tabletki antykoncepcyjne
Fotolia
Aktualności

GIF wycofuje z rynku tabletki antykoncepcyjne - sprawdź które

Stosowana przez tysiące Polek tabletka antykoncepcyjna zostaje wycofana z obrotu. Sprawdź, co jest powodem tej decyzji!

Decyzją z dnia 3 kwietnia 2015 roku, Główny Inspektorat Farmaceutyczny wstrzymuje w obrocie i stosowaniu na terenie całego kraju, popularne tabletki antykoncepcyjne Azalia.
Decyzja dotyczy produktu Azalia (Desogestrelum) w postaci tabletek 75 mcg o numerze serii T49482E i terminie ważności: wrzesień 2016, których podmiotem odpowiedzialnym jest firma Gedeon Richter Plc., Węgry.

Powodem decyzji jest "konieczność przeprowadzenia postępowania w celu wyjaśnienia rozbieżności w zakresie parametru czystości chromatograficznej".

To już druga seria tych tabletek wycofywana w tym roku. Poprzednią serię tabletek, GIF wycofał w połowie lutego: seria T42697E, data ważności 2.2016, ponieważ nie odpowiadała wymaganiom specyfikacji również w zakresie czystości chromatograficznej.

Tabletki Azalia są często przepisywane jako antykoncepcja hormonalna kobietom karmiącym piersią, ponieważ zawierają tylko jeden hormon progesteron. To również idealna antykoncepcja dla kobiet, które nie mogą przyjmować pigułek zawierających estrogen. Sprawdź, jaka jest najlepsza antykoncepcja dla karmiących mam.

Zobacz także: Wady i zalety antykoncepcji hormonalnej
 

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

kobieta, mężczyzna, łóżko, seks
fotolia
Mama
Czy pigułki antykoncepcyjne powodują spadek libido?
Antykoncepcja hormonalna może powodować obniżenie popędu seksualnego. Mniejsza ochota na seks dotyczy szczególnie przyjmowania tabletek o niskiej zawartości estrogenu. Spadkowi libido można jednak zaradzić.

Spadek libido może się pojawić, jeśli kobieta przyjmuje pigułki jednofazowe, ponieważ w czasie ich stosowania poziom hormonów utrzymuje się na stałym poziomie. Hamują owulację, a to w tzw. czasie okołojajeczkowym kobieta czuje się i wygląda najbardziej atrakcyjnie i... ma największą ochotę na seks. Zmiana preparatu Gdy spada popęd seksualny kobiety przyjmującej pigułki, lekarze zalecają zazwyczaj zmianę preparatu na inny – o większej dawce estrogenu lub na tzw. tabletki trójfazowe (w opakowaniu znajdują się trzy rodzaje tabletek z różną zawartością hormonów, środkowa część zawiera najczęściej zwiększoną dawkę estrogenów, a kolejne – coraz większe dawki progestagenów). Jeżeli zmiana preparatu nie przynosi odczuwalnych efektów, zwiększenie popędu może wymagać odstawienia środków hormonalnych i rozważenia innej metody antykoncepcyjnej – najczęściej zastosowania wkładki wewnątrzmacicznej.  Antykoncepcja hormonalna – kto nie może? Uwaga, dobrze dobrana antykoncepcja hormonalna jest wyjątkowo skuteczna i bezpieczna, ale tabletek nie powinny  zażywać kobiety: z chorobami układu krążenia z chorobą zakrzepowo-zatorową z chorą wątrobą lub nerkami cierpiące na migreny. Lekarze nie zapisują też zwykle pigułek kobietom po 35. roku życia palącym nałogowo papierosy – wzrasta wtedy czynnik ryzyka zatorów, zakrzepów oraz zawału serca.    ZOBACZ TEŻ: Antykoncepcja długoterminowa – miniprzewodonik z komentarzem      

wycofane ze sprzedaży leki antykoncepcyjne
Adobe Stock
Aktualności
Znane tabletki antykoncepcyjne wycofywane z aptek. Sprawdź, czy z nich korzystasz 
To popularne leki antykoncepcyjne. Zobacz, czy opakowanie które masz w domu nie jest wycofaną serią tabletek ze sprzedaży.

Chodzi o dwuskładnikowe, doustne tabletki antykoncepcyjne stosowane w celu zapobiegania ciąży. Jeżeli z nich korzystasz, skontaktuj się ze swoim lekarzem ginekologiem. Brak istotnej informacji w ulotce Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny, chodzi o tabletki antykoncepcyjne Milvane , zawierające hormony żeńskie: gestoden (progestagen) i etynyloestradiol ( estrogen ). GIF wydał decyzję o wycofaniu z obrotu kilku ich partii. Powodem jest treść ulotek tabletek, w których  nie ma ostrzeżenia o stosowaniu ich w połączeniu z innymi  lekami. Mianowicie nie podano informacji o przeciwwskazaniach do stosowania tabletek Milvane w połączeniu z niektórymi lekami stosowanymi w terapii przeciwwirusowej. Wycofane 3 serie Opakowanie leku Milvane zawiera 3 rodzaje tabletek powlekanych, z których każdy rodzaj tabletki zawiera różną ilość hormonów. Decyzją GIF wycofano tabletki powlekane:   beżowe: 0,05 mg + 0,03 mg; ciemnobrązowe: 0,07 mg + 0,04 mg; białe: 0,10 mg + 0,03 mg. Wycofane serie mają oznakowania:   WES2PT z datą ważności 10.2023; WER7P3 z datą ważności 04.2023; WER466 z datą ważności 11.2022; O tym, że konkretne serie tabletek Milvane muszą być wycofane ze sprzedaży w aptekach, poinformował GIS sam jego producent. "Do kancelarii Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynęła informacja przedstawiciela podmiotu odpowiedzialnego – Bayer Sp. z o.o. o konieczności wycofania z obrotu trzech serii produktu leczniczego Milvane w związku z wykryciem niezgodności w treści ulotki, polegającej na braku informacji o przeciwwskazaniach do stosowania produktu leczniczego Milvane w połączeniu z niektórymi lekami stosowanymi w terapii przeciwwirusowej" – napisano w decyzji GIF. Jeżeli znalazłaś na liście wycofanych leków ten, który zażywasz, porównaj jego numer serii z numerem serii na...

kobieta, pigułki, antykoncepcja
Fotolia
Starania o dziecko
Płodność po odstawieniu antykoncepcji
Powrót do prawidłowych cykli miesiączkowych po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych może trwać nawet kilka miesięcy. Przeczytaj, od czego to zależy.

Czas potrzebny do powrotu płodności po odstawieniu antykoncepcji uzależniony jest od wieku kobiety, jej wagi oraz od rodzaju hormonów dostarczanych do organizmu. Działanie antykoncepcji Antykoncepcja hormonalna polega na dostarczaniu do organizmu kobiety zazwyczaj dwuskładnikowych tabletek estrogenno-progestagenowych. Ilość hormonów w doustnych środkach jest znacznie wyższa niż w czasie naturalnej produkcji przez organizm kobiety. Hormony podawane w takiej formie blokują układ hormonalny na poziomie podwzgórze-przysadka. Hamują produkcję hormonów folikulotropowego (FSH) i hormonu luteinizującego (LH), czyli naturalnych hormonów jajnikowych, w efekcie czego obserwujemy zmiany cykliczne w ustroju kobiety. Zmiany cykliczne dotyczą: Blokowania jajeczkowania - przyczyną jest brak wzrostu pęcherzyków Graafa oraz owulacji . Zmiany w śluzie kobiety - najczęściej występuje tylko czop śluzu. Zmiany w perystaltyce jelit. Zmiany w śluzówce macicy blokujące zagnieżdżanie. Antykoncepcja a miesiączka Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych następuje krwawienie. Jest ono traktowane przez kobietę jako zwykła miesiączka , ale nią nie jest. Na unormowanie cyklu trzeba poczekać. Czas oczekiwania zależy od wieku kobiety, rodzaju tabletek, okresu, w jakim kobieta dostarczała do organizmu tabletki oraz typu płodności przed rozpoczęciem zażywania antykoncepcji . Czas owulacji w swoim cyklu możesz określić w kalkulatorze dni płodnych . Co się dzieje po odstawieniu tabletek? Po odstawieniu doustnych tabletek antykoncepcyjnych: cykle miesiączkowe mogą być bardziej obfite i bolesne mogą różnić się pod względem długości – prowadź więc kalendarz miesiączki mogą być z owulacją lub możesz mieć cykl bezowulacyjny śluz może być bardziej obfity Sprawdź, jak rozpoznać cykl bezowulacyjny. Przypominamy, że zgodnie z...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj