Aktualności

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę otacza opieką ofiary przemocy [WIDEO]

Na dzieci i ich opiekunów dotkniętych przemocą czeka w fundacji pomoc psychologiczna, edukacyjna oraz socjalna. I co najważniejsze - jest ona bezpłatna.

Zobacz film, w którym socjolog Renata Szredzińska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, opowiada na jaką pomoc mogą liczyć ofiary przemocy w ośrodkach prowadzonych przez fundację. Problem przemocy wobec dzieci był jednym z głównych tematów dyskusji uczestników 11. Ogólnopolskiej Konferencji "Ostrożnie dziecko! Profilaktyka krzywdzenia małych dzieci" zorganizowanej w czerwcu przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Zakład Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Fundacja pomaga dzieciom od 27 lat!

Pomoc dzieciom - ofiarom przemocy to w zasadzie sedno działań fundacji od samego początku, czyli od 1991 roku, kiedy organizacja powstała - mówi Szredzińska. W tej chwili fundacja prowadzi kilka placówek pomocowych: dwie w Warszawie i dwie na Pomorzu - w Gdańsku i Starogardzie Gdańskim.

Socjolog podkreśliła, że fundacja oferuje pomoc profilaktyczną dla rodzin borykających się z różnymi trudnościami, także w sytuacji gdy nie jest to przemoc kwalifikująca się do zgłoszenia na policję. "Mamy możliwość pomocy psychologicznej, edukacyjnej, pedagogicznej, ale też lekarzy psychiatrów, jeżeli jest taka potrzeba" - mówi Szredzińska. Jeżeli np. kobieta po porodzie boryka się z depresją poporodową, to może w placówce należącej do fundacji znaleźć pomoc.

Warszawa i Starogard Gdański dla ofiar przemocy

Do dwóch placówek - Centrum Pomocy Dzieciom w Warszawie i w Starogardzie Gdańskim, trafiają dzieci i ich opiekunowie, którzy byli ofiarami przemocy. Chodzi o takie przypadki, które zostały zakwalifikowane jako przestępstwo i w związku z tym toczy się sprawa sądowa. "Otaczamy takie dzieci pomocą psychologiczną, terapeutyczną, socjalną, prawną i medyczną'' - powiedziała socjolog. W fundacji pracują lekarze psychiatrzy, pediatrzy mogący pomóc rodzinie.

Czy pomoc dla dzieci dotkniętych przemocą jest w Polsce wystarczająca? Napiszcie co o tym myślicie  w komentarzach.

Zobacz też:

Rzecznik Praw Dziecka
Fotolia
Aktualności
Rzecznik Praw Dziecka: "Potrzebujemy Narodowej Strategii przeciw Przemocy wobec Dzieci" [WIDEO]
Przemoc wobec dzieci istnieje i jest ona liczona nie w milionach, ale w miliardach przypadków – mówi Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka. – Trzeba z nią walczyć NAPRAWDĘ, a nie tylko na papierze.

Jak można walczyć z przemocą wobec dzieci, skoro nawet dokładnie nie wiemy, jaka ta przemoc jest, na czym polega i które dzieci są na nią najbardziej narażone? Jasne coś tam wie policja, coś szkoła, jeszcze co innego widzi pielęgniarka w przychodni, szpital czy opieka społeczna. Nie ma jednak nikogo, kto by tę całą wiedzę zbierał, analizował i proponował jakieś ogólne rozwiązania. Słowem, nie ma jednej spójnej strategii do walki z przemocą wobec dzieci. I o taką właśnie narodową strategię apeluje Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka:  – Niestety, przemocy wobec dzieci jest bardzo dużo, jest liczona nie w milionach, ale miliardach i to jest coś, z czym cały świat musi walczyć. Jednym z elementów tej walki, wskazywanych choćby przez Sekretarza Generalnego ONZ jest tworzenie narodowych strategii, tylko nie tylko na papierze – mówi.  Zobacz także: Socjolog o nowej ustawie przeciw przemocy: „Mam mieszane uczucia” Narodowa Strategia przeciw Przemocy to działka rządu Rzecznik Praw Dziecka wyjaśnia, że chodzi tu o szeroko zakrojone, kompleksowe działania, obejmujące przeciwdziałanie przemocy, ochronę dzieci i wsparcie ofiar przemocy. Także sama przemoc byłaby tutaj rozumiana szeroko: i nie sprowadzała się wyłącznie do przemocy fizycznej i seksualnej, lecz także obejmowałaby przemoc ekonomiczną, cybernetyczną, rówieśniczą itd.  Marek Michalak już dwukrotnie (pierwszy raz w 2016 r, drugi – w 2017 r.) apelował do Premier Beaty Szydło o rozpoczęcie prac nad Narodową Strategią Walki z Przemocą wobec Dzieci i deklarował wszelką pomoc w jej tworzeniu, jednak dwukrotnie spotkał się z odmową.  – Uważam, że temat jest bardzo poważny i bardzo ważny, dlatego powinien być rozpatrywany na najwyższym szczeblu. Ja jestem gotów wspierać działania, jednak gospodarzem jest jednak władza wykonawcza, czyli rząd –...

Ciąża, noworodek, miłość do dziecka
Fotolia
Mama
Miłość do dziecka - kiedy się pojawia
Serduszko dziecka zaczyna bić w trzecim tygodniu ciąży, powieki kształtują się w dziesiątym tygodniu, a kiedy rodzi się miłość macierzyńska? Wersje wydarzeń są różne.
screen z Facebooka
Aktualności
Zacznijcie się wtrącać. Przemoc to czas na reakcję, a nie robienie zdjęć
Wchodzisz do apteki. Przy okienku stoi starsza pani i zamawia jakieś drobiazgi. Zwyczajny widok. Chwilę później małe dziecko krzyczące w wózku obrywa w głowę, bo musi być cicho. Kto to? Niania. Co byś zrobiła?

Niestety większość osób nie robi nic. W dzisiejszych czasach szczytem odwagi jest potajemne zrobienie zdjęcia i poszukiwanie wyżej wymienionej poprzez media społecznościowe . Hit! Takie właśnie wydarzenie miało miejsce wczoraj. Nie mnie oceniać, tę konkretną sytuację, ale w sieci naoczny świadek napisała tak: To oczywiście przyczynek do głębszej refleksji. Ja się szczerze pytam, czemu w tej aptece nikt nie wezwał policji czy opieki społecznej? Poczynając od klientów, na paniach farmaceutkach kończąc. My, Polacy: marudy, czepiacze, narzekacze, wiecznie obrażeni na rzeczywistość, ale też zawsze wiedzący lepiej, nie mamy cywilnej odwagi. Będę tu uczciwa, ja też nie zawsze ją mam. Są jednak takie chwile, gdy trzeba zawalczyć . To oczywiście nie twoje dziecko, ale twoja odpowiedzialnośc za brak reakcji. Przez to, że nikt nie reakuje takie mamy, babcie, nianie chodzą z wózkami po mieście pełne przeświadczenia, że są bezkarne i mają prawo bić dziecko. Widzisz - reaguj Bicie dziecka , nie ważne czy po głowie czy nie, to agresja. Wyładowywanie jej na niewinnej istocie to patologia. Nie bójmy się tych słów. To niedojrzali ludzie z problemami, którzy nie powinni mieć pod swoją pieczą żadnej nieletniej osoby. Twoim i moim obowiązkiem jest o tym mówić. Nie jestem fanką wtrącania się w wychowywanie cudzych dzieci. Drażnią mnie ludzie czatujący w piaskownicach na pouczanie innych, ale w takich sytuacjach jak przemoc, musimy działać . W danym momencie, w danej chwili. Zatrzymując wzywajac odpowiednie służby i zabierając dziecko. Tak powinno działać społeczeństwo broniące swoich najmłodszych obywateli. A to społeczeństwo to ja i ty. Zobacz też: Jak reagować na przemoc wobec dzieci?

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz