości jej spożycia. Zgodnie z zaleceniami Instytut Żywności i Żywienia powinniśmy pić 1 l wody na każde 30 kg masy ciała lub 1 ml na 1 kcal spożywanego pokarmu. W praktyce oznacza to zapotrzebowanie na poziomie ok. 1,5 litra wody dziennie u dzieci w wieku 4-9 lat i do 2,5 litra w przypadku osób dorosłych. Dotyczy to umiarkowanej temperatury otoczenia i aktywności fizycznej. Jeśli jest cieplej i więcej sie ruszamy – powinniśmy pić więcej. Warto także pamiętać, że ok. 20 proc. zapotrzebowania na wodę pokrywa zbilansowana dieta , resztę musimy uzupełnić płynami. Ważne! Zapotrzebowanie na płyny rośnie, gdy zwiększona jest ich utrata, np. w trakcie gorączki, biegunki, intensywnego pocenia się, wymiotów. Kalkulator wody dla dzieci Aby dokładnie odpowiedzieć na pytanie, ile wody powinno pić 1,5 roczne, 2-letnie, 3-letnie lub 10-letnie dziecko, należy znać jego wagę.  Zgodnie z wytycznymi WHO, należy pić minimum 0,03 litra wody dziennie na kilogram masy ciała. Przykładowo, dla dziecka ważącego 20 kg, należy wykonać następujące obliczenie: 20 * 0,03...

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę: 2/3 dzieci w Polsce doznaje krzywdy
Adobe Stock
Aktualności
Dzieci w Polsce naprawdę nie mają szczęśliwego dzieciństwa!
Jeżeli ktoś uważa, że ten tytuł jest na wyrost, to niech przeczyta najnowszy raport Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Dobitnie pokazuje, co jest główną przyczyną cierpienia dzieci w Polsce.

Krzywda doznana w dzieciństwie tkwi w dorosłym człowieku i utrudnia szczęśliwe życie , realizację własnych marzeń. Ten raport powinien dać nam, rodzicom, wiele do myślenia! Przemoc, próby samobójcze, samookaleczenia Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę od lat działa na rzecz dzieci. Jej najnowsze badania, z października i listopada 2018 roku, przynoszą alarmujące dane o sytuacji dzieci w wieku 11-17 lat. Wynika z nich, że:    72 proc. dzieci  doznało w swoim życiu co najmniej jednej formy krzywdzenia, 57 proc. badanych doświadczyło przemocy rówieśniczej, 41 proc. dzieci doznało przemocy ze strony bliskich dorosłych, co 6 polski nastolatek okaleczał się, 1 na 10 dziewczyn podejmowała próbę samobójczą, 7 proc. nastolatków doświadczyło wykorzystywania seksualnego . Jak podkreśliła prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, dr Monika Sajkowska, te badania są bardzo istotne, gdyż pokazują, co jest przyczyną cierpienia dzieci i jaka jest skala problemu . To punkt wyjścia do podjęcia działań na rzecz przeciwdziałania przemocy wobec nich. "Żeby skutecznie chronić dzieci przed krzywdzeniem musimy wiedzieć, jakich form krzywdzenia doświadczają i jakie są tego konsekwencje" - powiedziała dr Sajkowska. Dzieci narażone są przede wszystkim na bicie Nastolatki najczęściej doznają od rówieśników krzywdy fizycznej w postaci przemocy fizycznej (42 proc.) i psychicznej (29 proc.). Badanie pokazało, że dwa razy rzadziej ofiarami przemocy rówieśniczej są dzieci mające osobę, na której wsparcie mogą liczyć. Ze strony dorosłych nastolatki doświadczają przemocy:   fizycznej (33 proc.), psychicznej (20 proc.), seksualnej (20 proc.). Alkohol to wróg nr 1 Badanie pokazuje, że dzieci, których bliscy nadużywają alkoholu:   pięciokrotnie częściej doświadczały przemocy ze strony bliskich...

NOP: 80 proc. dzieci ma łagodne objawy
Adobe Stock
Aktualności
NOP są wyolbrzymiane i te liczby najlepiej o tym mówią
Niepożądane odczyny poszczepienne - NOP występują na tyle rzadko, że nie ma powodu straszyć nimi rodziców. Zobacz, ile dzieci miało z nimi problem w 2018 roku.

    Niepożądane odczyny poszczepienne, czyli powikłania po otrzymaniu szczepienia to jeden z koronnych argumentów ruchów antyszczepionkowych, aby nie szczepić dzieci. Wbrew temu, co mówią lekarze i wyniki badań w tej sprawie. O tym, że jest to problem sztucznie wywołany , dobrze mówią najnowsze liczby.     3,5 tys. NOP w 2018 roku W zeszłym roku zgłoszono 3,5 tys. NOP, z czego 80 proc. stanowiły odczyny łagodne. Jak podkreśla Konsultant Krajowy w dziedzinie epidemiologii dr Iwona Paradowska-Stankiewicz Programem Szczepień Ochronnych objętych jest w Polsce 20 roczników dzieci i młodzieży do 19. roku życia, czyli ok. 7– 8 mln osób. - Jeżeli odniesiemy te miliony do 3,5 tys. zgłoszonych NOP, to wychodzi nam naprawdę niewielki odsetek. Zdarzają się ciężkie NOP, ale bardzo rzadko – w tym roku zarejestrowano jeden taki przypadek , a ubiegłym roku trzy – podkreśliła dr Paradowska-Stankiewicz. Ogólnie w skali kraju zgłaszanych jest do pięciu rocznie. Co to jest NOP? Niepożądany odczyn poszczepienny to każdy niepożądany odczyn, który pojawia się po szczepieniu dziecka. Aby został zakwalifikowany jako NOP, musi wystąpić do 4. tygodni po szczepieniu. Najczęściej pojawiają się miejscowe NOP, jak:   bolesność w miejscu szczepienia; zaczerwienienie; obrzęk w miejscu szczepienia. W rzadkich przypadkach pojawia się NOP w postaci złego samopoczucia dziecka, płaczu, gorączki . Bardzo sporadycznie mogą pojawić się poważniejsze NOP, takie jak drgawki, utrata przytomności, zaburzenia oddechu. GIS: 40 tys. odmów szczepienia dzieci Wiadomo też, jaka jest skala nieszczepionych dzieci w Polsce - obecnie jest ich 40 tys . Tyle odmów szczepienia podał Główny Inspektor Sanitarny (GIS) Jarosław Pinkas podczas konferencji "Spadek zaufania do szczepień przyczyną powrotu chorób zakaźnych",...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj