Zła jakość plemników a poronienia
AdobeStock
Aktualności

Przełomowe badania! Zła jakość plemników przyczyną wielu poronień

Naukowcy odkryli, że męskie nasienie odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju płodu. Czy powstaną nowe metody leczenia niepłodności?

Każde poronienie niesie ze sobą ogromny ból dla pary, która pragnie mieć dziecko. Nie da się ukryć, że szczególne obciążenie odczuwa wówczas kobieta. Zastanawia się, czy zrobiła coś nie tak i czy powinna obarczać się winą za niepowodzenie. Przyczyny poronień bywają bardzo złożone i w wielu przypadkach po prostu nie da się ich uniknąć. Ważne jest jednak to, by mieć świadomość, że za rozwój płodu w ogromnej mierze odpowiada nie tylko matka, ale i ojciec. Kiepskie jakościowo męskie plemniki mogą przyczyniać się do kolejnych poronień. Wynika to z najnowszego raportu naukowców z Imperial College w Londynie.

Uszkodzone męskie molekuły DNA powodują poronienia

Naukowcy z londyńskiego Imperial College przebadali nasienie 50 mężczyzn, których partnerki nie donosiły ciąży przynajmniej trzykrotnie. Dla porównania przebadali również spermę 60 mężczyzn, którzy szczęśliwie zostawali ojcami. Wyniki były jednoznaczne – u partnerów, których partnerki roniły ciąże, stwierdzono dwukrotnie większe uszkodzenie molekuł DNA.

Skąd biorą się te uszkodzenia?

Wyniki powyższych badań to wstęp do głębszej analizy, która, być może, pozwoli na wdrożenie nowych metod leczenia niepłodności. Aby było to możliwe, naukowcy muszą też odkryć przyczyny uszkodzeń molekuł DNA. Na razie przypuszczają, że mają one związek z:

  • chorobami przenoszonymi drogą płciową;
  • powtarzającymi się infekcjami;
  • otyłością;
  • podeszłym wiekiem.


Badania te po raz pierwszy tak wyraźnie wskazują na związek między jakością spermy a rozwojem ciąży i możliwymi poronieniami. Wcześniejsze prace naukowe zwracały już jednak uwagę na to, że męskie nasienie pełni ważną funkcję w tworzeniu łożyska, które, jak wiadomo, odpowiada za transport tlenu i składników odżywczych do płodu.

Nowe odkrycie naukowców powinno być dla nas przypomnieniem, że warto, aby do ciąży przygotowywało się oboje partnerów – zarówno przyszła mama, jak i przyszły tata. A im plemniki będą zdrowsze, tym szybciej dojdzie do zapłodnienia i będzie większa szansa, że ciąża zostanie donoszona i urodzi się zdrowe dziecko.
 

Zobacz także
Używki w ciąży

Jakie są skutki stosowania używek w ciąży? Sprawdź, co wiesz [QUIZ]

In vitro

4 lata, 7 prób, 3 poronienia i 1616 zastrzyków - to zdjęcie mówi tak wiele o poświęceniu matki

500 plus

Po 8 poronieniach w Nowy Rok spełniło się jej największe marzenie

Kobieta w zaawansowanej ciąży

Ta jedna witamina zmniejsza ryzyko poronienia? To może być przełom!


Źródło: chcemybycrodzicami.pl

Zobacz też:

Trudne rozmowy o męskiej niepłodności - film

Dziecko z in vitro z ojcem
materiały prasowe
Problemy z zajściem w ciążę
PICSI zwiększa szanse na dziecko z in vitro!
Selekcja dojrzałego i zdolnego do zapłodnienia plemnika to kluczowy etap in vitro PICSI – obecnie najbardziej zaawansowanej metody leczenia niepłodności, która zwiększa prawdopodobieństwo uzyskania ciąży. Jak przebiega wybór plemnika do zapłodnienia pozaustrojowego techniką PICSI?

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px 'Times New Roman'} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px 'Times New Roman'; min-height: 15.0px} p.p3 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; text-align: justify; font: 12.0px 'Times New Roman'} p.p4 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; text-align: justify; font: 12.0px 'Times New Roman'; min-height: 15.0px} span.s1 {text-decoration: underline ; color: #0079cd} Dobry plemnik, czyli jaki? Niskie parametry nasienia, problemy z owulacją, endometrioza, niedrożność jajowodów, brak ciąży po zastosowaniu mniej złożonych metod walki z niepłodnością... - wskazania do in vitro są różne, ale gdy leczenie jest już w toku, jego sukces w dużym stopniu zależy od obecności w ejakulacie plemników wysokiej jakości. Tylko one są bowiem w stanie zapłodnić komórkę jajową i dać początek nowemu życiu.  Plemnik, którego z pomocą mikroskopu szukają specjaliści leczący niepłodność musi być żywy, ruchliwy i prawidłowo zbudowany.  Powinien on być także dojrzały biologicznie, tylko wtedy jest zdolny do zapłodnienia komórki jajowej.  Skąd wiadomo, że dany plemnik pomyślnie przeszedł etapy swojego rozwoju, czyli proces spermatogenezy i spermiogenezy? Sama obserwacja nasienia pod mikroskopem nie dostarcza nam informacji na ten temat. Na szczęście kliniki dysponują także innymi metodami diagnostycznymi, które dają znacznie szerszy obraz sytuacji. Jednym z nich jest test HBA. Test HBA, czyli plemnik „spotyka” hialuronian Podstawowym celem testu jest określenie zdolności wiązania plemnika z hialuronianem, który naturalnie występuje w komórce jajowej, a konkretnie w macierzy międzykomórkowej wzgórka jajonośnego  i jest obficie wydzielany przez komórki ziarniste wzgórka. Interakcja plemnika z hialuronianem znajdującym się w komórce jajowej jest kluczowym etapem w procesie zapłodnienia.  Plemniki niedojrzałe lub z...

Badania niepłodności immunologicznej
fotolia
Starania o dziecko
Śląscy specjaliści jako nieliczni w kraju leczą niepłodność immunologiczną!
Niepłodność immunologiczna to niestety coraz częstsza przyczyna kłopotów z zajściem w ciążę. Wciąż brakuje specjalistycznych poradni, w których można by leczyć to schorzenie. Specjaliści z Katowic pokazują, jak wczesna diagnostyka niepłodności immunologicznej i odpowiednia terapia zwiększa szansę na ciążę. Tam już od 2 lat działa poradnia - pierwsza w Polsce.

Niepłodność immunologiczna – co to takiego? Niepłodność immunologiczna według badań może być źródłem 6-12 proc. przypadków niepłodności. Układ immunologiczny ma za zadanie chronić nasz organizm przed chorobami, wirusami, bakteriami, wszystkim tym, co może wyrządzić nam krzywdę. Co jednak, kiedy nasz własny "obrońca" zamiast nas wspierać, zwraca się przeciwko nam i tym samym  uniemożliwia zajście w ciążę? Mamy wtedy do czynienia z tzw. niepłodnością immunologiczną . Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę, że przyczyną problemów z zajściem w ciążę lub też przyczyną wczesnych poronień mogą być właśnie zaburzenia immunologiczne. To one sprawiają, że organizm traktuje komórki rozrodcze – zarówno żeńskie, jak i męskie jako potencjalne zagrożenie i niszczy je, skazując tym samym nasze marzenia o dziecku na niepowodzenie. - Niepłodność immunologiczna ma źródło w naszym układzie odpornościowym. U osób z zaburzeniami immunologicznymi dochodzi do nieprawidłowych reakcji, które uniemożliwiają poprawne zapłodnienie. 90 proc. przypadków tego rodzaju niepłodności wynika z zaburzeń immunologicznych , kiedy np. organizm kobiety wytwarza przeciwciała, małe białka, które atakują jej własną komórkę jajową – tłumaczy dr n. med. Wojciech Sydor, immunolog z Kliniki Leczenia Niepłodności Gyncentrum w Katowicach. Dodaje przy tym: - Drugą grupą, odpowiedzialną za ok. 10 proc. niepowodzeń implantacji i poronień są zaburzenia alloimmunologiczne, gdy kobiecy układ immunologiczny utożsamia męskie komórki rozrodcze jako wrogie, obce i również je zwalcza. Po stronie mężczyzny wygląda to podobnie, czyli z kolei to jego organizm produkuje przeciwciała atakujące plemniki lub inne składniki nasienia. W efekcie albo plemniki w ogóle nie docierają do celu i są niszczone, albo nie dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej. Skutek zawsze jest...

Jak szybko zajść w ciążę?
AdobeStock
Starania o dziecko
Chcesz zajść w ciążę? Koniecznie rób „to” dwa razy!
Coraz więcej par ma problemy ze spłodzeniem dziecka. Ta metoda może pomóc!

Decyzja o powiększeniu rodziny to czasem za mało, by szybko zajść w ciążę. Niektóre pary chcą poprawić efektywność swoich starań. Wybierają konkretne pozycje seksualne, a także wprowadzają do diety określone produkty, by do zapłodnienia doszło jak najszybciej. Okazuje się, że jest jeszcze jeden sposób, by zwiększyć szanse na szybsze poczęcie maluszka i to jaki przyjemny! Trzykrotnie większe szanse! Z badań przeprowadzonych przez szpital North Middlesex w Londynie wynika, że częstszy seks może się przyczynić do szybszego powiększenia rodziny . Trzeba jednak kochać się w określonym odstępie czasu. Jak tłumaczą specjaliści, do męskiego szczytowania musi dojść dwa razy w ciągu jednej godziny. Naukowcy doszli do tych wniosków,  badając spermę , która następnie miała zostać wykorzystana do inseminacji domacicznej  (IUI). Badaniem objęto 73 pary, które miały problemy z płodnością. Mężczyźni, którzy zostali sklasyfikowani jako subpłodni (czyli istnieje pierwotna przyczyna ich niepłodności dająca szansę na wyleczenie), wyprodukowali dwie próbki plemników w ciągu jednej godziny. Następnie druga próbka została użyta w leczeniu IUI. Ku zaskoczeniu badaczy dzięki tej metodzie odnotowali wzrost skuteczności zabiegu aż o 20 proc . To jest trzykrotnie więcej niż w przypadku inseminacji spermą z pierwszego wytrysku. W przypadku 15 kobiet do zapłodnienia doszło od razu, kolejne 10 zaszło w ciążę, gdy spróbowały tej małej sztuczki w kolejnym okresie płodnym. Ogólny wskaźnik skuteczności to 34 procent! Dlaczego to działa? Choć badanie dotyczyło inseminacji, to może to być metoda, która pomoże wielu parom, które bezskutecznie starają się dziecko . Okazuje się bowiem, że nasienie podczas drugiego szczytowania (około godziny od poprzedniego wytrysku) jest znacznie lepszej jakości. - Ludzie nadal myślą, że należy oszczędzać nasienie, by mieć...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj