Popularny lek wycofany ze sprzedaży
Fotolia/screen GIF
Aktualności

Popularny lek przeciwalergiczny wycofany z aptek!

Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu ze sprzedaży przeciwalergicznych kropli do oczu. Sprawdź, czy nie masz ich w domu!

Główni Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu z obrotu popularnego leku przeciwalergicznegokropli do oczu Polcrom.

Krople Polcrom wycofane ze sprzedaży

GIF wydał decyzję o wycofaniu ze sprzedaży aż 35 serii roztworu do oczu Polcrom. Jak czytamy w decyzji inspektoratu: "Przyczyną wycofania przedmiotowego produktu leczniczego jest uzyskanie w próbach archiwalnych wyniku poza specyfikacją dla parametru wygląd i przezroczystość roztworu". Decyzję i wszystkie wycofane serie znajdziecie tutaj.

Polcrom to preparat stosowany miejscowo do oka (do worka spojówkowego) o działaniu przeciwalergicznym. Wskazaniem do stosowania preparatu jest alergiczne zapalenie spojówek i rogówki (w tym wiosenne i sezonowe).

Wiosna to czas, kiedy wielu małych (i dużych!) alergików musi stosować leki przeciwalergiczne zmniejszające dokuczliwe objawy alergii. Jeśli stosujecie krople do oczu Polcrom, sprawdźcie, czy wasze opakowanie nie należy do jednej z wycofanych serii!

Zobacz także:

Źródło: gif.gov.pl

Co pyli w czerwcu? Lista uczulających pyłków

wycofane ze sprzedaży leki antykoncepcyjne
Adobe Stock
Aktualności
Znane tabletki antykoncepcyjne wycofywane z aptek. Sprawdź, czy z nich korzystasz 
To popularne leki antykoncepcyjne. Zobacz, czy opakowanie które masz w domu nie jest wycofaną serią tabletek ze sprzedaży.

Chodzi o dwuskładnikowe, doustne tabletki antykoncepcyjne stosowane w celu zapobiegania ciąży. Jeżeli z nich korzystasz, skontaktuj się ze swoim lekarzem ginekologiem. Brak istotnej informacji w ulotce Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny, chodzi o tabletki antykoncepcyjne Milvane , zawierające hormony żeńskie: gestoden (progestagen) i etynyloestradiol ( estrogen ). GIF wydał decyzję o wycofaniu z obrotu kilku ich partii. Powodem jest treść ulotek tabletek, w których  nie ma ostrzeżenia o stosowaniu ich w połączeniu z innymi  lekami. Mianowicie nie podano informacji o przeciwwskazaniach do stosowania tabletek Milvane w połączeniu z niektórymi lekami stosowanymi w terapii przeciwwirusowej. Wycofane 3 serie Opakowanie leku Milvane zawiera 3 rodzaje tabletek powlekanych, z których każdy rodzaj tabletki zawiera różną ilość hormonów. Decyzją GIF wycofano tabletki powlekane:   beżowe: 0,05 mg + 0,03 mg; ciemnobrązowe: 0,07 mg + 0,04 mg; białe: 0,10 mg + 0,03 mg. Wycofane serie mają oznakowania:   WES2PT z datą ważności 10.2023; WER7P3 z datą ważności 04.2023; WER466 z datą ważności 11.2022; O tym, że konkretne serie tabletek Milvane muszą być wycofane ze sprzedaży w aptekach, poinformował GIS sam jego producent. "Do kancelarii Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynęła informacja przedstawiciela podmiotu odpowiedzialnego – Bayer Sp. z o.o. o konieczności wycofania z obrotu trzech serii produktu leczniczego Milvane w związku z wykryciem niezgodności w treści ulotki, polegającej na braku informacji o przeciwwskazaniach do stosowania produktu leczniczego Milvane w połączeniu z niektórymi lekami stosowanymi w terapii przeciwwirusowej" – napisano w decyzji GIF. Jeżeli znalazłaś na liście wycofanych leków ten, który zażywasz, porównaj jego numer serii z numerem serii na...

GIF wycofuje lek dla alergików EpiPen
Fotolia/Babyonline.pl
Aktualności
Uwaga! Lek dla alergików wycofany, bo może zagrażać życiu
Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obiegu znany lek dla alergików, bo może zagrażać życiu lub zdrowiu. Sprawdź, czy nie masz go w domu!

Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu 3 serii leków, które ratują życie alergikom w przypadku wystąpienia silnej reakcji alergicznej lub wstrząsu anafilaktycznego.  Wycofanie EpiPen ze sprzedaży? Na szczęście nie chodzi o całkowite wycofanie leku pozwalającego wstrzyknąć adrenalinę EpiPen Jr.i Epi Pen Senior , lecz o 3 serie tego leku. Wycofanie leku spowodowane jest informacją od producenta o wystąpieniu w Japonii 2 przypadków wad elementu dozującego we wstrzykiwaczach EpiPen. Niewstrzyknięcie leku może stwarzać zagrożenie dla życia i zdrowia pacjenta, u którego wystąpi reakcja alergiczna.  Dozownik zawiera adrenalinę, którą podaje się w nagłych przypadkach, np. przy wstrząsie anafilaktycznym lub nagłej reakcji alergicznej po kontakcie z alergenem , na który dziecko (lub dorosły) jest silnie uczulone (np. jad owadów, leki, orzechy itp.). Podanie adrenaliny w ciągu kilku minut od wystąpienia silnej reakcji alergicznej może uratować życie, dlatego ważne jest, aby dawka leku była właściwa i trafiła do organizmu. Wycofane serie EpiPen  Z obrotu wycofane są następujące serie leku:   EpiPen Jr. (Epinephrinum) 0,15 mg/dawkę - serie 5ED824G i 6ED117AA   EpiPen Senior (Epinephrinum) 0,3 mg/dawkę  - seria 6FA293P EpiPen Jr. przeznaczony jest dla dzieci o wadze od 15 do 30 kg . GIF prosi pacjentów posiadających preparaty z ww. serii o zwrot leków do aptek i konsultację z lekarzem. Jeśli macie  w domu ten lek, koniecznie sprawdźcie serię!             źródło: Główny Inspektorat Farmaceutyczny Zobacz też: To może spotkać także twoje dziecko! Przeczytaj, możesz uratować życie Alergia pokarmowa jest groźniejsza, niż się wydaje - wywiad z lekarzem Objawy alergii u dzieci [WIDEO]

Chłopiec używa inhalatora
Fotolia
Aktualności
Lek przeciw astmie i alergii wycofany ze sprzedaży. Sprawdź, czy nie masz go w domu!
Twoje dziecko ma astmę lub alergię i używa inhalatora? Sprawdź, czy nie masz w domu wycofanego ze sprzedaży roztworu!

Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu ze sprzedaży 4 serii leku Cromoxal , stosowanego przy walce z objawami astmy . W decyzji możemy przeczytać: "Decyzja została podjęta ze względu na otrzymanie wyników poza specyfikacją w ciągłym badaniu stabilności po 36 miesiącach w zakresie parametrów: zawartość substancji czynnej, pH roztworu oraz jego objętości". Wycofane zostały następujące serie: Cromoxal ( Natrii cromaglicas ), roztwór do nebulizacji, 10mg/ml, 50 pojemników po 2 ml Numer serii 335961, data ważności 08.2016 Numer serii 415975, data ważności 03.2017 Numer serii 515004, data ważności 01.2018 Numer serii 535026, data ważności 08.2018 Podmiot odpowiedzialny: Sandoz GmbH, Austria Cromoxal ma postać roztworu do nebulizacji (rozpylania). Jest lekiem przeciwastmatycznym i przeciwalergicznym, stosowanym w celu zapobiegania albo ograniczania częstości napadów astmy oskrzelowej. Treść decyzji możesz przeczytać tutaj . Czytaj także: Jak rozpoznać astmę u dziecka źródło: Radio Zet

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz