Poradnik dla zmęczonych mam
Fotolia
Aktualności

Poradnik dla zmęczonych mam, czyli 7 rzeczy, których nie musisz więcej robić

Jeśli nigdy nie masz dość bycia mamą, uwielbiasz gotować, sprzątać i prasować dziecięce ubranka, ten poradnik nie jest dla ciebie.

Podobno gdzieś na świecie istnieją "mamy idealne". Takie, które uwielbiają gotować, sprzątać i budować domki z Lego, a przy tym znajdują czas dla siebie. Ich dzieci nie oglądają telewizji, chodzą w wyprasowanych koszulkach i zawsze mają czyste buzie. Jeśli jesteś taką mamą, ten poradnik nie jest dla ciebie. To 7 rad dla mam, które być może trochę ci zazdroszczą, ale nie mają siły (i ochoty?) doganiać ideału. Jeśli jesteś mamą, która ma dość – mamy coś dla ciebie!

1. Koniec z gotowaniem

Jeśli lubisz (i umiesz) gotować, gotuj dalej. Jeśli stanie przy garach jest dla ciebie największą karą, nie musisz tego robić codziennie. Gotuj obiady, które starczą na kilka dni, poproś o pomoc męża, znajdź tani bar z "domowymi obiadkami" w okolicy lub poszukaj gotowych produktów, dzięki którym oszczędzisz czas i nerwy. Paluszki rybne i surówka w plastikowym pojemniku nie są najzdrowszą opcją, ale kiedy nie masz siły (lub ochoty!) na nic więcej...

2. Koniec z wycieraniem buzi

Dzieci się brudzą. To całkowicie naturalne, że jeśli wytrzesz swojemu maluchowi buzię nawilżaną chusteczką, po kilku minutach znów będzie brudny. Zamiast się denerwować, ogranicz liczbę kilometrów spędzonych na bieganiu za dzieckiem z opakowaniem mokrych chusteczek.

3. Koniec ze składaniem (i prasowaniem) dziecięcych ubranek

Prać trzeba, w wielu domach mamy robią pranie kilka razy w tygodniu, jeśli nie codziennie. Niestety, dzieci to małe fabryki brudnych ubrań. Jeśli masz dość prasowania, składania i wkładania do szafy dziecięcych ubranek, po prostu tego nie rób. Ubranka "od święta" mogą zostać w szafie, ale te "na co dzień" i tak co dwa dni lądują w pralce. Kup duży kosz albo plastikowe pudło i wrzucaj do niego dziecięce t-shirty i spodenki. Dobrze wiesz, że przesadne dbanie o dziecięce wdzianka ro syzyfowa praca.

4. Koniec z życiem bez bajek

Jeśli twoje dziecko jest na tyle duże, że może oglądać telewizję czy bawić się tabletem, pozwól mu na to. Dzieci uwielbiają bajki, więc, zamiast zamęczać się wyrzutami sumienia, włącz telewizor i wypij w spokoju gorącą herbatę. Upewnij się tylko, że włączyłaś bajki odpowiednie do wieku dziecka. Nie chcesz przecież, żeby maluch miał później koszmary i budził cię w środku nocy.

Zobacz także: Tablet działa jak narkotyk!

5. Koniec ze sprzątaniem porozrzucanych zabawek

Koniec z klockami, samochodzikami i ubrankami Barbie porozrzucanymi w salonie czy w sypialni. Dziecięcy pokój to przestrzeń, w którym powinny się znajdować wszystkie rzeczy malucha, w tym zabawki. Jak najwcześniej zacznij uczyć malca sprzątania po zabawie. Jeśli nie posprząta, trudno. Pamiętaj tylko, żeby wchodząc do dziecięcego pokoju uważać, żeby czegoś nie nadepnąć – to naprawdę boli!

6. Koniec przejmowania się kłótniami

Jeśli masz więcej niż jedno dziecko, doskonale wiesz, czym są kłótnie między rodzeństwem. Prosisz, upominasz, ostrzegasz, że to skończy się płaczem... I kończy się płaczem. Zamiast się niepotrzebnie denerwować, miej na oku swoje maluchy, żeby nie zrobiły sobie krzywdy, ale nie angażuj się za bardzo w ich spory, przecież i tak cię nie słuchają.

7. Koniec z korzystaniem z toalety w obecności dzieci

Poranna toaleta, mycie zębów, kąpiel w wannie czy załatwianie potrzeb fizjologicznych? Dzieci uwielbiają towarzyszyć mamom we wszystkich tych czynnościach. Jeśli nie masz ochoty sikać lub golić nóg w obecności dziecka, zamknij za sobą drzwi. Wbrew pozorom to naprawdę łatwe!

Czytaj także: Sprawdź, czy ty też jesteś czasem najgorszym rodzicem świata!

Katarzyna Zielińska przyznaje, że dla dziecka całkiem "straciła głowę". Znacie to? [WIDEO]

opieka nad noworodkiem
Adobe Stock
O noworodku
Noworodek: pierwsze dni w domu – zasady opieki i pielęgnacji
Pierwsze dni z noworodkiem bywają trudne dla początkujących rodziców, którzy są pełni obaw o to, czy sprostają zadaniu. Warto zaufać spokojnie obserwować dziecka, a z czasem nowa codzienność stanie się bardziej zrozumiała i jasna. Oto podstawowe zasady opieki nad noworodkiem i zalecenia dotyczące pielęgnacji w okresie noworodkowym. Dzięki nim przetrwanie pierwszych tygodni będzie prostsze.

Noworodek to określenie dziecka w pierwszym miesiącu życia. Od piątego tygodnia mówi się już o niemowlęciu. To rozgraniczenie ma głęboki sens, gdyż noworodkiem jest dziecko, które dopiero adaptuje się do życia poza organizmem mamy. Z tego powodu wymaga szczególnej opieki i troski. Warto jednak pamiętać, że dziecko w okresie noworodkowym nie jest tak kruche i delikatne, żeby rodzice musieli się obawiać opieki nad nim. Podpowiemy, jak zadbać o szczególne potrzeby noworodka, żeby pierwszy miesiąc przebiegł bez większych niespodzianek.  Noworodek – pierwsze dni w domu Pierwsze dni życia dziecka to czas na odpoczynek po trudach narodzin. Pierwszy miesiąc dziecka w domu powinien upłynąć na nabieraniu przez rodziców wprawy w zajmowaniu się dzieckiem. Co w tym pomoże? Oto rady na pierwsze dni z noworodkiem. Przez pierwsze dni rodzice patrzą na ogół na swoje dzieci z niepokojem: czy wszystko w porządku, czy kupka normalna, czy noworodek wystarczająco dużo zjada, dlaczego płacze. Większość obaw o zdrowie i samopoczucie noworodka jest zupełnie niepotrzebnych. Niepokoić powinno, gdy noworodek: gorączkuje powyżej 38°C, odmawia jedzenia przez kilka karmień, ma biegunkę, wymiotuje, robi się wiotki i „leje się" przez ręce, sapie, charczy, ma trudności z oddychaniem przez nos. W takich sytuacjach trzeba skonsultować się z lekarzem. Wezwij lekarza , gdy noworodek: sinieje, jest blady, ma trudności w oddychaniu, jest bardzo senny, trudno go obudzić. W pierwszych dniach życia noworodek najpierw chudnie (to tzw. fizjologiczny spadek masy ciała), a potem odzyskuje wagę, z którą przyszedł na świat. Między 10 a 14 dniem po narodzinach dziecko powinno wrócić do masy ciała, jaką miało tuż po porodzie. W tym czasie zwykle nie jest polecane dodatkowe ważenie noworodka. Masę ciała...

matka i córka
Fotolia
Mama
Lepsze kontakty z mamą
Teraz, kiedy sama masz dziecko, powinno być ci łatwiej zrozumieć własną matkę. Co zrobić, jeśli tak się nie dzieje? Radzi Katarzyna Floryan, psycholożka z poradni "Uniwersytet dla Rodziców" w Warszawie.

Nie zawsze rozmowa z własną mamą jest łatwa. Łączy was przecież silna, emocjonalna więź. A im nam na kimś bardziej zależy, tym boleśniej odbieramy jego krytykę i... chcemy, żeby myślał podobnie do nas. Jeszcze trudniej o porozumienie, gdy znajdujemy się w nowych rolach. Dlatego po narodzinach dziecka trzeba staranniej zatroszczyć się o stosunki z mamą. Daj czas Pełnisz teraz taką samą rolę dla swojego dziecka, jak twoja mama dla ciebie! Czujesz tremę, chciałabyś się sprawdzić, nie zawsze wiesz, jak postępować? Twoja mama czuje to samo! Przecież ona także znalazła się w nowej roli – babci. Nawet jeśli ma już wnuki, to jako babcia twojego dziecka dopiero debiutuje. I tak jak ty chce być najlepsza i najukochańsza. Wiedz, że kocha Ciebie i twoje dziecko. Gdy mówi: „Ubierz mu jeszcze sweterek”, nie wymądrza się, ale martwi, że maluch zmarznie. Kiedy biegnie na każdy płacz maleństwa, nie chce go rozpuszczać, tylko serce samo dyktuje jej kroki. Jeśli trudno ci to pojąć, spróbuj sobie wyobrazić, że twoje dziecko jest już duże i zostało rodzicem. Zależy ci na wnuczku, prawda? I dlatego starasz się o niego zadbać. Nawet czasem na siłę. A skoro babcia robi to z miłości, a ty ją kochasz... No cóż, mówią, że miłość wszystko wybaczy. Poczuj się pewnie Na początku nie jesteś przekonana, czy dobrze malca ubierasz, przewijasz, kąpiesz... I dlatego do serca bierzesz każdą uwagę. Mama pyta, czy maluch nie jest głodny, a ty słyszysz: „Jesteś okropną matką, jak można tak głodzić dziecko!”. Gdy poczujesz się pewniej i przekonasz się, że masz prawo wychowywać malca według swoich zasad, to łagodniejszym okiem spojrzysz na swoją mamę. Mów... Czasem nie mówisz mamie o rzeczach, które cię denerwują (jak ciągłe podsuwanie wnukowi słodyczy) w obawie, że się obrazi. Co prawda unikasz otwartego konfliktu, ale niechęć między...

stop dobrym radom
Fotolia
Mama
Jak dać odpór dobrym radom?
Ilu ludzi, tyle opinii na jeden temat. I tyle samo dobrych rad. Jak nabrać pewności siebie i grzecznie, ale po mistrzowsku i stanowczo odrzucać niechciane rady? Są na to sposoby – radzi psycholożka Julita Wojciechowska.

Zauważyłaś, że od kiedy twoje maleństwo jest na świecie, krąg doradców z dziedziny pielęgnowania i wychowania dzieci powiększa się z każdym dniem? Należą zresztą do niego nie tylko twoi najbliżsi, ale również przypadkowi ludzie spieszący z „dobrą radą”, której najczęściej wcale nie potrzebujesz. Hm... jest kilka postaw i uprzejmych sposobów na podziękowanie niepożądanym ekspertom. Mistrzyni celnej riposty Pewnie także twoje dziecko, jak wiele innych, nie lubi nosić czapeczki i natychmiast ją zrzuca. Po kilku próbach chwilowo poddajesz się, wiedząc, że i tak w końcu, gdy tylko odwrócisz uwagę malca, czapeczka znajdzie się na jego główce. Kroczysz z pociechą przez park i akurat wtedy pierwsza napotkana osoba raczy cię krytyczną uwagą na temat nakrycia głowy malca. Szukasz trafnej odpowiedzi, mimo że na usta cisną ci się tylko niezbyt uprzejme słowa. Jak zareagować, gdy nie masz ochoty na konwersację z przypadkową osobą? Uśmiechnij się. Możesz powiedzieć: „Ma pani rację, wciąż próbujemy się do tego przekonać”. Jeśli jesteś już zdenerwowana, puść komentarz mimo uszu i zajmując się malcem, idź dalej. A gdy sytuacja tego wymaga, z opresji wyratuje cię celna riposta, np: „Nowoczesne dzieci nie noszą czapeczek”. Choć przecież wiesz, że dziecko nie dlatego nie miało czapeczki. Mistrzyni odmawiania Bywa, że przebywając ze swoją mamą, znów czujesz się jak mała dziewczynka. To ona cię wychowała, więc najlepiej wie, jak poradzić sobie w kryzysowych sytuacjach i na każdym kroku służy ci radą. Jednak jej nadopiekuńczość niekiedy denerwuje. Zwłaszcza gdy znów, widząc jak jeszcze nieporadnie obchodzisz się z maleństwem, zamiast dać ci szansę, mówi: „Najlepiej, jeśli…”, czujesz się bezsilna. Jak dać do zrozumienia, że szybciej nabierzesz pewności siebie, ufając swemu instynktowi,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj