Pamiątki fotografki Dianne Yudelson po poronieniu
Dianne Yudelson
Aktualności

Straciła dziecko 11 razy... Zobacz, jak poradziła sobie ze stratą

W ciągu 20 lat, fotografka Dianne Yudelson poroniła aż 11 razy. Aby upamiętnić stracone dzieci, stworzyła serię fotografii zatytułowaną „Lost” („Utracone”). Zobacz zdjęcia.
Projekt „Lost” jest dla Dianne sposobem na pogodzenie się ze stratą dzieci, ale także pocieszeniem i nadzieją dla innych kobiet, które poroniły. Fotografka chce, aby wiedziały, że nie są same i że ona również przechodziła przez to, co one.

„Utrata dziecka niesie za sobą ogromny smutek”

„Dzieląc się tymi zdjęciami, mogę poruszyć wiele kobiet, które doświadczyły tego, co ja – bolesnej straty dziecka. Nie są samotne w swojej podróży” mówi Dianne. Yudelson zabiera głos i zaczyna dialog, ma dość milczenia, na jakie skazywane są kobiety, które poroniły. Według niej utrata dziecka to tabu, a kobiety nie otrzymują wystarczającego wsparcia, by móc otwarcie mówić o swoich uczuciach.

„Myślę, że każdy zna kogoś, kto poronił. Matkę, żonę, siostrę, przyjaciółkę czy koleżankę z pracy – które nigdy o tym nie mówią” – dodaje Dianne. Wyrażenie emocji to dla niej jedyny sposób, by poradzić sobie z cierpieniem i utratą.
 
 

 

 

Pozostałe zdjęcia możesz zobaczyć na stronie fotografki.

Po zobaczeniu zdjęć Dianne, wiele kobiet odważyło się po raz pierwszy otworzyć i opowiedzieć o swoich doświadczeniach i cierpieniu. Choć fotografka wychowała z mężem dwoje dzieci, nie ukrywa, że wciąż odczuwa ból z powodu straty pozostałych.

Co myślicie o takim sposobie radzenia sobie z emocjami?

Czytaj także: Jakie mogą być przyczyny poronienia

Strata dziecka wiąże się z żałobą, którą każdy przeżywa inaczej [WIDEO]

Lalka imitująca dziecko ma pomóc z poradzeniem sobie z poronieniem
Instagram/Courtney Stodden
Aktualności
Straciła dziecko w 4. miesiącu ciąży. Dlaczego nazywają ją "idiotką"?!
Strata dziecka to cierpienie, z którym niełatwo sobie poradzić. Decyzja, którą podjęła Courtney, oburzyła internautów. By ukoić ból, zamówiła lalkę przypominającą jej nienarodzone dziecko.

Courtney Stodden jest amerykańską celebrytką, która straciła dziecko w 4. miesiącu ciąży . Każda kobieta radzi sobie ze startą w inny sposób. Żeby zacząć nowy rozdział w życiu, Courtney zdecydowała się na radykalne rozwiązania. Najpierw ogoliła głowę. 2 tygodnie później zamówiła realistyczną lalkę niemowlaka, która ma symbolizować jej nienarodzone dziecko.  Jak radzić sobie ze stratą? Na swoim Instagramie pokazała, jak otwiera przesyłkę z lalką. Do filmiku dołączyła podpis: "Właśnie otrzymałam moje odrodzone dziecko! Jestem podekscytowana! Wiem, że to może wydawać się nieco dziwaczne, ale mój terapeuta zasugerował, że to pomoże mi pogodzić się ze stratą ". Do lalki był dołączony certyfikat narodzin z wagą urodzeniową, wzrostem i pustym miejscem na wpisanie imienia. Pod zdjęciami lalki pojawiają się setki komentarzy. Kobiety, które same poroniły, współczują Courtney i gratulują odwagi. Są też tacy, którzy nie rozumieją, przez co przechodzi. To smutne, jak łatwo osądzić drugiego człowieka. Nazywanie Courtney "głupią" czy "idiotką" jest co najmniej nie na miejscu. To przede wszystkim kobieta, która straciła dziecko . Dla każdej kobiety to bolesne doświadczenie, z którym musi sobie poradzić.     Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Courtney A Stodden (@courtneyastodden) 24 Sie, 2016 o 9:12 PDT Osądzana, bo znana? Gdyby Courtney była zwykłą dziewczyną, która poroniła i szuka pomocy, prawdopodobnie nikt nie nazywałby jej "wariatką". Zgadzam się, metoda, którą wybrał terapeuta Courtney, jest kontrowersyjna, ale nie powinniśmy oceniać jej skuteczności. Każdy z nas słyszał historie celebrytów, którzy nie poradzili sobie ze sławą i jej konsekwencjami (pamiętacie załamanie nerwowe Britney Spears?). Życie w ciągłym blasku fleszy może uzależnić i...

dzień dziecka utraconego
Adobe Stock
Przebieg ciąży
Psycholog w Dniu Dziecka Utraconego: „Pamiętaj, ale idź do przodu”
Rozmowa z psycholożką, która sama przeżyła stratę dziecka, a teraz pomaga innym mamom po poronieniu. Joanna Piątek-Perlak opowiada, co czuje matka po śmierci dziecka, dlaczego powinna przejść przez wszystkie fazy żałoby i – najważniejsze - jak można jej pomóc wrócić do aktywnego życia.

Czy wiesz, że kobiety po poronieniu niewiele pamiętają z tego okresu? Inaczej siła stresu nie pozwoliłaby im tego przeżyć... Co jeszcze pomaga przetrwać czas po utracie dziecka i jak wesprzeć mamę w tym czasie mówi Joanna Piątek-Perlak, psycholożka perinatalna, która pracuje w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka oraz Śląskim Instytucie Matki i Noworodka, a także prowadzi grupy wsparcia dla rodzin po stracie dziecka oraz prywatną praktykę w Katowicach. Poronienie, utrata dziecka – to niestety jeszcze wciąż temat tabu... Chyba się tak przez lata utarło, że na temat tak straszny, jak strata dziecka, to lepiej nie rozmawiać. Nie pytać, zachowywać się, jakby tego tematu nie było. Ludzie myślą, że jak nie będą pytać, to matka nie będzie cierpieć. A nie ma gorszej tragedii dla matki niż cisza wokół jej straty . Ona chce krzyczeć, ona chce mówić, że jest jej źle! Z drugiej strony, śmierć dziecka jest tematem tabu, bo często nie wiemy, JAK o tym rozmawiać, jak na nią zareagować. Czujemy intuicyjnie, że jest to największa tragedia, jaka może spotkać rodziców, ale nie wiemy, jak do niej podejść. Jak zatem w delikatny sposób wyrazić swoje wsparcie kobiecie po poronieniu? Po prostu w sposób empatyczny. Osoby, które są po stracie dziecka, nie pamiętają z tego okresu nic, oprócz okazanego im ciepła... Warto po ludzku powiedzieć: „Bardzo mi przykro z powodu twojej tragedii. Jeżeli mogę ci w czymś pomóc, wiedz, że jestem do twojej dyspozycji”. Ważny jest gest – przytulenie, wzięcie za rękę, położenie ręki na ramieniu. W moim gabinecie słyszę różne rzeczy. Strata ciąży, poród martwego dziecka czy zabieg to ogromny stres – gdyby nie umiejętność organizmu, by te najgorsze chwile zapomnieć, wyprzeć, by wyłączyć emocje i działać trochę jak robot, to pacjentki mówią, że by tego po prostu nie przeżyły. To jest tak ogromny ból. I te...

Co to jest endometrioza?
Instagram/ Georgie Wileman
Aktualności
Pokazała blizny, by nagłośnić problem: „Musimy być wysłuchane. Musimy być zauważone”
Na tę chorobę cierpi co piąta kobieta, a jej objawy są nadal ignorowane przez kobiety i lekarzy.

Georgie Wileman zamieściła na Instagramie zdjęcie o nazwie „2014-2017”, na którym widać ślady po pięciu operacjach, jakie w tym czasie przeszła. To pierwsza fotografia z całej serii zdjęć, które pokazują bolesną rzeczywistość wielu kobiet chorujących na endometriozę. Kobieta wyznała, że choroba ma wpływ nie tylko na jej zdrowie fizyczne, ale także na jej kondycję psychiczną. Musimy być zauważone Fotografka endometriozę nazywała „niewidzialną chorobą.” Według statystyk cierpi na nią prawie 200 milionów kobiet na świecie, w tym około milion w Polsce, mimo to nadal mówi się o niej zbyt mało. Choroba jest podstępna i bolesna. Niestety nie tylko kobiety zbyt mało wiedzą o endometriozie, ale jak zauważa Georgia, często także nie jest rozpoznawana przez lekarzy . Błędne diagnozy sprawiają, że wiele kobiet latami cierpi, jak ona. „Musimy być wysłuchane. Musimy być zauważone” apeluje.   Post udostępniony przez Georgie Wileman (@georgiewileman) 15 Lis, 2017 o 10:16 PST Gdy miała 13 lat, lekarz powiedział, że to depresja. Ból, omdlenia, krwawienia , błędne diagnozy i wózek inwalidzki. W sumie lekarzom zajęło 12 lat dojście do tego, co tak naprawdę, jest przyczyną jej problemów. Mimo wielu lat cierpienia wie, że nie jest sama i chce ostrzec inne kobiety . Namalowała mapę na swoim ciele, by pokazać przez co przeszła. Zdjęcia opublikowała na swojej stronie internetowej, potem w mediach społecznościowych. Niedługo później wystawiono je w National Portrait Gallery w Londynie. Zdjęcie zdobyło również prestiżową nagrodę Wessing Photographing Portrait Prize. Bolesna zagadka Niestety objawy endometriozy często mylone są z PMS czy innymi problemami ginekologicznymi. U wielu kobiet zostaje wykryta bardzo późno. Tymczasem nieleczona może być nie tylko uciążliwa, lecz również stanowić zagrożenie dla...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj