poród, akcja lepszy poród
Fotolia
Aktualności

Poród będzie bolał mniej dzięki NFZ?

Znieczulenie przy naturalnym porodzie ma być refundowane. Ministerstwo Zdrowia i NFZ przygotowują przepisy, które mają to umożliwić.

Jak ustaliła Gazeta Wyborcza fundusz ma płacić za znieczulenie zewnątrzoponowe 400 lub 450 zł. Będą to dodatkowe pieniądze doliczane do podstawowej stawki za poród, która wynosi teraz 1,7 tys. zł, niezależnie od tego, czy kobieta rodzi sama, czy ma cesarskie cięcie. Szpitalom poród naturalny ze znieczuleniem będzie się więc bardziej opłacał. Ale co najważniejsze dla pacjentki znieczulenie byłoby bezpłatne podczas porodu. Dotychczas w wielu szpitalach za znieczulenie pobierana jest dodatkowa opłata – pomimo krytyki NIK.
 

Czy zmniejszy to ilość cesarek w Polsce?

Zdaniem ekspertów być może przyczyni się do zmniejszenia w przyszłości liczby cesarskich cięć. Polska pod tym bije światowe rekordy. Często wymuszają je kobiety. Średnia w kraju to ok. 40 proc., ale są szpitale, w których odsetek cesarek przekracza nawet 70-80 proc. Dla porównania - w takich krajach, jak Francja, Wielka Brytania czy Niemcy średnio tylko co czwarta kobieta rodzi przez cesarskie cięcie, za to większość korzysta ze znieczulenia.
Czytaj cały tekst: Gazeta Wyborcza.
Źródło: Gazeta Wyborcza.

Czytaj też: Zasługujesz na lepszy poród - walcz o zmiany na porodówkach.

Czy wierzycie, że takie dobrodziejstwo w postaci nie wymuszonego, wypłakanego, opłaconego znieczulenia w polskich szpitalach wreszcie nastanie?
A jak wy rodziłyście; ze znieczuleniem, czy bez?

Przyspieszenie porodu: co pomoże przyspieszyć poród? Bezpieczne i naturalne sposoby

kobieta, mam, poród, porodówka, szpital
Poród naturalny
Jak przebiega poród naturalny - tłumaczy ginekolog położnik. Plus film z porodu
Co to znaczy „urodzić naturalnie”? Czy zawsze potrzebne jest znieczulenie? Na te i inne pytania o poród odpowiada doświadczony ginekolog położnik dr n. med. Wojciech Puzyna.

Dr n. med. Wojciech Puzyna, ginekolog położnik. Był wieloletnim dyrektorem Szpitala Św. Zofii w Warszawie. Aktualnie przyjmuje pacjentki w Przychodni Specjalistycznej Św. Zofii. Czym się różni poród siłami natury od porodu naturalnego? Poród naturalny to taki, który zaczął się samoistnie i przebiegał bez interwencji medycznych czy farmakologicznych: bez podawania znieczulenia czy leków, bez wykonania nacięcia krocza, podawania oksytocyny lub używania próżnociągu albo kleszczy.  Poród drogami natury również odbywa się drogą pochwową , ale doszło podczas niego do jakichś działań medycznych, np. zastosowano znieczulenie zewnątrzoponowe lub nacinano krocze rodzącej.   Zobacz też: Wyprawka do szpitala Małgorzata Zduńska: Czy poród naturalny, czyli siłami i drogami natury, musi boleć? Dr n. med. Wojciech Puzyna: W XXI wieku poród nie musi być traumatycznym przeżyciem. Znamy różne skuteczne metody znoszenia bólu porodowego . Znieczulenie to jednak zawsze sprawa indywidualna. Zwykle poród przebiega na tyle prawidłowo i szybko, że kobiecie wystarcza tylko opieka personelu medycznego oraz miła atmosfera na sali porodowej, np. pomoc bliskiej osoby. Duży odsetek rodzących nie wymaga lub nie chce znieczulenia do porodu . Jednak wiele kobiet odczuwa skurcze porodowe w sposób szczególnie nieprzyjemny i bolesny i wtedy znieczulenie jest rozsądnym wyjściem, bo ból uniemożliwia im współpracę z personelem medycznym i utrudnia poród. W wielu wypadkach pozwala nawet odbyć poród drogami natury , a więc uniknąć porodu zabiegowego lub nawet cięcia cesarskiego. Najczęściej wykonuje się znieczulenie zewnątrzoponowe ciągłe. Czy poród naturalny jest bezpieczny dla mamy i dziecka? Bezpieczne znieczulanie porodu opiera się na doświadczeniu anestezjologa, zminimalizowaniu dawki leku przeciwbólowego, odpowiednim...

poród, kobieta, ciąża
Fotolia.pl
Aktualności
Na ból porodowy pomoże… psycholog! Oburzająca rewolucja Ministerstwa Zdrowia
A miało być tak pięknie – darmowe znieczulenie dla każdej rodzącej kobiety. Tymczasem Ministerstwo Zdrowia już zapowiada zmiany.

Od 1 lipca 2015 r. NFZ płaci szpitalom : za poród naturalny bez znieczulenia oraz poród przez cesarskie cięcie 1800 zł, a za poród naturalny ze znieczuleniem 2200 zł. Czyli za podanie znieczulenia szpital otrzymuje dodatkowo 400 zł. To świadczenie nielimitowane – dostępne dla każdej rodzącej kobiety. Tę zmianę doceniły zwłaszcza kobiety z mniejszych miejscowości, w których – w większości przypadków – za znieczulenie trzeba było płacić (i to nawet kilkaset złotych!). Zobacz: Tak się rodzi dziecko - film, który cię zachwyci Tymczasem wiceminister zdrowia, Cezary Cieślukowski, w ostatniej rozmowie z PAP wyraził opinię, że  „podanie rodzącej pacjentce znieczulenia nie może być czynnością wykonywaną na zamówienie”, „nie powinno być powszechne”, a także że „to lekarz decyduje”. I zapowiedział zmiany w rozporządzeniu w sprawie standardów postępowania medycznego w łagodzeniu bólu porodowego. Nowe rozporządzenie ma opisywać różne inne metody znoszenia bólu, np. … rozmowę z psychologiem i wsparcie najbliższych. Wiceminister nigdy nie będzie miał okazji przekonać się, jak boli poród . Być może nie wie też, że wiele kobiet, po przeżyciu traumy przy pierwszym porodzie, nie decyduje się już na kolejne dziecko. Albo że ze strachu przed bólem wybiera cesarskie cięcie . Albo że o sile bólu często decyduje lęk, przerażenie i stres, że każda kobieta może odczuwać go inaczej, a wiele mam określa go wprost – jako ból NIE DO ZNIESIENIA. Wszystkim, którzy wciąż nie wiedzą, o czym mowa (oraz wiceministrowi), proponujemy taki eksperyment:     Zwracamy też uwagę na oświadczenie Fundacji Rodzić Po Ludzku, która zauważyła: „Jest jeszcze jeden wymiar tej sprawy, o którym głośno się nie mówi: w kraju, w którym medykalizacja porodu jest bardzo wysoka, a...

znieczulenie porodowe
Adobe Stock
O porodzie
Znieczulenie przy porodzie: 8 rodzajów znieczulenia
Znieczulenie przy porodzie to dla jednych pójście na łatwiznę, dla innych wybawienie od cierpienia. Wszystko zależy od tego, jak znosisz ból. Sprawdź, kiedy stosuje się znieczulenie podczas porodu zewnątrzoponowe, podpajęczynówkowe, narkozę, a jak może pomóc odpowiednie oddychanie lub aparat Tens.

Znieczulenie przy porodzie zwykle kojarzy się z cesarskim cięciem. Ale znieczula się też kobiety rodzące fizjologicznie (siłami natury). Czasem podania znieczulenia wymaga zdrowie ciężarnej. Każdy człowiek ma inny próg wrażliwości na ból – nic dziwnego, że szukamy sposobów, by rodzić bez strachu przed bólem. Spis treści: Rodzaje znieczulenia przy porodzie: Znieczulenie zewnątrzoponowe Znieczulenie podpajęczynówkowe Narkozę, czyli znieczulenie ogólne Znieczulenie nerwu sromowego Znieczulenie wziewne: gaz rozweselający TENS Łagodzenie bólu wodą Oddychanie przeponą Wskazania do znieczulenia przy porodzie Ustawa o znieczuleniu przy porodzie Rodzaje znieczulenia przy porodzie Metody łagodzenia bólu przy porodzie można podzielić na naturalne, fizykalne i medyczne . Do pierwszych zalicza się relaks w kąpieli oraz specjalną technikę oddychania. Metodą fizykalną jest TENS, który wykorzystuje działające przeciwbólowo impulsy elektryczne. Obie metody są zupełnie bezpieczne i nie wpływają w żaden sposób na dziecko. Medyczne metody łagodzenia bólu polegają na podaniu środków znieczulających – dokręgosłupowo, miejscowo (w krocze) lub drogą wziewną. Rodzaj zastosowanego znieczulenia do porodu zależy od wyposażenia szpitala, okoliczności i stanu zdrowia matki. 1. Znieczulenie zewnątrzoponowe (ZZO) Stosuje się je przy porodzie naturalnym i przy cesarskim cięciu. To rodzaj znieczulenia miejscowego, który znosi ból tylko w określonych partiach ciała , przez co mniej obciąża organizm. Podczas porodu ze znieczuleniem zewnątrzoponowym kobieta jest świadoma. Potocznie mówi się, że jest to znieczulenie w kręgosłup, ale właściwie cewnik, przez który podaje się lek znieczulający, wprowadza się do przestrzeni między oponami otaczającymi kręgosłup w okolicy lędźwiowej....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj