Wycofane leki
AdobeStock
Aktualności

Popularne syropy dla dzieci wycofane! Są prawie w każdym domu!

Tych leków już na pewno nie kupisz, ale mogą znajdować się w twojej domowej apteczce. Warto to sprawdzić!

Główny Inspektorat Farmaceutyczny 12 lutego wycofał 6 popularnych leków. Wszystkie preparaty zawierają tę samą substancję czynną – fenspiryd. Niewykluczone, że w najbliższym czasie zapadną decyzje o wstrzymaniu w obrocie kolejnych leków na przeziębienie.

Które syropy zostały wycofane ze sprzedaży?

Wielu rodziców najpewniej posiada je w domowych apteczkach, szczególnie teraz, gdy dzieci często chorują. Chodzi o preparaty przeciwzapalne, stosowane przy infekcjach górnych dróg oddechowych, gównie wykorzystywane w leczeniu dzieci. GIF wstrzymał obrót 6 następujących leków:

  • Eurespal 80 mg - wszystkie serie
  • Elofen 2 mg/ml - wszystkie serie
  • Eurefin 2 mg/ml - wszystkie serie
  • Fenspogal 2 mg/ml - wszystkie serie
  • Fosidal o smaku malinowym 2 mg/ml - wszystkie serie
  • Fosidal o smaku pomarańczowym 2 mg/ml - wszystkie serie
  • Pulneo 25 mg/ml - wszystkie serie
  • Pulneo 2 mg/ml - wszystkie serie
  • Pulneo o smaku coli 2 mg/ml - wszystkie serie

Osoby zażywające leki przeciwzapalne z tej listy powinny skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, by zdecydować o kolejnych krokach.


Niebezpieczny skład?

Okazuje się, że wszystkie te syropy zawierają w swoim składzie substancję czynną fenspiryd. Jest to związek chemiczny, którego głównym zadaniem jest zmniejszanie obrzęku błony śluzowej układu oddechowego, powstrzymanie stanu zapalnego, a także nadmiernej produkcji wydzieliny oskrzelowej. Jak czytamy w komunikacie GIF, wystąpiło zagrożenie dla zdrowia publicznego, stąd decyzja o ich wycofaniu. Jednocześnie ANSM (Francuska Agencja Leków) wystąpiła o wszczęcie unijnych procedur mających na celu dokonanie ponownej analizy korzyści do ryzyka w produktach zawierających fenspiryd. Po przeprowadzeniu procedury zostanie podjęta ostateczna decyzja dotycząca leków.

Źródło: gif.gov.pl

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

GIF wycofał syrop dla dzieci
Adobe Stock
Zdrowie
Popularny syrop przeciwgorączkowy i przeciwbólowy dla dzieci wycofany z aptek
Co robisz, kiedy dziecko ma gorączkę? Albo coś je boli? Zapewne sięgasz po środek przeciwgorączkowy i przeciwbólowy w syropie. Sprawdź jednak, czy nie jest to właśnie wycofany z obrotu popularny syrop.

Główny Inspektorat Farmaceutyczny czuwa nad jakością leków dopuszczonych do sprzedaży w naszych aptekach. Jeśli jakiś środek budzi zastrzeżenia, jest dokładnie badany, a w razie potwierdzenia wątpliwości lub nieprawidłowego składu – wycofywany z obrotu. Często jest to tylko jedna seria, czasami jednak całkowity zakaz sprzedaży danego produktu. Wycofany syrop dla dzieci Niedawno informowaliśmy was w mamotoja.pl o wprowadzonym właśnie zakazie sprzedaży popularnych syropów przeciwkaszlowych dla dzieci . 10 września GIF wydał natomiast decyzję o natychmiastowym wycofaniu z obrotu jednej serii kolejnego syropu — tym razem jest to popularny środek przeciwgorączkowy i przeciwbólowy — Ibufen dla dzieci FORTE o smaku truskawkowym . Ibufen FORTE dla dzieci: wycofana seria W decyzji czytamy: "Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofuje z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy: Ibufen dla dzieci FORTE o smaku truskawkowym (ibuprofenum), 200 mg/5 ml, zawiesina doustna numer serii: 031118 , termin ważności: 11.2020 podmiot odpowiedzialny: Medana Pharma S.A. z siedzibą w Sieradzu (poprzednio: Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A.)". Wytwórca leku zgłosił do GIF, że ta seria syropu ma nieprawidłową zawartość ibuprofenu , dlatego inspektorat zdecydował się na wycofanie jej z obrotu. Sprawdź, czy nie masz jej w domu, a jeśli tak – oddaj do apteki. Pozostałe serie są bezpieczne i nadal możesz je podawać dziecku.  

GIF wycofuje lek dla alergików EpiPen
Fotolia/Babyonline.pl
Aktualności
Uwaga! Lek dla alergików wycofany, bo może zagrażać życiu
Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obiegu znany lek dla alergików, bo może zagrażać życiu lub zdrowiu. Sprawdź, czy nie masz go w domu!

Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu 3 serii leków, które ratują życie alergikom w przypadku wystąpienia silnej reakcji alergicznej lub wstrząsu anafilaktycznego.  Wycofanie EpiPen ze sprzedaży? Na szczęście nie chodzi o całkowite wycofanie leku pozwalającego wstrzyknąć adrenalinę EpiPen Jr.i Epi Pen Senior , lecz o 3 serie tego leku. Wycofanie leku spowodowane jest informacją od producenta o wystąpieniu w Japonii 2 przypadków wad elementu dozującego we wstrzykiwaczach EpiPen. Niewstrzyknięcie leku może stwarzać zagrożenie dla życia i zdrowia pacjenta, u którego wystąpi reakcja alergiczna.  Dozownik zawiera adrenalinę, którą podaje się w nagłych przypadkach, np. przy wstrząsie anafilaktycznym lub nagłej reakcji alergicznej po kontakcie z alergenem , na który dziecko (lub dorosły) jest silnie uczulone (np. jad owadów, leki, orzechy itp.). Podanie adrenaliny w ciągu kilku minut od wystąpienia silnej reakcji alergicznej może uratować życie, dlatego ważne jest, aby dawka leku była właściwa i trafiła do organizmu. Wycofane serie EpiPen  Z obrotu wycofane są następujące serie leku:   EpiPen Jr. (Epinephrinum) 0,15 mg/dawkę - serie 5ED824G i 6ED117AA   EpiPen Senior (Epinephrinum) 0,3 mg/dawkę  - seria 6FA293P EpiPen Jr. przeznaczony jest dla dzieci o wadze od 15 do 30 kg . GIF prosi pacjentów posiadających preparaty z ww. serii o zwrot leków do aptek i konsultację z lekarzem. Jeśli macie  w domu ten lek, koniecznie sprawdźcie serię!             źródło: Główny Inspektorat Farmaceutyczny Zobacz też: To może spotkać także twoje dziecko! Przeczytaj, możesz uratować życie Alergia pokarmowa jest groźniejsza, niż się wydaje - wywiad z lekarzem Objawy alergii u dzieci [WIDEO]

Kolejny syrop na kaszel został wycofany
Fotolia
Aktualności
Popularny syrop na kaszel dla dzieci i dorosłych wycofany ze sprzedaży!
Główny Inspektorat Farmaceutyczny wstrzymał sprzedaż popularnego syropu na kaszel dla dzieci i dorosłych. Koniecznie sprawdź, czy masz go w swojej apteczce.

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu syrop na kaszel Ambroksol. Według informacji producenta Takeda Pharma sp. z o.o., lek jest stosowany w leczeniu kaszlu . Polecany jest również w przypadku ostrego i przewlekłego zapalenia oskrzeli, stanów zapalnych nosa i gardła oraz mukowiscydozy. Syrop stosowany jest także u dzieci. Syrop wycofany z obrotu Decyzja Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego z dn. 15.11.2017 r. ma klauzulę natychmiastowej wykonalności. Powodem jest zanieczyszczenie leku. Chodzi o serie: 335725 (data ważności: 12.2017) 346164 (data ważności: 03.2018) 359907 (data ważności: 07.2018) To już nie pierwszy syrop, który w ostatnim czasie wycofano ze sprzedaży. Poprzednio pisaliśmy o tym, że Główny Inspektor Farmaceutyczny nakazał wstrzymać sprzedaż  syropu wielowitaminowego Multi-Sanostol . Dotyczyło to opakowań po 600 g. GIF wycofał też ze sprzedaży na terenie całego kraju krople doustne Pulneo 25 mg/ml o numerze serii 01AF1216 z datą ważności do 12.2019. Źródło: gif.gov.pl Zobacz także: Dlaczego dziecko ciągle kaszle? 5 przepisów na domowe syropy dla dzieci Czego objawem może być kaszel?

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj