
Decyzją z dnia 3 kwietnia 2015 roku, Główny Inspektorat Farmaceutyczny wstrzymuje w obrocie i stosowaniu na terenie całego kraju, popularne tabletki antykoncepcyjne Azalia.
Decyzja dotyczy produktu Azalia (Desogestrelum) w postaci tabletek 75 mcg o numerze serii T49482E i terminie ważności: wrzesień 2016, których podmiotem odpowiedzialnym jest firma Gedeon Richter Plc., Węgry.
Powodem decyzji jest "konieczność przeprowadzenia postępowania w celu wyjaśnienia rozbieżności w zakresie parametru czystości chromatograficznej".
To już druga seria tych tabletek wycofywana w tym roku. Poprzednią serię tabletek, GIF wycofał w połowie lutego: seria T42697E, data ważności 2.2016, ponieważ nie odpowiadała wymaganiom specyfikacji również w zakresie czystości chromatograficznej.
Tabletki Azalia są często przepisywane jako antykoncepcja hormonalna kobietom karmiącym piersią, ponieważ zawierają tylko jeden hormon progesteron. To również idealna antykoncepcja dla kobiet, które nie mogą przyjmować pigułek zawierających estrogen. Sprawdź, jaka jest najlepsza antykoncepcja dla karmiących mam.
Zobacz także: Wady i zalety antykoncepcji hormonalnej

Spadek libido może się pojawić, jeśli kobieta przyjmuje pigułki jednofazowe, ponieważ w czasie ich stosowania poziom hormonów utrzymuje się na stałym poziomie. Hamują owulację, a to w tzw. czasie okołojajeczkowym kobieta czuje się i wygląda najbardziej atrakcyjnie i... ma największą ochotę na seks. Zmiana preparatu Gdy spada popęd seksualny kobiety przyjmującej pigułki, lekarze zalecają zazwyczaj zmianę preparatu na inny – o większej dawce estrogenu lub na tzw. tabletki trójfazowe (w opakowaniu znajdują się trzy rodzaje tabletek z różną zawartością hormonów, środkowa część zawiera najczęściej zwiększoną dawkę estrogenów, a kolejne – coraz większe dawki progestagenów). Jeżeli zmiana preparatu nie przynosi odczuwalnych efektów, zwiększenie popędu może wymagać odstawienia środków hormonalnych i rozważenia innej metody antykoncepcyjnej – najczęściej zastosowania wkładki wewnątrzmacicznej. Antykoncepcja hormonalna – kto nie może? Uwaga, dobrze dobrana antykoncepcja hormonalna jest wyjątkowo skuteczna i bezpieczna, ale tabletek nie powinny zażywać kobiety: z chorobami układu krążenia z chorobą zakrzepowo-zatorową z chorą wątrobą lub nerkami cierpiące na migreny. Lekarze nie zapisują też zwykle pigułek kobietom po 35. roku życia palącym nałogowo papierosy – wzrasta wtedy czynnik ryzyka zatorów, zakrzepów oraz zawału serca. ZOBACZ TEŻ: Antykoncepcja długoterminowa – miniprzewodonik z komentarzem

Chodzi o dwuskładnikowe, doustne tabletki antykoncepcyjne stosowane w celu zapobiegania ciąży. Jeżeli z nich korzystasz, skontaktuj się ze swoim lekarzem ginekologiem. Brak istotnej informacji w ulotce Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny, chodzi o tabletki antykoncepcyjne Milvane , zawierające hormony żeńskie: gestoden (progestagen) i etynyloestradiol ( estrogen ). GIF wydał decyzję o wycofaniu z obrotu kilku ich partii. Powodem jest treść ulotek tabletek, w których nie ma ostrzeżenia o stosowaniu ich w połączeniu z innymi lekami. Mianowicie nie podano informacji o przeciwwskazaniach do stosowania tabletek Milvane w połączeniu z niektórymi lekami stosowanymi w terapii przeciwwirusowej. Wycofane 3 serie Opakowanie leku Milvane zawiera 3 rodzaje tabletek powlekanych, z których każdy rodzaj tabletki zawiera różną ilość hormonów. Decyzją GIF wycofano tabletki powlekane: beżowe: 0,05 mg + 0,03 mg; ciemnobrązowe: 0,07 mg + 0,04 mg; białe: 0,10 mg + 0,03 mg. Wycofane serie mają oznakowania: WES2PT z datą ważności 10.2023; WER7P3 z datą ważności 04.2023; WER466 z datą ważności 11.2022; O tym, że konkretne serie tabletek Milvane muszą być wycofane ze sprzedaży w aptekach, poinformował GIS sam jego producent. "Do kancelarii Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynęła informacja przedstawiciela podmiotu odpowiedzialnego – Bayer Sp. z o.o. o konieczności wycofania z obrotu trzech serii produktu leczniczego Milvane w związku z wykryciem niezgodności w treści ulotki, polegającej na braku informacji o przeciwwskazaniach do stosowania produktu leczniczego Milvane w połączeniu z niektórymi lekami stosowanymi w terapii przeciwwirusowej" – napisano w decyzji GIF. Jeżeli znalazłaś na liście wycofanych leków ten, który zażywasz, porównaj jego numer serii z numerem serii na...

Czas potrzebny do powrotu płodności po odstawieniu antykoncepcji uzależniony jest od wieku kobiety, jej wagi oraz od rodzaju hormonów dostarczanych do organizmu. Działanie antykoncepcji Antykoncepcja hormonalna polega na dostarczaniu do organizmu kobiety zazwyczaj dwuskładnikowych tabletek estrogenno-progestagenowych. Ilość hormonów w doustnych środkach jest znacznie wyższa niż w czasie naturalnej produkcji przez organizm kobiety. Hormony podawane w takiej formie blokują układ hormonalny na poziomie podwzgórze-przysadka. Hamują produkcję hormonów folikulotropowego (FSH) i hormonu luteinizującego (LH), czyli naturalnych hormonów jajnikowych, w efekcie czego obserwujemy zmiany cykliczne w ustroju kobiety. Zmiany cykliczne dotyczą: Blokowania jajeczkowania - przyczyną jest brak wzrostu pęcherzyków Graafa oraz owulacji . Zmiany w śluzie kobiety - najczęściej występuje tylko czop śluzu. Zmiany w perystaltyce jelit. Zmiany w śluzówce macicy blokujące zagnieżdżanie. Antykoncepcja a miesiączka Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych następuje krwawienie. Jest ono traktowane przez kobietę jako zwykła miesiączka , ale nią nie jest. Na unormowanie cyklu trzeba poczekać. Czas oczekiwania zależy od wieku kobiety, rodzaju tabletek, okresu, w jakim kobieta dostarczała do organizmu tabletki oraz typu płodności przed rozpoczęciem zażywania antykoncepcji . Czas owulacji w swoim cyklu możesz określić w kalkulatorze dni płodnych . Co się dzieje po odstawieniu tabletek? Po odstawieniu doustnych tabletek antykoncepcyjnych: cykle miesiączkowe mogą być bardziej obfite i bolesne mogą różnić się pod względem długości – prowadź więc kalendarz miesiączki mogą być z owulacją lub możesz mieć cykl bezowulacyjny śluz może być bardziej obfity Sprawdź, jak rozpoznać cykl bezowulacyjny. Przypominamy, że zgodnie z...