Jaka rzeczywistość czeka dzieci po powrocie do przedszkoli? Relacja czytelniczek
adobe stock
Aktualności

Posyłać dzieci do przedszkoli? Mamy dzielą się swoimi przemyśleniami

Wiele placówek zdecydowało się otworzyć przedszkola po dwumiesięcznej przerwie wywołanej pandemią koronawirusa, inne wciąż czekają na ponowny powrót do nowej rzeczywistości. Redakcja „Mamo, To Ja” zapytała rodziców o sytuację w warszawskich przedszkolach ich dzieci oraz o to, czy zdecydują się posłać do nich swoje pociechy.

Zgodnie z rządowym projektem „tarczy antykryzysowej 3.0", żłobki i przedszkola publiczne oraz niepubliczne zostały otwarte 6 maja. Według danych MEN w Polsce otworzyło się 1600 placówek, do których udało się 11 tys. dzieci. Wiele przedszkoli czeka jednak wciąż na otwarcie, ponieważ ostateczną decyzję w sprawie otwarcia tych placówek mają podejmować organy założycielskie. Jednocześnie rząd postanowił wydłużyć zasiłek opiekuńczy od 3 do 24 maja dla rodziców dzieci, które nie będą w tym czasie mogły korzystać z opieki żłobków i przedszkoli.

Jak wyglądać będzie powrót do warszawskich przedszkoli?

Zgodnie z licznymi zapowiedziami Prezydenta m.st. Warszawy RafałaTrzaskowskiego przedszkola w Warszawie nie zostały otwarte 6 maja. Zdaniem polityka był to zbyt szybki termin powrotu dzieci do tych placówek, dlatego w Warszawie przesunięto ich otwarcie o tydzień. Redakcja „Mamo, To Ja” zapytała rodziców dzieci, które uczęszczają do warszawskich przedszkoli, o to, jak będą one funkcjonowały po powrocie  i czy zdecydują posłać się do nich swoje dzieci. 

Pani Magda z Warszawy, której dzieci uczęszczają do przedszkola na warszawskich Siekierkach, przybliżyła nam plany otwarcia tej placówki, która swoją działalność wznowi 11-maja:

– Przedszkole, do którego uczęszcza moje dziecko, będzie otwarte od poniedziałku w standardowych godzinach 7-18. Dostaliśmy ankiety z wywiadem epidemiologicznym i zgodę na mierzenie temperatury do podpisania – powiedziała pani Magda i dodała: 

Organizacja pracy nauczycieli ma nie ulec zmianie, ilość posiłków i godziny podawania także będą bez zmian. Z informacji udzielonych nam przez przedszkole w grupie może być 14 dzieci, które będą przebywały w swoich salach dydaktycznych i nie będzie łączenia grup. Będą prowadzone tylko zajęcia dydaktyczne w ramach realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego przez wychowawców grup. Od 11 maja zajęcia prowadzone online nie będą się odbywały. Dowiedziałam się także, że do czasu całkowitego zniesienia ograniczeń nie będą odbywały się ogólnoprzedszkolne uroczystości, imprezy i prezentacje (teatrzyki, koncerty, zebrania itp.).

Wysłać dziecko do przedszkola czy nie?

Wytyczne, o których wspomina pani Magda, wydają się zgodne z tymi, które zostały opublikowane przez MEN. Kobieta zapytana o to czy jej dziecko uda się w poniedziałek do przedszkola, odparła: 

– Ja na razie nie posyłam dzieci, bo w mojej opinii to za wcześnie, a poza tym moje dzieci są alergikami, a jako że teraz jest okres nasilonego pylenia, a dodatkowo mój syn ma astmę, zdecydowałam, że nie będę ryzykowała. Z tego co wiem, nie było w przedszkolu problemu ze stworzeniem tak małych 14-osobowych grup, bo niewielu rodziców zadeklarowało chęć posłania dzieci do przedszkola. – powiedziała pani Magda.

Z relacji naszych czytelniczek wynika, że one także, podobnie jak pani Magda, nie wyślą dzieci do żłobków i przedszkoli. Co prawda zapytana przez nas pani Milena z Warszawy, której córka uczęszcza do jednego z mokotowskich przedszkoli, entuzjastycznie podeszła do jego otwarcia, to, jak podkreśliła, należała do mniejszości:

– Gdy dowiedziałam się, że przedszkola zostają otwarte 6 maja, pomyślałam, że córka wróci do niego również od tego dnia. Pracuję z domu i łączenie obowiązków zawodowych z opieką nad nią bywa bardzo trudne, dlatego wznowienie działalności przedszkoli odebrałam jako ulgę. Szybko jednak okazało się, że mój entuzjazm był przedwczesny. Wszędzie czytałam, żeby lepiej nie puszczać na razie dzieci do placówek, dowiedziałam się też, że z grupy, w której jest moja córka, wraca tylko dwoje dzieci – chłopcy, z którymi jak dotąd najmniej się bawiła. To zaważyło na mojej decyzji. Córka na razie jest nadal w domu, ale liczę na to, że jak za tydzień lub dwa w przedszkolu pojawi się więcej dzieci, ona też tam trafi – podsumowała rozmówczyni.

Powrót do przedszkola nie taki straszny?

Pani Milena dodała, że bardzo ważny jest dla niej komfort psychiczny dziecka. A teraz, kiedy w przedszkolu nie ma jej ulubionych koleżanek, dziecko nie chce do niego wracać. Nawiązała do wytycznych, które otrzymała z przedszkola:

– Uważam, że wytyczne ustalone przez nasze przedszkole są bardzo przemyślane. Dzieci z różnych grup zupełnie mają się ze sobą nie spotykać – dla każdej ustalono inne wejście i zaadaptowano pomieszczenia na szatnie. Rodzice przekazują dzieci nauczycielom w drzwiach, sami nie wchodzą do środka, podobnie przy odbieraniu (wysyłają wcześniej SMS-a, że będą za kilka minut i pani ubiera dziecko do wyjścia). Muszą być przy tym zawsze w maseczkach i rękawiczkach. Przy drzwiach przedszkola umieszczono także dozownik z płynem do dezynfekcji. Praca nauczycieli została przeorganizowana w ten sposób, że przez cały tydzień dzieci są od otwarcia do zamknięcia placówki z grupą tych samych nauczycieli, a pozostała część pracuje zdalnie, w następnym tygodniu jest zmiana – wyjaśniła pani Milena.

Dodała także, że zgodnie z rozporządzeniem MEN dzieci nie mogą przynosić do przedszkola zabawek i innych niepotrzebnych rzeczy, a rodzice codziennie przed wyjściem z domu mają obowiązek mierzenia pociechom temperatury. Również pracownicy przedszkola mierzą sobie temperaturę 2 razy dziennie. Wyznaczono też pokój izolacji w razie, gdyby okazało się, że u jakiegoś dziecka wystąpią objawy chorobowe w trackie pobytu w przedszkolu. 

Czy można nauczyć się nowej rzeczywistości?

Pani Milena podkreśla, że wprowadzony rygor sanitarny, jak i dbanie o komfort i bezpieczeństwo dzieci w czasie ich pobytu w placówce, daje jej poczucie, że ryzyko zarażenia się COVID-19 przez jej dziecko w przedszkolu jest naprawdę minimalne, dlatego jeśli tylko pojawią się w nim dzieci, z którymi chętnie spędza tam czas, ono również się w nim znajdzie.  
Zwraca uwagę na bardzo ważny aspekt, jakim jest próba przystosowania się do nowej rzeczywistości i nauka funkcjonowania w niej:

– Tak naprawdę nie wiemy, jak długo jeszcze potrwa epidemia, a nie możemy przecież żyć w zamknięciu w nieskończoność. Musimy nauczyć się normalnie funkcjonować w tej nowej, dziwnej rzeczywistości. – zauważa pani Milena. 

A jakie jest wasze stanowisko? Czy wasze dzieci wrócą do przedszkoli? 

Zobacz także:

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

GIS nie zaleca spotkań dzieci z dziadkami
Adobe Stock
Aktualności
GIS o powrocie dzieci do przedszkoli: wstrzymać spotkania dzieci z dziadkami
Przedszkolaki stanowią dla seniorów zagrożenie, dlatego Główny Inspektor Sanitarny MSWiA zaleca, aby dzieci nadal nie miały kontaktu z dziadkami.

Stanowisko służb sanitarnych wydano w związku z rządową decyzją, aby od 6 maja otworzyć żłobki i przedszkola. Wywołała ona liczne pytania rodziców, pracowników placówek i lekarzy o sens tak szybkiego ich otwierania w sytuacji, gdy w Polsce nadal obowiązuje ścisły reżim sanitarny i codziennie notujemy nowe przypadki zachorowania i zgonów z powodu koronawirusa. Zalecenia GIS raczej nie wyciszą wątpliwości rodziców. Dzieci nie powinny spotykać się z dziadkami Wszyscy tęsknimy już tak bardzo za naszym życiem sprzed wybuchu epidemii koronawirusa, że każde zdejmowanie obostrzeń, których drugi etap rozpoczął się od poniedziałku, przynosi radość i nadzieję, że jesteśmy bliżej normalności. Nie dla wszystkich jednak. Nadal musimy bardzo dbać o zdrowie naszych dziadków i wystrzegać się kontaktów z nimi. „Jeżeli dziecko idzie do przedszkola, dobrze byłoby – jeżeli to jest możliwe – wstrzymać komunikację z dziadkami " – powiedział Główny Inspektor Sanitarny MSWiA Marek Posobkiewicz w wywiadzie dla radia RFM FM. Szczególnie dotyczy to seniorów mających choroby przewlekłe układu sercowo-naczyniowego, układu oddechowego, niewydolność nerek, cukrzycę bądź wszystkie inne choroby, które przebiegają z obniżeniem odporności – dodał Posobkiewicz. Dzieci chorują na COVID-19 bezobjawowo Zdaniem Inspektora rodzice, którzy zdecydowali się, że już poślą dzieci do żłobków i przedszkoli, powinni także zrezygnować z ich odprowadzania przez starsze osoby. Podkreślił, że dzieci przechodzą zakażenie koronawirusem w większości przypadków łagodnie, a nawet bezobjawowo, co jest dodatkowym czynnikiem ryzyka podczas ich kontaktu z dziadkami. „Prawie wszystkie dzieci przejdą tę chorobę bardzo łagodnie. Nawet rodzice nie zauważą, że dziecko zostało zakażone. Ale takie dziecko może stanowić zagrożenie dla...

przedszkole, otwarte przedszkola
Adobe Stock
Aktualności
Opłakane skutki otwarcia przedszkoli? Lekarze: zostawcie dzieci w domach do końca czerwca!
Decyzja o otwarciu przedszkoli i żłobków jest nieodpowiedzialna i absurdalna – twierdzą lekarze zrzeszeni w PPOZ, powołując się na przykład Wielkiej Brytanii, gdzie ostatnio wzrosła liczba ciężkich przypadków Covid-19 u najmłodszych dzieci. Lekarze apelują do nauczycieli, burmistrzów oraz rodziców – zostawcie dzieci w domach!

Przedszkola i żłobki mają być ponownie otwarte od 6 maja, choć ostateczna decyzja o przyjmowaniu dzieci należy do samorządów i władz poszczególnych placówek. Tymczasem lekarze z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia wystosowali mocny apel do dyrektorów, wójtów i prezydentów miast, nazywając decyzję rządu nieodpowiedzialną, ryzykowną i przedwczesną . „Otwarcie żłobków i przedszkoli może mieć opłakane skutki" − twierdzi prezes PPOZ i wskazuje na absurdy i zagrożenia, jakie mogą wyniknąć z powrotu najmłodszych dzieci do przedszkoli już w maju. Koronawirus to wielka niewiadoma – chrońmy dzieci! Dzieci będą mogły rozpocząć zajęcia w żłobkach i przedszkolach po 6 maja . Placówki, które decyzją samorządów i dyrekcji zostaną otwarte, będą musiały spełnić bardzo rygorystyczne warunki dotyczące bezpieczeństwa – w wytycznych dla przedszkoli i żłobków zawarto m.in. nakaz usunięcia z sal pluszaków, przyjmowania do grup maksymalnie 12 dzieci czy każdorazowej dezynfekcji stołów i krzeseł po posiłkach. Prezes PPOZ, Bożena Janicka, w apelu do rodziców, nauczycieli i polityków, nazwała te zalecenia sanitarne nierealnymi, ale wskazała też na inne absurdy i możliwe skutki przedwczesnego otwarcia przedszkoli: brakuje dostatecznej wiedzy na temat koronawirusa i komplikacji, jakie powoduje, także u dzieci nie wiadomo, ile osób w Polsce tak naprawdę zostało zakażonych koronawirusem i jaki jest poziom przeciwciał u tych, którzy wyzdrowieli (wykonuje się za mało testów na koronawirusa) w placówkach medycznych zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia do minimum ogranicza się kontakty między dziećmi, które przychodzą na szczepienia ; posłanie dzieci do przedszkoli to całkowite zaprzeczenie tej słusznej i bezpiecznej praktyce otwarcie przedszkoli stworzy ogromne pole do wymiany wirusów, a więc będzie zagrożeniem także dla...

przedszkole, pandemia, koronawirus
Adobe Stock
Aktualności
Przedszkola otwarte od 6 maja, ale nie dla wszystkich!
Dzieci wrócą do przedszkoli i żłobków już po majówce, ale nie wszystkie placówki opiekuńcze zostaną otwarte. Najnowsze zapowiedzi premiera pozostawiają wiele pytań o powrót dzieci do przedszkoli w czasie pandemii.

Premier zapowiedział dziś (29 kwietnia) kolejny etap znoszenia ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa. Część z nich dotyczy otwarcia żłobków i przedszkoli: podano konkretną datę otwarcia placówek opiekuńczo-wychowawczych. Nie wszystkie dzieci jednak będą mogły wrócić na stacjonarne zajęcia w przedszkolach. Kiedy przedszkola i żłobki będą otwarte? Przedszkola i żłobki mają znów przyjmować dzieci od 6 maja – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej 29 kwietnia. Ale co ważne, rząd daje jedynie możliwość ponownego otwierania placówek. To od decyzji samorządów i władz założycielskich każdej placówki będzie zależeć, czy i kiedy przedszkole lub żłobek zacznie przyjmować dzieci. Czego wciąż nie wiadomo o powrocie dzieci do przedszkoli i żłobków? ile grup i po ile dzieci w każdej z nich będzie mogło przyjąć przedszkole? czy starsze dzieci (powyżej 4 lat) będą musiały nosić maseczki ? jakie inne zasady bezpieczeństwa zostaną wdrożone w przedszkolach i żłobkach (zachowanie dystansu, dezynfekcja rąk , przedmiotów i powierzchni itp.)? na jakich zasadach zostanie zorganizowana opieka dla dzieci rodziców, którzy będą musieli wrócić do pracy (wcześniej zapowiadano wypłacanie dodatkowego zasiłku opiekuńczego tylko do 3 maja, teraz jednak mówi się o 24 maja dla tych, których placówki pozostaną zamknięte) Z informacji, do jakich dotarliśmy, wynika, że dyrektorzy przedszkoli i żłobków nie otrzymali jeszcze żadnych konkretnych wytycznych co do ponownego otwarcia placówek i przyjmowania w nich dzieci. Nauczyciele czerpią informacje z konferencji prasowych, nie otrzymują konkretnych rozporządzeń z MEN. „Obecna sytuacja jest bardzo trudna i uniemożliwia dobre zaplanowanie pracy przedszkoli. Musimy za każdym razem czekać do ostatniej chwili na kolejne wytyczne rządu. A przecież przed ponownym otwarciem...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj