Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mężczyźni rodzą, ból porodowy, poród
Dennis Storm i Valerio Zen (Fot. youtube.com kadr)
Aktualności

Mężczyźni, którzy przekonali się, jak boli poród - wideo

Czy mężczyźni byliby w stanie znieść ból porodowy? Dwóch Holendrów postanowiło to sprawdzić!

Wysiłek kobiety przy porodzie porównywalny jest z przebiegnięciem maratonu, wspinaczką na najwyższe góry.
Ból przy porodzie jest tak wielki, że rzadko kto odważa się porównywać go do czegokolwiek (jedyne porównanie, które znalazłam odnosi się do amputacji na żywo kończyn).

- Wyłam, krzyczałam, błagałam o koniec tej męki! Kiedy kolejną godzinę wiłam się z bólu na szpitalnym łóżku, a mąż stał bezczynnie patrząc na moje katusze, marzyłam, aby choć przez chwilę poczuł to, co ja! - wspomina Anka, mama 4-letnie Julki.

Krążą pogłoski, że mężczyźni nie byliby w stanie znieść porodu, czy to prawda?

Dwóch holenderskich śmiałków Dennis Storm i Valerio Zen w swoim programie \"Proefkonijne\" (\"Króliki doświadczalne\") postanowiło zmierzyć się z ... bólem porodowym!

Dziennikarzom przymocowano do brzuchów elektrostymulatory wywołujące bolesne skurcze mięśni, podobne do tych, które odczuwają kobiety podczas porodu.
Efekt: po krótkim czasie ich początkowe uśmiechy na twarzach zastąpił grymas bólu, Dowcipy i odgłosy radości zmieniły się w okrzyki cierpienia i jęki. Dzielni Panowie wytrzymali ... 2 godziny, po których już tylko błagali o odłączenie urządzeń.
 


Czy mężczyźni daliby radę rodzić dzieci?

Czy chciałybyście, aby wasi partnerzy wzięli udział w takim doświadczeniu?

 

Jak bardzo boli poród? Film

poród z partnerem, poród rodzinny, facet na porodówce
Fotolia
Przygotowania do porodu
Mdleje, śpi, patrzy w smartfon? Co robi facet na porodówce, opowiada położna
"Złap oddech, zatańcz ze mną, jesteś świetna" - chciałabyś, by partner tak właśnie motywował cię podczas porodu? Przeczytaj, co o obecności mężczyzn na porodówce opowiada Magdalena Kukulska, położna ze szpitala Świętej Zofii w Warszawie.

Czego kobieta oczekuje od partnera na sali porodowej? Najczęściej - zgody na każde swoje, nawet najbardziej dziwne zachowanie. Niektóre panie proszą, by  mężczyzna  był tłem, stał cicho i nie odzywał się, inne – wręcz przeciwnie – chcą, by odwracał uwagę, trzymał za rękę, głaskał, przytulał i komplementował. Wspominam  poród , kiedy kobieta weszła na salę porodową, postawiła mężczyznę w rogu, z którego pod karą śmierci nie mógł się ruszać, a w drugim końcu sali rodziłyśmy. I gdy już było po wszystkim, powiedziała: "Kochanie, bez ciebie nie dałabym rady". To kwintesencja tego, czego oczekiwała od  partnera  – był, dawał poczucie bezpieczeństwa, ale nie krępował spojrzeniem.   Czy przyszli ojcowie spełniają te oczekiwania? Gros mężczyzn śpi, czyta, bawi się na komputerze, aby czas jakoś zleciał. Czasem  kobiety  mają pretensje do partnera czy wręcz wyrzucają go z sali – powoduje nimi np. poczucie wstydu, jakie może pojawić się w drugim okresie  porodu , gdy zaczynają się skurcze parte. Zdarza się, że kobieta wymusza na osobie towarzyszącej zakończenie porodu, mówiąc: "Zrób coś", bo nie akceptuje tego, co się dzieje. Mężczyzna może czuć bezsilność i niemoc, a to bardzo niebezpieczne uczucia, albo wejść w rolę bojownika, co z kolei jest ostatnią rzeczą, która pomoże kobiecie podczas narodzin dziecka. Dlatego tak ważna jest edukacja w  szkole rodzenia , w jaki sposób przebiega poród i jaka może być reakcja rodzącej kobiety.  Czy warto przekonywać partnera, by był świadkiem narodzin dziecka? Nie warto nic robić na siłę. Są mężczyźni, którzy uważają, że partnerka zawsze powinna być pociągająca i podczas porodu mogą się srogo zawieść. Są też kobiety, które przychodzą na  salę porodową  fantastycznie ubrane i...

noworodek, szpital
Poród naturalny
Ból przy porodzie może utrudniać dziecku przyjście na świat
Choć trudno w to uwierzyć, do dzisiaj pokutuje przekonanie, że cierpienie uszlachetnia, a wszystko, co najpiękniejsze rodzi się w bólach. Nic bardziej błędnego. Kto powinien pomyśleć o znieczuleniu, wyjaśnia anestezjolog.

Koronnym argumentem przeciwników znieczulenia przy porodzie jest hasło: „nie myśl o sobie, nie bądź egoistką, skoncentruj się na dziecku, a ból traktuj jako sprzymierzeńca”. Wywoływanie poczucia winy u kobiet, które nie są w stanie znieść bólu porodowego jest nieetyczne, a fakt, że tego typu opinie funkcjonują w XXI wieku – co najmniej zdumiewające. Ludzkość od wieków starała się znaleźć środki, które uśmierzą ból, czego dowodem są zapisy na babilońskich glinianych tablicach czy egipskim papirusie. Dopiero jednak wiek XIX, a najbardziej XX przyniósł metody, które pozwalają skutecznie walczyć z cierpieniem fizycznym. Nikt z nas nie wyobraża sobie już usuwania zębów czy zszywania ran, nie mówiąc o zabiegach operacyjnych bez znieczulenia. Inaczej sytuacja przedstawia się, jeśli zaczynamy rozmawiać o bólu porodowym . Przeciwników znieczulenia jest przynajmniej tylu samo, co zwolenników, spór wciąż trwa, a najbardziej cierpią na nim przyszłe mamy. Fora internetowe aż kipią od wpisów, w których kobiety uskarżają się na opieszałość lekarzy, a wręcz niechęć do podawania środków łagodzących ból. Często zdarza się, że położnik zwleka z decyzją podania znieczulenia , czekając na odpowiednie rozwarcie lub odmawia go ze względu na rozwarcie zbyt duże. Jakie są przeciwwskazania do podania znieczulenia? Do każdego porodu warto podejść w sposób indywidualny i uwzględnić przede wszystkim stan i odczucia kobiety rodzącej. „Istnieje kilka przeciwwskazań, które uniemożliwiają podanie znieczulenia zewnątrzoponowego , co nie oznacza, że nie należy łagodzić bólu inną metodą. Są to m.in. zaburzenia układu krzepnięcia, niekontrolowane krwawienie, schorzenie ośrodkowego lub odwodowego układu nerwowego” – mówi dr n. med. Krystyna Gralińska, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii z Centrum Medycznego Damiana....

znieczulenie przy porodzie
Fotolia
Połóg
Badania – lepiej rodzić ze znieczuleniem, czy bez?
Czy to naprawdę możliwe, by znieczulenie przy porodzie miało takie konsekwencje dla kobiet?

Na spotkaniu anestezjologów w Chicago przedstawiono nowe badania odnośnie depresji poporodowej . Twórcy wyników wykazują, że te kobiety, które w czasie porodu miały znieczulenie zewnątrzoponowe, są mniej narażone na stany depresyjne.  Dr Grace Lim z University of Pittsburgh, anestezjolog i główna badaczka podkreśla: "Ból porodowy może mieć większe znaczenie niż doświadczenie narodzin. To właśnie może mieć znaczący wpływ na rozwój depresji poporodowej. Odkryliśmy, że niektóre kobiety które doświadczyły ulgi w bólu po zastosowaniu znieczulenia, mają mniejsze prawdopodobieństwo, by w okresie poporodowym wykazywać objawy depresji poporodowej.  Aby dojść do tych wniosków, sprawdzono dokumentację medyczną ponad 200 kobiet. Okazało się,  że ból porodowy związany ze skurczami i parciem, miał zdecydowanie większe znaczenie dla nich, niż ból związany np. z nacinaniem krocza , czy pęknięciem. Możliwość uniknięcia tego bólu poprzez znieczulenie zewnątrzoponowe, dawała szanse na lepsze samopoczucie po porodzie, oraz mniejsze ryzyko depresji. Sprawdzając karty pacjentek (które miały znieczulenie) 6 tygodni po porodzie ustalono, że mają znacznie mniejszy wskaźnik depresji poporodowej.  Oczywiście badacze zastrzegają, że znieczulenie nie daje gwarancji że uniknie się stanów depresyjnych po porodzie, a jedynie daje to szansę na zmniejszenie ryzyka. Poza tym depresja jest spowodowana przez szereg różnych czynników. "Depresja poporodowa może rozwijać się z wielu rzeczy, ze zmian hormonalnych, psychologicznych problemów dostosowania się do macierzyństwa, a także z powodu zaburzeń psychicznych".  Decyzja o tym,  czy chce się rodzić  naturalne, czy poprzez cc, czy ze znieczuleniem, czy bez, jest podejmowana przez lekarza oraz rodzącą . Nie warto może sugerować się wynikami takich badań przy podejmowaniu decyzji czy damy...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta